Μεταπολεμική Ελλάδα

Ζω για να ακουσω για τις αναρχοσυνιστωσες του συριζα απο το στοματακι σου Mule.

:lol:

@Τimeous: Aπό εμένα τι να ακούσεις; Yπάρχουν πολύ πιό αρμόδιοι! :wink:

Διαφωνώ!Υπάρχει κι ο Αναρχοατομικισμός.Αρχίζεις να τους νοιώθεις πιο οικεία,Mule;:lol:

Και εγώ θάθελα να μάθω ποιες είναι οι αναρχοσυνιστώσες.

Αναρχο[B]ατομικισμος[/B], οχι αναρχο[B]ατομισμος[/B] :wink:

Εγώ τι έγραψα;:-s

Σε αυτα που λεει ο Mule ταιριαζει καλυτερα ο ορος “ατομισμος”, παρα ο ορος “ατομικισμος”. Αυτο εννοω :stuck_out_tongue:

Δηλαδη, ο ορος αναρχοατομικισμος δεν τον καλυπτει :smiley:

Ok.Παρανόηση!:lol:

Στο ότι μαθαίνουμε από τα λάθη μας φυσικά.

Μ’ αρέσει που ξεκινάς γράφοντας “πέρα από την πλάκα” :!:

Για το Δηκκι πρεπει να λεει8)

Τα έχει παίξει το multiquote; :-s

@Thrash 'em all, Timeous:
Προφανώς και ένας αναρχικός (όπως και οποιοδήποτε άνθρωπος) που αρνείται τον κολλεκτιβισμό και σέβεται το άτομο, έχει κάνει ένα σημαντικό πρώτο βήμα για να έρθει πιό κοντά σε αυτά που γράφω εγώ, αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει πως λέμε και τα ίδια.
Θεωρώ πως πολλές από αυτές τις θεωρίες (αναρχο-ατομισμός, αναρχο-καπιταλισμός) στερούνται ρεαλισμό και εγώ δεν πιστέυω στην κατάργηση του κράτους αλλά στον περιορισμό του.

@ Chrisp: Αν δεν τους ξέρεις :roll:, σίγουρα δεν θα σου τους μάθω εγώ! Κάτι συνιστώσες της “ριζοσπαστικής” αριστεράς που “δυσκολεύονται” να αποκηρύξουν τη βία ως μέσο δισκδίκησης, που συμφωνούν σε περισσότερα με τον αναρχικό χώρο παρά με το ΚΚΕ, μία από αυτές λέγεται “ξεκίνημα” αν δεν κάνω λάθος;

Τεσπα, τι ξέρω εγώ :pι, είναι σαν να με ρωτάς για τις σχέσεις των cockneys με τα mad boys… :lol:

It goes on then :!:

Το ξεκινημα?Μπααα Τροτσκιστες αυτοπροσδιοριζονται και δεν νομιζω οτι θελουν να εχουν ιδιαιτερες σχεσεις με τον α/α…Παλιοτερα μεχρι και στο Πασοκ ηταν-μην λεμε οτι θελουμε…

@mule
1ον το γαμήσατε το θρεντ
2ον σιγά το βίαιο κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ
3ον σιγά τη ριζοσπαστική αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ
4ον υποννοείς ότι το ΚΚΕ έχει αποκυρήξει τη βία ως μέσο διεκδίκησης; Φοβάμαι ότι μάλλον έχεις δίκιο…
5ον Πάντως όντως δεν ξέρεις για τι μιλάς… :slight_smile:

Ούτε καν

Επειδή το “1ον” σίγουρα ισχύει, δεν θα το συνεχίσω με περισσότερα ποστς.
Επειδή όμως παρ’ όλο που δεν είμαι σε θέση να κάτσω να κατονομάσω το κάθε παρεάκι μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, πιστεύω πως αυτό που έγραψα αρχικά για “αναρχοσνιστώσες” δεν είναι λάθος (από πηγές που υπήρξαν στον ΣΥΡΙΖΑ τα έχω ακούσει) αν θέλεις διόρθωσε με, μιά και τα ξέρεις σίγουρα καλύτερα. :slight_smile:

Και μετά τέλος το off topic.

100 χρόνια πριν το σημερινό ΚΚΕ θα ήταν ένα γνήσιο και τίμιο σοσιαλδημοκρατικό κόμμα ή συμφωνα με την ορολογία της εποχής ένα Σοσιαλιστικό κόμμα.

Στη Γαλλία κυκλοφόρησε φέτος από το μικρό, αλλά θαυματουργό εκδοτικό οίκο La fabrique, που εκδίδει κυρίως κείμενα ιστορίας, φιλοσοφίας, κριτικών αναλύσεων για την εποχή μας, το βιβλίο της ιστορικού Joëlle Fontaine με τον τίτλο «De la résistance à la guerre civile en Grèce (1941-1946)» (Aπό την Αντίσταση στον εμφύλιο πόλεμο στην Ελλάδα). Το βιβλίο δεν είναι μεταφρασμένο ακόμη στα ελληνικά. Μιλήσαμε όμως με τη συγγραφέα του, που εξιστορεί ένα επώδυνο μέρος της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας και μας επιτρέπει μέσα από το έργο της -γραμμένο σε ύφος απλό, αλλά βαθιά τεκμηριωμένο- να κατανοήσουμε καλύτερα κάποια από τα αίτια του δυσβάσταχτου παρόντος μας…

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη με την συγγραφέα [U][I]εδώ[/I][/U].