Περί σειρών γενικά

Τα πήρε τα δικαιώματα για το office δεν είναι τρολια

Συμφωνώ με όσα λες. Chloe Grace Moretz χαρισματική ηθοποιός (και πανέμορφη βεβαίως)

2 Likes

Νηφαλιότητα το ΣΚ μπας και καταλάβουμε τπτ:

6 Likes

Τέλειωσε και το 1899 (καλύτερα να λεγόταν Remember? θαρρώ), μια χαρά η πρώτη σεζόν και καθώς ήμουν υποψιασμένος από το Dark δεν έσκισα και τα ρούχα μου. Πιο βατό, το ίδιο μουντό, με καλούς ηθοποιούς και μουσική (κάπου τραγουδάει και η Χρύσα Τσαλταμπάση) και βρήκα πιο διασκεδαστικό να μαντεύω το κλάσικ ροκ τραγούδι που κλείνει το κάθε επεισόδιο. Ε, το τελευταίο ήταν αναμενόμενο με απόδοση 1.01

Το Bad Sisters ξεκίνησα που είναι διασκευή βελγικής σειράς νομίζω και είναι εξαιρετική μαύρη/δραματική κωμωδία. Έχει κι ένα από τα μεγαλύτερα καθίκια/χαρακτήρα των τελευταίων ετών. Πολύ πολύ καλό.

1 Like

Ευχάριστο το 1899, ειδικα απο τη μεση και προς το τελος ανεβηκε και το ενδιαφερον. Βεβαια σε καμια περιπτωση δε φτανει το Dark ουτε σαν χαρακτηρες ουτε σαν σεναριο.

Μου αρεσε που οι χαρακτηρες αλληλεπιδρουσαν στη γλωσσα τους - πρωτοτυπο ευρημα.
Προσωπικα δε τρελαθηκα με τα μοντερνα χιτακια στο τελος των επεισοδιων, μιας και με εβγαζαν απο το κλιμα και την ατμοσφαιρα.

Αυτο που παρατηρησα κυριως ειναι το ποσο αντιγραφει ενα βιβλιο του Phillip Dick του 1970 - δε θελω να δωσω το ονομα γιατι ειναι μεγαλο mindfuck το τελος του μη σας το χαλασω - το οποιο εξελισσεται παρα πολυ παρομοια και με πιο σκοτεινο τροπο, αλλα στη σειρα παιζει πολυ ξεκαθαρη αντιγραφη .

Για τους φαν του ειδους, σιγουρα ενα μαστ γουοτς παντως - με πολυ εντυπωσιακες εικονες και αισθητικη.

1 Like

Το Flowers ειναι μια αριστουργηματικη σκοτεινη μαυρη βρετανικη κωμωδια που μας δειχνει τα προβληματα της εκκεντρικης οικογενειας Flowers σε καποια επαρχια της Αγγλιας.
Ενα φανταστικο καστ με Olivia Coleman η οποια ειναι πραγματικα εκπληκτικη, Julian Barratt (οσοι εχετε δει το Mighty Boosh θα γνωριζετε ποσο ταλαντουχος ειναι) αλλα και οι υπολοιποι να στεκονται διπλα τους στα ισα.
Λιγο σουρεαλ, λιγο κωμωδια, πολυ δραμα και πολυ βαση σε θεματα ψυχικης υγειας και σχεσεων. Υπηρχαν και στιγμες επισης που μου εβγαλε πολυ εντονα vibes πειραγμενου Wes Anderson.
Μολις τελειωσα τη 1η σεζον (6 eps) και δε θελω να βιαστω για τη 2η για να μη τελειωσουν γρηγορα.
Με 100% / 97% στο Rotten Tomatoes, εαν σας αρεσει ο χωρος αυτος η εαν θελετε να δειτε κατι διαφορετικο, τρεχατε!

6 Likes

Πού το βρίσκουμε; Νέτφλιξ ή να ψάξουμε …αλλού;

1 Like

Netflix το είδα αλλά είμαι Αγγλία ακόμα όποτε δε ξέρω εάν το έχει και το ελληνικό - αλλιως αλλού!

Το έχει στο νετφλιξ μέχρι 14/12

1 Like

Είμαι στο τέταρτο επεισόδιο του Wednesday. Δεν είναι ο Burton του Σκαθαροζουμη, του Ψαλιδοχέρη, των Μπατμαν η του Big Fish… είναι όμως ο καλύτερος Burton των τελευταίων σχεδόν είκοσι ετών, με ένα outlier-παρένθεση, τον Todd. Highly recommended.

Π.Σ. Στο τρίτο παίζει και Ναθινγκ Ελς Ματερς, αρχίζω να πιστεύω ότι ο Λαρς δίνει cash rebate σε όποιον χρησιμοποιήσει τραγούδι μεταλλικά σε σειρά η ταινία να πουμε

6 Likes

Χμμμμ δε μου αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ το Sweeney Todd.
Το βρηκα πολυ βαρετο και δεν αντεχω την φαση μιουζικαλ.

Αλλα μου αρεσαν παρα πολυ τα εξης (μιας και ειπες 20 χρονια):

  • Big Fish = ΤΑΙΝΙΑΡΑ
  • Charlie and the Chocolate Factory = Πολυ ωραια
  • Alice in Wonderland = μου αρεσε παρα πολυ
  • Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children = ισως το αγαπημενο μου του απο το 2010 και μετα

Και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το Big Eyes, αλλα δεν το εχω δει.

Εκλαψα, και παιζει να ειναι αληθεια

2 Likes

Γενικά μιλώντας, τα σιχαίνομαι τα μιούζικαλ. Αλλά υπάρχουν και κάποια που ειναι από πολυ καλά (Todd) έως εξαιρετικά (la la land).

Εκτός του big fish που είναι ΤΑΙΝΙΑΡΑ, τα υπόλοιπα δεν είναι σε καμία περίπτωση Dark Shadows, αλίμονο, αλλά δεν παύουν να μανιεριζουν…

Γιαυτο μου αρέσει πολύ και το Wednesday, είναι burton χωρίς να λέει ότι είναι burton (TikTok boomer alert)

Ίσως φταίει λίγο που η Εύα Γκριν θα μπορούσε να μου κάψει το σπίτι κι εγώ θα καθόμουν σε μία γωνία να χαζεύω ξερνώντας καρδούλες, αλλά ναι ωραιότατη η Miss Peregrine.

Σε άλλα νέα, έπεσε τσεκούρι στο Midnight Club και ο Φλάναγκαν (ανοίξτε τόπι κάποιος) ανέβασε το αποκάτω για τα σχέδια που είχαν για δεύτερη σαιζόν και :sob:

1 Like

+1000000 για τα musical, ό,τι πιο cringe υπάρχει, μα να τους βλέπεις να σου τραγουδάνε και χορεύουν την πλοκή??

2 Likes

Ψήθηκα να ανοίξω τοπικ το βράδυ αργά που θα έχω χρόνο. Αφήστε το σε μένα, θα είναι πλήρες και παθιασμένο.

Εγώ και η αρραβωνιαστικιά λιωσαμε διαβάζοντας τι θα βλέπαμε στην δεύτερη σεζόν. Αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορεί να την γυρίσει με το συμβόλαιο στην Αμαζον.

1 Like

:sob::pleading_face::sweat:

Έχοντας σπουδάσει και εργαστεί στην Αγγλία αρχές 00ς αναρωτιέμαι πως μου είχε ξεφύγει το αριστούργημα που λέγεται “Spaced”.

Χρόνια είχα να δω κάτι τόσο έξυπνο και αστείο.

6 Likes

Αν κ το εχω κατω απο Father Ted, It Crowd κ Black Books (μ αυτη την σειρα), ειναι κ αυτο ενα επος

4 Likes

Ενώ μου αρέσει πoλύ Father Ted και Black books. το IT Crowd δεν μου αρέσει καθόλου.

κλάμα, ευκαιρία να το κατεβάσω για γιορτές, cheers!!!

2 Likes

Και για εμένα η σειρά είναι κορυφαία τα Black Books, Father Ted λίγο μπροστά το πρώτο και αρκετά πιο πίσω The It Crowd. Όσον αφορά το Spaced ενώ θυμάμαι να πέρασα καλά όταν το είδα πριν κάποια χρόνια, δεν μου χει μείνει τίποτα για κάποιον λόγο.

3 Likes