Περί σειρών γενικά

είναι στα επόμενα πλάνα αλλά δεν θέλω να κάνω burn out με animations, μιας και βγήκαν πολλά ταυτόχρονα τον τελευταίο καιρό (Onimusha, Pluto, BES, Invincible, Scavengers Reign) και θέλω να δώσω στο κάθε ένα τη σημασία του και το χρόνο του

2 Likes

4 Likes

Το βλέπω κάθε βδομάδα ως τεράστιος φαν του πρωτότυπου, αν αυτή είναι η πρώτη και ως συνήθως στα σιτκομ «μέτρια» σεζόν, δεν ξέρω τι θα γίνει σε 1-2 ακόμα που θα βρουν τα πατήματά τους

Κέλσεη απόλαυση, με 30 χρόνια τον ίδιο ρόλο στη πλάτη καταφέρνει να είναι ακόμα φρέσκος και κωμικά σπαρταριστός!

1 Like

Είδα τα πρώτα 2 πειρατικά και μου έσπασαν τα νεύρα από τα ποπ απς και τις διαφημίσεις κάθε 5’ οπότε σήμερα για το 3ο επ άνοιξα τηλεόραση πρώτη φορά μετά από δενξέρωπόσο, πανέμορφη, πανέμορφη σειρά.

Summary

Μαρία και Ιωσήφ :pray: :heart:

2 Likes

Μπορείς να πεις πού κυκλοφορούν γιατί δεν έχει πάρει τίποτα το μάτι μου… :see_no_evil:

Αυτό το thread είναι μια καλή αρχή: Reddit - Dive into anything

Βγήκαν τα 2 πρώτα επεισόδια

Ωραια τα Frasier και τα office αλλα το διαμάντι στης εποχής μας ειναι αυτος ο κυριος.
Ολη του η ζωη ενας ρολος… ή και οχι…

2 Likes

Εξαιρετικό το blue eye samurai

5 Likes

22 Φεβρουαρίου βγαίνει στο Νετφλιξ το live-action του Avatar: The Last Airbender. Όσοι έχουν δει το καρτούν (με ανιμε στοιχεία) του 2005, ξέρουν ότι είναι μια από τις πιο ολοκληρωμένες ιστορίες, με φανταστικούς χαρακτήρες, δράση, χιούμορ και συναίσθημα. Παρόλο που απευθυνόταν γενικά σε μικρές ηλίκιες καταπιανόταν με πολύ ώριμα θέματα και το έκανε με αριστουργηματικό τρόπο. Η live-action ταινία που έβγαλε ο Σιαμαλαν, και κάνουμε ότι δεν υπήρξε, ήταν τραγική σε όλα τα επίπεδα.
Το Νετφλιξ φαίνεται να ξέρει τι κάνει αυτή την φορά, όπως έδειξε και με την επιτυχία του One Piece. Μπορεί οι original δημιουργοί να έχουν αποχωρήσει “λόγω creative differences” που είναι συνήθως red flag μεν, αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί λόγοι ανησυχίας. Πρώτον, είναι οι δημιουργοί της σειράς, αλλά δεν είναι οι βασικοί συγγραφείς, ειδικά των καλύτερων επεισοδίων. Είναι οι δημιουργοί του Legend of Korra που ήταν αρκετά κατώτερο σαν σειρά sequel. Και τέλος, έφυγαν μάλλον επειδή ξεκίνησαν τα Avatar Studios, την δική τους εταιρεία animation και προγραμματίζουν νέες σειρές και ταινίες στο ίδιο σύμπαν.
Σε κάθε περίπτωση, το teaser που κυκλοφόρησε το Νετφλιξ δείχνει άψογο casting και σεβασμό (στο οπτικό μέρος) στη σειρά. Το Avatar: The Last Airbender αξίζει ένα καλό live action μετά την πατάτα του Σιαμαλαν.

2 Likes

Μολις τελειωσα τον 2ο κυκλο του Loki…Οσοι ειδατε τον 1ο προχωρατε αφοβα…

4 Likes

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί εδώ αλλά ήθελα να κάνω point out ότι στο Cinobo -το οποίο έβαλα πρόσφατα, καθώς άλλαξα tv και πλέον μπορώ και κατεβάζω apps :stuck_out_tongue: - έχει προσθέσει στη συλλογή του το Berlin Alexanderplatz του 1980 από τον Rainer Werner Fassbinder.

Είναι μεταφορά του ομότιτλου εξπρεσιονιστικού μυθιστορήματος του Alfred Döblin από το 1929 (νομίζω) με 13 επεισόδια + 1 επίλογος να συνθέτουν μια ουσιαστικά 16ωρη ταινία, στην οποία παρακολουθεί κανείς έναν αρχετυπικό ήρωα του ευρύτερου σινεμά του Fassbinder που μόλις έχει αποφυλακιστεί για τον φόνο της ερωμένης πόρνης του, ο οποίος προσπαθεί να βρει το δρόμο του μέσα σε ένα ανθρώπινο μωσαϊκό άβουλων μαζών, ανέργων, πεινασμένων προλετάριων, μικροαστών και γενικότερα μιας Γερμανικής Βερολινέζικης κοινωνίας του μεσοπολέμου που βράζει και βαδίζει σταθερά προς το ναζισμό.

Δεν χρειάζεται να γράψω πολλά για το ίδιο το έργο -τολμώ να πω ότι είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του σινεμά και της τηλεόρασης όπου τα όρια μεταξύ τους εξαϋλώνονται εντελώς- πέραν του ότι είναι ένα κινηματογραφικό/τηλεοπτικό μνημείο του οράματος με το οποίο σμίλευσε ο Fassbinder τον Ευρωπαϊκό σινεμά των τελών του 20ου αιώνα.
Όπως και ο ίδιος είχε αναφέρει νομίζω σε μια συνέντευξη εκείνα τα χρόνια, η σειρά είναι μια ευκαιρία για στοχασμό και ανάλυση των συναισθημάτων του θεατή -πέραν την εύκολης συγκίνησης που προσφέρει καταχρηστικά η αμερικάνικη μέθοδος δημιουργίας ταινιών- καθώς η αγάπη γίνεται το καλύτερο, το πιο ύπουλο και το πιο αποτελεσματικό εργαλείο κοινωνικής καταπίεσης.

Είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζεται σαν έργο οι περισσότεροι, ίσως όμως να μην το έχετε δει ποτέ -ή τουλάχιστον σε αυτή τη συμμαζεμένη και υπέροχα επεξεργασμένη κόπια που εξασφάλισε η πλατφόρμα- και νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία να το κάνετε τώρα + να έρθετε ίσως σε επαφή με έναν από τους σπουδαιότερους σκηνοθέτες του Νέου Γερμανικού Ρεύματος.

Δύσκολη σειρά σε πρώτη ανάγνωση και όχι το πιο εύκολο θέαμα, πολύ ριζοσπαστική και απολαυστικά προκλητική, προσωπικά την έχω δει δύο φορές στο παρελθόν -στην τηλεόραση παλιά + στον Τριανόν μια 15ετία πίσω, τμηματικά- έχω διαβάσει και το βιβλίο μικρότερος και παραμένει μέχρι και σήμερα ένα από τα πολύ αγαπημένα και πιο προσωπικά για εμένα έργα.

Αυτά.-

8 Likes

Παρακολουθώντας την σειρά έχεις την αίσθηση ότι βλέπεις θεατρική παράσταση. Οι μονόλογοι είναι συχνοί ώστε να εξηγήσουν καλύτερα τα συναισθήματα και τα κίνητρα των χαρακτήρων. Αυτούσια αποσπάσματα από το βιβλίο απαγγέλλονται σε κρίσιμες στιγμές. Το μελόδραμα εξυπηρετεί την πλοκή και η πλοκή την εξάρτηση του Φασμπίντερ για μελοδραματικές καταστάσεις.
Ο ιδιοφυής σκηνοθέτης χρησιμοποιεί στην σειρά του ηθοποιούς από έναν στενό κύκλο συνεργατών του. Είναι απαραίτητο. Τους γνωρίζει και τον γνωρίζουν πολύ καλά για να αντέχουν και να ανταπεξέλθουν στις ιδιοτροπίες του χαρακτήρα του.
Ο επίλογος, για την εποχή που κυκλοφόρησε θεωρείται κάτι το ριζοσπαστικό για την τηλεόραση. Το linear της αφήγησης δίνει την θέση του σε μια σειρά από κρυφές επιθυμίες, όνειρα και φαντασιώσεις.
Σε ποιους απευθύνεται το B.A. σήμερα; Δυσκολεύομαι να φανταστώ κάποιον που δεν έχει διαβάσει ένα εξωσχολικό βιβλίο ή δεν έχει πάει μια φορά στο θέατρο να αντέξει έστω και ένα επεισόδιο. Σε μια γενιά που η ενσυναίσθηση είναι άγνωστη λέξη, ο Φασμπίντερ δεν λέει απολύτως τίποτα. Στους Πατρίς - θρησκεία - οικογένεια, ο Φασμπίντερ είναι εκείνος ο ανώμαλος που οι ταινίες του είναι προσβλητικές και σκουπίδια και “πολύ ασχοληθήκαμε μαζί του”.
Για τους λίγους λοιπόν, για τους λίγους…

Nα κάνω extra shoutout, μιας και πιάσαμε το Berlin Alexanderplatz -και λίγο offtopic- την εξαιρετική θεατρική του μεταφορά από τον Στάθη Λιβαθινό, η οποία επανήλθε για 20 παραστάσεις και θα παίζεται για λίγο καιρό -βασικά για 3-4 μέρες ακόμα- στο Θέατρο της Οδού Κυκλάδων.
Άχαστο θα το χαρακτήριζα, έχει κανείς ή όχι σχέση με την τηλεοπτική σειρά ή το βιβλίο, ίσως η καλύτερη παράσταση που είδα πέρυσι το χειμώνα

1 Like

:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τζίζας. ΤΟ σινεμά

Κατα τ’ άλλα, όπως πάντα kudos και καρδούλες

1 Like

Ουφ :pensive:

1 Like

Για Blue Eye Samurai, εξαιρετικό, αλλά είδα και το τελευταίο επ και έχω να κράξω λίγο:

Summary

Πρώτον, κάηκε το σύμπαν από ένα κερί που έπεσε πάνω σε μια κουρτίνα ξέρω γω, πάρτε έναν κουβά νερό ρε μαλάκες, κάντε κάτι που κάθεστε και βλέπετε τη φωτιά

Δεύτερον, Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΟΛΩΝ ΔΕΝ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΦΑΩ ΛΑΧΑΝΟ α όπα εδώ μου λέει ότι δεν είναι αυτός τελικά, οκ θα τον πιστέψω, θα τον πάρω μαζί μου και θα πάω Λονδινάρα να βρω τους άλλους.

-Δεν το έκανα εγώ, οι άλλοι 2 το έκαναν, ο ένας τους δηλαδή, μάλλον, ξέρω γω;
-Α εντάξει μπρο μου

ΕΛΑ ΡΕ ΜΛΚ ΓΤΧΜ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ

Τρίτον, ακόμα δεν έχει ανανεωθεί βλέπω, αν δεν υπάρξει 2η σεζόν θα είναι μια τεράσια τρύπα στο νερό imho.

Αυτά, κατά τα άλλα ναι εξαιρετικό, αλλά το τελευταίο επ ήταν λίγο φέιλ για τα δικά μου γούστα, σορρυ νοτ σορρυ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΙΝΤΡΟ ΣΤΟ #6 !!!

Τελείωσα και εγώ με blue eye samurai. Εξαιρετικό ήταν. Peak-ρε στο 5ο επεισόδιο βέβαια και μετά είχε μια μικρή πρώτη + ότι το τελευταίο επεισόδιο είχε κάποιες ευκολίες που ψιλομουτζούροσαν ελαφρά το σύνολο.

Γενικά όμως κινήθηκε σε πολύ υψηλά στανταρ.

Και σε animation και σε σενάριο πάντως είναι 1-2 σκάλες κάτω από Arcane. Όχι πως λέει και πολλά αυτό, προσωπικά το Arcane το έχω πάρα πολύ ψηλά.

Anyway ελπίζω να έχουμε 2η σεζόν, θα είναι μαλακία να μείνουμε έτσι.

Εσείς που έχετε μίνι γκρίνια για το τέλος του Σαμουράι, τσιμουδιά για το μουσικό ιντρο στο #6 ε;

10/10 μόνο για αυτό.

5 Likes

Μεσα σε όλα έσκασαν και αυτα τα δυο απο μεριάς Microsoft

Πολύ μικρές προσδοκίες καθώς η πρωτη ήταν ψηλό fail

Και

Τεράστιο franchise ελπίζουμε σε ένα τίμιο adaptation αλλα αν κρίνω απο το αντίστοιχο του halo δεν το βλέπω…

2 Likes