Διασπορά Μεταλλάδων ανά την Ελληνική Επικράτεια

Ε… ναι. :expressionless:

Μάλλον δεν προσπαθούσες να μου τη σπάσεις τελικά. :stuck_out_tongue:

Εγώ θα μιλήσω για την Ιδιαίτερη πατρίδα μου τα Τρίκαλα που πάντα είχαν ένα μεταλλικό “ρεύμα”.

Μεγάλο στήριγμα υπήρξαν τα καθαρόαιμα μέταλ μαγαζιά που είχε από παλιά. Σε κάθε περίοδο είχε ένα μαγαζί που συσπείρωνε τον κόσμο. Εγώ θυμάμαι το “Τσίλι” (δίπλα στο Ροκάδικο Κρύπτη) που ξεκίνησε από τα early 90’s και άντεξε κοντά 15 χρόνια παίζοντας Παραδοσιακό Metal - Thrash κλπ μέχρι που άνοιξε το “Rising”. Πιο πριν υπήρξε κι άλλο μαγαζί για το οποίο δεν έχω στοιχεία.

To Rising είναι μια τρύπα που βασικά παίζει Epic αλλά “ανοίγεται” και σε πιο ακραία πράγματα μιας και ο κόσμος είναι διαφόρων ακουσμάτων και επιρροών. Συσπειρώνει κόσμο κι από τις γύρω περιοχές και για μένα είναι το καλύτερο μαγαζί στην Ελλάδα.

Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και κάποια Live στα Τρίκαλα (Brocas Helm, Manilla Road κλπ) που δημιούργησαν ένα θόρυβο κι έκαναν αίσθηση. Και μιλάμε για πόλη χωρίς φοιτητόκοσμο.

Εξειδικευμένα δισκάδικα δεν υπήρχαν ποτέ απ’ ότι θυμάμαι.

για την λαρισα δεν λέω τίποτα…ας πούνε τα παιδιά απο βολο που έρχονται εδώ συνέχεια…:stuck_out_tongue:

χωρίς πλάκα πάντως απο δισκάδικα έχουμε 3 αμιγώς rock/metal, και απο μαγαζιά για Live έχουμε λίγα αλλά με τέρμα φουλ πρόγραμμα…μιλάμε για 300 Live/εκδηλώσεις τον χρόνο.
ετσι και ποσταρω περσινή λίστα θα πέσει ο σερβερ
παίζει μεγάλο ρόλο οτι έχουμε μερικά παλικάρια που πραγματικά προσπαθούν να οργανώσουν οτι καλύτερο γινεται…απο δωρεάν φεστιβάλ μέχρι ειδικές προβολές με ντοκιμαντέρ για διάφορα μουσικά γεγονότα(και οχι μόνο)…και φυσικά οτι χωράει ενδιάμεσα…live για όλα τα γούστα…δεν πιστεύω να υπάρχει είδος που να μας αφορά που δεν αντιπροσωπεύεται με Live στην λαρισα.

από μαγαζιά να ακούσεις μουσική ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα…αν και έχουμε πλέον το μεταλλουργιο(ν)

*πάντως βοηθάει και ο μεγάλος σχετικά αριθμός φοιτητών που έχουμε

Να πω την αληθεια η Τυρουπολη ειναι μεγαλη μεταλομανα και την εχουμε τιμησει εμεις απο Βολο κυριως για συναυλιες ουκ ολιγες φορες και συνεχιζουμε…

Ηρακλειο ουμπερ αλλες!! βρισκομαι συχνα πυκνα για δουλεια κ εχω περασει απιστευτα! εχει 2-3 μαγαζακια (απο δισκαδικα μηδεν), που ομολογουμενως, ΜΕΤΑΛ δεν θα ακουσεις, αλλα εχουν τον χαβαλε τους σαν ροκαδικα, και ο κοσμος γενικα ειναι αρκετα αλανια, ειναι “rock n roll” κοσμος. πολυ ανοιχτοι ανθρωποι παντως, γαμω τα παιδια, και πολλοι μεταλλαδες, κ ας μην φαινονται , φοραγα μπλουζακι overkill και με πλησιαζει ενας με τρεντι (προσεξε, οχι απλα καζουαλ, ΤΡΕΝΤΙ) παπουτσια, τζινακι, γαλαζια κολλητη μπλουζα και ζελεδακι στο μαλλι και μου λεει “μεγαλε, μπραβο, μπλουζαρα, γαμανε οι overkill !!!” ε εμεινα μαλακας χαχαχα

συν οτι εχει τον πιο ΜΕΤΑΛ ανθρωπο στο νησι, τον μεγα dungeonvic !!! 8)

Αυτό να λέγεται…

Είναι γεγονός πως αν δεν υπάρχουν άνθρωποι να “τρέξουν” τα πράγματα, το πράγμα βαλτώνει και η Λάρισα έχει κάποια παιδιά που το παλεύουν αρκετά.

μη γελάς καθολου … έχει τα χίλια δίκια :wink:

nir1 χαίρομαι που λες καλά λόγια για την πόλη μου :D, αλλά το χάπι δυστυχώς δε μπορείς να το χρυσώσεις, γιατί, στην τελική, το είπες και μόνος σου:

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα, με τον (όποιο) κόσμο, τις καλτ μορφές κτλ. κτλ., ναι μωρέ, ντάξει, θετικά στοιχεία, αλλά μεταξύ μας, “κουβέντα να γίνεται”… βασικά, και πάλι καλά να λέμε.
Άραγε μπορεί να είναι τυχαίο, για παράδειγμα, ότι σε πόλεις με το μισό και βγάλε πληθυσμό από το Ηράκλειο γίνεται κάθε χρόνο πολλαπλάσιος αριθμός metal συναυλιών;

…άστο σου λέω, πίκρα.

Εσύ σαν μεταλλάς που σέβεται τον εαυτό του πού πας για τα μπυράκια σου ρε Γράκχε; Δεν υπάρχει κανένα μαγαζί της προκοπής στην πόλη σου; Δε μπορεί…

…welcome to my world :stuck_out_tongue: είμαστε πολύ μπροστά στην Τρίπολη ρε. Το να είναι κάποιος προκατειλημμένος απέναντι στη ροκ/μεταλ μουσική στην όμορφη πόλη μας είναι κάτι το οποίο πραγματικά δε μου κάνει πλέον καμία εντύπωση. Κανένα πολύ γνωστό ροκ κομμάτι μπορεί να ακουστεί που κ που σε κάποια από τα τρεντομάγαζα που ανέφερες (έτσι για αλλαγή :p) αλλά γενικά μόνο 2 μαγαζιά είναι αυτά που μπορεί να ακούσεις λίγο διαφορετική, ενδιαφέρουσα κ κανονική μουσική :stuck_out_tongue: όσο για μεταλ μόνο σε κάποιες εξαιρετικές περιπτώσεις που μπορεί να γίνει κανένα αφιέρωμα στο ένα από τα δύο αυτά μαγαζιά, αλλιώς χλωμό. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει κάποια προσπάθεια όσον αφορά τις συναυλίες κ γενικά πιστεύω ότι σε αυτό τον τομέα έχουν βελτιώσει την κατάσταση κ οι φοιτητές που έχουν έρθει αλλά ακόμα είμαστε στην αρχή. Όσον αφορά τους μεταλλάδες είναι πραγματικά πολύ λίγοι, ευτυχώς που υπάρχουν κ αυτοί όμως :stuck_out_tongue:

Βασικά, ευτυχώς (απ’ αυτή την άποψη), δε ζω στην πόλη μου. :smiley:

Τις λίγες μέρες το χρόνο που είμαι εκεί, τις περισσότερες φορές κοντεύω να ξεχάσω ότι είμαι μεταλλάς που σέβεται τον εαυτό του!
Πάμε με την παρέα όπου βρούμε βασικά: Route66, Jailbreak, Rolling Stone, X-Τζαζ… και αν ακούσουμε και κάνα Enter Sadman, κάνουμε τούμπες που λέει ο λόγος (sad but true =Ρ).

Οπότε καταλήγεις με τους your friends of misery wherever you may roam

Εννοείς Jailhouse.

Eπειδή εγώ ζω στην πόλη σου με μικρά διαλείμματα τα τελευταία 13 χρόνια, νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο ρε μαν.

Ε ναι. Για να μη σου πω ότι απ’ αυτή την ιδιότυπη καλογερική έχουμε καταντήσει, λίγο πολύ, “holier than thou”.

Καλά, μπορεί. :slight_smile:
Θενξ και για τη διόρθωση… αν και δε φταίω εγώ, οι Thin Lizzy φταίνε που μ’ έχουν καταστρέψει! =Ρ
Παρεπιπτόντως, την επόμενη φορά που θα κατέβω, αν συμβεί κι είσαι κι εσύ, να μοντάρουμε κάνα μύτιν ε. :smiley: Να ανταλλάξουμε επ’ ευκαιρία και απόψεις περί prog (όχι ότι φτουράω μπροστά σου αλλά λέμε =Ρ), metal εν γένει κτλ. :slight_smile:

Μετά χαράς.

…said The God That Failed 8)

ε νταξει, αποτι εχω ακουσει ειχε και πολυ περισοτερο κοσμο της φασης, και πιο ποιοτικα μαγαζια παλαιοτερα. και ναι, μεταλ δεν πολυπαιζει, αλλα θα περασεις καλα, δεν γινεται να μην περασεις καλα με κρητικατσηδες :smiley:

:lol: Καλά που παραμένεις ζωνατνός και εκτός φυλακής Τζιόπα!

Για την Λάρισα μαθαίνω από Λαρισαίους φίλους πως έχει έναν πυρήνα οπαδών Southern Rock που συντηρούν και ένα μπαρ με σχετικές μουσικές και διακόσμηση!
Δεν θυμάμαι όνομα, μπορώ να μάθω, Crimson καταλαβαίνεις ποιό λέω;

Eπίσης -άσχετο τώρα με το θρεντ για τους Μεταλλάδες της επικράτειας… :roll:- ξέρω πως έχει και ένα τζαζομπαρο το Duende όπου κατά καιρούς βάζει μουσική και ένας φίλος που το κατέχει το άθλημα.

Nα εισαι καλα.Παντως ο Βολος χαλαρα η blues πολη της Ελλαδας,με Cafe Santan κ χιλιες δυο εκδηλωσεις και συναυλιες blues ανα τους αιωνες,σε σημειο που εμεις τα καθαροαιμα σκληρα και βαναυσα μεταλλα της πολης οταν ακουγαμε για συναυλια λεγαμε:’‘Oxi παλι blues ρε μαλακα!!’’,αλλα πηγαιναμε.
Μπορουν ανετα να συνηγορησουν οι Dekay και Moon Madness.

Η Πάτρα αν σκεφτεί κανείς πόσο κόσμο έχει και πόσους φοιτητές παίζει να έχει το μικρότερο ποσοστό ενεργού rock κόσμου.

Τώρα, καλό και χρυσό το DIY αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

Όποιος θυμάται και έχει χρόνο ας βρει ένα post ενός παιδιού που έβριζε ασύστολα τον κόσμο, γιατί δεν πήγε σε μια death metal συναυλία εδώ. Ήταν τραβηγμένο και προκλητικό, αλλά έλεγε και κάποιες αλήθειες.