Λουκανικα

Βρες σπετσοφαι το συντομοτερο…

Μεσα για τετοια φαση, αλλα που θα μπορει να γινει τετοια φαση ρε? Ντιφικαλτ :stuck_out_tongue:

Να κανει το Ροκιν κανα παρτι αλλα αντι να το κανει σε κανα ροκ μπαρ να το κανει οξω και να ψησει!!! Αϊντε ολο απο τα ετοιμα περιμενουνε!!!

Εσεις οι ανωτεροι, ακουστε το αυτο 8) :stuck_out_tongue:

Και παλι, δυσκολο το βλεπω μες στην Αθηνα να βρεις ανοιχτο χωρο που να ενδεικνυται για τετοια σκηνικα, αλλα εγω ειμαι μεσα σε κατι τετοια, ασυζητητι.

Σπετζοφαι,αδερφια στην πατριδα που το γεννησε.
Μαγνησια και συγκεκριμενα ‘‘Πηλιο’’.Κατηχωρι,Μακρυνιτσα,Πορταρια,Χανια,Ζαγορα,Τσαγκαραδα χωρια οπου κανουν απιστευτο σπετζοφαι.
Εν τω μεταξυ εκανε η μανα μου την προηγουμενη βδομαδα ενα σπετζοφαι,αλλο πραγμα!!!

Επανεφερω λιγο το θεμα ,αναφεροντας το εξης.Λογω δουλειας γνωριζω το εξης :Στην Ευρωπη κυριως ειναι παρα πολυ διαδεδομενο ως πιατο το choucroute.Ti είναι τωρα αυτό?Ειναι ουσιαστικα λουκανικα με λαχανο που εχει υποστει γαλακτικη ζυμωση(lactofermentation).Στη Γαλλια αυτό το πιατο είναι παρα πολύ διαδεδομενο στην Αλσατια.Σε πολλες καλες μπυραριες στην Ελλαδα το προσφερουν με τις μπυρες.
Σας δινω ενδεικτικα μια συνταγη:

Recipe for choucroute of white cabbage
(Serves 4)
? 125g butter
? a handful of fine, diced Alsace bacon or smoked streaky bacon
? 1 white cabbage, finely sliced
? 750ml white wine
? 250ml good-quality white wine vinegar
? bouquet garni (garlic/thyme/rosemary/bay leaf)
? bouquet garni (star anise/cinnamon stick/coriander seeds/juniper berries) tied in a muslin cloth
? 100g honey or chutney or jam
to serve
? grilled continental sausage or simmered ham hock, carrots and potatoes
Heat the butter in a pan, add the bacon and gently sauté until lightly coloured. Pour over the white wine and white wine vinegar and add both bouquets garnis. Cover with a tight fitting lid. Gently simmer the cabbage until most of the liquid has evaporated, then add honey and check the seasoning.

Kαι καποια links στα γαλλικα ομως:

Και δεν πηρες τηλεφωνο κουφαλα ε!!!Την επομενη φορα που θα εχω φασολες θα παρεις τ’αρχιδια μου

ρε συ… μηπως σε λενε υφαντη κ μας το κρυβεις???:slight_smile:

Και τωρα ολως τυχαιως εχουμε πατατες γιαχνι με λουκανικα!!!
Φευγω,με εκοψε Λορδος Βυρωνας.Τα λεμε βραδυ Μπελαμη…

ελα ρε τρελα θεσσαλια 8)