Αγαπημένος δίσκος για το 1975

Θα συμφωνήσω με τον amazing_journey:
“Γενικά τις ευθιξίες δεν τις καταλαβαίνω. Χαλαρές τοποθετήσεις κάνουμε όλοι και ας είναι καμιά φορά και υπερβολικές”.

@Floydized
Ο Miles είναι εκτός συναγωνισμού. Είναι αδικία για τους υπόλοιπους8)

@Karamourtzounis
Μήπως έπρεπε να βάλεις μόνο δύο επιλογές;

  1. Scorpions - In Trance
  2. ΑΛΛΟ - (όλα τα υπόλοιπα)

@Mule
To Blow by Blow δεν απουσιάζει, για κοίτα λίγο καλύτερα στην επιλογή ΑΛΛΟ…!:smiley:

το IN TRANCE ειναι [B]ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ[/B] δισκος και ας λετε ο,τι θελετε μερικοι…

8O καλά ρε μεγάλε, από ποιό ποστ μου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;;;

Ε ναι, δεν αναφέρεται καν όπως άλλοι δίσκοι στο “ΑΛΛΟ” :wink:

Πάνω απ’ όλα A Night At the Opera. Χωρίς αυτόν πιθανότατα να μην είχα τόσο ΓΑΜΑΤΟ γούστο στη μουσική και να πήγαινα να τα 'σπαγα σε σκυλάδικα. Oh wait!

Από κοντά μερικοί από τους αγαπημένους μου δίσκους. Το Minstrel In The Gallery, το Wish You Were Here, το Scheherazade And Other Stories και το Richie Blackmore’s Rainbow.

Κλασικά πράγματα.

Πωπω τώρα κατάλαβα ότι είναι και το Night At The Opera μέσα8O

Ίσως το μόνο που μπορεί να χτυπήσει το Wish You Were Here.
Άντε να επιλέξεις[-X

Υπάρχει Wish You Were Here στο poll…
Αλλά παρόλα αυτά, Sabotage και Godbluff από πολύ κοντά.

zeppelin

Aν και το Wish you were here το λατρευω,ειναι ισως το αγαπημενο μου floyd album,εχει την ατυχια να βγηκε την ιδια χρονια με ενα απο τα μεγαλυτερα μνημεια της ροκ(μνημειο ειναι βεβαια και το wish you were here).
A Night at the Opera με συνοπτικες διαδικασιες.

λέω να κάνω poll για '72 και '86, τι λέτε, μαλακία;;;

βασικά χώσε και βλέπουμε

Για να σε δω στο 1972.
Χωσε χωσε…,αλλα στο λεω απο τωρα κορυφαιος δισκος του 1972 για μενα ειναι το

Μade In Japan!!!

Για να δούμε, θα φανεί στο χειροκρότημα (ή στο γιαούρτωμα το πιθανότερο)! Εύκολα το καλύτερο live όλων των εποχών το Made In Japan, αλλά θα μπουν μόνο studio albums!

Οκ,’‘Machine Head’’ τοτε!!!

Μετά συγχωρήσεως, το γιαούρτωμα έρχεται με μαθηματική ακρίβεια.:lol::lol::lol:

Σοβαρά τώρα, αν έχεις υπόψιν να κάνεις poll για το 1972, προσπάθησε να βάλεις επιλογές και από άλλα είδη όπως τα blues, η τζαζ και το r&b (soul, funk) μαζί με το ροκ. Θα είναι λίγο δύσκολο, αλλά πιό αντιπροσωπευτικό (κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα!).

Ωραία χρονιά το '72, είχε πολλές καλές κυκλοφορίες! 8)

το λέω εξ’ αρχής για να μην παρεξηγηθώ, στο poll θα έχει επιλογές που θα κινούνται σε rock πλαίσια, πρώτον γιατί αν μπλέξω και με άλλα είδη δεν θα φτάνουν ούτε για ζήτω οι επιλογές, και δεύτερον έχω λίγες γνώσεις σε soul, funk και blues…πάντως άμα θες φτιάξε ένα poll που να έχει επιλογές μόνο από τα είδη που ανέφερες, θα είχε ενδιαφέρον!

Σωστος!!!Να συγκρινονται ομοια πραγματα.:wink:

αν είναι να μπούν απο άλλα ήδη δεν φτάνει ένα πολλ :p:p

Ας γίνει ένα απλό με ροκ δίσκος και στο thread θα αναφέρουμε και τα υπόλοιπα

…Τιτανομέγιστο Godbluff των Van Der Graaf Generator… Επίσης, Ommadawn του Oldfield ,ποίημα…
One of These Nights - Eagles…
Όσον αφορά την ψήφο, υπάρχει το Wish you were here στο poll. Τελεία. Παύλα.