Περί σειρών γενικά

Ξεκινησα το Poker Face (δια χειρος Rian Johnson)

πολυ ενδιαφερον το πρωτο επεισοδιο

5 Likes

The Last Of Us 1x03

Θα μπορούσε να είναι μια από τις καλύτερες ταινίες του 2023. Κι όμως, ήταν απλά το τρίτο επεισόδιο μιας σειράς με ζομπια. Δεν έχω ιδέα πόση σχέση έχει με το παιχνίδι η ιστορία αυτού του επεισοδίου, αλλά λάτρεψα κάθε δευτερόλεπτο. Αριστούργημα δίχως καμία έκπτωση. Και ανεπανάληπτες ερμηνείες από Nick Offerman και Murray Bartlett.

3 Likes

:cry:
Η οποια υποδυόταν την Tess του last of us στο game…

Καλή αρχή, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕΙΡΑ, ζηλεύουμε οι πάντες

2 Likes

Συ γκλο νι στι κο επεισόδιο, έτσι απλά. Μας πήραν πάλι τα ζουμιά γαμώ

Summary

3 Likes

10 Likes

καλή άγια η σειρά, καλός κι ο πασχάλης, αλλά πολύ αργό. έχει και λίγη δράση εδώ κι εκεί, αλλά για ζομπι κατάστασή, παραέχει πολύ διάλογο και λίγα ζόμπι. πολύ απλωμένος ο τραχανάς - και 1+ ώρα τα επεισόδια ? (εκτός αν είναι πιο λίγα απο 10)

Απο που το βλεπετε;

Δεν προλαβα ακομα να δω το 3ο επεισοδιο…

Δεν ειναι ακριβως σειρα με ζομπι παντως…οποιοι περιμενετε το νεο walking dead προσπεραστε…
Ακομα και το game που εχει αρκετη δραση,επικεντρωμενο κυριως στις σχεσεις ειναι…

Κατεβασμένο, πού αλλού.

Ο,τι λέει ο Storm, όσοι περιμένετε σειρά με ζόμπι και τρελή δράση, προσπεράστε, δεν θα έχει ούτε μετά.

νομιζω παιζει και vodafone tv που εχει δικαιωματα απο hbo…

Και εμενα μου αρεσε πολυ το 3ο νομιζω ηταν πολυ καλη κίνηση να το αποδοσουν ετσι και οχι οπως το game, ειχε περισσοτερη ουσια απο το tower defence του παιχνιδου…

Καλα παμε x3

1 Like

τρελή δράση όχι, αλλά να νιώθεις μια απειλή βρε αδερφέ. οτι είναι όλα πουτάνα και κινδυνεύεις. και εντάξει μπορείς να υπονοείς το φόβο, αλλά εδώ τον παρά υπονοεί. βαλέ μου 3-4 σκηνές μέσα στην ώρα. εδω μου είχε 2 αν θυμάμαι σκηνές κάτω του λεπτου. δλδ ντάξ, αλλά το μουσάτο ρομάνζτο του έδωσε 40 + λεπτά. αμα ξεχειλώνει δλδ κάθε θέμα σε επεισόδιο … επιπλέον αν είναι αρκετά πιστοί στα γκειμς, δεν θα είναι λίγο σποιλαρισμένο το θέμα ?

Αν και οπως ειπα δεν εχω δει το 3ο ακομα απο οτι εχω διαβασει εδω και εκει,ειναι διαφορετικο απο οτι στο game.Δεν ξερω ακομα αν ειναι για καλο η κακο θα δειξει…

Από θέμα υποκριτικής και ιστορίας ήταν διαμάντι το 3ο επεισόδιο . Μας παρουσίασε 2 χαρακτήρες που αν δεν ξέρεις το παιχνίδι δεν τους γνωρίζεις ώστε να νοιαστείς για αυτούς. Και σε μισό επεισόδιο κατάφερε να μας κάνει να συγκινηθούμε . Είναι δύσκολο αυτό που πέτυχαν

από την άλλη , για τον ίδιο λόγο ( ότι εισήγαγε δυο χαρακτήρες που δεν γνωρίζεις για να νοιαστείς ) , δεν αισθάνθηκα ότι ήταν απαραίτητη τόση μεγάλη διάρκεια για backstory , μιας και δεν έχουν να προσφέρουν κάτι άλλο στην πλοκή της σειράς

Υπό την έννοια ότι ο Bill αφενός ζει στο παιχνίδι και εξυπηρετεί έναν σημαντικό σκοπό για την σχέση Ellie - Joel που στη σειρά δεν εξυπηρέτησε με το ίδιο impact ( με ένα γράμμα άλλαξε τον τρόπο που βλέπει ο Joel την Ellie , κάπως φθηνό και γρήγορο σε σχέση με το πόσο οργανικά γίνεται στο παιχνίδι . Επίσης απ’ ότι θυμάμαι στο παιχνίδι δεν φαίνεται να είχαν τόσο ρομαντική κατάληξη σαν ζευγάρι . Θυμάμαι τον είχε παρατήσει ο Φρανκ , μετά αυτοκτόνησε και ο Bill είχε καταλήξει ακόμα πιο μίζερος και heartbroken απ’ ότι απεικονίζεται στη σειρά . Για μένα ακόμα πιο δραματική εξέλιξη ,προσωπική άποψη

Δεν αναιρεί την ποιότητα του επεισοδίου και όλης της σειράς. Δεν ήταν γκρίνια το αποπάνω , απλά νιώθω για τα γούστα μου ότι θα είχε ακόμα μεγαλύτερο impact αν έκαναν αυτή την διόρθωση

1 Like

ενταξει μονο στο 3ο ειναι τοσο έντονο αυτο που λες γιατι ηθελε να πει μια αλλη ιστορια… Γενικα και ιδιως στο επομενο επεισοδιο αλλα και στην συνεχεια θα εχει δαση και πανω απ ολα τον κινδυνο που θες.

@Rebel

Αυτο που λες για το game συμφωνώ αλλα εδω εχουμε μονο 9 επεισοδια οποτε θα ηταν πολυ ξεπετα ο χαρακτηρας του bill ουτε θα νιωθαμε το ιδιο για την επιδραση που είχε στον Joel… Τωρα πηραμε σε μονο ενα επεισοδιο αρκετο βαθος που δεν το βλεπουμε και συχνα σε σειρες.

Το θετικο ειναι οτι συμφωνούμε ολοι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως πηραμε ενα ωραιο επεισοδιο στην γενικη ατμοσφαιρα του last of us.

Ήθελα λίγο ανθρώπινο δράμα και πέτυχα διάνα στην αληθινή ιστορία ενός νοσοκομείου επί Κατρινα στη Νέα Ορλεάνη. Σε κάποιες σκηνές λυγίζεις:

2 Likes

The last of us ep3 : το καλυτερο επεισόδιο σειράς που έχω δει από τότε που τελείωσε το bcs.

Βασικά από τότε που τελείωσε το after life…

2 Likes

Ανοίγω θρεντ

Μετα και απο τις προτροπες σας ξεκινησα το Line of Duty! Χθες τελειωσα τη 1η σεζον! Τιμια μπορω να πω αλλα χωρις να πω οτι εντυπωσιαστηκα. Ειδικα τις συγκρισεις με το The Wire τις βρηκα λιγο ακυρες (οχι σε θεμα υφους αλλα ουσιας).
Σημερα λοιπον ειπα να μπω στη 2η. Τελειωνω το 1ο επεισοδιο και εχω μεινει…ΚΑΓΚΕΛΟ!
Μιλαμε για απιστευτο επεισοδιο! Απιστευτο! Το δε τελος…Ακομα δε μπορω να ηρεμησω! Καποια στιγμη ειχα γραψει οτι μετα τις ανατροπες του GoT δυσκολα μπορουσε καποια σκηνη σε σειρα να με αγγιξει τοσο εντονα. Και μετα ηρθε το HotD να με κανει να βιωσω ξανα αυτο το συναισθημα.
Κι ομως…αυτο που βιωσα στο φιναλε του s2e1 αγγιξε κορυφες! Ανυπομονω για τη συνεχεια και δε μπορω να φανταστω τι θα ακολουθησει πλεον…

4 Likes

Line of Duty 3ος κύκλος κορυφή.Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα…

4 Likes