Διασπορά Μεταλλάδων ανά την Ελληνική Επικράτεια

οχι…θα ρωτήσω και θα σου πω.

στα Χανια που πηγα φετος βρηκα ενα πολυ ωραιο μαγαζακι στο παλιο λιμανι που λεγεται Avalon… πολυ ομορφο μαγαζι αλλα απο μουσικη δεν ελεγε κ πολλα, τουλαχιστον τη μερα που πηγα εγω…
με ενα προχειρο ψαξιμο δεν βρηκα κανενα αλλο…

παντως απο Λευκαδα που ειμαι δεν πρεπει να υπαρχει μεταλλας ουτε για δειγμα…

stin leukada thimamai ena rock bar onomati roadhouse

μμ… που ακριβως???

telika einai sto nudri kai oxi stin poli tis leukadas!

mia fora eixa paei prin 6-7 xronia, kai itan cool apo oti thimamai.

Παρασκευη ,πρωτα ο Θεος του Rock(Dio),ανοιγει στο Βολο το Wizard,μεταλαδικο.
Για να δουμε…

Χα, όντως… και ολίγη από jazz αφού υπάρχουν μπαράκια που παίζουν μόνιμως και τα δύο eίδη μαζί (Alter Ego, Marabou). Τόσο μεγάλη εντύπωση σας έκανε πάντως αυτό που έγραψα παραπάνω; Είναι δυστυχώς αλήθεια.

Εντωμεταξύ στο marabou σε live χωρούσε η μπάντα και άλλα 5 άτομα :stuck_out_tongue:

Eτσι ρε είναι true η φάση!:stuck_out_tongue:

Τώρα το είδα αυτό το θρεντ και συγκινήθηκα με τις αναφορές…

Για το Ηράκλειο, είναι νεκροταφείο, είναι φλωρούπολη, έχει φλωροστάτη, δεν μπορεί, ζορίζεται. Έχω δει να ανοίγουν και να κλείνουν πολλά μαγαζιά που προσπάθησαν να κάνουν μέταλ πρόγραμμα. Με ρεκόρ εκείνο το Serano, τρία Σάββατα (ή δύο;) και πούλο. Τελικά, στην καλύτερη πετυχαίνεις μέταλ βραδιά που μπορεί να μαζέψει και λίγο κόσμο. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, έχει ΤΕΙ, έχει πανεπιστήμιο, είναι η τέταρτη πόλη πληθυσμιακά και παρ’όλα αυτά δεν έχει ένα ΜΕΤΑΛΛΑΔΙΚΟ να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να’ούμ. Ε, φλωροστάτης.

Κατά τ’άλλα, φυστικορόκ, που λέει και ο πάνκης, έχει μερικά. Όντως έχει πολύ συμπαθή κόσμο, εμένα ας πούμε και τον DeKay ενίοτε, δεν θέλει κι άλλους. :stuck_out_tongue: Αλλά έχει και ΔΕΜΑΞΗΜΑΜ και Winter Crescent και τελευταία παίζει και μια στόνερ κινητικότητα, την οποία δεν έχω παρακολουθήσει δυστυχώς, τις προάλλες κοίταζα πάνω από τα τείχη και είχε φάση από κάτω αλλά ήμουν με την μπέμπα και το καρότσι δεν έμπαινε στο χαλίκι (τσαΐλι). Πάντως, αν ένα λάιβ μαζέψει 100 άτομα θεωρείται υπερεπιτυχημένο, κόλαση, της πουτάνας.

Μπορείτε να αντιληφθείτε την φάση διαβάζοντας αυτό το [B][COLOR=“Blue”]συναρπαστικό λάιβ ριπόρτ Nightrage[/COLOR][/B], νομίζω αποτυπώνει την μιζέρια της κατάστασης.

Στο Avalon πήγα και εγώ πριν δυο βδομάδες. Το ένα βράδυ άκουσα 3 Μετάλικα, 3 Μέηντεν και 3 άλλα και ήμουν και χαρούμενος. Την επόμενη μέρα πηγαίνοντας για καφέ έφαγα στην μάπα Γκάλαχερ και Στόουνς (το φυστικορόκ που λέγαμε), τούριστ-τούριστ.

Γράκχε, ποιος είσαι (ΑΜΚΑ, ΑΔΤ, ΑΦΜ κλπ); Αν είσαι πάνω από 25 παίζει να ξέρουμε την φάτσα ο ένας του άλλου. Γιατί απλά όλοι ξέρουμε τις φάτσες ο ένας του άλλου επαέ, δεν είμαστε και πολλοί.

Έχετε και το καλοκαίρι κάτι “τυχερά” στο Πήλιο με unplugged Blues Wire κλπ.

@Crimson:

Legend λέγεται το southern στέκι! 8)

Όταν ήρθαν στην Πάτρα οι Nightrage έγραψαν μόνοι τους σε blog για την ταλαιπωρία την ίδια.

Ποιος θεούλης τους πήγε να μείνουν σε περιοχή 30χλμ μακριά, από παλιά εθνική; :lol:

Επίσης, στην ιστορία πρέπει να μείνει το ξύλο που έφαγε στο Αγρίνιο ο Blaze Bayley από κάγκουρες.

Αν δεν κάνω λάθος έχουν μείνει ντοκουμεντα από τους ίδιους τους μουσικούς.

True Story: Paul Di’Anno στην Πάτρα -> 80 εισιτήρια.

Χμμ πολύ Κρήτη βλέπω να παίζει στην κουβέντα!!
Ηράκλειο ειλικρινά είχα την ιδέα ότι θα είχε κινητικότητα αλλά από ότι φαίνεται δεν…:-s
Μου φαίνεται παράξενο καθώς έχει Πανεπιστήμιο και ΤΕΙ και λογικά θα υπάρχουν φοιτητές οι οποίοι ασχολούνται.Να πεις εδώ για Ρέθυμνο όπου έχει Πανεπιστήμιο αλλά είμαστε όλοι κοινωνικοί επιστήμονες,παιδαγωγοί και της φιλοσοφικής,που κατεξοχήν είμαστε πιο “φλώρια” να το καταλάβω…

Χανιά πάντως έχω την εντύπωση ότι όντως υπάρχει μια κινητικότητα.Έχει όντως 2 μαγαζιά στο λιμάνια που παίζουν ροκ και τα συναφή αλλά κλασικά πράγματα.Και λογικό είναι.

Ρέθυμνο που είμαι εγώ και ξέρω από πρώτο χέρι μπορώ να πω ότι έχει μια κινητικότητα.Λίγο το ότι περιφερόμαστε όλοι στην παλιά πόλη,λίγο το ένα,λίγο το άλλο σου δημιουργείται η εντύπωση ότι “υπάρχει ζωή”.
Γίνονται κάποια live που και που,κατά κύριο λόγο stoner κτλ(εμετικά πράγματα δηλαδή-τι διάολο συμβαίνει και πετάγονται σαν τα μανιτάρια οι στονεράδες ρε;:smiley: ).
Δυστυχώς όμως όταν έρχεται η κουβέντα στο ροκ και πιο κλασικά πράγματα…μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά…:roll:
Είπαμε στο Ρέθυμνο είμαστε λίγοι άντρες,ακόμα πιο λίγοι μεταλάδες και κανά 4-5 ροκάδες:lol::lol:

Όπως τα λένε τα παιδιά είναι και για τους νεκρούς (από πρέζα κυρίως) παλιούς μεταλλάδες του Βόλου και για τη μπλουζ κλίση των μαγαζιών. Πάντως όταν είμασταν έφηβοι το rock και το metal ήταν εμφανή στο δρόμο, στις καφετέριες, στα πάρκα, παντού.
Κάποτε ο Βόλος ήταν thrash και μάλιστα πολύ. Αξέχαστες οι μαζώξεις στη Joy και τα περιστασιακά ξύλα με κάποιους πάνκηδες.

Εδώ μέσα όπως κατάλαβα όλοι από Αθήνα και κάτω είστε :p:lol::lol:

Μωρέ πάνω από 25 είμαι αλλά το θέμα είναι ότι στο Ηράκλειο ζούσα πριν από 9 χρόνια (πωπω πώς γερνάμε), από κει και μετά ξέρεις, λίγο Χριστούγεννα, λίγο Πάσχα, λίγο καλοκαίρι, και μάλιστα όχι πάντα. Άσε που σαν μεταλλάς ουσιαστικά ένα χρόνο τον πέρασα στο Ηράκλειο, και ο οποίος από “metal life” πέρασε και δεν ακούμπησε, μια που ήταν η τελευταία χρονιά των πανελληνίων… Τώρα εσύ δεν ξέρω αν είσαι γέννημα θρέμμα Χανδακιώτης ή εγκαταστημένος εκεί μεταγενέστερα, αλλά chances are ότι δε με ξέρεις και δε σε ξέρω. Ίσως έχουμε βρεθεί καμιά φορά στο ίδιο μαγαζί βέβαια, π.χ. εγώ με κάτι φίλους όταν ήμασταν κάτω για διακοπές πηγαίναμε συχνά στο Καθ’ Οδόν πριν κλείσει, δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό! :stuck_out_tongue:
Πάντως και σένα θα σε βρω κάποια στιγμή όπως και τον DeKay, τώρα που δικτυωθήκαμε! :slight_smile:

:D:D:D:D:D

Κανένας από Γιάννενα, Αλεξανδρούπολη, Κυκλαδες , Δωδεκάννησα ?

ελα ρε πατριδα! κι εγω απο Τρικαλα ειμαι. :slight_smile:

αλλο μαγαζι μαλλον εννοεις το black door, αν θυμαμαι καλα ετσι το ελεγαν. αν εννοεις αυτο… πηγαιναμε στο γυμνασιο που και που, εκει στην ασκληπιου.

ξεχνας το σημαντικοτερο λαιβ στα Τρικαλα: ΚΟΚΚΑΛΟ στο τσιλι 8).

απο δισκαδικα, δε χρειαζεται κατι παραπανω απο το δισκορυχειο. ειναι αρκετα ενημερωμενο στο μεταλ. λιγο ακριβουτσικο σε καποιες περιπτωσεις αλλα γενικα βρισκεις πολυ πραμα. και limited πολλα απο καινουργια και απειρα DVD. οτι πρεπει για την πολη θα ελεγα. Ο Στεφος κ ο Αποστολης εχουν μαρτυρησει. οσες φορες πηγαινα καθομουν με τις ωρες και τους ρωτουσα για ο,τι δισκο μου ερχοταν στο κεφαλι ψαχνοντας στα ραφια παραλληλα. τοτε που ειχαν στον πανω οροφο τα μεταλ. αφηνα το ποδηλατο απ εξω και ανεβαινα εκει θυμαμαι…

οποτε πηγαινω πανω, πηγαινω μια βολτα απο κει οπως παλια…

γενικα ειχε πολυ κοσμο στα Τρικαλα γυρω απο αυτη τη μουσικη. τωρα εχω χασει λιγο επαφη. παντως θυμαμαι πριν καμια 10αρια χρονια σε λαιβ στη Λαρισα οι μισοι ειμασταν τρικαλινοι. πηγαιναμε εκει καθως στη Λαρισα ειχε καποια καλα λαιβ απο τοτε ενω σε μας γιοκ. ακομα και στο Metal Healing το 2007 ειχα βρει πολλους λαρισαιους και τρικαλινους που ειχα χρονια να δω. σε εκεινο το φεστιβαλ τρικαλινοι και λαρισαιοι ηταν αρκετοι…

παντως τι μου θυμισες ρε φιλε με το τσιλι… Μουμος κι ετσι ε? :lol: πηγαιναμε και αργα μεναμε λιγα ατομα και βαζαμε οτι μας ερχοταν… βεβαια ο μεσος ορος του μαγαζιου ηταν 15 χρονων,τοσο ειμασταν κι εμεις. μετα χαθηκαμε ρε γαμωτο. αλλος αθηνα, αλλος θεσσαλονικη, αλλος εξωτερικο…

ενδιαφερον θρεντ ανοιξες. παντως εκεινο το φεστιβαλ που ανεφερα, το Metal Healing ηταν καλη ελπιδα για την επαρχια. ελεγα μακαρι να πιασει και να γινουν κι αλλα τετοια φεστιβαλ και σε αλλες περιοχες της Ελλαδας. αλλα δυστυχως δεν το αγκαλιασε ο κοσμος… αντιθετως…

Εδω εχετε ροκ φεστιβαλ καθε καλοκαιρι στο Μεγανησι :!:

@ace ventura

Δυστυχώς ποτέ δεν ήμουν μόνιμος κάτοικος Τρικάλων μιας και γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα. Ακόμα και η καταγωγή μου είναι από τον ορεινό ογκο των τρικάλων (Περτούλι κι έτς) οπότε κάποια επεισόδεια τα έχω χάσει αναγκαστικά, ειδικά στα 90s.

Αν σε βοηθάω, το παλιό μεταλ μαγαζί το είχε ένα παιδί με το όνομα Γιάννης

Πρόσφατα η πόλη απέκτησε και αξιοπρεπή συναυλιακό χώρο 100-150 ατόμων(με ανθρώπους που μπορείς να συννενοηθείς) και τον οποίο ειρήσθω εν παρόδω, εγκανίασαν πέρυσι οι Ανώριμοι του φίλου Trampakoula. :smiley: Τυχαίο? δε νομίζω :lol::lol:

Tην προηγούμενη εβδομάδα έπαιξαν οι Septic flesh και γενικά το κίνημα μεγαλώνει μιας και στα μαγαζιά η πιτσιρικαρία (νέο αίμα) οδηγεί τις εξελίξεις.

Επίσης υπάρχει ένα πολύ καλό κλασικοσαουθερνομάγαζο στον ίδιο δρόμο που είναι το rising, το όνομα του οποίου μου διαφεύγει.