Διασπορά Μεταλλάδων ανά την Ελληνική Επικράτεια

ναι, τα μαθαινω και ειναι καλο που εγινε αυτος ο χωρος. δυστυχως δεν εχω παει σε κανενα απο αυτα τα λαιβ, τα τελευταια 2 χρονια πηγα Τρικαλα λιγες φορες και συνολικα για καμια 20αρια μερες. δεν ετυχε να ειμαι τοτε. παντως χαιρομαι γιατι εδω και 2-3 χρονια ολο και καποιο καλο λαιβ γινεται στην πολη. αυτο που θα θελαμε απο τοτε που πηγαιναμε σχολειο εκει.

Πραγματι ενδιαφερον thread και για να ειμαστε δικαιοι,στο Βολο απο τη στιγμη που περισυ ανοιξε το Warehouse που εκανε συναυλιες σχεδον καθε μερα και που φετος συνεργαζεται παρα πολυ με τον τυπο που εχει το Stage στη Λαρισα,ειδαμε και θα δουμε πολλα live απ’ολα τα φασματα του rock.
Και το καινουριο Santan κανει live κυριως classic rock,blues και jazz.
Δεκαετια '90 παντως ο Βολος ηταν απιστευτα γεματος απο μεταλλαδες που ειχαν κατακλυσει το ‘‘αβατον’’ που λεγοταν Ιασωνος.Οι γονεις μας οταν βγαιναμε εξω ,στα 15-16 μας ,μας ελεγαν ‘‘Μακρυα απο την Ιασωνος’’ και ολα τα μαγαζια,μπιλιαρδαδικα,ηλεκτρονικαδικα και αλλα καταγωγεια(Big Horse,Disney,El Coin,Pinball) που αποτελουσαν στεκια μεταλλαδων,πλεον εχουν κλεισει κι εχουν αντικατασταθει απο κυριλε μαγαζια ρουχων και απο τα γραφεια του Κ.Ε.Π.Δηλαδη το ‘‘αβατον’’ εχει πλεον γινει ο πιο κυριλε δρομος της πολης.
Ιστορικα μερη oπου γινονταν live(Τρυπες,Ξυλινα Σπαθια,Σαυρα Βασιλικων Δρομων,Μασκες και αλλων στα forte τους) ηταν το Sanitarium,και το Αχιλλειο.
Στο Αχιλλειο εχω δει ιστορικα live των Τρυπων,τvν Big Sleep(ξερετε I’M Looking For A girl…)και θεικο live το 1995 Νιghtstalker και Ziggy Was,απιστευτο live.

ε ροκ, οχι μεταλ…:stuck_out_tongue:

Πριν καμια 10ετια μου ειχε κανει εντυπωση η φαση που συναντουσα τα καλοκαιρια στα Γρεβενα. Πολλά παιδιά με τα απαραιτητα αξεσουαρ (μαλλι, t-shirts) στην πλατεια, μαγαζια, παρεες. Τα καλοκαιρια μαζευομασταν αρκετοι και γινομασταν μια μεγαλη παρεα.

Θυμαμαι το alamo (?) που μετα εγινε τρενταδικο και ως τοτε επαιζε hard rock και heavy metal, το ΤΝΤ οπου εχασα την παρθενια μου με το αλκοολ… είχα πάει 15 ετών με την υπολοιπη πιτσιρικαρια και πήρα μια μπύρα για το παίξω βαρβατάντρας. Η μπυρα με ειχε στειλει κανονικοτατα. Πριν τα δω ολα, ειχα παει στον dj για παραγγελιά. Σκέψου τώρα εναν 15χρονο να βλεπει εναν 35αρη με μαλλιά και μούσια. “Γεια σας, θα μας βάλετε iron maiden ?”.

Μετά έκλεισε το ΤΝΤ και εμεινε το black&white που ηταν “το αλητικο στεκι” της πολης. Ηταν βασικα λιγο μυστηρια τα πραγματα εκει μεσα, μηχανοβιοι, μαλιαδες, παοκια… Δεν ειχε και καθολου καλο κλεισιμο το μαγαζι.

Κατα καιρους υπηρχαν και αλλα μαγαζια (καραμελα) που επαιζαν μεταλ κανονικοτατα, οχι λογω αποψης αλλα επειδη αυτο τους εξασφαλιζε μια πελατεια απο πιτσιρικια.

Οταν με ρωτουσαν οι ντοπιοι μπαρμπαδες μου “που ησουν” και τους απαντουσα στα ταδε μαγαζια, παντα με κατσαδιαζανε. Εκει μαστουρωνουν, μαλωνουν κλπ, να μην πηγαινεις εκει, θα μπλεξεις.

Ειχαν οντως τρομερα κακη φημη αυτα τα μαγαζια στην επαρχια ως και τα μεσα της προηγουμενης δεκαετιας τουλαχιστον. Πλεον εχω χασει επαφη, ξερω οτι υπαρχει ενα “ροκ καφε” το οποιο μουσικα χωνει, βαζει και εκδρομες για live στην Αθηνα και τετοια ομορφα.

Σε γενικες γραμμες τα Γρεβενα, αν λαβουμε υπ’οψη οτι ειναι παρα πολυ μικρη πολη και χωρις φοιτητες (ανοιξαν κατι τμηματα το 2002 αλλα μονο εξεταστικες πηγαιναν οσοι περνουσαν), παντα ειχαν μια δυνατη μεταλ παρουσια.

Μπαντες της πολης ειναι οι Dark Nightmare (heavy metal), οι ΣΠΕ (punk) και οι Υποσύστημα (punk). Σε πιο rock ηχητικα μονοπατια υπαρχουν οι Μανια ενω μπορει να ξεχναω και καποιους.

[B]ΜΠΑΝΤΑΡΑ[/B] οι Dark Nightmare !

όσο για τους μανια … ξέρω έναν παλιο κιθαρίστα τους :stuck_out_tongue: σπουδάζουμε μαζί .

Εγώ μένω στη Ρόδο.Απ’ό,τι έχω καταλάβει το μόνο μέταλ που ξέρουν εκεί κάτω περιορίζεται σε σηδιρουργικές εργασίες και τέτοια πράγματα!!Μιλάμε είναι απίστευτο αυτό το πράγμα!Σε νησί 120.000 κατοίκων αυτοί που ακούνε μέταλ δεν πρέπει να ξεπερνούν τους 200…Στο χωριό μου στην Εύβοια περισσότεροι ήμασταν!!!Στη Ρόδο έχει κανα δυο ροκάδικα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο…μικρά και δε μαζεύουν πολύ κόσμο.Εδώ είχαν έρθει οι Rotting Christ πριν 2 χρόνια για live και δεν είχαν βάλει ούτε αφίσες ούτε και έκαναν κάποια διαφήμιση.Και μου κάνει εντύπωση πώς βγήκε αυτή η ΜΠΑΝΤΑΡΑ,οι Macabre Omen από κει πέρα…αλλά αυτά έβλεπε ο Αλέξανδρος και τα μάζεψε και πήγε Αγγλία!!!Και καλά έκανε…

Στα Χανία πάντως για να διοργανώνουν φεστιβαλ όλο και κάποιος κόσμος δεν θα υπάρχει;Όσο για το αβαλον ο dj είναι έμπειρος.Κυκλοφορούσε με μπλούζα summoning και έιχε και στη δισκοθήκη του graveland(και διάφορα άλλα ακραία συγκροτήματα,αυτο όμως μου έιχε κάνει εντύπωση).Για τις φλωριές θα φταινε τα αφεντικά:p

Υ.Γ Χανιά μόνο διακοπές έχω πάει,δεν ξέρω πολλά για τη μέταλ κοινότητα εκεί.

ανακαλυπτωντας ξαφνικα το θρεντ απλα να αναφερω 2010 καλοκαιρι στην κρητη, στα μαλια, διπλα στα μακ ειχαμε αραξει να φαμε και μια στιγμη ακουστηκαν κατι διπλομποτιδια μεσα στην βαβουρα και ακριβως διπλα υπηρχε μαγαζι που επαιζε εκεινη την ωρα behemoth και συνεχισε με immortal και τα σχετικα. αν ξερει κανενας αν υπαρχει ακομα ας πληροφορισει.