Η συναυλία και η απογοήτευση της χρονιάς(2011)

Ω ναι, απορω πως δεν ανεφερα Solstice συγκεκριμενα. Το εχω ξεχασει ηδη μαλλον. Τραγικη εμφανιση για την μπαντα που περιμενα ισως περισσοτερο απ’ολες στο UTH.

Βγάζοντας κι εγώ εκτός συναγωνισμού το the wall tour του waters (γιατι δεν αξίζει τη σύγκριση προφανώς) έχουμε και λέμε.

-[B]crimson glory[/B] και άντε τρέξε να βρεις τον εγκεφαλο μου κάπου εκεί.
-[B]anathema + anneke-danny[/B] χαλαρά το απόλυτο συναίσθημα και στις 2, κι ένα δάκρυ κορόμηλο από μέρους μου.
-ισωπέδωση σε διήμερο [B]blind guardian[/B]
-[B]sanctuary[/B] η τρέλα μου όλη
-[B]judas priest-opeth και candlemass- trouble [/B]δίνουν μέχη για αυτή τη θέση με τρομερές αναμνήσεις
-διπλοί [B]pain of salvation[/B] με σαφώς καλύτερη τη δεύτερη φορά pour moi.
-[B]up the hammers [/B](ή μάλλον [B]skull fist + jaguar[/B] γιατί τους ανήκε το διήμερο, χαλαρουίτα)
-[B]theater- fates[/B] (θα τους είχα πιο ψηλα αν δεν ήμουν αρκετά κουρασμένη εκείνη τη μέρα)
-[B]eluveitie[/B] χάνουν ΠΟΛΥ εξατίας του τραγικού κατ εμε support που έπαιξε τραγικά πολλή ώρα, αν και εκείνοι σπείρανε με ακρως χορταστικό σετλιστ. (στηρίζουμε και aeon aphelion)
-[B]paradise lost[/B] (εξ αιτίας μιας κουλαμάρας που συνέβη.)

σε ξεχωριστή κατηγορία [B]ulver[/B] και [B]god is an astronaut[/B] που τους θεωρώ κι αυτούς συναυλία show και να μην τα πολυλογώ, με συνεπήραν και οι δυο με τις υπεροχες παραστάσεις τους.

ψιλοαπογοήτευση από [B]30 seconds to mars[/B] γιατί άλλα ήθελα και άλλα είδα (damn you mtv) και ίσως λίγο απο [B]while heaven wept[/B] στο up the hammers που τους περίμενα πιο ενεργητικούς και με σαφώς καλύτερο ήχο (όχι ότι δεν τους ευχαριστήθηκα αλλά σαφώς μπορούσαν καλύτερα)

Προσυπογράφω, λέξη προς λέξη!

Επειδη φετος εχασα πρακτικα τα παντα λογω στρατου, εννοωντας VOIVOD, Cathedral, Electric Wizard, Pentagram, Candlemass, Trouble, Eyehategod, church of misery καιαντεκαιγαμησου, η μοναδικη συναυλια μου ηταν ο Waters η οποια ταυτοχρονα-σε βαθος χρονου τεσπα- με απογοητευσε-ή μαλλον καλυτερα, δεν με ακουμπησε- και υπηρξε η ταφοπλακα σε οτιδηποτε συναυλια-σουου-υπερθεαμα που δεν θα ξαναπαω στο μελλον…

μαλλον το live της χρονιας ηταν τελικα ο Θανασης στο Ηρακλειο-οπου ο τυπος ειπε οτι γουσταρει την πολη διοτι εδω ειχε δωσει παλια και το καλυτερο Live που θυματε γενικοτερα-μαζι με τον Αγγελακα στο Αβδου, ενα χωριο εξω απο το Ηρακλειο οπου ο δευτεροετης τοτε lupin ηταν πρωτη σειρα- παρολο που ηταν ενα ‘ηρεμο’ βραδυ χωρις πολλα πολλα(το 3ωρακι του το παιξε παντως) + του Χαρουλη στο Ηρακλειο και παλι…

στις καλύτερες να συμπληρώσω και τους boysetsfire που τα δωσαν ολα

Blood Ceremony, Ramesses και Rwake στο Roadburn.
Ελλάδα Pentagram κλάμα, αλλά χάνει μόνο από το σημείο που ακούστηκε το “We are Eyehategod from New Orleans, Louisiana” και ύστερα

ε ναι, ο άλλος νόμιζε ότι έπαιζε Ιταλία :stuck_out_tongue:

Οι καλύτεροι: Streetlight Manifesto στο gagarin 21/4 και manowar στο principal την τρίτη μέρα.Τελίως διαφορετικά είδη μουσικής,τελίως διαφορετικές βραδιές αλλά πληρούν και οι δύο τις προϋποθέσεις του τέλειου live που είναι: μπάντα σε κέφια που έχει χημεία με το κοινό,κοινό που είναι εκδηλωτικό κ δίνει κ αυτό το δικό του show,καλός ήχος,ωραίο setlist που να ικανοποιεί την πλειοψηφία του κοινού κλπ Οι χειρότεροι ήταν οι τύποι που support-άρανε τους Lacuna coil στην Αθήνα.Τέτοια κίτς μουσική-εμφάνιση-performance,ούτε ο φλωρινιώτης να έπαιζε metal με γυναικεία φωνητικά,μαζί με τους υπόλοιπους fab 5.πόνεσαν τα μάτια μου (και τα αυτιά μου)

Καλυτερη: Third eye foundation
Απογοητευση: Nadja

Οι συναυλίες περιορίστηκαν στο τέλος της χρονιάς, να 'ναι καλά τα ελληνικά στρατά. Καλύτερη συναυλία οι Ουλβα, αμέσως μετά οι Karma To Burn και τρίτη θέση ο Matt ο Elliott. Επίσης να πω ότι ψιλοαπογοήτευτηκα από Midas Fall.

Πάντως μακράν καλύτερο το λαιβ των streetlight manifesto πριν 3-4 χρόνια στο an,

Δεν τους είχα ανακαλύψει τότε δυστυχώς.Πρώτη φορά πήγα σε live τους φέτος,αλλά έπαθα ζημιά μαζί τους!