Ήταν σαν σήμερα, πριν δύο χρόνια

Με την επιτυχία χαίρεσαι όπως κι αν έρθει.
Όμως…
Δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα(θα ήμουν ψεύτης αν το έλεγα),όμως προτιμώ η ομάδα μου να χάνει και να παίζει ωραία μπάλα,παρά να κερδίσει και να ντρέπομαι να την δω.
Πάρε για παράδειγμα την Ισπανία.Αποκλείστηκε νωρίς.Στεναχωρήθηκα του κερατά.Όμως είμαι περήφανος με την μπάλα που έπαιζε.

Δεν θα ήθελα να χτίσουμε πάνω στη νοοτροπία.Αλλά πάνω στην επιτυχία.
Να ρίξουμε λεφτά στην μπάλα,στα ταλεντάκια και στο πρωτάθλημα,ώστε να ανέβει το επίπεδο του ελληνικού ποδοσφαίρο το οποίο-κακά τα ψέματα-είναι τραγικό.

Με τα λεφτά τα πήρα άσχημα και εγώ.
Εδώ ζητάγανε 500.000 ευρώ(ο καθένας) αν πέρναγαν στην τελική φάση του Μουντιάλ(ή του Euro 2008,δεν θυμάμαι καλά).
Ήμαρτον ρε!
Ποιοί νομίζετε ότι είστε;
Εδώ η Γερμανία αν έπαιρνε το Μουντιάλ,ο κάθε παίχτης θα έπαιρνε 340.000 ευρώ…

είναι απλά παρανοϊκό να κατακρίνεις το χάλια ποδόσφαιρο που παίξαμε από τη στιγμή που ήταν το πρώτο euro που συμμετείχαμε και το πήραμε…εκεί λες ένα ευχαριστώ και τίποτα άλλο,όπως γινόταν από όλους τόσα χρόνια για την εθνική…
ποια ομάδα έπαιξε μπάλα σε αυτό το mundial ακριβώς???ποια ομάδα μπήκε και καθάρισε όλα τα ματς???..μην τρελαθούμε εντελώς…
ok,πορτογαλία κλπ πάει στους 4 κλπ κάθε χρόνο? κούπες? μπαααααααααα

Γιατί;
Από τη στιγμή που έχω το δικαίωμα,έχω και τη δυνατότητα να κρίνω ό,τι θέλω.
Δεν θα κάθομαι να δέχομαι ότι μ***κία ακούω ή βλέπω.

Ποια ομάδα μπήκε και καθάρισε όλα τα ματς δεν με ενδιαφέρει.
Ποια έπαιξε μπάλα;
Ισπανία,Ιταλία,Γκάνα,Ακτή,Γερμανία,Αργεντινή,Εκουαδόρ,Γαλλία(στα 2 τελευταία παιχνίδια) έτσι πρόχειρα.
Ποιες έπαιξαν καλύτερη από την Ελλάδα του Euro;
Όλες,πλην ίσως της Αγγλίας.

ok ok…
αν σας έρθει αύριο από τον ουρανό το συμβόλαιο μιας βίλας στη Σαντορίνη,εσείς να προσπαθήσετε να εξηγήσετε πως έγινε αυτό με τόσο αέρα…

Γιατί;
Από τη στιγμή που έχω το δικαίωμα,έχω και τη δυνατότητα να κρίνω ό,τι θέλω.
Δεν θα κάθομαι να δέχομαι ότι μ***κία ακούω ή βλέπω.

Ποια ομάδα μπήκε και καθάρισε όλα τα ματς δεν με ενδιαφέρει.
Ποια έπαιξε μπάλα;
Ισπανία,Ιταλία,Γκάνα,Ακτή,Γερμανία,Αργεντινή,Εκουαδόρ,Γαλλία(στα 2 τελευταία παιχνίδια) έτσι πρόχειρα.
Ποιες έπαιξαν καλύτερη από την Ελλάδα του Euro;
Όλες,πλην ίσως της Αγγλίας.[/quote]

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι; Πως αν προσπαθούσαμε να παίξουμε ανοικτό, απελευθερωμένο και γρήγορο ποδόσφαιρο θα τρώγαμε τέσσερα γκολ από την Πορτογαλία, τέσσερα από την Ισπανία και δύο από την Ρωσία. Τότε ο πρώτος που θα έβγαινε να τα χώσει ξέρεις ποιος θα ήταν; Εσύ! Θα έλεγες: “Μα καλά γιατί δεν παίξαμε αμυντικά, αφού αυτό ξέρουμε να κάνουμε. Μια ζωή ξευτίλες θα είμαστε”. Και προς αποκατάσταση της αλήθειας: Η Ελλάδα δεν έπαιξε κατενάτσιο. Όποιος λέει πως έπαιξε κατενάτσιο δεν ξέρει πως παίζεται το κατενάτσιο. Αν θέλει να μάθει τι ακριβώς είναι το κατενάτσιο ας δει τον ημιτελικό του Euro 2000 ανάμεσα σε Ολλανδία και Ιταλία που έληξε 0-0 και προκρίθηκε η Ιταλία στα πέναλτι. Αυτό που έπαιξε η Ιταλία σε εκείνο το παιχνίδι είναι κατενάτσιο. Το παιχνίδι της Ελλάδας δεν είναι κατενάτσιο. Η Ελλάδα είχε μια τρομακτική ικανότητα να παίρνει τον έλεγχο του κέντρου και να φέρνει το παιχνίδι σε έναν αργό ρυθμό που ευννοούσε αυτή αλλά όχι τους αντιπάλους. Άλλο αυτό, άλλο κατενάτσιο. Ακριβώς όπως έπαιξε η Ελλάδα στο Euro έπαιξε η Πορτογαλία στο Μουντιάλ και βγήκε τέταρτη. ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟ.

Επιτέλους. +1 στα λεγόμενα του Manson!

+1 κι απο μενα.

Πεστα ρε Manson!!! Γιατι ο καθενας που κριτηκαρει την εθνικη για την αποδωση της στο Euro 2004 νομιζει οτι ειναι κανας ποδοσφαιροαναλυτης πρωτου επιπεδου και σνομπαρει αυτην την επιτυχια, αντε ελεος με τη μιζερια.

ρε μαγκες τι συζητατε για την εθνικη απο τη στιγμη που η ιταλια που πηρε το παγκοσμιο κορυφαιοι της ηταν ο κεντρικος αμυντικος της ο τερματοφυλακας της και το δεξι της μπακ…

η ελλαδα μας μαρανε,μια χαρα ομαδα ειχαμε και αρκετοι απο εκεινους τους παικτες παιζουν σε καλες ομαδες του εξωτερικου με επιτυχια,σειταριδης,μπασινας,καραγκουνης,κατσουρανης,γιαννακοπουλος,χαριστεας…

αχ,ρε σεις,τόση συγκίνηση που μας χάρισε η εθνική εκείνο το καλοκαίρι…με αυτό και με τη νίκη επί των ΗΠΑ στο μπάσκετ νιώθεις τι σημαίνει το μότο της adidas

impossible is nothing…

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

έγραψες!!! Πάρα πολύ καλό!!!

Ola ta lefta ka ito blouzaki pou eixe vgalei h Adidas me to logotypo Champions apo brosta kai tin Elliniki shmaia kai apo pisw to motto tis “Impossible is nothing” kati pou to epivaivewsame gia xarh tis kai me to parapanw…

Για την κατάκτηση του ΕURO συμφωνώ. Η νίκη επί των ΗΠΑ στο μπάσκετ όμως δεν ήταν κάτι ακατόρθωτο. Μεγάλη επιτυχία ναι. Ακατόρθωτο όμως δεν ήταν. Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν είχαν τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Κατά την γνώμη μου όποιος λέει πως η νίκη επί ΑΥΤΗΣ της Αμερικής ήταν κάτι το ακατόρθωτο μειώνει την αξία της ελληνικής ομάδας.

είναι ακατόρθωτο να βλέπεις την εθνική μας,την εθνική που έτρεμες να μη χάσει το 99 και το 01,αυτή την εθνική που παρακολουθώ από τα 10 μου,να νικάει το σύμβολο του μπάσκετ…

Για την κατάκτηση του ΕURO συμφωνώ. Η νίκη επί των ΗΠΑ στο μπάσκετ όμως δεν ήταν κάτι ακατόρθωτο. Μεγάλη επιτυχία ναι. Ακατόρθωτο όμως δεν ήταν. Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν είχαν τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Κατά την γνώμη μου όποιος λέει πως η νίκη επί ΑΥΤΗΣ της Αμερικής ήταν κάτι το ακατόρθωτο μειώνει την αξία της ελληνικής ομάδας.[/quote]

Οι παικτες των Αμερικανων ηταν και ειναι ΟΛΟΙ καλυτεροι απο τους δικους μας.Εσυ υπερτιμας την Εθνικη αυτη τη στιγμη.Συγκρινεις λαθος πραγματα.Καναμε το καλυτερο παιχνιδι που θα μπορουσαμε να κανουμε ποτε,βαζαμε σχεδον τα παντα και κερδισαμε μια ομαδα με εξαρετικους παικτες,που ομως ΔΕΝ ηταν τοσο “ομαδα” οσο η Ελλαδα.

Οταν εχεις Καρμελο,Λεμπρον,Ουειντ,Χαινριχ,Χαουαρντ,Πολ,Μιλερ(που δεν τον εβαζε κιολας ο καθυστερημενος),Μπος και ολους τους αλλους που ειναι ηγετες των ομαδων που παιζουν στο NBA σε μια ομαδα δεν γινεται να ειναι ομαδικοι.Καθενας θελει να το παιξει αρχηγος.Γι’αυτο οι ΗΠΑ δεν ειναι ανικητες.Αμα καταφερουν ποτε να γινουν ομαδα με ολη την εννοια της λεξης τοτε θα ειναι πολυ δυσκολο να τους νικησει κανεις.

Σε καμια περιπτωση ομως οι παικτες μας δεν ειναι ιδιας αξιας με τους Αμερικανους.Ισως ο “χειροτερος” παικτης τους,ο Πολ(λογω ηλικιας το χειροτερος) να ειναι ισαξιος με τον Παπαλουκα.Αλλα παλι ειναι καλυτερος στα βασικα χαρακτηριστικα του πλειμεικερ (γρηγοροτερος,πιο καλη ντριμπλα,πιο καλος στις ασιστ,πιο ευστοχος) απο τον Παπαλουκα.Ο Τεο ειναι ομως πολυ πιο εμπειρος,ψυχραιμος και καλυτερος αμυντικος,αρα πιθανως μπορει να ανταποκριθει σε δυσκολοτερες καταστασεις.

Δεν υποτιμαω την Ελλαδα,ημουν απο τους ελαχιστους που πιστευαν οτι θα περναμε χρυσο στο Εurobasket και το Mundobasket(ασχετο αν δεν βγηκε το 2ο),αλλα μην υπερβαλλουμε κιολας.

Συμφωνω με Therion. Και εγω πιστευα πολυ στη νικη και στο χρυσο, σκεφτομουνα οτι παραλιγο να τους ειχαμε κερδισει και 2004 στου Ολυμπιακους αγωνες, αρα μπορουμε. Αλλα τοτε χασαμε απο καθαρη βλακια μας και τοτε νομιζω ειχαν Iverson και Dunkan!!

Paidia o Papalouk einai apiastos stis assist. Tous eixe kanei olous romba kai idiws tous Amerikanous. Den exoun tetoio PLAY-MAKER oi amerikanoi. Diavazei poly kala to paixnidi, stynei poly kala tin omada, moirazei fovera tin bala kai stin amyna skyli.

Ο Παπαλουκας ειναι ο τελειος πλεϊ μεϊκερ για επιθεσεις γρηγορες. Για γεματες επιθεσεις κοντρα σε πληρως οργανωμενες αμυνες και για υπομονετικο επιθετικα παιχνιδι, ο Διαμαντιδης ειναι καλυτερος γιατι τρυπωνει απ’το πουθενα και βγαζει απιστευτες πασες.

Στο NBA υπαρχουν εξαιρετικοι play makers. Steve Nash, Jason Kidd για παραδειγμα.

To thema einai oti sto NBA omws o rolos tou play-maker einai ypovathmismenos. Osoi epaizan se omada h’ exoun rwtisei proponiti basket(Eyrwpaio) tha tous pei oti einai h pio simantiki thesi sto parke. Oso vevaia mia thesi borei na ksexwrizei gia ton neyralgiko tis rolo apo tis alles. E,stin Amerikh paizoun ligo pio anarxa, stirizomenoi pio poly stin taxytita kai ta swmatika prosonta kai oxi toso stin stratigiki kai to regularisma tou rythmou tou agwna.

Ναι οντως στην Αμερικη κυριαρχει το “Run and Gun” που λενε.
Αλλα στον επιθετικο τομεα κυριως,το επιπεδο τους εχει ξεφυγει πολυ.Στην αμυνα δεν εξασκουνται κ πολυ,αφου οταν εχεις καθε 2-3 μερες αγωνα δεν γινεται να τα κανεις ολα μεσα στο γηπεδο.Γι’αυτο και βλεπουμε σε καθε ματς τοσο μεγαλα σκορ.Οι αμυνες ειναι πολυ χαλαρες,τα περισσοτερα σουτ ελευθερα και το παιχνιδι παει πανω κατω πολυ γρηγορα.

Οσο για τον Παπαλουκα,επιμενω οτι υπαρχουν αρκετοι παικτες NBA καλυτεροι απο αυτον(Kidd,Heinrich,Nash,Billups,Iverson,Davis,Parker και αρκετοι αλλοι playmakers.)
Οσο για ασιστ,δες μερικους αγωνες NBA και θα καταλαβεις τι σημαινει ασιστ.
Aμα κανει καμια ευρωπαικη ομαδα τα alley-oop των Αμερικανων εμενα γραψε με…

Ξαναλέω,δεν υποτιμω τον Παπαλουκα ουτε κανεναν.Φοβερος αμυντικος,πανεξυπνος παικτης,πολυ καλος(οχι τελειος) πασερ,αλλα σχετικα αργος στην ντριμπλα και μετριος στο σουτ.
Και σε καμια περιπτωση καλυτερος απο τους NBAers…