Διασπορά Μεταλλάδων ανά την Ελληνική Επικράτεια

Το θέμα έχει ως εξής:

Εξαιρώντας την Αθήνα, κάποιες πόλεις διατηρούν έναν σημαντικό πυρήνα οπαδών του ήχου. Δεν το επικεντρώνω στο κλασσικό Heavy αλλά στο σκληρό ήχο γενικότερα. Εκτός φυσικά της Θεσσαλονίκης -η οποία θεωρείται πρωτοπόρος σε πολλά θέματα (συγκροτήματα, δισκάδικα)- με τις άλλες πόλεις τι γίνεται?

Σίγουρα η Λάρισα έχει έναν πυρήνα. Τα Τρίκαλα επίσης (προσωπική εμπειρία). Το Αγρίνιο επίσης. Τα Γιάννενα έχουν κι αυτά κάποια κινητικότητα. Η Πάτρα έχει κάποιον κόσμο.

Με τις υπόλοιπες πόλεις τι γίνεται. Η Πελοπόννησος εκτός της Πάτρας ζει? Τρίπολη? Σπάρτη? Άργος?.

Από Κυκλάδες - Δωδεκάννησα - Κρήτη κ.λ.π. τι γίνεται?

Έχετε τωρινή (ή παλαιότερη) εικόνα?

Τι γίνεται στις πόλεις που ζείτε - σπουδάζετε?

Τι πιστεύετε πως αποτελεί κάποιον «Φάρο» που γύρω του μαζεύει πιστούς και τι δεν επιτρέπει την ευδοκίμηση του…είδους?

Μια αρχή για κουβέντα?

Στοn Bόλο όταν πήγα πρώτη φορά το 2001 είχε μεγάλο hardcore πυρήνα που σπάνια συναντάς σε επαρχιακή πόλη. Φαντάζομαι ότι αυτό οφείλεται στη ίδια την πόλη του Βόλου, με την βιομηχανία και το λιμάνι και γενικά την μεγαλύτερη διάκριση των τάξεων σε σχέση π.χ. με την πιο πλούσια Λάρισα. Δυστυχώς η όλη φάση σιγά σιγά άρχισε να χάνεται.

Στον Πυργο-Αρχαια Ολυμπια νομο Ηλειας γενικοτερα απ’ οπου και καταγομαι παντως δεν υπαρχει τιποτα…κυριαρχει το βλαχοσκυλαδικο και το κακης ποιοτητας κλαρινο…και τα μπιτακια αλλα αυτα μονο σε μπαρακια-μπιτς μπαρς…εννοειται πως δεν υπαρχει κανενα μαγαζι που να παιζει ροκ-μεταλ και αν πετυχετε 2-3 μεταλλαδες στο δρομο σε ολοκληρο τον Πυργο θα ειναι θαυμα…το ιδιο και στην Τριπολη

Για αλλες πολεις δεν ξερω…

H ερωτηση ειναι αν υπαρχει φαση στην Αθηνα καλα καλα…

Στην Κοζανη απο την οποια καταγομαι,ανεκαθεν ειχαμε αρκετους ροκαδες/μεταλλαδες.Ειναι ηδη 11 χρονια που εχω φυγει αλλα με χαρα μου βλεπω οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που γνωριζα τοτε,ασχολουνται ή εστω αγαπανε/δεν κακολογουν αυτην την μουσικη που μεγαλωσαμε.Για τις νεοτερες τοπικες γενιες δεν γνωριζω αλλα διαφοροι φοιτητες των Τ.Ε.Ι./Α.Ε.Ι. συμπληρωνουν ενα σεβαστο αριθμο μουσικοφιλων.Μαγαζια δεν υπαρχουν αν και εχουν γινει αρκετες προσπαθειες αλλα κλεινουν σε συντομο χρονικο διαστημα.Τοπικη σκηνη και παλι,μικρη αλλα δυνατη με τις μεγαλες πολεις του νομου,κοζανη και Πτολεμαιδα να χουν καποιες παλιες μπαντες που συνεχιζουν δυναμικα εδω και 10-15 χρονια.Ενα μεγαλο HAIL στους θαμωνες του Express,Κοζανης και Καστοριας

Στον Βόλο την περίοδο 90-97 είχε πάρα πολύ μεταλλόκοσμο και λίγα μεταλλάδικα-ροκάδικα, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι ήταν για μαγκιές, για να την πέφτουν σε μικρά που φορούσαν μπλούζες iron maiden, metallica κλπ. Η φάση εξέλειψε αρχές 2000 όταν οι περισσότεροι από τους “παλιούς” πέθαναν από πρέζα, τα παράτησαν ή μπήκαν φυλακή. Η νέα γενιά την έψαχνε περισσότερο πλέον μουσικά. Τώρα, υπάρχει μεγάλος πυρήνας αλλά τα μεταλλάδικα στον Βόλο είναι κανα-δυο. Ευτυχώς ανοίγει το Wizard, το οποίο έχει άτομο που ξέρει από μουσική και τα άτομα που θα παίζουν είναι γνώστες όλων των ειδών :D.

:lol::lol::lol::lol::lol: Πεθαίνω !!!

true story

Σέρρες που μένω εγώ συμβαίνουν παράξενα πράγματα. Κάποια στιγμή είχαμε φτάσει να έχουμε 4 metal δισκάδικα :!: και όλα πουλούσαν σχετικά καλά. Υπήρχαν και 2-3 rock club (μόνο στο ένα όμως θα άκουγες black/death/thrash τα άλλα το κρατούσαν στα κλασικά) κάποια περίοδο είχαμε και hard rock μαγαζί που όμως έπαιζε μπιτια :lol::lol:#-o

Αυτά πριν καμιά 5 χρόνια και βάλε. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε μισό δισκάδικο με metal cd μέσα και από club έχουν μείνει 1-2 και δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργούν ακόμα μιας και δεν βγαίνω έξω εδώ στην πόλη, αλλά… έχουμε συναυλίες που δεν είχαμε ποτέ ως τότε. Τα τελευταία χρόνια έχουν έρθει Σέρρες Tankard, Rotting Christ (2 φορές) Septic Flesh, Anneke και πολλά άλλα ελληνικά συγκροτήματα ενώ κάθε χρόνο έχουμε festival με ελληνικές metal/rock μπάντες συνήθως στο ξεκίνημα τους σε όλα με καλή προσέλευση κόσμου (αν και με εξαίρεση την Anneke που ήρθαν και πολλοί άσχετοι δεν είχαμε και καμία τρελή κοσμοσυρροή ποτέ).
Από μουσική σκηνή εμφανίζονται ανα περιοδους διάφορα σχήματα αλλά δεν μένει κανένα. Οι μόνοι που έχουν ακουστεί τελευταία και προς τα έξω είναι οι Luna Obscura.

Απο Σερρες εισαι ρε?Χαχα!Επαιζα μουσικη στην Παλαιστινη γυρω στο 2005-2006!Απο ολο το φασμα του metal!Εχω ριξει πολυ γελιο εκει μεσα,αν και αυτος που το ειχε ηταν καμμενος (Venom αν τον ξερεις)!!!Γενικα οι περισσοτεροι που γνωρισα εκει ξεκινουσαν απο τους W.A.S.P. και κατεληγαν στον King Diamond,αυτο ηταν το βεληνεκες τους…

ε όχι και ΤΙΠΟΤΑ…

ΕΚΕΙ είναι το όνειρο
ΕΚΕΙ είναι κι η κολασή
ΕΚΕΙ είν΄η μικρή ζωη που αγγίξαμε μαζί!

o venom ε; χαχαχαχα ναι τον ξέρω όχι προσωπικά αλλά τον έχω πετύχει πολλές φορές. Παλαιστίνη δεν έτυχε να πάω ποτέ, δεν κράτησε και πολύ καιρό αυτό το μαγαζί από ότι θυμάμαι. Τελευταία πήγαινα στο cuervo αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Τώρα για τα ακούσματα των Σερραίων… ε ναι εγώ ακόμα απορώ πως διάολο συντηρούνταν τόσο δισκάδικα παλιά.

Κι ομως ετσι ειναι.Κι εγω Βολιωτης ειμαι και ολως τυχαιως κολλητος του προλαλησαντα.

Εγώ πάντως ως παρατήρητης, αλλά και ως πιο ενεργός (σε μία επαρχιακή πόλη), βλέπω ότι γενικότερα στην επαρχία και πόλεις όπως ο βόλος, η πάτρα, η θεσσαλονικη, η καβαλα, αλλα και και άλλεςμικρότερες, υπάρχει τα τελευταία χρονια μια αυξημενη -θετικοτατη- κίνηση και δραστηριοτητα στους DIY punk, hardcore και μεταλ ϊσως κυκλους… Δε ξερω βοηθαει ισως το μεγεθος, οπου πρακτικα ολοι γνωριζονται μεταξυ τους και υπαρχει σε καποιο βαθμο αλληλο-υποστηριξη, δε ξερω…

Κρίνοντας από κόσμο σε Τρίπολη, Άργος, Καλαμάτα θά’λεγα ότι υπάρχει κατ’αρχάς τεράστια προκατάληψη απέναντι σε ροκάδες/μεταλάδες. Να αναφέρω και πρόσφατο περιστατικό στην Τρίπολη όπου είχα επισκεπτεί κάτι ξαδέρφια κι ένα βράδυ βγήκαμε για ποτό στους γνωστούς πεζόδρομους. Εντόπισα ένα μαγαζάκι-μπαράκι απ’όπου ακούγονταν ροκιές και τους είπα να πάμε εκεί για μπυρόνια. Και με κοίταξαν τα ξαδέλφια με ύφος φρίκης και αηδίας λέγοντας ότι αυτό το μέρος είναι βρώμικο, ότι έχουν ακούσει ότι παίζει πρέζα, ότι έχει αρουραίους και πάνω απ’όλα φρίκουλα [a.k.a. μαλλιάδες] επικίνδυνα για συναναστροφές και με τράβηξαν και με έχωσαν φυσικά στο κοντινότερο φυσιολογικό τρεντόμπαρο.
Μ’αυτά και άλλα πολλά έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι είναι δύσκολη η επιβίωση του ροκά/μεταλά στην επαρχία αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν! Ίσα ίσα υπάρχουν και προσπαθούν να οργανώνουν και κανα live ή ν’ανοίγουν σχετικά μαγαζιά κλπ. Κρίμα που γίνονται όμως τόσα και τόσα κακόβουλα σχόλια γι’αυτούς χωρίς καν να ενοχλήσουν κανέναν…

Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, η πιο μέταλ πόλη σε όλο το Γαλαξία δεν είναι άλλη από το Ηράκλειο Κρήτης.

[SPOILER]…ΝΟΟΟΤ! :|[/SPOILER]

Σωστός και σε αντίθεση με τα Χανιά, ε;

Κάτι μου λέει ότι προσπαθείς να μου τη σπάσεις, αλλά εγώ θα απαντήσω σοβαρά. :har:

Ε, απέναντι έχει μια κάπως μεγαλύτερη κινητικότητα ξέρω γω, αλλά πρακτικά τα ίδια σκατά.

Θέλεις να πεις ότι είσαι από Ηράκλειο;

Και μεις εδώ Καβάλα δυστυχώς είμαστε σε πολύ χάλια επίπεδο. Πραγματικά αν κάτσω να μετρήσω μεταλλάδες:

  1. Θα τους ξέρω ΟΛΟΥΣ προσωπικά
  2. Δεν θα μετρήσω πάνω από 30