Μεταπολεμική Ελλάδα

το να σουθ έχει κοπεί το πόδι δεν είνα κάτι το υπερβολικά τραγικό.
έκανε οικογένοια πχ μετά,κι ήταν και η γυναίκα το με κομμένο πόδι. προφανώς δεν ήταν όλοι οι αντάρτες τότε έτσι (όπως σου είπα τον φυγάδευσαν συμμαχητές του) απλά όπως μας τα είπε ,υππήρχε κάτι σαν ένας “άγραφος νόμος” που ΄λεγε ότι όποιος μας είναι βάρος μένει πίσω. γιαυτό και ρώτησα εσάς που έχετε ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα.

Νένιελ πράγματι εσύ είσαι η “μανιακή με το delete”; 8O :stuck_out_tongue:
Mπορούμε να έχουμε μία κουβέντα με τον Chrisp; Kαι ας διαφωνούμε δεν τσακωνόμαστε, αλήθεια! :slight_smile: Δες πιό πίσω κάτι ποστς που έγινε της καριόλας και άσε μας να ποστάρουμε ον τόπικ! :slight_smile:

  1. 'Ελα; :-s Δηλαδή θα πηγαίναμε σε παγκόσμια πατέντα “Βασιλευόμενης λαϊκής δημοκρατίας”; :lol::stuck_out_tongue: Προφανώς και το ένα άιτημα εμπεριείχε και το άλλο! Αλλά όπως φάνηκε δεν είχε τόσο καθολική αποδοχή όσο την παρουσιάζει η αριστερή ιστοριογραφία! Σε κάτι Λακωνίες, Μεσσηνίες ακόμα και σήμερα αν γινόταν δημοψήφισμα ο “Τέως” θα σάρωνε!

  2. Εγώ δεν κατηγόρησα μόνο τη μία πλευρά αν δεις το ποστ μου. Την έλλειψη ωριμότητας και οράματος την προσπάπτω και στα δύο μέρη, it takes two to tango που λένε και στα χωριά!

  3. Και πάλι γράφω πως α) δεν κατηγόρησα την μία πλευρά μόνο και β) αν η αφετηρία στα χρόνια της ανάπτυξης ήταν το '45 και όχι τη δεκαετία του '50 (γιατί και τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '50 η οικονομία ακόμα σμπαραλιασμένη ήταν και η ανάπτυξη μηδαμινή) αυτό θα ήταν καλύτερο για τη χώρα. Και αυτό αν βλέπουμε μόνο νούμερα, γιατί το πιό ουσιαστικό κόστος του εμφυλίου ήταν στις χαμένες και κατεστραμένες ζωές.

[SPOILER]ChrisP και όποιος άλλος έχει πρόβλημα με κάτι που αφορά την διαγραφή μού στέλνει πμ και το συζητάμε. Το υφάκι του στυλ “Τίποτα, απλά θα ασχολήθηκε η Νένιελ με το τόπικ.” είναι ανούσιο. Συνεχίστε.[/SPOILER]

Λολ, σιγά μην κάθομαι να γράφω πι εμς για να συζητήσουμε τη διαγραφή.

Εγώ βρήκα απλώς αστεία τη λογική “διαγράφουμε μαζικά ποστς γιατί μας φαίνονται οφ-τοπικ και όποιον πάρει ο χάρος” και τη σχολίασα.

Ποσώς με ενδιαφέρει αν θα επανέλθουν ή όχι.

Εντάξει, αλλά είναι γελοίο να βρίσκω ποστς μέχρι και στα αθλητικά (λες και τα διαβάζει η Neniel), γιατί η Neniel διέγραψε 15 οφ τόπικ ποστς (που δε τα βλέπετε πλέον και πολλοί από εσάς αγνοείτε και την ύπαρξη τους) και μέσα σε αυτά ήταν και ένα on topic. Δηλαδή εσείς δεν κάνετε ποτέ λάθος; Κι όταν κάνετε λάθος εσείς ή κάποιος άλλος δίπλα σας, αμέσως να τον μειώσετε και να μειώσετε τα κίνητρα του; Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος για να είστε αγενείς με αυτόν που προσπαθεί τους χρήστες να βοηθήσει.

Η Neniel, που πιθανόν να μην ακολουθεί και το παρόν τόπικ, έλαβε report από χρήστη της συζήτησης για να διαγράψει τα οφτόπικ και διέγραψε αυτά που έκρινε πολύ οφ-τόπικ. Δε διέγραψε μόνο ένα ποστ του ΚρισΠ. Και αυτό το ποστ, πιθανόν να διαγράφηκε καταλάθος. Δεν είναι τόσο δύσκολο το να σου ξεφύγει ένα κλικ παραπάνω, σε ένα διάλογο που πρέπει μέσα σε λίγα λεπτά να καταλάβεις τι συμβαίνει και ποιος είναι ον-τόπικ και ποιος όχι. Και αυτό ενώ γράφονται σεντόνια για πολιτικά θέματα.

Λιγότερη προκατάληψη => ομορφότερη καθημερινότητα

Αυτό δεν πάει προφανώς μόνο σε εσένα ChrisP. Το λέω γενικότερα και για μελλοντική χρήση.

Το ποστ του Κρισπ που διαγράφηκε ήταν 100% ον τόπικ, πιθανότατα όμως η Νένιελ να την πάτησε επειδή ο Κρισπ ξεκινούσε με ένα “άλλα λόγια να αγαπιόμαστε” προς εμένα και η Νένιελ μπορεί να το θεώρησε ειρωνικό ή δεν ξέρω τι άλλο. ΟΚ, δεν έχω την απαίτηση να έχει ο κάθε μοντ (ειδικά οι πιό νέοι) αντίληψη της οικειότητας ανάμεσα σε οποιουσδήποτε δύο χρήστες, θα ήταν παράλογο… :roll:
Απλά επειδή κάποιος -συνήθως- αφιερώνει λίγο χρόνο και σκέψη να γράψει ένα ποστ-σεντόνι στα πολιτικά, αν δεν ξεκινάει με μπινελίκια/προφανές τρολλάρισμα κλπ. ας κάνουμε έναν κόπο να το διαβάζουμε με λίγη προσοχή πριν το σβήσουμε.

Εννοείται πως λάθη κάνουμε όλοι. Δεν είπα να τη σταυρώσουμε την κοπέλα, δεν την ξέρω προσωπικά, δεν έχω κανένα άλλο παράπονο, ως χρήστρια μάλλον συμπαθής μου είναι. Η δική μου απάντηση προς τη Νένιελ ήταν με διάθεση χιούμορ και συνοδευόμενη από εμοτικονς. Όσα έγραφα πως δεν είναι εύκολο να είσαι μοντ -και το ξέρω και από προσωπική εμπειρία- όταν ήσουν εσύ και ο Λουκιανός εννοείται πως ισχύουν και για τη Νενιελ και για όλα τα παιδιά που είναι τώρα.

Για τη Νένιελ στα αθλητικά θα έγραψε κανένας βάζελος που δεν αντέχει να γράφει για την ομάδα του! :p:lol:

Το ποστ μου σβήστηκε κατά λάθος επειδή ήταν ανάμεσα σε μια γραφική αντιδικία Alucard & Night*Sky (που και να έμεναν δεν πείραζε και πολύ, 5-6 ήταν και έβγαζαν γέλιο) και το πήρε η μπάλα.

Αλλά ντάξει, ένα χιουμοριστικό σχόλιο έκανα, δεν νομίζω ότι θίγει ή προσβάλλει κανέναν ούτε ότι υποδηλώνει προκατάληψη οπότε κακώς γίνεται όλη αυτή η συζήτηση.

[B][COLOR=“Red”]Δεμένη κόκκινη κλωστή[/COLOR][/B] του Κώστα Χαραλάμπους

Πρώτη προβολή στις νύχτες πρεμιέρας, Τρίτη 20/9. Ναι, θα είμαστε εκεί.

το ΚΚΕ αποκαθιστά τον Άρη για την στάση του στην Βάρκιζα

Μην μπερδεύεσαι. Τον αποκαθιστά [U]πολιτικά[/U], όχι [U]κομματικά[/U]. Που σημαίνει ότι ναι μεν του αναγνωρίζει ότι είχε δίκιο στην άποψή του για τη συνθήκη της Βάρκιζας αλλά δεν του αναγνωρίζει το ότι παράκουσε την κομματική γραμμή.

Επίσης κάτι αντίστοιχο έκανε και για τους Ζαχαριάδη και Πλουμπίδη που (για διαφορετικούς λόγους ο καθένας) είχαν χαρακτηριστεί προδότες

το κατάλαβα. απλά ποσταρα το λινκ να το δειτε κ εσεις.

Μόνο που ο Άρης δεν θα αποκαθιστούσε πολιτικά το τότε (και το τωρινό; ) αδρανές κόμμα.
Αληθεύει ότι η κομματική οργάνωση του ΚΚΕ δρούσε κανονικά στην Αθήνα μέχρι το '47, ενώ στα βουνά είχαν ξεκινήσει οι μάχες, και δεν ξεσήκωνε από την αρχή τις όποιες δυνάμεις είχε στην πρωτεύουσα, περιμένοντας… μέχρι να συλληφθούν οι περισσότεροι;
Η προδοσία (και αδράνεια) είναι ένα χαρακτηριστικό που ταιριάζει στην τότε ηγεσία του ΚΚΕ.
Σιγά μην περίμενε ο Άρης την… αποκατάστασή του από τον Μεντρέκα, τον Μαΐλη και την Παπαρήγα. Λίγη τσίπα…

[…]
Δεν καταδικάστηκε λοιπόν η γνώμη του Άρη Βελουχιώτη από το ΚΚΕ αλλά η επιμονή του σε μια πραχτική που δεν ήταν σύμφωνη με τις αρχές οργάνωσης και λειτουργίας του κόμματος. Ο Άρης Βελουχιώτης δεν εξέφραζε άλλη στρατηγική αντίληψη από εκείνη που είχε το ΚΚΕ και το ΕΑΜ τη συγκεκριμένη ιστορική περίοδο. Επέλεξε την ένοπλη πάλη και καταδίκασε τη συμφωνία της Βάρκιζας. Ως προς αυτό δικαιώθηκε και αυτό δεν το λέμε σήμερα για πρώτη φορά.

Το ίδιο το κόμμα αργότερα, υιοθέτησε αυτή τη θέση για τη Βάρκιζα και ο καθένας μπορεί να καταλάβει πόσο πολύτιμη θα ήταν η συμβολή του Άρη Βελουχιώτη στον ένοπλο λαϊκό αγώνα που ακολούθησε τα χρόνια 1946-49 αν είχε πειθαρχήσει και δεν οδηγούνταν στην τραγική κατάληξη.

Επίσης, από την ίδια την απόφαση:

Η Πανελλαδική Συνδιάσκεψη καταγγέλλει την απόπειρα της αστικής και οπορτουνιστικής προπαγάνδας και ιστοριογραφίας που παίρνουν δήθεν υπό την προστασία τους τον Άρη, για να επιτεθούν στο ΚΚΕ. Στη λαϊκή συνείδηση, ο Άρης Βελουχιώτης είναι ταυτισμένος με την ηρωική πορεία του ΚΚΕ, τον αγώνα για την ανατροπή της ιμπεριαλιστικής βαρβαρότητας. Ο Άρης Βελουχιώτης τάχθηκε υπέρ της ένοπλης πάλης, που την απορρίπτουν όσοι επιχειρούν να τον οικειοποιηθούν.

Α, και παρεπιπτόντως, για να μη γράφονται ανακρίβειες, οι Ζαχαριάδης και Βαβούδης αποκαταστάθηκαν και κομματικά.

Το όλο θέμα έχει καταντήσει εικονομαχία-εικονολατρεία. Αποκατάσταση, καταδίκη, ξανά αποκατάσταση, ξανά καταδίκη, ξανά μανά… Η απόλυτη ξεφτίλα, λες και μιλάμε για κάδρα.

Κάπου σ’ έχασα με τους “πολλαπλούς γύρους”. Αν εννοείς την πρώτη καταδίκη και αποκατάσταση το 1941, θυμίζω ότι μιλάμε για το γεγονός ότι ο Άρης “λύγισε” στη φυλακή από τα βασανιστήρια και υπέγραψε δήλωση μετανοίας (αποκηρρύσσοντας φυσικά το Κόμμα, παράλληλα). Αν αυτό δεν είναι ζήτημα ουσίας τότε δεν ξέρω τί είναι.

Δική μου κακή διατύπωση, αυτό εννοούσα. Άσχετα με τη γνώμη μου για κάθε μία από τις περιπτώσεις

@Γράκχε
Κατά τη γνώμη σου, που βρίσκεται η ουσία σε όλη αυτή την υπόθεση;

μιας και η κουβέντα για τον βελουχιώτη…

Στα δικαστήρια ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ για τον Ken-Βελουχιώτη!
Η δικαιοσύνη θα αποφασίσει τελικά, ποιό από τα δύο κόμματα έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί τον Βελουχιώτη για επαναστατικό marketing

Οι δύο επίμαχοι Βελουχιώτηδες, του ΣΥΡΙΖΑ (δεξιά) και του ΚΚΕ (αριστερά), προσαρμοσμένοι στη σημερινή εποχή, θα δώσουν τη μάχη, στο δικαστήριο αντί για το βουνό. Οι δύο επίμαχοι Βελουχιώτηδες, του ΣΥΡΙΖΑ (δεξιά) και του ΚΚΕ (αριστερά), προσαρμοσμένοι στη σημερινή εποχή, θα δώσουν τη μάχη, στο δικαστήριο αντί για το βουνό.

Σε ευθεία σύγκρουση οδηγείται η κόντρα για τα δικαιώματα χρήσης του Άρη Βελουχιώτη, ανάμεσα στον ΣΥΡΙΖΑ και το Κομουνιστικό Κόμμα. Ως γνωστόν τις τελευταίες ημέρες, τα δύο κόμματα έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν το καθένα με τον δικό του τρόπο τον καπετάνιο του ΕΛΑΣ, σε μια προσπάθεια να τον προσαρμόσουν στις σημερινές ανάγκες.

Από την πλευρά του ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, ΑΛέξης Τσίπρας, έχει αρχίσει να ταυτίζεται με τον Βελουχιώτη, καθώς σύμφωνα με τελευταίες δηλώσεις του, βλέπει τον εαυτό του ως φυσικό διάδοχό και συνεχιστή του έργου του Άρη σε θέματα ανυπακοής και εξέγερσης. Πιστεύει μάλιστα ότι κανείς εκπρόσωπος των επιχορηγούμενων κομμάτων δεν μιλάει καλύτερα για αυτά τα θέματα από αυτόν.

Προκειμένου να προλάβει την ταύτιση του «Βελουχιώτη του» με τον ΣΥΡΙΖΑ, γεγονός που θα στερούσε το Κόμμα από ένα δυνατό σύμβολο, το ΚΚΕ προχώρησε στην αντεπίθεση: Αποκατέστησε εσπευσμένα την μνήμη του Αρη, προκειμένου να χρησιμοποιήσει το δυνατό image του αντάρτη με τα μούσια ως επικοινωνιακό όχημα στο project «Ξεσηκωμός».

Ταυτόχρονα και τα δύο κόμματα, κυκλοφόρησαν (σε συνεργασία με την εταιρία που έχει τα δικαιώματα της barbie), την επίμαχη κούκλα-ομοίωμα του Βελουχιώτη. Ειδικά προσαρμοσμένη μάλιστα, ώστε τα νεώτερα επαναστατημένα μέλη τους να εξοικειωθούν με την εικόνα του αντάρτη και να καταλάβουν ότι δεν χρειάζεται να τον βλέπουν σαν κάτι απόμακρο και μυθικό. Διότι ο καθένας έχει δικαίωμα να γίνει Βελουχιώτης, αρκεί να αρχίσει να δηλώνει μεγαλόφωνα ότι είναι.
Πάντως, σύμφωνα με πληροφορίες, η υπόθεση έχει περάσει πλέον από τα γραφεία τύπου των κομμάτων στα νομικά τμήματά τους προκειμένου να ακολουθηθεί η νόμιμη διαδικασία, τα αποτελέσματα της οποία θα βγουν πιθανότατα σε μερικούς μήνες, λόγω απεργίας των δικαστικών.

εντάξει θεοί οι τύποι του σάιτ.

:lol:
Eδώ δύο δαιφορετικά συγκροτήματα περιοδεύουν ως Wishbone Ash, δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο για ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ να χρησιμοποιούν και οι δύο τον Βελουχιώτη ως αναφορά! :roll:

Πέρα από την πλάκα πάντως, ο -προερχόμενος από την ΚΝΕ στον αρχικό “Συνασπισμό” από όσο ξέρω- Τσίπρας, τώρα που έχει καταφέρει να εξοστρακίσει τον Κουβέλη και τους “ανανεωτικούς”, τι τον κρατάει από το να επιστρέψει τον ΣΥΡΙΖΑ στην αγκαλιά του Περισσού;
Kάτι “αναρχοσυνιστώσες” ποιός τις γαμεί, αυτοί ανάθεμα αν ψηφίζουν, μόνο για μπάχαλα… συγνώμη “επανάσταση”, ψήνονται.

Ας μου εξηγήσει κανένας συριζαίος, πραγματικά δεν βλέπω τι εμποδίζει το reunion… :roll:

Καλλιτεχνικές διαφωνίες