Αγαπημένος δίσκος για το 1975

Άλλο ένα poll που φτιάχνεται επειδή βαριέται και δεν έχει τι να κάνει ο δημιουργός του (αν και σε λίγο θα πάει στην συνέλευση της σχολής του :p) ! Ψηφίστε το αγαπημένο σας album από μια κορυφαία χρονιά των ιερών 70’s, οι ενστάσεις δεκτές και συζητήσιμες!

από το πολλ ψοφησα φλουντ. Καποιες αναφορές που θέλω να κάνω:

Patti Smith - Horses

Brian Eno - Another Green World

Kraftwerk - Radioactivity

Eloy - Power and the Passion

Hawkwind - Warrior on the edge of time

πολλ με σεβεντιλες που να τα χω ακουσει ολα,yay

meet me when the sun is in the western skies

kthxbye

Styx - Equinox
Suite madame blue Και Born for Adventure <3

Τα αυτονόητα φυσικά.

To High Voltage σας λεει κατι;;; :x

Το Physical Graffiti μακράν. 8)

αυτό.

Και εσύ Scorpions ψήφισες ε8)

[/SPOILER]

ειμαι αναμεσα σε Floyd και Scorpions…

μαλλον στους σκορπιους θα τον ριξω!!!

Από τη λίστα, το καλυτερότερο είναι το Physical Graffity και δε χωρά ανταπόδειξη.

Εγώ πάντως τον έριξα στο “άλλο”, έχοντας στο νου μου τον πρώτο δίσκο των Rush με το Neil Peart στα ντραμς. Fly by night, λέϊντιζ εντ τζέντλεμεν…

Φοβερή χρονιά και πολύ καλό poll. Floyd και για μένα και δεύτερο το Snow Goose, που εύχομαι να μη μείνει στο 0.

Άλλες δισκάρες 1975:

Harmonium - Si On Avait Besoin D’Une Cinquième Saison
Kansas - Song For America / Masque
Renaissance - Scheherazade and Other Stories
Area - Crac!
Sloche - J’un Oeil
Steve Hackett - Voyage Of The Acolyte
Neu! - Neu! '75
Steve Hillage - Fish Rising
Maneige - Maneige
Hawkwind - Warrior on the Edge of Time
Klaus Schulze - Timewind
Triana - Triana (El Patio) :wink:

Η λίστα δεν τελειώνει…

Όντως αυτή η χρονιά,όπως όλες μέσα σε άκρες εκείνη την εποχή,ήταν υπερπαραγωγική.
Επίσης,αν δεν κάνω λάθος,εκείνη την χρονιά κυκλοφόρησε και το Blow By Blow του Beck.

Και όπως έχω ξαναγράψει,η δεκαετία 1965-1975 είναι η πιο παραγωγική στην ροκ μουσική,και εδώ κάνουμε λόγο για την τελευταία χρονιά εκείνης της δεκαετίας.
Και φυσικά το Wish You Were Here κλείνει την πόρτα…

Σωστός για το Blow By Blow, τι δίσκος! Συμφωνώ σε όλα με την ελαφριά διαφοροποίηση στη δεκαετία (που είναι εντεκαετία στην πραγματικότητα): 1966-1976 για μένα.

ας αφήνουμε καλύτερα έξω τα 70’s απο τα poll γιατί ο βαθμός δυσκολίας χτυπάει κόκκινα!
τι να πρωτοπείς ?
πέρα των επιλογών στο poll έχουμε :

[SPOILER]a)2 απο τα πιο αγαπημένα μου live (Β.Ο.C. - On Your Feet On Your Knees και Eric Clapton - E.C. Was Here)
b)το αγαπημένο μου Kiss album ,Dressed To Kill
c)το Nuthin Fancy των Skynyrd (ξέρετε Saturday night…,On the hunt ,Whiskey Rock-A-Roller κ.α.)
d) το Night At The Opera των Queen (edit .σορυ τωρα το είδα στο poll)
e) το πρώτο και καλύτερο των Outlaws
f) επίσης το ντεμπούτο του Ted Nugent (όπου τα 2 πρώτα τραγούδια να είχε μόνο πάλι δισκάρα θα ήταν)
g) για πολλούς το καλύτερο του “αφεντικού” το Born To Run
h) οι ZZ Top βγάζουν το 50 studio-50 live ,Fandago και όλοι (εντάξει σχεδόν όλοι) μαθαίνουμε και αγαπάμε τα blues απο τον ύμνο Blue jeans Blues[/SPOILER]
Ακόμα τα μεγαθήρια της εποχής συνέχιζουν να χτίζουν το όνομά τους και τη φήμη τους :

[SPOILER]Rolling Stones - made in the shade ,
Santana - Lotus
Thin Lizzy - Fighting
Rory Gallagher - Against The Grain
Nazareth - Hair of the dog
Bob Dylan - Blood On The Tracks
Eric Clapton - There’s One In Every Crowd
Budgie - Bandolier
Jeff Beck - Blow By Blow[/SPOILER]
τι χρονιά το 1975 !

και αν έκανε κανείς το λάθος και πληκτρολογούσε κατα λάθος το 1974 ή το 1976 εκεί να δείς τι γίνεται .

μακριά , μακριά τα 70’s. :stuck_out_tongue:

α ,

[SPOILER]και οι priest είναι κλεισμένοι σε ενα studio και ετοιμάζουν το διάδοχο του Rocka Rolla ,έτσι έναν απλό δίσκο ![/SPOILER]

αα τα αγαπημενα μου πολ.με τις χρονιες.που δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις.

παντως το ριξα σε μια παντοτινη αγαπη.wish you were here

αν και rainbow και scorpions ηταν απο τα πρωτα και πολυ λατρεμενα μου ακουσματα.

τώρα μου ήρθαν και κάποια άλλα…

[SPOILER]παρ’ όλο που μου αρέσουν πάρα πολλά σύγχρονα albums, θα είμαι παρελθοντολάγνος αν πω ότι ΔΕΝ βγαίνουν πια τέτοιοι δίσκοι;;; [/SPOILER]

απο το poll θεωρώ το wish you were here απο τους αγαπημένους μου

είχα πει στο thread [I]αγαπημένα album της χρονιάς που γεννηθήκατε[/I]:

Rainbow:):!: