Αγαπημένος δίσκος του 1967

Damn!

Τον δίσκο του Tim Buckley μάλλον θα τον έβαζα αν είχα μια επιλογή ακόμα

Έπρεπε να τον βάλεις αντί για τον Albert King που δεν παίζει ροκ αλλά blues.

Αν και το καλύτερος ροκ δίσκος του '67 παίζεται μεταξύ Are you experienced?/Disraeli Gears, ψήφισα τον Albert King. Γιατί είναι θέμα σεβασμού, γιατί αυτό θα έκαναν και ο Hendrix και ο Clapton.

Τα πρώτα 6 του poll! Αλλά ρε συ crabsody, απορώ πώς ξέχασες τις κασέτες που ηχογράφησαν οι 12χρονοι αφοί Young με τις πλαστικές κιθάρες τους…

Δεν τα διαχώρισα. Γενικά λέω για δίσκους. Και ο Albert King προηγείται :wink:

Εδώ δεν έβαλα αυτό το υπερέπος

Όσο και αν αγαπάω τα υπόλοιπα άλμπουμ του πολλ θα αδικήσω το σύμπαν αν δε δώσω τη ψήφο μου στο άλμπουμ που με έκανε κιθαρίστα

are you experienced;

…όλα δισκάρες είναι:):!:

The Doors – The Doors

ΟΧΙ ΑΛΛΟ JIMMY!!!
ρε παιδια JIMI τον λεγανε τον ανθρωπο!

δεν τον λεγανε Δημητρη αλλα James!

οτι βγηκε τοτε μαμει και δερνει

δεν διαλεγω τιποτα! :stuck_out_tongue:

Όλοι θα περιμένατε να ψηφίσω Beatles,αλλά με το που άνοιξα το thread και το μάτι μου έπεσε πάνω στο are you experienced…η επιλογή ήταν μόνο μία…δεν χρειάστηκε καν να δω τα παρακάτω. :smiley: :bow2: ούτε beatles,ούτε floyd,ούτε doors…ας ειμαστε δίκαιοι

Κάποιος έχει μπει στον υπολογιστή της από πάνω,να το ψάξουμε,όβερ.

:lol: όχι ρε ψηλέ.Είμαι μπητλούλα ως το κόκαλο αλλά το σωστό να λέγεται

Aκούω το Forever Changes αυτή τη στιγμή. Δεν μπορεί να το χωρέσει ο νους πόσο μεγάλος δίσκος είναι. Σίγουρα στο top5 ever.

Y.Γ: Κι όμως τον άνθρωπο αυτό (Arthur Lee) τον βάλαν φυλακή

Τώρα αυτό το κάνετε επίτηδες έτσι;
Δεν έχω ακούσει νότα από το Forever Changes και γενικά από Love αλλά με έχετε ψήσει άγρια…
Όσο για το πολλ, δεν ψηφίζω, ακόμα τουλάχιστον, αλλά έχω να πώ οτι ο δίσκος των Velvet Underground (αλλά και γενικά ως συγκρότημα) είναι πολύ ΜΕΓΑΛΟΣ.

δύσκολα θα αναδειχτεί μόνο ένα άλμπουμ :?

Μην ψηφίσεις πριν ακούσεις το Forever Changes

Πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα :smiley:
Αν και είναι περίεργη η ώρα, πατά το play και βλέπουμε…

Άσχετο, αυτά τα θρεντ με “αγαπημένους δίσκους του τάδε έτους” μου θυμίζουν κάτι καμμένες συζητήσεις στο λύκειο με ένα φίλο σε φάση “αυτό το άλμπουμ ή εκείνο το αλμπουμ;”.
Πλάκα έχει :smiley:

Βέβαια και εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να επιχειρηματολογούμε με την κατάλληλη συναίσθηση καθώς κάνουμε λόγο για απλώς [B]αγαπημένα[/B] άλμπουμ,και όχι κάτι το αντικειμενικώς καλύτερο.
Δηλαδή το να πει κάποιος Doors ας πούμε,οκ δεκτό!:smiley:

Γιατί η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον σχετικά με αυτήν την χρονιά,το αντικειμενικώς σημαντικότερο άλμπουμ,και πιθανώς όλης της ποπ μουσικής,είναι αυτό των Σκαθαριών.

Και φυσικά είναι όλες Δισκάρες από το poll,καλά όχι όλες αλλά εντάξει:)

έλα μωρέ…υπερεκτιμημένο το sgt peppers…

[SPOILER]χωρίς πλάκα τώρα ε…μέχρι και οι ίδιοι έχουν πει ότι αν και θερωρείται το μέγα album τους,ο ακρογωνιαίος λίθος της ροκ,το καλύτερο album όλων των εποχών στην ιστορία της μουσικής…κι άλλες τέτοιες βαρυσήμαντες ετικέτες, οι ίδιοι δεν το θεωρούν το καλύτερό τους album,αλλά ένα ΚΑΛΟ απλά album.Και συμφωνω.Έχει 3-4 κομματάρες.ΟΚ.έχει και αδιάφορα κομμάτια πάντως[/SPOILER]

Ναι αλλά αποτελεί σημείο αναφοράς για τη ροκ όσο δεν πάει
Απο εκεί ξεκινάει και καταλήγει η μουσική των early 70’ς