Ηπειρώτικα

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο νήμα, στο “σερτς” τιποτα δεν βρηκα.
Κατά πολύ κόσμο πρόκειται για την ελληνική εκδοχή της rock. Προσωπικά θεωρώ το είδος αυτό συγκλονιστικό μιας και χωρίς να γίνεται μελό σου μεταφέρει βιωματικά όσες δυσκολίες πέρασε το συγκεκριμένο μέρος της Ελλάδας ανά τα χρόνια.

Δεν έχω ακούσει σε άλλο είδος να περιγράφονται έννοιες όπως ο θάνατος, ο αποχωρισμός κλπ καλύτερα. Η μουσική αξία είναι νομίζω πέραν αμφισβήτησης. Δεν ξέρω εάν ο λόγος που λατρεύω αυτή τη μουσική είναι απλά η καταγωγή μου και επίσης δεν γνωρίζω πως ακούγεται σε αυτιά “ξένων”.
Μία σημαντική επισήμανση είναι η κάτωθι : ό,τι έχει κλαρίνα δεν είναι απαραίτητα ηπειρώτικο και σε καμία περίπτωση το ηπειρώτικο δεν παίζεται με ντραμς και ηλεκτρικές κιθάρες (συμβαίνει στα πανηγύρια σε ποσοστό 90%)

Σας παραθέτω 2 τραγούδια για να σας βάλω στο κλίμα

-Τα ξεχωρίσματα, τραγουδι με συγκλονιστικά λόγια: http://www.youtube.com/watch?v=keQ6E3wE8io

-Τι κακο έκανα ο καημένος, χωρίς λόγια:

στηρίζω doom ρυθμούς των ηπειρώτικων!

το thread ας μεταφερθεί σε GROUPS & ARTISTS όμως και ας γράφουμε μόνο εμείς :smiley:

Στηρίζω πολυφωνικά α καπέλλα ηπειρώτικα τραγούδια…

Πρέπει να γράψει ο Μιχάλης_Περπλ εδώ για τον τύπο πάνω στα Γιάννενα,ξέρει αυτός.

http://www.youtube.com/watch?v=p9zCnkK1Gng

εξαιρετικο θρεντ! :smiley:

αγαπημενο τραγουδι

Η ψυχεδέλεια της Ελλάδας.

ΤΕΛΟΣ.

μια διόρθωση, ψυχεδέλειες είναι ο καριώτικος!

γενικώς η παραδοσιακή ελληνική μουσική χώνει τα 3/4 των οποιοδήποτε μπαντών κυκλοφορούν εκεί έξω, ναι.

Αν εννοείς το κομμάτι που νομίζω (αν είναι συγκεκριμένο κομμάτι αυτό που αναφέρεις και όχι χορός ή μουσική παράδοση),δεν συγκρίνεται (ως ψυχεδέλεια) με τα ηπειρώτικα για του αυτί μου!!

προφανώς δεν εννοώ το “καριώτικο” του πάριου ε! αν και ωραίο κομματάκι, δεν έχει καμία σχέση. Ο καριώτικος είναι αργός, βαρύς, ΝΤΟΥΜ που λένε και οι από πάνω. Αλλά παράλληλα με καριώτικο κρασάκι ότι πιο ψυχεδελικό έχει να δείξει η παράδοση μας.

http://www.youtube.com/watch?v=62xM5KrCEFM

Αυτό εννοούσα κι εγώ,και ναι,ξεφεύγει…

Όπως ξεφεύγει και η κρητική μουσική,έτσι!

Απλά πιστεύω πως τα ηπειρώτικα,και δη τα α καπέλλα πολυφωνικά είναι ο μπροστάρης :!: :slight_smile:

Πάντως αν και έχω καταγωγή από τιμημένη Αρκαδία, προτιμώ περισσότερο τα νησιώτικα :tomato:

Το άνοιγμα αυτού του θρεντ αποτελεί casus beli. Αναμένετε οσονούπω θρεντ με τίτλο “ΚΡΗΤΙΚΑ”, βλάκες Έλληνες.

Καλά και τα ηπειρώτικα, αλλά…

ενδιαφέρον αλλά άνισο το δισκάκι τους πάντως, αλλά οκ καταλαβαίνω οτι η βάση τους είναι η electronica, ξέρεις αν υπάρχει σε βινύλιο?

από τις λίγες φορές που δε συμφωνώ μαζί σου αλλά δε μπορώ να καταλάβω το νόημα του ποστ σου εδώ, πραγματικά τι νόημα έχει αυτό που λες? μετά κάντε και δημοψήφισμα όπως τα ανούσια τύπου “Maiden vs Priest” κτλ :slight_smile:

θα περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σου πάντως, είσαι από κει ή απλά τα έχεις ψάξει?

Είμαι από κει.

Και προφανώς τρολάρω μαν.

Σας εχουμε.

Αυτό περίμενα να διαβάσω. ΟΚ μαν, θενξ, μόλις εξασφάλισες ειδική αφιέρωση στο επερχόμενο θρεντ για τα Κρητικά όπου θα φανεί περίτρανα ποιός την έχει μεγαλύτερη. :smiley:

Σύντεκνε, άνοιξε το θρεντ ΤΩΡΑ!

Α, σύντεκνε, σόρι, δεν μπορώ αυτές τις μέρες, έχω πολλή δουλειά. :oops: Από 24 Ιουλίου και μετά για την ακρίβεια. Αν δεν κρατιέσαι, άνοιξέ το εσύ, είμαι σίγουρος ότι το χεις. Απλά μην ξεχάσεις να βάλεις στον τίτλο σε παρένθεση “made in hell 21, ΜΠΑΝΑΝΑ”. :stuck_out_tongue: