Ήταν σαν σήμερα, πριν δύο χρόνια

Φυσικά και πανηγύρισα.
Όμως έπειτα δεν έβγαινε και έλεγα ότι έχουμε ομαδάρα,πελάτη τον έναν και τον άλλον και άλλες γραφικότητες.
Δεν είχαν καν την ψευδαίσθηση ότι έχουμε καλή ομάδα.
Φυσικά και δεν υποδεικνύει κανείς πως θα παίξει μία ομάδα.
Μην ξεχνάς όμως ότι όλα αυτά που γράφω είμαι προσωπικές απόψεις.
ΕΓΩ σιχαίνομαι το “ποδόσφαιρο” που παίζει η Ελλάδα.
ΕΓΩ λέω ότι δεν έχουμε καλή ομάδα.
(τα εγώ με κεφαλαία φαίνονται εγωιστικά… :stuck_out_tongue: )
Αν δεις και τις διάφορες ομάδες που υποστηρίζω,λίγες παίζουν άμυντικό ποδόσφαιρο ή έχουν αμυντική νοοτροπία.
Ρεάλ,Ρόμα,Άσεναλ,ΟΣΦΠ,Ισπανία και Ακτή. :smiley:
Όπως ξαναείπα,η Ελλάδα δεν είχε αμυντική λειτουργία(αυτό θέλει σύστημα).
Έπαιζαν όλοι πίσω και καταστρέφαν το παιχνίδι.
Πες μου πιο ματς(αντικειμενικά,όχι επειδή είσαι Έλληνας) της Εθνικής σου άρεσε;
Της Εθνκής μας,όχι των αντιπάλων.

Επίσης αρκετά στο ποδόσφαιρο είναι τυχαία.
Η τύχη είναι σημαντικός παράγοντας στο ποδόσφαιρο.
Αλλά μέχρι κάποιο σημείο.
Στο Euro μας πήγαν όλα δεξιά.
Κλειστήκαμε πίσω,βγαίναμε 1-2 φορές μπροστά και βάζαμε γκολ.
Και μην ακούσω γραφικότητες περί αποτελεσματικότητας με τους παίχτες που είχαμε.

Σορυ για το ασχετο,αλλα μολις το ειδα:
H FIFA απεβαλλε την ΕΠΟ απο μελος της…!Δηλαδη η Εθνικη αλλα και οι ελληνικες ομαδες δεν εχουν δικαιωμα συμμετοχης σε ευρωπαικα πρωταθληματα!
Δινω το link για περισσοτερες πληροφοριες
http://www.metrosport.gr/modules.php?name=FirstPageNews&func=viewcurrent&varid=62082

[quote=“karvou”]

Είσαι ΑΕΚτζής… (πιθανότητα 85%)

Δεν έχεις δει πολύ Δέλλα στη ζωή σου (πιθανότητα 100%)

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]
1ον:Δεν είμαι ΑΕΚτζής

2ον:Δέλλα έχω δει στην ΑΕΚ,στην Εθνική και αρκετά στη Ρόμα(καθ’ότι την υποστηρίζω).

Να πας να παίξεις στοίμα τώρα.Είμαι σίγουρος ότι θα το πιάσεις. :lol: :lol: :lol:

Τον Δέλλα τον κάνουν μάγκα οι υπόλοιποι αμυντικοί.
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να στρίψει.
Παίζει ΜΟΝΟ λίμπερο που σημαίνει ότι έχει μπροστά του ΔΥΟ παίχτες οι οποίοι σηκώνουν το βάρος της άμυνας.
Από κει και πέρα ο Δέλλας κόβει καμιά μπαλιά αν περάσει.
Μόνο στο ψηλό παιχνίδι είναι καλός.
Αν παίξει 4-4-2 με τους αμυντικούς στην ευθεία(το σύστημα που χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον οι ομάδες στην άμυνα) είναι αστείος.
Στα περισσότερα παιχνίδια της Ρόμα δεν ήταν ιδιαίτερα καλός.
Όταν έπαιζε.

Μπορεί να αλλάξει η απόφαση αν αλλάξει η λειτουργία της ΕΠΟ νομίζω,ή κάτι τέτοιο.
Δεν θέλω να σχολιάσω την απόφαση γιατί θα γίνω κακός. :smiley:

Για αυτό δεν παίζω στοίχημα! Θα ήμουν μεγάλος μπατίρης τότε!!!

Βασικά, συνήθως οι ΑΕΚτζήδες τον βρίζουν το Δέλλα…

Για το 2ο σκέλος, μπορεί να έχω δει περισσότερο Δέλλα, αλλά δεν έχεις δει και εσύ λίγο. Για ενημέρωση όμως…

(Άμπαλος δεν είναι.) Και στα χρόνια του στη Θεσαλονίκη και στη χρονιά που έκανε στην Περούτζια πιστεύω το απέδειξε και με το παραπάνω (τις ενδιάμεσες χρονιές στην ΑΕΚ δεν τις υπολογίζω και ας ήταν βασικός, γιατί ήταν περίεργες εποχές και η ομάδα είχε σχεδόν μόνο αποτυχίες). Άσε που από τη φουρνιά της Εθνικής Ελπίδων που έφτασε τελικό ήταν κατ’ εμέ το πιο προικισμένο στόπερ (οι άλλοι ήταν οι Γκούμας, Άντζας…). Στη χρονια του στη Περούτζια ήταν απίστευτος και θεωρούταν ένα από τα δέκα καλύτερα στόπερ του καμπιονάτο (και όχι όπου κι όπου, αλλά στην Ιταλία, τη χώρα που όρισε το τι είναι στόπερ!!!). Όχι μόνο καθάριζε ό,τι επικίνδυνο γινόταν αλλά έκανε και κάτι κούρσες με τη μπάλα (όπως αυτές του Lucio στη Bayern Leverkuzen) που σε έκαναν να τρίβεις τα μάτια σου. Δεν ήταν τυχαίο που όλοι οι μεγάλοι σύλογοι ήθελαν να τον πάρουν και του έκαναν τόσο πόλεμο από την Περούτζια επείδη είχε ήθελε να πάει στη Ρόμα και στον Καπέλο.

Στη Ρόμα, πάντως σίγουρα δεν έβγαλε μάτια (ειδικά στη Ευρώπη που η ομάδα έπρεπε να ανοίγεται με αποτέλεσμα να εκτίθεται ο Δέλλας), αλλά δεν ήταν παγκίτης όπως υπονοείς. Είχε πάρα πολλές συμμετοχές και τις περισότερες ως βασικός. Άσε που στο Champions League τον έβαζε βασικό ο Καπέλο σχεδόν σε όλα τα ματς από ότι θυμάμαι. (Είχε και μεγάλο ανταγωνισμό…)

Πάντως, πράγματι μου φαίνεται ότι είναι πλέον τόσο αργός που η ομάδα του θα πρέπει να παίζει άμυνα πολύ πίσω (πόσοι Έλληνες (καλοί) αμυντικοί όμως μπορούν και παίζουν ψηλά στην άμυνα?). Πάλι όμως αν μία άμυνα στηθεί γύρω του, τότε θα έχεις μία πολύ καλή άμυνα…

Κατά την άποψή μου πάντα,ο Δέλλας είναι κακός στόπερ.
Λίμπερο είναι αρκετά καλός.Όμως ο λίμπερο είναι παλιομοδίτικος.
Θα έκανε καλή καριέρα 10-15 χρόνια πριν.
Στη Ρόμα έπαιζε αρκετά.
Στην αρχή έπαιζε βασικός καθότι δεν υπήρχαν άλλοι αξιόπιστοι αμυντικοί,διότι τα οικονομικά της Ρόμα όπως ίσως θυμάσαι ήταν χάλια.
Στη συνέχεια όταν ήρθε ο Μεσές έγινε ψιλοπαγκίτης.
Στην Περούτζια θα συμφωνήσω ότι έκανε πολύ καλή χρονιά,αλλά όπως αποδείχθηκε ήταν χρονιά-πυροτέχνημα.

Εντάξει μωρέ, καταλαβαίνω τι λες και έχεις από μία άποψη δίκιο απλά τα έγραψες κάπως απότομα και επίσης βλέπεις ότι πλέον καλώς ή κακώς όσοι θέλουν να έχουν διάκριση σαν και εμάς παίζουν. Διαφωνώ πάντως στο ότι παίζαμε όλοι πίσω. Δεν ήταν έτσι. Μόνο με την Ισπανία και με την Τσεχία σε κάποια διαστήματα έγινε αυτό. Ε, τι να κάνουμε; :smiley:

Παίζαμε όσο το δυνατόν αμυντικά.
Έχω δει την Εθνική να παίζει με 5 αμυντικούς και 3 αμυντικά χαφ…
Δέλλα-Γκούμα-Καψή-Σεϊταρίδη-Φύσσας-Κατσουράνης-Μπασινάς-Ζαγοράκης…
Ήμαρτον δηλαδή…

Και σαν σημερα πριν 2 χρονια το σηκωναμε το γαμημενο… :smiley: :smiley:

Αχχχχχχ αναμαμνήσεις… :oops: :oops: :oops:

Στο Euro δεν παίξαμε ποτέ με αυτούς που αναφέρεις μαζί. Συγκεκριμένα, δε θυμάμαι αν ο Γκούμας πήρε συμμετοχή, αλλά σίγουρα δεν τους είχε όλους αυτούς μαζί μέσα σε αγώνα…

Εγώ πάντως είμαι τρισευτυχισμένος με το πως παίξαμε, γιατί νικήσαμε! 8) Όπως και εγώ, αν παίξω με κάποιον καλύτερο, θα προσπαθήσω να επωφεληθώ από τα δυνατά μου σημεία, να ακυρώσω τα δικά του και να τον χτυπήσω εκεί που υστερεί. Αν χάσω τότε, δε θα με πειράζει γιατί θα έχω φερθεί έξυπνα και θα έχω δώσει το 100%. Διαφορετικό point of view. Δε πειράζει, βοηθάει και στην εξέλιξη των ειδών!!!

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ειπώθηκε κάτι για μαύρη μέρα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου τότε…

Πορτογαλία-δεν έχει καταφέρει τίποτα εδώ και αρκετά χρόνια…κατάφερε κι έχασε 2 φορές μέσα στην έδρα της από μια πρωτάρα
Αγγλία-αν κι έχει παικταράδες δεν έχει πάρει τρόπαιο εδώ και χρόνια.πολύ πιο βαρετό ποδόσφαιρο από αυτό της ελλάδας
Ισπανία-κι εδώ παικταράδες αλλά αυτοί βλέπουν και τελικό με τα κιάλα…
Γαλλία-ομαδάρα χωρίς μέλλον όμως…
Ιταλία-φέτος πάει να κάνει κάτι φοβερό…σταθερή δύναμη
Ολλανδία-δεν έχει καταφέρει τίποτα εδώ και πολλά χρόνια

δεν ήταν η Ελλάδα που έριξε το επίπεδο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου…
ναι,ο Δέλλας έβαλε το γκολ με τον αυχένα…και?γιατί δεν το έβαζε πιο νώρις ο Μπάρος ή ο Κόλερ???
το αξίζαμε και το πήραμε.
απλά τα πράγματα…ο Κράουτς ξέρει πιο πολύ μπάλα από τον Βρύζα??
δεν τα μπορώ αυτά τα πεσιμιστικά του στυλ καλό παίχτης απλά ο Καραγκούνης…
στην Μπενφίκα παίζει και αν ήταν σωστή η διαιτησία θα πήγαινε τελικό στο champions…

Πλάκα κάνεις ρε φίλε; :?

Πορτογαλία:Είναι σταθερά σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις.Είναι ημιτελικά μουντιάλ.
Αγγλία:Την είδες στο μουντιάλ που έπαιξε σκατοποδόσφαιρο και έμαθες να λες ότι παίζει βαρετά.Δες και άλλα της παιχνίδια(π.χ. με Αργεντινή).
Ισπανία:Από τα καλύτερα ρόστερ που κυκλοφορούν.Η ομάδα απλά δεν έχει συνοχή.Όταν σε μια ομάδα υπάρχουν Βάσκοι,Καστιγιάνοι,Ανδαλουσιανοί,Καταλανοί δεν είναι εύκολο να κολλήσουν.
Γαλλία:Δεν έχει μέλλον;Εδώ φαίνεται πόσο επιφανειακά βλέπεις ποδόσφαιρο.
Ολλανδία:Πάντα όμως υπολογίσημη δύναμη.Και με ωραία ποδόσφαιρο.

Δεν είπα ότι η Ελλάδα έριξε το επίπεδο του ποδοσφαίρου.Δεν μπορεί να το κάνει μία χώρα αυτό.Όμως η Ελλάδα δεν είναι η μέση ευρωπαϊκή ομάδα.Όταν λες μεγάλη ομάδα δεν σκέφτεσαι την Ελλάδα.Η Ελλάδα έριξε το επίπεδο του θεάματος με την “μπάλα” που έπαιζε.

Δεν το πήραμε επειδή το αξίζαμε.Το παίρνει αυτό που παίζει καλύτερα.Ή έστω καλά η Ελλάδα δεν έκανε τπτ από τα δύο.Το πήραμε με άμυνα,αρκετή δόση τύχης και ίσως λόγω ορισμένων συμφερόντων(αν και δεν θα ήθελα να το πιστέψω αυτό).

Ο Κράουτς ξέρει σίγουρα καλύτερη μπάλα από τον Βρύζα.Ειδικά από τον Βρύζα.

Δεν μπορείς τα πεσιμιστικά του στύλ “απλά καλός παίχτης ο Καραγκούνης”;

Σιγά ρε φίλε.
Ποιός είναι ο Καραγκούνης;;
Τι έχει κάνει;
Αν ρωτήσεις παραέξω καλός παίχτης θεωρείται ο Μαλουντά της Λυών και ο Μάξι Ροντρίγκεζ της Ατλέτικο.
Τι σχέση έχει με τέτοιους παίχτες ο Καραγκούνης,ο οποιός δεν είναι καν βασικός στη Μπενφίκα;

Βρε τι σημασία έχουν όλα αυτά; Το πήραμε το κυπελάκι και ήταν σούπερ. Το χαρήκαμε και το χαιρόμαστε… βγήκαμε στους δρόμους, γελάσαμε, κλαψαμε, πουλήσαμε μούρη… γκρινιάξτε όσο θέλετε οι υπόλοιποι… εδώ μια ολόκληρη χώρα χάρηκε, θα κάτσουμε τώρα να ασχοληθούμε με γκρινιάριδες;; Ας παίζει όπου γουστάρει ο Καραγκούνης και ο Δέλλας, τα γκολάκια τους τα έβαλαν σε Τσέχους και Πορτογάλους που αν ήταν, τότε, καλύτεροι να έβαζαν και αυτοί… Δεν τα έβαλαν, το θέμα έληξε… το πήραμε και finito… Τα υπόλοιπα είναι εξυπνάδες…

Μαύρη μέρα του παδοσφαίρου και παπαριές… ούστ βρε… και ισπανούς και γάλλους και πορτογάλους και τσέχους τους στείλαμε για βρούβες τότε… μαύρη - ξεμαύρη μέρα ποιός νοιάζεται;; μόνο αυτοί που χάσανε… ας τους να λένε… οι χαμένοι μόνο χολή ξέρουν να βγάζουν…

σιγουρα μεγαλη επιτυχια , αλλα η επιτυχια θελει και διαρκεια ,τουλαχιστον καποια
συνεπεια στο σεβασμο των αντιπαλων .Θα υπηρχε αλλη ομαδα που οι παικτες της πρωταθλητριας ομαδας της Ευρωπης δεν θα εβρισκαν ομαδα μετα ? Η θα εβρισκαν σε β διαλογης?
Στο αμεσως επομενο τουρνουα θα αποκλειοταν ‘σαν να μην περασε μια μερα’ ?
Βαλτε την χειροτερη ομαδα στο μυαλο σας απο το μουντιαλ , την εχουμε σιγουρη ? Ηταν κατι το πρωτογνωρο , αθλητικα τυχεροι που το ζησαμε ,αλλα φοβαμαι μηπως ειμαστε η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα . Δηλαδη κατι στο οποιο θα αναφερονται η ξενοι σαν την χρυση εξαιρεση .
Ελπιζω βεβαια πως καποια μερα θα γινει το πρωταθλημα μας ,σαν το Αγγλικο ,αμφιροπο και δικαιο οσο το δυνατον , οποτε να εχουμε μια σταθερα καλη εθνικη , οπως εχουν αλλες χωρες ιδιου μεγεθους με εμας .

Ορισμένοι δεν την παλεύετε καθόλου.
Ρε, μια φορά έγινε το θαύμα και πήραμε ευρωπαϊκό τίτλο στο ποδόσφαιρο (ειδικά στο ποδόσφαιρο, γιατί σε άλλα αθλήματα έχουμε κούπες) και σε εθνικό επίπεδο κιόλας και παραπονιέστε; Μακάρι να το ξαναπάρουμε και το 2008 και μακάρι να βλέπουμε επιτυχίες και σε άλλο επίπεδο.
Αμέσως, πέσανε όλοι πάνω στην επιτυχία.
Η μαλακία είναι, ότι όπως δείχνουν τα πράγματα αντί να υπάρχει πρόοδος, υπάρχει πάλι η ίδια κατήφεια και η ίδια παρακμή.
Αντί να μιλάμε για τις απειλές της FIFA, που αν ισχύσουν, τον μπούλο, σχολιάζουμε αν ήταν ή όχι δίκαιο το euro 2004.

Επίσης, με την κατάλληλη ανανέωση στην εθνική, η ομάδα μπορεί να προσφέρει και θέαμα και να παίρνει τα αποτελέσματα. ίδωμεν.[/img]

πολύ σωστά, άλλο το τότε και άλλο το τώρα. Αλλά όχι και να μαυρίζουμε ότι κατάφερε αυτή η ομάδα. Άλλωστε χαρά μας έδωσε, δεν μας έκανε κάνα κακό!!

Επίσης, αν πήρε το Euro με μέτριους παίκτες, η επιτυχία της είναι ακόμα μεγαλύτερη. !!

τεραστια επιτυχια , αυτο λεμε , αλλα να δουμε και μια συνεχεια .Οπως π.χ η Ολλανδια,Πορτογαλια κ.α που ξερεις οτι μπορει να μην ειναι φαβορι , αλλα σε καθε διοργανωση θα ειναι υπολογισιμη δυναμη και ικανη για ολα . Ναμαστε πρωταθλητες Ευρωπης , και στην επομενη διοργανωση να παρακαλανε ολοι να
κληρωθουν με εμας ειναι λιγο αντιφατικο . Καμια αντιτρηση οτι ηταν εκπληκτικο ,
και ολοι χαρηκαμε .
Ειναι και θεμα και τι θελει ο καθενας ,αν στοχος ηταν το 'μια και εξω ’ και μετα μια
απο τα ιδια ,τοτε ο.κ.

Όπως ξαναείπα το καταχάρηκα όταν το πήραμε.

Αυτό όμως δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα να σχολιάζω και να κατακρίνω.

Ούτε ο Ρεχάγκελ,ούτε οι παίχτες θα είναι στο απυρόβλητο.

Κατακρίνω το χάλια ποδόσφαιρο που (αντικειμενικά) παίζαμε και το γεγονός ότι δεν “χτίσαμε” πάνω σε αυτή την επιτυχία.-

Αυτό είναι αντίφαση

Χάρηκες που το πήραμε αλλά το κατακρίνεις και προτιμάς να είχαμε παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο, δηλαδή να μη το παίρναμε άρα και να μη χαιρόσουν? Εκτός αν θα χαιρόσουν περισσότερο αν δε το είχαμε πάρει, αλλά παίζαμε ‘Βραζιλιάνικα’ :roll: . Τότε πάσο…

Ακόμα, δε σου άρεσε το πως έγινε η επιτυχία (ο τρόπος εννοώ), αλλά θα ήθελες να χτίσουμε πάνω σε αυτή τη νοοτροπία?

Εμένα η απόψη μου είναι αυτή που έχω και στη ζωή. Το παλεύω μέχρι τέλους με τα όπλα που έχω και όχι αυτά που θα ήθελα να είχα. Για αυτό και μου άρεσε η Εθνική.

Επειδή όμως το έχουμε εξαντλήσει το θέμα και για να αλλάξουμε θέμα, εγώ σταμάτησα να τραγουδώ για την Εθνική, όταν απαίτησαν (ουσιαστικά εκβίασαν μέσω του τύπου την κυβέρνηση), οι 22 παίκτες που πήγαν στο Euro, να πάρουν 22 εκατομύρια ευρώ. Τότε, δεν τραγουδούσα. “Ουστ!” φώναζα…