Περί σειρών γενικά


EZ viewing sci fi στο Apple TV - πλακα ειχε.

Καλά ρε, βγήκαν νέα επεισόδια Futurama και δε λέτε τίποτα ;

2 Likes

Εγώ περιμένω υπομονετικά να μαζευτούν να bingeαρω. Αγάπη. Αν και μες τη χαρά μου σκέφτομαι ότι το τέλειο κλείσιμο θα αναιρεθεί κατά κάποιο τρόπο και με χαλάει λίγο να πω την αλήθεια.

1 Like

Ρε παιδιά με τo one piece πως την παλέψατε; στο μισάωρο το έκλεισα. Εκτός οτι μου φάίνεται απίστευτα παιδικό, ειναι και τέρμα κριτζ καο δεν βλέπω αυτο που λένε για τεράστια παραγωγή και κάτι τέτοια…
Στρώνει καθόλου;

εεε δεν ξέρω ακριβώς τι περίμενες

Για μένα που το έχω δει (το ανιμε) - τουλάχιστον τα πρώτα 600επ or so - ήταν κυρίως νοσταλγικό αλλά και η περιέργεια να δω πως σκατά θα το κάνουν.

Κατά ταλλα δεν είναι high-concept τηλεόραση, αλλά για αυτό που είναι είναι πολύ συμπαθητικό και οι χαρακτήρες και το καστ είναι Α+.

Τώρα ναι, αν δεν μπορείς να ξεπεράσεις το γεγονός ότι ένας τύπος φωνάζει τις μπουνιές του όταν τις ρίχνει, μάλλον δεν είναι για σένα. Ο τόνος γενικά δεν αλλάζει στα 8 επεισόδια, απλά προστίθενται νέοι - ενδιαφέροντες - χαρακτήρες.

Ακολουθούν σποιλερ και γενικές σκέψεις για τη σειρά και το μέλλον της.

Summary

Γενικά πέρασα πάρα πολύ ωραία και δεν εχω πολλές κριτικές ή γκρίνιες. Δηλαδή αυτά που ενόχλησαν ήταν η ενίοτε ισπανική προφορά του Λουφι και το γεγονός ότι δεν φοράει σαγιονάρα!

17 εκατομμύρια το επεισόδιο λέει, με αυτά τα νούμερο δυστυχώς δε βλέπω μακροζωία στο πρότζεκτ, άσχετα αν το βλέπει πολύς κόσμος. Και η αλήθεια είναι πως αν με το καλό πάμε παραπέρα, μόνο προς το πάνω θα πάει το μπάτζετ. Δηλαδη στα τεράστια συν της σειράς είναι τα φυσικά σκηνικά και το make-up/prosthetics, αλλά πως σκατά θα το συνεχίσεις αυτό όταν πρέπει να έχεις βασικό χαρακτήρα ένα ελαφάκι και ένα σκελετό. Δε βγαίνει και λογικά θα φαίνεται λίγο σκατά.

Εγώ ελπίζω, αλλά το νετφλιξ μας έχει αποδείξει πως δεν γουστάρει ένα challenge και κάθε σειρά είναι ένα φτέρνισμα μακριά από το να ακυρωθεί.

Ενηγουεη, καλοπέρασα εγώ και με έβαλε στο τριπακι να σκεφτώ να το ξαναρχίσω. Μετα βέβαια θυμήθηκα ότι δεν είμαι πια φοιτητής και έχω πράματα να κάνω. Maybe one day.

5 Likes

Εξαιρετικο

2 Likes

Season 2 λοιπόν.

Ο θεός σκιτσάρει και τον Chopper στο τέλος, συγκίνηση.

5 Likes

Για να δούμε τι λέει η 4η σεζόν και αν θα έχει την τύχη όλων των high school σειρών, διαθέσιμη στο νιετφλιξ από σήμερα

2ος κύκλος The Wheel of Time, και περνάω ανέλπιστα καλά. Εσείς;

1 Like

Ηθελα να ρωτήσω για αν βλεπει κανεις Wheel 2o κυκλο αλλα μαλλον δεν πολυ ασχολείται κανεις.
@Achamian σου αρεσει περα απο την φωτο; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Νομιζω εχουμε μεγαλο πρόβλημα με τον ογκο και την συχνότητα που βγαίνουν πλεον μεγάλες παραγωγές. Δεν εχουν το ιδιο impact οπως πριν μερικα χρονια που διψούσαμε για τον σινεμά του καναπέ. Βγαίνουν τοσα πολλα που χάνονται

(Silo,Gen V, Foundation, Good Omens,Wheel of Time, Mandalorian, Witcher, Ashoka, What We Do in the Shadows, The Last of Us, Succession,Bear,Witcher, Ted Lasso,The Fall of the House of Usher,Loki + ποσες ακομα που δεν ειναι καποιο μεγαλο franchise και εχουν χαθει μεσα σε αυτον τον ογκο.

Περα απο αυτο θεωρώ μεγαλο πρόβλημα το οτι στις μεγάλου budget σειρες πρεπει να περιμένουμε πλεον στην καλυτερη 2 χρονια+ κατι που με κανει να χανω το ενδιαφέρον μου ακομα και να ξεχνάω εντελώς την υπαρξη της.

Σίγουρα θα μου πεις οτι οι μισες απο τις παραπανω ειναι παπαριες αλλα νομιζω θα λειτουργούσαν πολυ καλυτέρα ως ταινίες.(το οποιο πιστευω χρειαζόμαστε περισσότερο) Μου λείπουν οι σειρές 24ων επεισοδίων με τα φιλερακια τους με το βαθος σε δεύτερους χαρακτήρες οπως πχ το fringe, house που ποτε δεν τις θεωρούσα γαμω αλλα περνούσα καλυτέρα απο τις μισες plus πιο πανω.

4 Likes

Ελλείψει άλλου fantasy αυτή την περίοδο και επειδή έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του, είπα να το δω. Αλλού πάσχει και αλλού σε κερδίζει. Δεν υπάρχει συνέπεια, στα επί μέρους κομμάτια της σειράς, οι ηθοποιοί πάντως με καλύπτουν σε μεγάλο βαθμό και έχουν αποδόσει ικανοποιητικά τις φυλές και τα χαρακτηριστικά τους. Βέβαια η μεγάλη αδυναμία δεν κρύβεται, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Κρατάει από Peaky Blinders.

3 Likes

Gen V

100/100

1 Like

Ρε Φλάναγκαν, σοβαρέψου λίγο. Όπου να ναι θα γυρίσεις σαπουνόπερα. Μόνο The Continental. Εξαιρετικό κι ελπίζω να συνεχιστεί.

Α και που ήθελα να κάνω ξεχωριστό θρεντ για τον Φλάναγκαν με παράκληση να μην διαβάζουμε ότι έχει “πολλούς διαλόγους ρε γμτ”. Ευτυχώς με γλίτωσες από τον κόπο.

On topic έχω δει 6/8 του The House Of Fall Of Usher και θυμήθηκα γιατί είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος filmmaker στον κόσμο, σε αυτό που κάνει.

2 Likes

Για πες…
Δεν έχω καθόλου χρόνο ρε γμτ…!!!

Μην περιμένεις κάτι κοσμογονικό, είναι ο παλιός καλός Φλάναγκαν που μέσω μιας ιστορίας τρόμου κάνει κριτική στον κόσμο μας, στην πλουτοκρατία, στην υποκρισία της θρησκείας , στην απληστία και τον ναρκισσισμό του σύγχρονου ανθρώπου, και παρουσιάζει μια πλοκή που συνδυάζει με υπέροχο τρόπο κατά την γνώμη μου ένα σωρό μικρές ιστορίες του Poe, δένοντας όλα τα στοιχεία πανέξυπνα. Το μόνο που μου “έλειψε” προς το παρόν είναι κάποιο σχόλιο ή ένας μονόλογος που φανερώνει το Μεγάλο Νόημα σε αυτήν την ύπαρξη, όπως είχαμε στις άλλες σειρές του, αλλά έχω ακόμα δύο επεισόδια οπότε μπορεί να έρθει και αυτό.

Οι χαρακτήρες είναι όλοι απίστευτα καλογραμμένοι, η ηθοποιία για μια ακόμα φορά σε υψηλό επίπεδο, και το ένα κάπως πρωτότυπο στοιχείο για τον Φλάναγκαν ας πούμε, είναι ότι οι θάνατοι στην σειρά είναι αρκετά γραφικοί και ακραίοι. Στο House Of The Fall Of Usher χρησιμοποιεί τα κλασικά του τεχνάσματα για να προσθέσει ατμόσφαιρα (ύπουλες σκιές και παρουσίες στο φόντο που σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν όντως είδες κάτι για παράδειγμα), αλλά προσθέτει και λίγο παραπάνω τον παράγοντα του σοκ, χωρίς να το παρακάνει φυσικά.

Δεν ξέρω σε κάποιο υποθετικό ranking όλων των σειρών του που μπαίνει , πόσο μάλλον μιας και έχω 2 ακόμα επεισόδια να δω, αλλά προς το παρόν μάλλον κάπως έτσι είναι η δουλειά για μένα:

  1. Midnight Mass
  2. The Haunting Of Hill House
  3. The Fall Of The House Of Usher
  4. The Midnight Club
  5. The Haunting Of Bly Manor

Περιττό να πω ότι λατρεύω και τα πέντε, δεν έχει κάνει για μένα ούτε καν μέτρια σειρά προς το παρόν, και η μεγαλύτερή μου ξενερα είναι το ότι δεν πήραμε ποτέ την δεύτερη σεζόν του Midnight Club, η οποία με βάση όσα διαβάσαμε στην ανάρτηση του από πριν κάνα χρόνο, είχε ίσως το potential να την ανεβάσει και στην κορυφή.

5 Likes

στο κομμάτι των σειρών είναι ξεχωριστός για εμένα. Το γράψιμο των χαρακτήρων που έχει πάει σε εντελώς άλλο επίπεδο απο τα συνηθισμένα.
Σίγουρα κ εγω βάζω μέχρι σιγμής στην κορυφή το midnight mass, καθώς το θεωρώ αποκάλυψη σε διάφορους τομείς, χωρίς όμως να έχω καταφέρει το m.club εξαιτίας της πολύ βαριάς θεματολογίας που με επηρέασε αμέσως( θα μου πεις εκει υπάρχει επιτυχία οταν το καταφέρνει κάποιος αυτό) θα προσπαθησω να του ξαναδώσω μια ευκαιρία.
Ανυπομονώ να ξεκινήσω το καινούριο, που αν κρίνω απο το trailer σίγουρα τα σπάει.

2 Likes

Εγω και οσες ταινιες του εχω δει, απο πολυ καλες εως καταπληκτικες τις βρηκα. Το Gerald’s Game ηταν οκ, ενω τα Hush και το Before I Wake τα λατρεψα.

Φανταστικη σειρα, που ενα χρονο μετα μου φαινεται οτι εχει “ωριμασει” ακομα καλυτερα στο μυαλο μου. Και ναι, ισως να ειναι η πιο βαρια του σε θεματολογια.

Το πρώτο του House of Usher το γούσταρα φουλ. Θα εκφέρω συνολικη γνώμη όταν ολοκληρώσω τη σειρα.

Midnight Mass στην κορυφή με άνεση και για 'μενα, αν και λατρεύω και το Hill House.

2 Likes