Αγαπημένος δίσκος του 1967

Μήπως η καλύτερη χρονιά της ροκ; Μήπως;

Το 1966 μάλλον διεκδικεί αυτόν τον τίτλο.
Όμως και εδώ γίνεται ο ο κακός χαμός.
Ντεμπούτο από τους Pink Floyd,David Bowie και Jimi Hendrix Experience βεβαίως βεβαίως όμως τα Σκαθάρια κυκλοφορούν το Magical Mystery Tour(υπερδίσκαρος όμως) και το Sgt.Peppers φυσικά…Οπότε…

[SPOILER]Βέβαια όλοι ξέρουμε πως το Sgt.Peppers άλλαξε την μουσική όμως πολλοί δεν γνωρίζουν από που οι Beatles πήραν αυτόν τον ήχο…Κάποιοι άλλοι ηχογραφούσαν δίπλα τους,οπότε σε άλλους πρέπει να χρεώνεται!:stuck_out_tongue:
[/SPOILER]

Έχω την εντύπωση ότι και ο Zappa έκανε το ντεμπούτο του τότε,διορθώστε αν είναι

Παίζει

Δυσκολεύτηκα για το poll, μείναν δισκάρες απ’ έξω. Δεν έβαλα επιλογή άλλο. Το θεωρώ χαζομάρα. Ψηφίζω Forever Changes. Mε διαλύει αυτός ο δίσκος. Kαι είναι ο λόγος που διάλεξα την χρονιά

Εγώ ρε 'σεις έγω κολλήσει τις τελευταίες μέρες με το Magical Mystery Tour.Οκ,ξέρω βγήκε σαν soundtrack όμως η κυκλοφορία του δίσκου επισκίασε την ταινία.
Τώρα άνετα λέω ότι είναι καλύτερος από το Sgt. αλλά ποιος τα μαζεύει μετά…:roll:

Θέλω να ακούσω γνώμες για τον δίσκο αυτόν

Όπου υπάρχουν Beatles δεν τίθεται θέμα για την πρωτιά.
Για της δεύτερης θέσης την ποδιά σφάζονται παλικάρια.
Από τα εκτός poll, αγαπάμε πολύ Days of future passed και Surrealistic pillow

floydized,στο magical mystery tour βρίσκονται δύο τραγούδια που είχαν σχεδιαστεί να είναι στο sgt.
Αν γινόταν αυτό μάλλον θα μιλούσαμε για τον καλύτερο δίσκο όλων των εποχών. Τώρα υπάρχουν και άλλοι δίσκοι των Beatles για να διεκδικήσου τον τίτλο :stuck_out_tongue:

Floydized δε νομίζω ότι έχεις κάποιο περίεργο γούστο. Βασικά επέλεξα να βάλω Sg.Peppers στο poll καθαρά λόγω εμπορικότητας. Δηλαδή Fool On the Hill, Strawberry Fields Forever, I Am The Walrus, Hello Goodbye, Penny Lane δεν φτάνουν; Και περισσεύουν θα έλεγα.

Πρώτα Punk Floyd. Μετά Doors. Ομορφιές γενικώς.

Άλλη μια εκτός πολλ δισκάρα είναι και το [B]Winds of Change[/B] των [B]Eric Burdon and the Animals.[/B]

Πρώτον μην παραποιείς το όνομα βάζοντας αυτήν την λέξη μέσα(ε είμαστε οχτροί ντε!) και δεύτερον μην βάζεις στο ίδιο ποστ τους Floyd με τις πόρτες8)

^ Couldn’t agree more.

(Σύντροφοι, ελάτε να θάψουμε πάλι τους Doors, να γίνει ένα ωραίο flame να γουστάρουμε =Ρ)

για να χουμε καλό ρώτημα, ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι εσείς;:-k

Εσείς πάντως είστε οι ΠΑΝΚΗΔΕΣ :stuck_out_tongue:

Ε οι Πάνκηδες με τους Φλούνταδες (άντε και γενικά με τους προγκοτέτοιους):smiley:

Δε θέλω να ακουστώ απόλυτος (:p) αλλά τo Forever Changes είναι ο καλύτερος δίσκος που έχει ηχογραφηθεί ποτές. Άρα…

Χωρις δευτερη κουβεντα για μενα

Mα, κανείς δεν είναι έμπειρος εδω μέσα ? Ακόμα ένα +1 στον Τζίμι λεπόν… :smiley:
Να αναφέρω και τον καλύτερο δίσκο των Moody Blues, Days of future passed!

Ασυζητητι φιλε

Ο αγαπημένος μου δίσκος των Beatles παίζει μεταξύ των “Revolver” και “Abbey Road”. Γι’ αυτόν το λόγο, όσο μεγαλειώδες και να είναι το “Sgt. Pepper’s…”, δε θα το ψηφίσω.

Μεταξύ του ντεμπούτου των Velvet Underground που συνιστά την αρχή του alternative, και του παραισθησιογόνου ντεμπούτου των Pink Floyd που είναι και ο αγαπημένος μου δίσκος τους, θα ψηφίσω και τα δύο μιας και μου δίνεται αυτή η δυνατότητα. :stuck_out_tongue:

Αγαπημένα και απόντα (απόλυτα κατανοητό για τα περισσότερα, η χρονιά “καίει”):

H.P. Lovecraft - H.P. Lovecraft
Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow
Moody Blues - Days Of Future Passed
John Mayall & the Bluesbreakers - A Hard Road
Country Joe And The Fish - Electric Music For The Mind And Body
Red Crayola - Parable Of Parable Land
Traffic - Mr. Fantasy
Vanilla Fudge - Vanilla Fudge
The Electric Prunes - The Electric Prunes / Underground
Donovan - A Gift From A Flower To A Garden
Tim Buckley - Goodbye And Hello

Αν μπορούσα, θα έδινα την ψήφο μου στο τελευταίο από τα παραπάνω. Πολύ ψηλά στη λίστα όλων των εποχών.