Περί σειρών γενικά

Επίσης ενω το παιχνίδι έχει πάρει πολλά παραδοσιακά Ανατολικοευρωπαικά φολκλορ τραγουδια και έχει ωραία μουσικούλα, το αρκετά “rinsed” TV Show έχει ενα μέτριο score.

1 Like

Τελείωσα πριν κάτι μέρες το Witcher, και λέω πως απλά ήταν ευχάριστο και βλεπόταν εύκολα. Γενικά μου άφησε μια μέτρια αίσθηση πάντως, δεν έχω παίξει τα παιχνίδια/διαβάσει τα βιβλία αλλά νιώθω πως η πλοκή (που ναι έδενε ευχάριστα) μπορούσε να έχει καλύτερους διαλόγους/ηθοποιούς/σκηνοθεσία για να κάνει το κάτι παραπάνω. Overhyped πιθανώς.

Τελείωσα όμως και πριν λίγο το Watchmen. Το τέλος σηκώνει συζητήσεις για το θαρραλέο ρίσκο που πήρε, ενώ η σειρά σε όλη την διάρκεια μου άφηνε την αίσθηση πως έχει καταλάβει το novel. Ο Lindelof το σεβάστηκε πολύ, δεν φοβήθηκε όμως να δώσει την δική του ματιά και η εξέλιξη των χαρακτήρων (σχεδόν όλων) είχε ενδιαφέρον.

Η υπόθεση του νέου κόσμου 30 χρόνια μετά είναι σε βασικές γραμμές μια αντιστροφή των αρχικών θεματικών, και επικεντρώνεται σε σύγχρονα προβλήματα/σχολιασμούς. Καλά εφέ (εκτός από μια απορία - σπόιλερ που έχω), καλές ταχύτητες, καλή ηθοποιία, και εν τέλει μια σεζόν που δεν φοβήθηκε να πει αμέσως τι σκοπεύει να κάνει, χωρίς να φοβάται μην ενοχλήσει οπαδούς αντιφρονούντες κλπ.

Μπορεί το τέλος να μου φάνηκε λίγο αντιγραφή αν και είχε το ρίσκο που είπα πριν, αλλά και η πλοκή προς το τέλος να γίνεται αμερικανιά, μπορώ να πω όμως πως μπήκα με 0 βλέψεις και βγήκα πάρα πολύ ικανοποιημένος. Προσωπικό μου μαύρο άλογο για σειρά της χρονιάς.

Θέλω όμως να το συζητήσω για να το χωνέψω (και γιατί είμαι πανμέγιστος φανμπόης του graphic novel) χάρηκα που δεν ήταν ένα dumb down version (γκουχ Snyder) ή ένα προχειρογραμμένο remake που απλά θα ξεχείλωνε για να γίνει αρεστό. Αν δε στο τέλος, ο περιπτεράς είναι αυτός που νομίζω, μου χάρισε το πιο όμορφο easter egg που πήρα χαμπάρι φέτος.

1 Like

νομιζω οτι το witcher αποκτα μεγαλυτερη αξια αν εχεις πρωτα μια ιδεα για τον κοσμο αυτο, ειτε με βιβλια ειτε με games…

Αυτό ακριβώς, αααν δέν είχα ιδέα τι βλέπω και ποιους βλέπω , η σειρά δεν θα με κράταγε με τίποτα… Αλλά ναι έχουν δίκιο που γκρινιάζουν για την triss, ρε τι downgrade ήταν αυτό… Ενώ η yen :wink:

απο οσο ξερω η Triss στα βιβλια δεν εχει σχεση εμφανισιακα με τα παιχνιδια.

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσει κάποιος τα αλλεπάλληλα μπρος πίσω με τα διαφορετικά timelines. Εδώ έχω διαβάσει τα βιβλία και υπήρχαν στιγμές που έλεγα πού, πώς, πότε.
Υποτίθεται ότι θέλουν να απευθυνθούν σε ευρύτερο κοινό. Ε αυτούς μάλλον τους έχασες.
Το Last Wish είναι μια συλλογή από ιστορίες. Δεν υπήρχε κανένας λόγος η τηλεοπτική σειρά να είναι τέτοιος αχταρμάς. Δεν είχαν πολύ χρόνο; Είναι δυνατόν αυτό το 1ο επεισόδιο να έκλεισε τη συμφωνία για τη σειρά; Μάλλον πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί. :stuck_out_tongue:

Όσοι έχουν κάποια σχέση με τον κόσμο του Witcher μπορούν να παραβλέψουν τέτοια λάθη.
Γενικά συμφωνώ ότι παραείναι καλογυαλισμένο, κάποιοι διάλογοι είναι για να κοστίσουν καριέρες, μουσική επίσης νερομένη, εφέ που θυμίζουν άλλη εποχή.

Τη σειρά την πηγαίνουν ο Cavill, η Chalotra και αυτή που παίζει την Ciri. Triss είδαμε πολύ λίγο αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζει σε αυτά που πρέπει να προσφέρει ο χαρακτήρας, δεν είναι καν likeable φάτσα. Τέλος πάντων, αυτό είναι το cast. Δεν μπορεί να γίνει κάτι τώρα.

Ακόμα μαθαίνουν. Θα γίνει καλύτερο όταν φτάσουμε στην κανονική ροή.

Αυτό είναι το θέμα ότι όσοι δεν έχουν ήδη αγαπήσει το witcher από βιβλία η games λογικά σκατομπερδευτηκαν τόσο που παίζει να μην του δώσουν τη σημασία που του πρέπει όταν μπει σε κανονική ροή…

1 Like

Εγώ πάντως που δεν έχω την παραμικρή ιδέα από witcher είτε από τα βιβλία, είτε από τα παιχνίδια μια χαρά περνάω. Αν δεν συζητάς και αν δεν χαζεύεις στο κινητό μια χαρά είναι η σειρά.
Όσοι έχουμε γουστάρει με Westworld πως και πως περιμένουμε τέτοιες καταστάσεις.

Εγω ειμαι της αντιθετης αποψης. Οσοι δεν εχουν ιδεα μπορει και να γουσταρουν πιο πολυ. Εγω βρισκω ενα σωρο πραματα που με ξενερωνουν. Εικαστικα that is. Κουστουμια, χωροι, φατσες, σαν φαντασυ τηλεταινια ερλυ 90ς. Και να πω την αληθεια και η Γιεν δεν μ αρεσει καθολου. Καταραμενο παιγνιο

1 Like

ε μια χαρά recast έχουν γίνει ρόλοι και σε σειρές και σε ταινιές.
Νομίζω οτι δεν χάλασε η σειρά, αλλά υπάρχει αυτή η γενική αποψή οτι μπορούσε και καλύτερα.
Το να απλοποιήσεις τα timeline δεν είναι πολυ δυσκόλο. Απλά για να μην είναι μονο Geralt, το πήγα λίγο στην Ciri - λίγο στο γιατι δε θα γίνω εγω μάνα της Jen. Και ίσως εκει το ξεχείλωσαν λίγο μέχρι που να ξαναρθει το focus αμιγώς στον Geralt.
Τα παιχνίδια όσο κι αν δε γουστάρει ο Sapkowski επειδή δεν έβγαλε λεφτά - είναι πολύ ωραία και παρά τις ελευθερίες που παίρνουν έχουν πιάσει αρκετά καλα το κλίμα. Επίσης ο G, είναι πολυ μεγαλύτερος πουτανιάρης απο ότι η σειρά αφήνει να εννοηθεί. Αλλα σιγά μην ανοίγανε με σκηνή σε μπουρδέλο χαχα.

Recast στη φάση που είναι η σειρά τώρα; Ούτε έχει καμιά 10αριά σεζόν στην πλάτη για να βαρεθεί και να φύγει, ούτε πέθανε κανένας, ούτε κάνουν περικοπές στο μπάτζετ. Ποιο μπάτζετ!

Μια χαρά γίνεται recast η Τρις, και δικαιολογείται και εύκολα κιόλας. Κάτι παρόμοιο γίνεται και στα βιβλία.
Πάντως αν δεν κάνω λάθος τελευταία έγινε κάτι σαν “αναπροσαρμογή” της συμφωνίας CDPR και συγγραφέα και του στάξανε καμπόσα λεφτουδάκια για να μην γκρινιάζει -πρέπει να τους είχε πρήξει τ’ αρχίδια.

1 Like

Παντως ρε παιδια βλεπω παραλληλα κ το Carnival Row, δεν κανω ποτε binge, κ η συγκριση ειναι μερα με νυχτα. Μακαρι να το χε παρει το Witcher η Amazon. Εχω προσφατα το Carnival κ το Εξπανς κ η δουλεια που χουν κανει σαν παραγωγη, απεικονιση του σετινγκ κτλ ειναι πολλα επιπεδα πανω συγκριτικα με του αγαπημενου μου Γκεραλτ

You 2η σεζόν. Δεν πάνε καλά τα παιδιά.

1 Like

Τελείωσε η πρώτη σεζόν His Dark Material.

Καλή σε γενικές γραμμές. Νομίζω περισσότερο από οτιδήποτε άλλο αποδείχτηκε πως το συγκεκριμένο βιβλίο δεν μεταφράζετε εύκολα στην οθόνη. Υπάρχουν αρκετά πράγματα για γκρίνια και αρκετά για να θαυμάσεις. Η πιτσιρικά η Dafne Keen στο ρόλο της Λύρας είναι εξαιρετική, σίγουρα ότι καλύτερο έχει η σειρά, μερικά επεισόδια τα κρατάει μόνη της. Η Κάλτερ τους βγήκε κομμάτι πιο ψυχάκιας από ότι θα ήθελα. Το όλο θρησκευτικό φιλοσοφικό concept βγήκε μεν αλλά κάπως βιαστικά, επεξηγηματικά και σε σημεία έδειχνε λιγάκι ξεπέτα (η σχέση των ανθρώπων με τα δαιμόνια τους δεν πείθει και τόσο εδώ όσο στο βιβλίο και είναι από τα πλέον σημαντικά κομμάτια). Προς το παρόν ας πούμε ότι λειτουργεί εν αναμονή των επόμενων 2 σεζόν.

Αυτό που με ενόχλησε λίγο παραπάνω είναι οι αποκαλύψεις που βιάστηκαν να κάνουν για την ύπαρξη παράλληλων κόσμων και την ύπαρξη πύλης από πολύ νωρίς. Χάλασαν ελαφρώς το φινάλε με αυτό τον τρόπο. Γενικά τα (λίγα έστω) στοιχεία που πήραν από το δεύτερο βιβλίο για να τα χώσουν εδώ δεν λειτούργησαν και τόσο καλά.

1 Like

Δηλαδή δηλαδή???

Αν έχεις δει την 1η σεζόν, το ότι δεν πάνε καλά τα παιδιά έχει θετική χροιά. Είναι εξίσου παρανοϊκό.

Ωραίο καλό αυτό, ναιιι ρε έχω δει πρώτη σεζόν αλλά όταν άκουσα για δεύτερη υπέθεσα ότι αρμεγουν την αγελαδιτσα κλασικά…

Κανω και εγω κατσαπ με ολες τις σειρες που εχασα το τελευταιο καιρο…
Μετα απο ενα εξαιρετικο Mandalorian, ειμαι τωρα στα μεσα του Witcher που οπως ειπατε αν κ εχει καποιες μπιμουβιες ειναι πολυ καλο (καλα η Yen μου αρεσε και με τι καμπουρα ετσι).
Εχω Watchmen / Doctor Who επομενα - απλα ηθελα να πω το ποσο για το πεο εγινε το Rick n Morty, που ειλικρινα ειδα 2 επς και το εβγαλα. Κατακορυφη πτωση - σα Family Guy εγινε.

Οντως. Κριμα