Μου τη σπάει

…πες τα - γράψτα:thumbup: :slight_smile: :!:

Το ότι χρησιμοποιούν το πρόβλημα κάποιου και ειδικά την αναπηρία του για να “προσηλυτίσουν” παιδάκια, με ξεπερνάει! Αυτή η “καραμέλα” με τον “καλό Θεούλη που δοκιμάζει τους δυνατούς ανθρώπους” είναι ό,τι πιο χαζό και αφελές έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου!

Δεν έχουν ιδέα για το τί μπορεί να νιώθει/σκέφτεται/πιστεύει ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει τα ανάλογα προβλήματα. Και ποιός τους είπε ότι ένας ανάπηρος άνθρωπος έχει την ανάγκη να πιστέψει σε κάποια θεία δύναμη; Ποιός τους είπε ότι περιμένει κάτι απ’τον “Θεό”; Ανάγκη να πιστέψει έχεις όποιος δεν τα έχει βρει με τον εαυτό του και προσπαθεί να βρει παρηγοριά σε τέτοια παραμύθια. Οι υπόλοιποι και κυρίως όλοι αυτοί οι άνθρωποι -πάσχοντες και μη- έχουν μάθει να τα βγάζουν μια χαρά πέρα και μόνοι τους και δεν περιμένουν τίποτα και από κανέναν. Ντροπή και μόνο ντροπή. Σταδιάλα.

…δεν διαφωνώ μαζί σου, άλλωστε οι οργανωμένες θρησκείες αρέσκονται σε τέτοιες πρακτικές
…η πίστη του ανθρώπου σε κάτι που θα τον βοηθήσει, δεν ξέρω πως, όταν είναι πραγματική και όχι υποκριτική, όπως συμβαίνει με τους περρισότερους ‘‘πιστούς’’, βοηθάει, σε πολύ δύσκολες καταστάσεις
…η εκμετάλευση αυτής της πίστης απ’τις οργανωμένες θρησκείες, και η προσπάθεια προσυλητισμού και δημιουργίας των ‘‘πιστών’’ που έγραψα και πιο πάνω είναι το χειρότερο

:):!:

Όντως, εγώ έκανα λάθος. Μερικά πράγματα όμως καταντούν ενοχλητικά. Έχει τύχει και σε εμένα να έχω γνωρίσει ανθρώπους που είχαν αυτή την ανάγκη - τότε δεν καταλάβαινα το “γιατί” - βιάστηκα να βγάλω συμπεράσματα και εν συνεχεία το μετάνιωσα. Και βέβαια η πίστη είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, αλλά η αστεία προσπάθεια “προσηλυτισμού”, τα γελοία επιχειρήματα και η απροκάλυπτη εκμετάλλευση του πόνου κάποιων ανθρώπων είναι θράσος, μεγάλο θράσος.

Δε θα σχολιάσω ότι χρησιμοποίησαν ως παράδειγμα “χριστιανικής” δύναμης τον Χόκινγκ που έχει δηλώσει δημοσίως -αν δεν απατώμαι- ότι δεν υπάρχει Θεός. Κλαυσίγελος.

…εντάξει είναι φάση ο Χόκινγκ δεν πιστεύει στον Θεό, αλλά ο Θεός πιστεύει στον Χόγκινγκ:p :slight_smile: :!:

Σχετικά με τα προηγούμενα :roll:

Μην πάμε στο άλλο άκρο, υπάρχουν μερικά πολύ ωραία κεφάλαια στα βιβλία των θρησκευτικών που μιλάνε για τις άλλες θρησκείες, άλλα που έχουν σχέση με την καθημερινή ζωή και από εκεί ξεκινάνε πανέμορφες κουβέντες μες στην τάξη, όλα καλά, δεν είπε κανείς να μετονομαστεί το μάθημα σε “ΘΕΟΣ ΜΟΝΟ Ο ΛΕΜΜΥ” (αν και θα γαμούσε).

Αλλά υπάρχουν και τα σημεία προπαγάνδας με τις μαλακιούλες “σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας καμία εξήγηση δεν με ικανοποιούσε για να εξηγήσω το μυστήριο της ζωής μέχρι που διάβασα για την φλεγόμενη βάτο και η αλήθεια μού αποκαλύφθηκε” και το πραγματικά ανησυχητικό είναι το πώς κάνουν αυτό το μάθημα (ή και άλλα) κάποιοι συνάδελφοι. Τι κάποιοι, το συντριπτικό ποσοστό.

Προχθές ο Άκης Καπράνος ανέβασε αυτό στο φμπ:

Το πιο θλιβερό και βάρβαρο (εντελώς βάρβαρο) απ’ όλα, είναι πως στη θέση της Βίλας Αμαλίας, φτιάχνουν ένα σχολείο. Αν δεν καταλαβαίνετε το γιατί, μη ρωτήσετε καν, ειμαι ιδιαιτέρως εύφλεκτος αυτές τις μέρες.

Έξυσα λίγο το κεφάλι από περιέργεια και άρχισα να διαβάζω τα 40-50 σχόλια για να βγάλω μια άκρη, ώσπου έφτασα σε αυτό:

εκει μεσα, τι να πω, ειναι ρωσικη ρουλεττα το αν θα βρεθει ο ΕΝΑΣ δασκαλος που θα αγαπα τη δουλεια του και θα ασχοληθει σοβαρα με το παιδι σου. Η αποστολη του σχολειου ειναι να παραδωσει κοινωνικα υποδουλεμενους πολίτες, ετοιμους για λειτουργία στη κοινωνικη μηχανη του κιμα

Ον τόπικ λοιπόν, αυτό που μου τη σπάει είναι ότι μετά από 7 χρόνια στον χώρο μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχει δίκιο.

Ενδιαφέρον…πατάω share στο facebook! :p:p

…παίζει νάμαι ο πρώτος ελεύθερος επαγγελματίας που θα έχει υπαληλική σχέση με το γραφείο, με υποχρεωτική παρουσία 8άωρη, χωρίς μισθό φυσικά[-X…και εννοείται ότι για να έχω για τα χρειώδη και για να πληρώσω τους λογαριασμούς μου φυσικά και πρέπει να δουλέψω και περρισότερο απ’το 8άωρο, ειδικά αυτή την εποχή…αλλά αυτό εδώ είναι τελείως διαφορετικό…εννοείται ότι ‘‘μου την σπάει’’ πού’μαι ΤΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ και που το ανέχομαι, και όχι που μου το κάνουν#-o

:):!:

Χάλασε το κασετοφωνο ρε μαλακα !Μάσησε και το programmed των lethal.:frowning:

:!: σπαστό το γαμημένο!

:lol3::lol3::lol3:

Πολυ μεγαλη μπασκετο-απογοητευση απο την προηγουμενη Κυριακη!
Ενω πηγαιναμε τρενο στην πρωτη φαση και κατακτησαμε την πρωτη θεση με πολυ ομορφο μπασκετ, στον ημιτελικο τα καναμε σαν τα μουτρα μας. Ολα πηγαν αναποδα για την ομαδα μου, η τυχη μας μουτζωσε και στις λεπτομερειες μειναμε εκτος τελικου.
Πολυ μεγαλη πικρια!

… που, ως γηινοι, εχουμε μεινει πισω στον τομεα “τηλεμεταφορα/διακτινισμος του ανθρωπου” (αλλά και των λουκουμάδων). Επισης, που δεν εχουμε βρει ακομα την κοτα που κανει τα χρυσα αβγα ουτε το μηνα που τρεφει τους εντεκα (δε θα με πειραζε να ετρεφε και τους εννια αρχικα).

…που όλα κρίνονται βάση του κέρδους, ούτε καν του αποτελέσματος αλλά του κέρδους…κιαν την ευχαρίστηση την δική μου και ενδεχομένως και των γύρω μου, τη λογίζω ως κέρδος???..γιατί δεν είναι κέρδος:?: :-k

:):!:

…μιάμιση ώρα απ’τον Πειραιά στα Ταμπούρια8O #-o…μια βροχούλα ήταν γαμώτη:):!:

… οταν το μπροστινο σου αμαξι σταματά ακριβως μπροστα στο στεκι της οδηγάρας του και αναγκαζει τις δυο λωριδες κυκλοφοριας να γινουν μια. Κι αμα του κορναρεις του τσογλανου να προχωρησει, ζηταει και τα ρεστα. Αφου ειναι παρανομο αυτο που κανεις, ρε αρχ#%$#
:evil:

…που κάποιοι γέροι μια ζωή θα κράζουν τους νέους μέσα στα ΜΜΜ. Τι όρθιοι είμαστε, τι καθιστοί πάντα κάτι θα βρουν να πουν! Μήπως να μην μπαίνουμε καν στα ΜΜΜ για να είναι ευχαριστημένοι??

Παντα ετσι ηταν. Και γω οταν ημουν πιτσιρικι τα ιδια ακουγα. Τωρα που ειμαι μεγαλο αγορι τα ιδια ακουω απο τους γνωστους μαλακες. Δυστυχως ομως καποιοι απο αυτους ειναι πλεον κοντα μου ηλικιακα, σε σημειο που να καθομαι και να αναρωτιεμαι μηπως τελικα ειμαι εξωγηινος γιατι αν πιασω ολους τους σαρανταρηδες και σαρανταφευγα συνομηλικους, ελαχιστους θα βρω που κρατουν ακομα τις αμφισβητησεις και τη νιοτη μεσα τους. Οι πιο πολλοι εχουν γινει μικροαστοι του κερατα. Οι γνωστοι νοικοκυραιοι δηλαδη, μη χεσω.
Στρατος, γαμος, οικογενεια, τηλεοραση, και οι κακοι μεταναστες.
Το γνωστο τριπτυχο της χουντας εχει παραμεινει ιδιο και απαραλλαχτο.
Και οι καθε λογης ηθικοπαπαρες δινουν και παιρνουν για τα παιδια μας που βγαζουν τα ματια τους σε τοσο νεαρη ηλικια, καθως και τους ανωμαλους, ομοφυλοφυλους κλπ.
Πω πω τι ασυδοσια!
Ενω απο την αλλη παρκολουθουν ανελλιπως την καθε κατινα της TV.

ΕΔΙΤ
Α μη ξεχασω και την εκκλησια.
Πακετο πανε ολα αυτα μαζι στο 90% των περιπτωσεων.
Πρωτο τραπεζι πίστα.