Περί σειρών γενικά

Από ατμόσφαιρα φουλ το vikings μιας και έχει βάλει το χεράκι του και το history chanel. Οι Vikings στην σειρά είναι υπέρ της αποτρίχωσης αλλά κατα τ’αλλα είναι αληθοφανείς. Τέλος η σειρά έχει και ελάχιστες σκηνές με αρχαία σκανδιναβικά αλλά είναι στα αγγλικά στο μεγαλύτερο κομμάτι της

review: Από την 1η μέχρι την 3η σαιζόν η σειρά είναι σαν μετοχή της Τέσλα δηλαδή σε κατακόρυφη ανοδική πορεία με ταχύτατη πλοκή, μπόλικη σφαγή και γερή δόση από πολιτικά παιχνίδια και ίντριγκες. Να προσθέσω πως η σφαγή και ο πόλεμος δεν είναι μόνο ωμή βία αλλά και στρατηγική(Πχ τι γίνεται στο Παρίσι για όσους την είδαν). Η 4η σαιζόν το χάνει λίγο γιατί αυξάνεται σε 20 επ από 10 και γίνεται πιο αργή αλλά κρατιέται ακόμα ψηλά γιατί μπαίνει η φιλοσοφία στο παιχνίδι (Τελικά υπάρχει Βαλχάλα; Έχουν νόημα οι επιδρομές; κλπ). Στο ίδιο μοτίβο και το 1ο μέρος της 5ης που το κρατάει και η τρέλα του Ivar . Από εκεί και πέρα κατακόρυφη πτώση. Η σειρά γίνεται ανούσια πολιτική με ελάχιστες μάχες, ηλίθια άκυρα πλάνα με και καλά νόημα, αγαπημένοι χαρακτήρες αρχίζουν να κουράζουν και βλέπεις τις προδοσίες να έρχονται από χιλιόμετρα.

Συνοπτικά οι εξεραιτικές σαιζόν 1-3 και μετά τουλάχιστον μέχρι την 5a αξίζουν πιστεύω. Σίγουρα υπάρχουν σεναριακές ευκολίες αλλά οι πρωταγωνιστές δεν βγαίνουν σχεδόν ποτέ ατσαλάκωτοι. Επίσης σίγουρα έχει την δική της αισθητική και ξεχωρίζει από τις παραγωγές του Hollywood . Τέλος χαρακτήρες όπως οι Ragnar, Lagertha, Floki, Bjorn, Ivar θα σου μείνουν γιατί είναι καλογραμμένοι. Δεν λέω κάτι άλλω γιατί θα σποιλαρω…

Υγ Προφανώς και η σειρά έχει ιστορικές ανακρίβειες έχε αυτό στον νου σου αν την δεις για να την ευχαριστηθείς όσο το δυνατόν καλύτερα.

ΥΓ2 Αν θες φουλ παραμύθι δες Last Kingtom. Έχει χαζό χιούμορ σε κάποια σημεία αλλά είναι γεμάτο σφαγή και ίντριγκα. Τίμιες και οι 4 σαιζόν από 10 επ ότι πρέπει για binge. Οι Βικινγκς είναι πιο μοντελάκια εδω btw

Edit:

Τώρα που το θυμήθηκα μερικές σκηνες που θα μεινουν στην fuckin τηλεοπτικη ιστορια και εχει τοσες και αλλες τοσες η σειρα. Χαλαλι η βαρεμαρα στις τελευταιες σαιζον(σποιλερ προφανως!!!)

3 Likes

Ok, θα το ξεκινήσω και θα δείξει…Δεν με πειράζουν τόσο οι ιστορικές ανακρίβειες όσο η πλαστικούρα… Σαν να ζητάς από τον DJ κάτι επικό, να περιμένεις Bathory και να σου βάζει Sabbaton… ε του ανοίγεις το κεφάλι στα δυο!

@pantelis79 Black Sails έχω δει εννοείτε…μου άρεσε αλλά και εδώ ξενέρωνα με το πόσο “πλαστικοί” σε εμφάνιση ήταν οι κεντρικοί χαρακτήρες και τις διάφορες σεναριακές ευκολίες.

@osfp7
The last kingdom το παρακολουθώ, σε γενικές γραμμές είναι όπως το περιγράφεις αν και νομίζω πως από σεζόν σε σεζόν βελτιώνεται.

1 Like

Αυτο ναι γαματη ταινια, κι εγω ολο λεω να το ξαναδω( υπο την επήρεια κατα προτιμηση)

YurqtGv
:fist:

μία είναι η σειρά για Vikings
Nοrsemen.-
norsemen-vikingane

Summary

norseman-anything-else

6 Likes

Εσύ δες A Field in England
@Lupin στα υπόψιν εδώ και καιρό το Nοrsemen…απλά επειδή είναι κωμωδία έχει μείνει πίσω

2 Likes

Ωραια θα το τσεκαρω αυτες τις μερες, καλο φαινεται

V

Επίσης όλοι δε θέλω μοντέλα τους βίκινγκς μου μέχρι να σκάσουν Ράγκναρ-Λάγκερθα-Ρόλλο :exclamation:

2 Likes

Norsemen είναι από τις χειρότερες σειρές που έχω δει ποτέ

1 Like

ok, δεν ήταν μούφα σαν το Crossbones

@Ninpo A Field In England : Magic Mushrooms ! - YouTube

1 Like

Το Ντέξτερ πάει γαμιωντας.

Ευελπιστώ σε τεράστιο φινάλε. Έχει γίνει ένας υπέροχος χαμός.

4 Likes

Μέτριο προς κακό τρέιλερ θεωρώ. Αρχίζω και φοβάμαι ότι θα είναι μεγάλη πατάτα

1 Like

δεν με τραβηξε καθολου…

Μάρθα, εσύ;

1 Like

ναι ε; δεν εχω δει επεισόδιο λόγω διαφόρων ζητημάτων, ελπίζω στα καλύτερα βασικά γιατί όλη η σειρά ήταν μια απόλαυση

1 Like

απορώ με τον τύπο που προσέλαβε αυτόν που έδωσε το πράσινο φως για αυτό το πράγμα

2 Likes

Η συνοπτικη αποψη μου για τις 8 σεζον του Dexter ειναι η εξης, αν και θα μπορουσα να κανω καποια στιγμη μια τεραστια αναλυση, αφου αποτελει μια απο τις αγαπημενες μου σειρες διαχρονικα:

  • Σεζον 1, 2, 4, 6 αψογες και υπεροχες, με φοβερα plot twists και μνημειωδεις σκηνες

  • Σεζον 3, 5 παρα πολυ καλες, λιγο πιο “βαρετες” απο τις παραπανω, αλλα δεν θα αλλαζα τιποτα

  • Σεζον 7 εχει παρα πολλες καλες ιδεες κατ’εμε :
    – Ανακαλυψη της Debra οτι ο Dexter ειναι serial killer
    – LaGuerta να υποψιαζεται τον Dexter
    – Hannah McKay, που ειχε φοβερη χημεια με τον Dexter ως romantic interest
    – Showdown με LaGuerta και Debra που πρεπει να κανει την δυσκολη επιλογη

  • Σεζον 8 συνεχιζει το story arc της 7. Και αυτη ειχε πολλες καλες ιδεες οπως :
    – Dr. Evelyn Vogel που οδηγει την σειρα σε full circle αφου εφτιαξε τον κωδικα του Dexter
    – Debra ως private investigator με τον Jacob Elway
    – Ολο το ψυχολογικο ταξιδι της Debra και την σχεση της με τον Dexter πλεον

Παρολα αυτα οι σεζον 7 και 8 επληγησαν κατ’εμε απο μερικες αποφασεις (κυριως της 8ης σεζον) οπως:

  • Παρα πολλοι ψυχοπαθεις και δολοφονοι μαζευτηκαν, η 8η ειχε 4-5 ξερω γω υποψηφιους να ειναι ο Brain Surgeon serial killer - Lyle, Ron, Yates και εν τελει ο Saxon, ο ψυχοπαθης γιος της γιατρου, των οποιων τα ονοματα γραφω, και δεν θυμαμαι κανεναν απο αυτους.

  • Γαιτανακι μεταξυ της γιατρου και του γιου της, αφου αρχικα τον αποδεχεται και θελει να τον βοηθησει, μετα συνειδητοποιει οτι ειναι χαμενο κορμι, αυτος την υποψιαζεται και την σκοτωνει, δηλαδη οκ ρε παιδια, tone down λιγο το σκοταδι.

  • Συνηθως τα γλυκοπικρα φιναλε ειναι τα καλυτερα, αλλα αυτο παραηταν πικρο και οχι αρκετα γλυκο. Βρισκω αποτυχημενη την αποφαση να πεθανει η Debra χωρις να της δωσεις εστω εναν θανατο αυτοθυσιας και ηρωισμου, απλα απο μια σφαιρα του μαλακα που εμφανιστηκε για 3 επεισοδια στο τελος μιας εκπληκτικης σειρας που κρατησε 8 χρονια, ο ορισμος του anticlimactic.

  • Οι περισσοτεροι θεωρουσαν νομιζω το πιο σωστο τελος να οδηγησει ειτε σε ομολογια του Dexter ειτε σε θανατο. Διχως να εχω αυτην την “απαιτηση” σωνει και καλα, κι εγω ξενερωσα με το να χασει τον γιο του ο οποιος εφυγε για Αργεντινη με την Χαννα, να χασει την αδερφη του εντελως ξενερωτα, και απλα να γλιτωσει απο κυκλωνα και να βρεθει καπου στο Oregon να κανει τον ξυλοκοπο. Βρηκα πολυ ποιητικο το να παρει το νεκρο κορμι της αδερφης του και να πλευσει με το καραβι του προς το ματι του κυκλωνα, αυτο βασικα το θεωρω εξαιρετικη ιδεα. Απλα, πολλη μιζερια ρε γμτ :stuck_out_tongue:

Μετα απο ολα αυτα (που προφανως ηταν 2 σελιδες παραπανω απο οσα ηθελα να γραψω, απλα βρισκω την κουβεντα για τις σεζον 7 και 8 πολυ ενδιαφερουσα, αλλωστε σχεδον ολοι βρισκουν τις πρωτες 6 σεζον εξαιρετικες), η νεα σειρα Dexter : New Blood εχει τα εξης πολυ θετικα, και σου συνιστω να κανεις ενα πολυ ομορφο catch up, αν και ιδανικα μπορεις να περιμενεις κανα μηνα και να δεις ολα τα επεισοδια μαζεμενα πλεον:

  • Νεο setting, νεα μουσικη, νεοι χαρακτηρες, νεος Dexter, που δινουν φρεσκαδα στην σειρα
  • Παραμενουν η γνωριμη ατμοσφαιρα και οι εσωτερικοι μονολογοι του Dexter που ειναι ολα τα λεφτα
  • Ακομα πιο “ολα τα λεφτα” ειναι οι διαλογοι του Dexter με την Debra, που πλεον εχει παρει τον ρολο του Harry, ως ενας πιο αυστηρος συμβουλος, που δε θα διστασει να τα χωσει στον Dexter, ξεκαθαρος συμβολισμος για τις τυψεις που νιωθει ο Dexter για το οτι ολα τα κοντινα του προσωπα πεθαναν εξαιτιας του.
  • Πολυ ενδιαφερουσα τροπη προς το παρον, με τους νεους χαρακτηρες να βοηθανε πολυ σε αυτο αφου εχουν γραφτει εξαιρετικα. Μου αρεσει που δεν μπορω να προβλεψω που θα οδηγηθουμε ακομα.
  • Το θεμα ολης της σεζον ειναι οτι το παρελθον του Dexter κανει catch up μετα απο 10 χρονια, με καθε τροπο.
  • Η νεα σεζον εχει σχεδιαστει και γραφτει απο τον Clyde Phillips, ο οποιος ηταν ο βασικος storyteller και screenwriter για τις πρωτες 4 σεζον, που ειναι μαλλον κατα γενικη ομολογια και οι καλυτερες (αν και προσωπικα μου αρεσε και η 6η υπερβολικα, και ειδικα το οτι τον ανακαλυψε στο φιναλε η Debra). Αυτο φαινεται, αφου υπαρχουν και σημαντικα callbacks στον Trinity killer, απο την 4η σεζον (καλυτερο φιναλε σεζον οποιασδηποτε σειρας μπορω να σκεφτω)

Αυτα τα λιγα :sweat_smile: :sweat_smile: :sweat_smile:

5 Likes

Πάντως η 2η σεζόν του The Witcher είναι κατά πολύ ανώτερη της 1ης σε όλους τους τομείς.

5 Likes

Είδα ένα επεισόδιο και μετά πήρα πρέφα ότι την πρώτη την είχα δει όταν βγήκε και δεν θυμάμαι Χριστό. Παω για binge σερί 2 σαιζόν και θα επανέρθω

3 Likes

Συμφωνω και εμενα μου αρεσε πολυ και φενεται οτι πηρε μεγαλυτερο budget για να την κανουν… Παντως ειδα και ποιο πολλες αναφορες στα παιχνιδια πλεον σε αυτη την σεζον σε σχεση με την πρωτη…

1 Like

Για πες κάνα δυο για μας που δεν τα παίξαμε :wink: