Περί σειρών γενικά

Πιστό adaptation του comic με τις φωνές των ηθοποιών από την ταινία του 2010, η οποία είναι εξαιρετική αλλά άφησε πολύ πράγμα έξω. Φαίνεται τέλειο.

:heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

5 Likes

Περί φλάναγκαν…σπέρνει η σειρά! Ακριβώς αυτό που ήθελα.
Ναι έχει πολύ μπλά μπλά αλλά μόνο με νόημα και σε κάνει να μην βαριέσαι καθόλου. Συνεχίζουμε.

1 Like

Lupin 3η σεζόν έφυγε γρήγορα μέσα σε ένα σκ, δεν είναι και πολλά άλλωστε, 7 επεισόδια. Βλέπεται ευχάριστα, αλλά έγινε λίγο ιό κωμωδία πλέον κατεμε και λίγο προβλεπόμενη στο τέλος. Αν θα έχει συνέχεια όλα ανοιχτά. Όπως και να έχει Omar Sy δυνατός στο ρόλο του.

2 Likes

Στα δικα μου, No offense. Αγγλικο αστυνομικό. Οχι το καλύτερο σε σχέση με τα αριστουργηματα, αλλα μια χαρά σειρά.

2ος κυκλος The Wheel of Time: Εχω δει 3 επεισοδια μεχρι στιγμης και μου αρεσαν πολυ!Ειδικα το 3ο!

2 Likes

The Fall Of The House Of Usher

Άλλη μία σπουδαία δουλειά του Flanagan για το Netflix.Παρότι οι ταινίες που έχει κάνει απευθείας για την μεγάλη οθόνη, δεν είχαν καμία τρομερή εμπορική επιτυχία (αν και οι περισσότερες είναι πραγματικά πολύ δυνατές – Dr Sleep – Hush κλπ), ο ίδιος καταφέρνει και βρίσκει τίμια τηλεοπτικά μπάτζετ, και φαίνεται πιο άνετος να σκηνοθετεί και να δημιουργεί με την άνεση του χρόνου που δίνουν τα πολλά επεισόδια.Μπορεί έτσι να αναπτύσσει και τους αγαπημένους τους μονολόγους που είναι ξεκάθαρα love or hate περίπτωση για το κοινό.Εννοείται είμαστε στην πλευρά Love.

Τώρα για το Usher συγκεκριμένα, είναι σίγουρο πως η απόλαυση της θέασης του εξαρτάται σε ένα επίπεδο και από την γνώση που έχει κάποιος για τον Έντγκαρ Άλαν Πόε και το έργο του.Δε λέω ότι αν δεν ξέρεις τον Ποε δε θα το ευχαριστηθείς.Απλά για έναν φαν του μεγάλου ποιητή, σε σημεία η σειρά ήταν σχεδόν οργασμική.Όχι τόσο λόγω των κυριολεκτικά άπειρων μικροαναφορών (πχ το evil πρώτο αφεντικό της Φαρμακευτικής έχει το όνομα γνωστού εχθρού του Πόε που είχε γράψει και με ειρωνικό στυλ την νεκρολογία του – ο Άρθουρ Πιμ είναι χαρακτήτας από διήγημα του, το ίδιο και ο εισαγγελέας που ονομάζεται σαν έναν ντετέκτιβ δημιούργημα του συγγραφέα), αλλά κυρίως επειδή το μακάβριο και η συνεχόμενη αίσθηση απειλής και νέμεσις για την κάθε ύβρις, υπάρχει σχεδόν στον ίδιο βαθμό με τα γραπτά του.Και είναι μεταφερμένα σαν στοιχεία με μια σαφέστατα πιο επίκαιρη ματιά και σύγχρονη προσέγγιση.Είναι πολύ σπάνιο και πολύ δύσκολο να το πετύχεις αυτό, ειδικά σε σχετικά unfilmable γραπτά και νοήματα, αλλά ο Flanagan είναι τεράστιος και το καταφέρνει.

Μάλιστα το καταφέρνει όχι σαν απλό tribute στον Πόε, αλλά βάζοντας και τα δικά του αγαπημένα κλασσικά στοιχεία μέσα (πχ τους μονολόγους που λέγαμε – το φρέσκο casting με νέους σχετικά άσημους ηθοποιούς – το προσεγμένο soundtrack).Φυσικά υπάρχουν και γνωστές φάτσες που συνεργάζεται συχνά μαζί τους, όπως η γυναίκα του, ή το κοριτσάκι από το dr sleep.Ενδιαφέρον και τα νέα πράγματα που έφερε, σίγουρα οι φόνοι ήταν πιο gory και γραφικοί από ότι μας είχει συνηθίσει στα προηγούμενα.Επίσης λόγω του ελαφώς αυξημένου μπάτζετ, έδειξε ότι μπορεί να τα καταφέρει και σε cgi σκηνικά και εφέ.Η βασική ιδεά του σεναρίου είναι επηρεασμένη από το σκάνδαλο με το Οξυκόντιν στην Αμερική (δε ξέρω τι έγινε φέτος και καταπιάστηκαν διάφοροι με αυτό το θέμα – υπάρχει και το επίσης εξαιρετικό Dopesick στο Disney) και τον εθισμό που η αλόγιστη χρήση αυτού του φαρμάκου προκάλεσε.Σαν αφετηρία έχουμε αυτό, και αργότερα μπαίνουν κλασσικές θεματολογίες Flanagan για την εταιρική διαφθορά, την δικαιοσύνη και την ισότητα, τις σεξουαλικές προτιμήσεις, τις ενδοοικογενειακές σχέσεις και πολλά πολλά άλλα.Το μεταφυσικό είναι απλά ένα κλικ τιμωρίας, όπως και στον Πόε, η βασική ουσία είναι στα πάθη του ανθρώπου και το πως τα χειρίζονται διαφορετικοί χαρακτήρες σε συνάρτηση με την κατάσταση στην κοινωνία και τα γενικότερα ήθη και έθιμα.

Γενικά είναι κρίμα που δε δίνονται παραπάνω ευκαιρίες σε τύπους σαν τον Φλάναγκαν στο horror genre cinema,και έχουμε μπλέξει σε σουπερμάρκετ ίδiες ταινίες τύπου Καλόγριας και Conjuring 25.Όταν δε βρίσκει ελευθερία και χρήματα στο σινεμά, προφανώς και ο άλλος θα κοιτάξει την εύκολη λύση της πλατφόρμας.Χαμένη ευκαιρία ήταν και που δεν πήρε να κάνει το ΙΤ και το μετέφερε στην οθόνη ο αδιάφορος Muschietti.

Σε σχέση με τις προηγούμενες τηλεοπτικές δουλειές του θα το έβαζα στο ίδιο επίπεδο με το Midnight Mass,μόνο ένα μικρό κλικ κάτω από το Hill House, που θεωρώ την κορυφή του.Bly Manor και Midnight Club είναι πιο πίσω.

7 Likes

Συμφωνώ με ολόκληρο το ποστ σου εκτός από αυτό το σημείο, και το ranking, στο οποίο έχω προσωπικά το Midnight Mass στην κορυφή και ένα κλικ πιο κάτω Hill House και Usher.

Οι δύο ταινίες remakes του IT είναι για μένα οι καλύτερες ταινίες horror που έχω δει τα τελευταία 10 χρόνια, με τεράστια διαφορά από οτιδήποτε άλλο. Μόνο το Midsommar μπορώ να βάλω στην ίδια κουβέντα (το Hereditary δεν μου άρεσε πολύ).

Τώρα το ότι ο Φλάναγκαν είναι πολύ ανώτερος filmmaker είναι άλλο θέμα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Κοίτα δε σου λέω ότι είναι για πέταμα οι ταινίες.Απλά έχω πολύ πολύ ψηλά το πρωτογενές υλικό και περίμενα περισσότερα.Δε μιλάω για πιστή μεταφορά βιβλίου κλπ, δε με ενδιαφέρει αυτό.Ήθελα ταινία τρόμου που να μείνει ιστορική και ανεξίτηλη όπως έμεινε πχ ο Εξορκιστής.Μπορείς να το κάνεις αυτό με το ΙΤ. Ίσως περίμενα υπερβολικά πολλά γιατί είχε πάρει στην αρχή το project o Fukunaga, τον οποίο θεωρώ σούπερ ταλαντούχο σκηνοθέτη.Ακολούθως τσακώθηκε με το στούντιο κυρίως για θέματα μπάτζετ στο πρώτο φίλμ και ανέλαβε ο Μουσκιέτι έχοντας και την αδερφή του στην παραγωγή.

Το αποτέλεσμα είναι μεν καλογυρισμένο, απλά σε μένα βγάζει κάτι διεκπεραιωτικό.Σαν κάπως χαμένη ευκαιρία, ειδικά με το καστ του δεύτερου φιλμ.Επίσης δε μου άρεσε καθόλου ο γυαλισμένος νέος Pennywise,σε σύγκριση με την ανατριχιαστική απόδοση του Tim Curry παλιότερα.Ο Curry έκανε χιλιάδες κόσμο να φοβάται τους κλόοουν με την ερμηνεία του, ο τύπος γέννησε εφιάλτες.Skarsgard πέρασε και δεν ακούμπησε.

Θεωρώ δεδομένο ότι στο μέλλον θα παίξει και τηλεοπτική σειρά, και σίγουρα ο Φλάναγκαν θα είναι από τους άμεσα ενδιαφερόμενους να την κάνει.

Τώρα για horror ταινίες πολύ πρόχειρα θα έβαζα πάνω από τα ΙΤ τα, Midsommar,Hereditary,Fresh,X,Pearl,Barbarian,It Follows,Badabook,Sinister,Witch,Autopsy of Jane Doe,Saint Maud…τσέκαρε κανένα άμα θες.

3 Likes

Ξεκινάω μετά από δύο χρόνια τον δεύτερο κύκλο του The Boys, ελπίζοντας στα καλύτερα. Επίσης βάζω μπρος να μαζέψω και τα κόμιξ σιγά σιγά, οι ιστορίες του Garth Ennis είναι εγγυημένη διασκέδαση.

1 Like

Ετοιμάσου για τρελή καφρίλα βιας και σεξ, η σειρά μπροστά στο κομικ είναι ανάλαφρο σιτκομ. Ο Ennis είναι πάντα διασκεδαστικό ανάγνωσμα, διάβασε και το Preacher αν δεν το εχεις κάνει, που είναι και η κλασικότερη δουλειά του.

1 Like

Preacher έχω διαβάσει άπαντα και είναι ο λόγος που σκέφτομαι να διαβάσω και αυτό.
Ξεφύλλισα ονλάιν το πρώτο τεύχος, είδα Butcher με σκύλο και άγριο σεξ με Deputy Director.

1 Like

Ξεκίνησε ο 8ος κύκλος της υπερσειράς Shetland, αλλά χωρίς τον μεγάλο Jimmy Perez (Douglas Henshall) δείχνει ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο πια…

2 Likes

Ωραίο το 1ο επεισόδιο του Milky Way από τον Κεκάτο, αν και με λίγες -αναμενόμενες και δύσκολο να αποφευχθούν 100%- παραφωνίες, επιτέλους διάλογος μεταξύ νέων παιδιών που αγγίζει κάπως την πραγματικότητα + φοβερή κινηματογραφική παραγωγή + δυνατές ερμηνείες!

Αναμένω συνέχεια - όπως αναμένω και απειλές θανάτου από συντηρητικούς θεατές προς τον συμπαθέστατο νεαρό σκηνοθέτη…

4 Likes

Ωραίο και το πρώτο επεισόδιο του Blue Eye Samurai στο Netflix
Το είχα στα προσεχώς λόγω του Brian Kesinger, ενός illustrator αλλά και animator που εκτιμώ πάρα πολύ -με χρόνια εμπειρία στο animation λόγω της εμπλοκής του σε ταινίες της Disney όπως τα Atlantis, Tarzan, Treasure Planet και πολλά άλλα- αλλά διαπίστωσα ότι στα βασικά σεναριακά credits είναι και ο Michael Green, σεναριογράφος του Logan και BR2049 μεταξύ άλλων, παρέα με την σύζυγό του Amber Noizumi

Δεν μπορώ να πω πολλά για τη σειρά μιας κ έχω δει μόνο το πρώτο από τα 8 επεισόδια, όμως μπορώ να πω καταρχάς για το animation που είναι εξαιρετικό (και παντρεύει όμορφα το 3D με το παραδοσιακό, χωρίς να ξενίζει το μάτι ή να αποσπά τον θεατή με κάποιο τρόπο), για το ωραίο voice acting, ενώ η ιστορία μοιάζει πολύ ενδιαφέρουσα, με αρκετά πλούσιο lore to be discovered αλλά και ενδιαφέροντα politics -που ας μην σχολιάσω spoiler-άροντας κάτι ακόμα

Υποθέτω οι φίλοι της φάσης να επενδύσουν
(Ρουφήχτε κ trailer με From whom the bell tolls τώρα :metal: )

6 Likes

οχι οτι ειναι καμια εκπληξη αλλα παρα παρα πολυ ωραιο το πρωτο επεισοδιο του The Curse. Πραγματικα μονο ο Sadfie και ο Fielder θα εφτιαχναν κατι τετοιο. Οσο για την Emma Stone θα συμφωνησω με ολα οσα ειπε ο Dougie. Αν ειχε βγει ολοκληρη, ανετα την μπιντζαρα ολη σημερα κι ας το εχω κοψει το χομπι

οσο πιο πολυ το σκεφτομαι, τοσο πιο εκπληκτικο πιστευω πως ηταν

1 Like

Το είδα κι εγώ το αποπανω. Θα συμφωνήσω με το σχόλιο για την Emma Stone, ήταν μια τέλεια περιγραφή. Η σειρά δε μου λέει και πολλά άλλα εκτιμώ το ότι έχει ξεκαθαρα προσωπική σφραγίδα, περίεργους χαρακτήρες και ένα μοναδικό κλίμα. Απλά δε με αγγίζει ιδιαίτερα η ιστορία.

Αντιθέτως, κι ενώ ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος λόγω Brie Larson, το Lessons In Chemistry είναι καθηλωτικο και πολύ συγκινητικό, για πάρα πολλούς λόγους. Θα προτιμούσα να κουνάει το δάχτυλο στην λευκή πατριαρχία λίγο λιγότερο από ότι στο 75% των σκηνών, αλλά τι να γίνει, 2023 έχουμε , αυτά πουλάνε πλέον. Συνολικό πρόσημο και πάλι θετικό.

quote-άρω τον εαυτό μου για να πω εμφατικά ότι το παραπάνω παίζει να είναι τελικά το καλύτερο animated series του Netflix, αφού θεωρώ ότι κοντράρεται στα ίσα με το Arcane -και μάλλον για εμένα κερδίζει τον τίτλο του στην κόψη του νήματος (αν και το τελείωσα μόλις χτες και δεν το έχω χωνέψει πλήρως ακόμη)

(αφήνω εκτός τον Bojack γιατί εκεί μιλάμε για peak tv στα πλαίσια των Wire, Sopranos και σια)

Γενικά όσοι ψήθηκαν, do a favor to yourselves και δείτε το -και ακόμα καλύτερα, μην το binge-άρετε (εγώ είδα τα 3 τελευταία μονοκοπανιά μόνο και θα ήθελα και εκείνα να τα δω ένα την μέρα πχ), καθηλωτικό σε όλα του + με φοβερό escalation ανά επεισόδιο!
Χίλια μπράβο στον Michael Green και Amber Noizumi -που υποθέτω με διαβάζουν αυτή τη στιγμή- που έφτιαξαν μια τόσο πλούσια και καλογραμμένη ιστορία γυνακείας χειραφέτησης χωρίς να πέσουν στην παγίδα της φθηνής πολιτικής ορθότητας -αλλά την ενέταξαν με φοβερό τρόπο σε ένα περιβάλλον που διακρινόταν πάντα για την εσωστρέφεια αλλά και την σκληρότητά του, όπως και την φιλοσοφική διάσταση που έδινε ακόμα και στο πιο μικρό και φαινομενικά ασήμαντο πράγμα!
Επίσης το art του Kesinger και της παρέας του είναι για σεμινάριο -αναμενόμενο ίσως αλλά όχι και τόσο!

Αυτά, βουρ λέμε!

8 Likes

Ειδα τα δυο πρωτα πολυ καλο αλλα πιο πανω απο Arcane ειναι χοντρο statement…

BTW δειτε και Pluto ειναι εξαιρετικο και αυτο, αλλα 2 επεισόδια μου έμειναν

2 Likes

Εγώ είμαι στο 5ο επ BES και το βρίσκω εξαιρετικό. Λίγο με την in your face Battle without honor or humanity αναφορα με ξένισε, αλλά νταξ, το ξεπέρασα γρήγορα.

2 Likes