Η συναυλία και η απογοήτευση της χρονιάς(2011)

  1. Manowar 18/5 Principal
  2. Judas Priest 6/7, Twisted Sister 13/7, The Prodigy 03/7 (ω ναι, γ@μησαν και φετος) , Flogging Molly 03/7
  3. Kyuss Lives! 03/7, Iron Maiden 17/6
    4)Deep Purple 23/5

∞+1) Πυξ Λαξ (ακομα δεν καταλαβα για ποιον λογο πήγα) :p:p

:smiley: :smiley:

Coroner!!!

  1. DRI
  2. Sarabante/Χειμερια Ναρκη/Conspiracy of Denial

Λιγα φραγκα= λιγα λαιβ…[-X

Sanctuary κορυφη για μενα, γυρισαμε χρονια πισω οι λιγο μεγαλυτεροι
μετα Judas Priest παντοτινη αγαπη

στη χειροτερη οσο κι αν φαινεται παραξενο θα βαλω candlemass με πονο καρδιας πρωτον λογου του ανεκδιηγητου Lowe και δευτερον γιατι ειχα κουραστει υπερβολικα τοσες ωρες μεσα στην καπνιλα του φαζζ και χωρις να μας αφηνουν να βγαινουμε εξω που τελικα δεν απολαυσα τον Johan οπως επρεπε

Coroner, η συναυλία της δεκαετίας καλύτερα.

Απογοήτευση της χρονιάς Coroner πάλι, ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑΑΑΑ:p:p:p

Voivod-Soilent Green-Τοday Is The Day
Coroner
Music Waves 2011
Ides of August
Bohren & Der Club of Gore

Πολύ πρόχειρη 5δα για φέτος, γιατί για άλλη μια φορά πρέπει να ψάξω πάρα πολύ να ανακαλέσω τι είδα.

εγώ από την άλλη σε μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αυτές που πήγα

Roger Waters (3η μέρα)
Fates Warning (λάρσα)
Sanctuary (πρίνσιπαλ)
Crimson Glory (μύλος)
coroner (ωχτάμπαλο)

Όλες πολύ δυνατές
Κορωνίδα οι Coroner (λογοπαίγνιο χα) και όχι επειδή είναι η πιο πρόσφατη
Του Waters είναι διαφορετικής λογικής και μεγέθους οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί με τις άλλες.
Των Fates η πιο συναισθηματικά φορτισμένη, αλλά δυστυχώς χάλια ήχος και συνθήκες.
Οι Crimson Glory απίστευτοι. τα δάκρυα στο painted skies και η ανατριχίλα στο lost reflection δεν ξέχνιουνται
Sanctuary παρότι μένουν τελευταίοι γάμησαν στεγνά και ήταν πολύ καλύτεροι από ότι περίμενα.

Σας ζηλεύω για voivod και τους βασιλείς του μετάλλου και αρκετές ακόμα :stuck_out_tongue:

Πολύ φτωχή η δική μου σοδειά φέτος.

Καλύτερη συναυλία-παράσταση σίγουρα αυτή του The Wall που τίμησα και εδώ και στο Βερολίνο με το συναίσθημα να χτυπά κόκκινο καθώς έβλεπα ένα παιδικό μου όνειρο να γίνεται πραγματικότητα.

Καθαρά συναυλιακά χωρίς φρου φρου κι αρώματα οι System Of A Down γάμησαν κι έδειραν.

Πολύ έντονο το live των Twisted Sister επίσης και δεν το περίμενα κιόλας για να μαι ειλικρινής!

Πιο “δεν το περίμενα με τίποτα τέτοιο ταράκουλο” live σίγουρα η εμφάνιση των Midas Fall.Περιμένουμε δεύτερο δίσκο και headline shows και γενικά εις ανώτερα!

Καμία συναυλιακή απογοήτευση μια και δεν είδα και πολλά φέτος.Ίσως σαν γενική εικόνα για άλλη μια φορά η κατάντια και η επιμονή των ελληνικών cover bands που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια με “φωτοτυπημένο” σετλιστ και μια χαζοχαρούμενη αισθητική που κρυφοκοιτάει την μπουζουκλερί,ενώ τρέχουν τα σάλια τους με φαντασιώσεις για τα νυχτοκάματα των Ονιράμα.Και το κρίμα είναι ότι σ αυτό το χάλι εμπλέκονται τόσα πραγματικά ταλέντα…[-X

Κι εγώ σε μια χρονιά που δεν είδα και πολλά πράγματα, δεν έχω και πολλά παράπονα…

Εκτός συναγωνισμού οι Rush στη Στοκχόλμη, σε ένα σώου όπως όλα τα άλλα τους. Απλά τέλειο.

Συναυλία μου της χρονιάς… JUDAS PRIEST, πολύ ατσάλι και γ…σι χωρίς σάλιο… Δεν έχω λόγια. Δεν το περίμενα.

Απογοήτευση της χρονιάς: Deep Purple. Μεγάλο χάλι…

Λοιπον θα πω και εγω τα καλυτερα μου αν και πηγα σε μια συναυλια στην Ελλαδα και σε ενα φεστιβαλ στη Βουδαπεστη.

Ενταξει Αθηνα που ανεβηκα για Roger τι να πεις. τα εχετε πει οι απο πανω!!! Αυτο που αισθανθηκαμε εκεινο το βραδυ δεν περιγραφεται!

Λοιπον παμε στο Sziget Festival το οποιο ειναι το μεγαλυτερο φεστιβαλ μουσικης στην κεντρικη Ευρωπη με σχεδον ολα τα ειδη μουσικης να μπαινουν σε αυτο το χωρο.

Το line up

Τα μεγαλα ονοματα ειναι κυριως στο pop-rock (main stage) και στο metal stage

Το ονομα που ξεχωρισα και που δεν το περιμενα να περασω τοσο τελεια ηταν [U]Goran Bregovic[/U]! (ω ναι)
Το χοροπηδητο τι κεφι τι μορφη διαθεση να γνωρισεις και αλλον κοσμο δεν το εχω ξαναδει σε live! Δεν υπηρχε στιγμη να καθομασταν. Καναμε και τρενακι μεσα στη συναυλια και σε καποια φαση χορευαμε κατι σαν συρτακι με Ιταλους και Ισπανους!!! Τρελο κεφι

Υστερα [U]Judas Priest[/U]!!! Απιστευτος πανικος και ο καραφλας μας ξεκανε και μας πορωσε!11

[U]Prodigy![/U] Η αληθεια ειναι με τοσα που ειχα ακουσει περιμενα πιο πολλα πραγματα αλλα και παλι εσπειραν πανικο. Εβλεπα παπουτσια καπελα τσαντες να πεταγωνται στον αερα. Αν και μπαινω συνηθως μπροστα μπροστα στις συναυλιες για να κανουμε pit σε αυτο το συγκροτημα δεν το εκανα καθως ηξερα οτι αν φαω καμια θα πεσω κατω (send me to the hospital:metal::metal::metal:)

Το αντιπαλο δεος οι pendulum μου εχουν πει οτι κανουν πολυ καλυτερα lives!

Ιδου! http://www.youtube.com/watch?v=s2YiJ13MRUE 8)8)8)

[U]Pulp[/U] Δυστηχως δεν προλαβα να τους δω πολυ ωρα καθως επαιζαν σχεδον ταυτοχρονα με judas!
Οσο τους ειδα ενταξει ηταν φοβεροι παρολο που δεν ειχα αρκετες γνωσεις απο το συγκροτημα.

[U]Gogol Bordelo![/U] Χαμος κεφι χοροπηδημα ολη την ωρα!!!

[U]Flogging molly[/U]: Δεν τους ηξερα αλλα αυτο το ιρλανδεζικο πανκ το καραγουσταρα το καραγουσταρα οσο τιποτα αλλο. Γενικα ειμαι ανθρωπος που μου αρεσουν οι πειραματισμοι. Ολος ο κοσμος χορεευε ακομη και αυτοι που ηταν πολυ πισω!!!

[U]Kaiser chiefs!!! [/U]Πολυ ωραιοι το ευχαριστηκα σαν live!!!

[U]Manic street preechers[/U] Περιμενα να τους δω πως και πως. Λιγος κοσμος σε σχεση με αλλα ονοματα αλλα επαιξαν φοβερα!!!

[U]Chemical Brothers[/U] Απιστευτη ενεργεια χτυπιομασταν ολη την ωρα και φοβερα εφφε απο τα αδερφια. Απο τις πιο ωραιες συναυλιες που εχω δει!

Zagar: Ουγγαρεζικο trip-hop συγκροτημα! Τους εμαθα φετος οταν ηρθαν Ελλαδα. Πολυ ωραιοι και πιστευω οτι αν κανουν σωστη δουλεια μπορει να τα καταφερουν να γινουν ακομη πιο γνωστοι στο εξωτερικο.

[B]Η απογοητευση της χρονιας! [/B]

[U]Motorhead[/U] Ειλικρινα δεν το περιμενα πραγματικα προσπαθουσα να ευχαριστηθω τα τραγουδια τους αλλα τιποτα. Οι τυποι απλως τραγουδουσαν και δεν εκαναν τιποτα αλλο. Υπηρχε πολυς κοσμος που μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αρχιζε να φευγει. Ειχαν απογοητευτοι σχεδον ολοι. Πρεπει να εκατσα κανενα μισαωρο μονο στο live τους!

Γενικα ειδα και αλλα ονοματα στο festival ολα επαιξαν πολυ ωραια και η μονη απογοητευση ηταν το απο πανω συγκροτημα.

Αν τους εβλεπα ολους αυτους Ελλαδα θα πληρωνα μια περιουσια οχι μονο στο εισητηριο αλλα μεταφορικα και ξενοδοχειο.

Για αυτο οσοι μπορειτε πηγαινετε σε φεστιβαλς στο εξωτερικο. Ειναι απιστευτα. Υπαρχουν και καποιες σελιδες που ειναι αφιερωμενες στα φεστιβαλς και ανανεωνεονωνται συνεχως οταν ανανεωνονται και τα lineups!

παίζει να ειναι οτι πιο περίεργο εχω διαβάσει. τι εννοείς απλά…τραγουδούσαν?

E επρεπε να βγει να πει ο lemmy “ειμαι ο lemmy, ειμαστε οι Motorhead. ειμαστε αγγλοι, παιζουμε απο το 75, εχουμε καινουριο αλμπου, το επομενο κομματι ειναι το ace of spades γτ δεν το ξερετε, γεια σας, της γιαγιας σας, καλησπερα, καλωσηρθατε κτλ”

μην ξεχνάς το , είσαστε το καλύτερο κοινό

Mα το ελληνικο δεν ειναι το καλυτερο? :-k

Φανταζομαι οτι εχετε παει και εσεις σε συναυλιες και γνωριζετε ποτε ενα συγκροτημα παιζει χαλια και ποτε παιζει καλα!

Δημιουργησαν απλως την αισθηση ηρθαμε απλα να παιξουμε και να φυγουμε! Εξαλλου τοσος κοσμος ηταν εκει και απογοητευτηκε. Αλλα σχηματα επαιξαν πολυ καλυτερα!

Bασικα το επιχειρημα που χρησιμοποιησες ειναι οτι “τραγουδησαν κι εφυγαν”. Ε και λεω δεν νομιζω να περιμενες κατι αλλο απο Motorhead.
Γιατι κατα τα αλλα προφανως και δεν ημουν στο Live που να ξερω πως επαιξαν, μπορει να χεις δικιο, εγω αυτο που εγραψες σχολιασα :wink:

ολα οκ :wink:

Μαλλον εκανα λαθος διατυπωση! :lol::lol::lol:

και εγω επειδή το είπες ετσι απάντησα με αυτο τον τρόπο…
να είχαν μια απλή παρουσία οι motorhead και απλά να πάιζαν δεν είναι και κάτι τρομερό.αυτο κάνουν.
αν ήταν σε κακή κατάσταση, τότε, οκ

οι καλύτερες:

  1. Waters με τεράστια διαφορά
  2. System of a Down
  3. Flogging Molly

απογοήτευση θα έλεγα τους Bon Jovi…

[B]Καλύτερα live σε μικρούς χώρους:[/B]
[B]PENTAGRAM /B
[B]VOIVOD/TODAY IS THE DAY[/B] (An)
[B]ATHEIST /B
[B]ATLANTEAN KODEX[/B] (7Sins)
[B]ABSU/ZEMIAL[/B] (An)

[B]Καλύτερα live σε κανονικά κλαμπ:[/B]
[B]SYMPHONY X[/B] (Gagarin)
[B]ELECTRIC WIZARD[/B] (Gagarin)
[B]KILIMANJARO DARKJAZZ ENSEMBLE[/B] (Gagarin)
[B]HAGGARD /B
[B]ACCEPT /B

[B]Καλύτερο παπούτσι από τον τόπο σου:[/B]
[B]PLANET OF ZEUS[/B] αλλά θα το εκτιμούσαμε να τους δούμε και εκτός θαλάμου αερίων (όχι το χωράφι δεν πιάνεται)

[B]Live της κουτσής Μαρίας:[/B]
Νίκησε εύκολα ο [B]ROGER WATERS[/B], οι [B]BON JOVI[/B] δεν άρεσαν ούτε στη Δέσποινα, ενώ οι [B]JUDAS PRIEST[/B] νίκησαν στο ντέρμπι των αιωνίων

Live που έτσουξε:
Απίστευτος ο [B]PAT METHENY[/B] (Pallas) αλλά είχε 67e(!) ενώ λίγες μέρες πριν είδαμε [B]AL DI MEOLA[/B] στο Ακροπόλ με 10e

Στην κατηγορία θα παίξω Ολο Το Δισκο Που Πουλησε Τότε γιατί είναι πολλά τα λεφτά Αρη:
Ρίγη συγκίνησης στους [B]CANDLEMASS[/B](σε σούπερ πακετάκι, τρομερή βραδιά στο σύνολο), ανατριχίλες στους [B]WISHBONE ASH[/B], τι?χες Γιάννη τι?χα πάντα στους [B]PARADISE LOST[/B] και ευχαριστούμε για την πελώρια αρπαχτή τους [B]WHIPLASH[/B]

[B]απωθημένο που έφυγε:[/B]
Kαι ενώ ήταν για όλους οι [B]CORONER [/B](σας καταλαβαίνω αλλά φέτος τους είδα με τον αερόσακο ασφαλείας που μου χάρισαν στο Ροδον πριν 20 χρόνια) θα πω:

[SPOILER][B]NEUROSIS[/B][/SPOILER]

Βαριέμαι να γράφω για τα ούτε κρυο ούτε ζέστη (και να χαλάσω τις καρδιές όλων όσων περάσανε καλά) οπότε θα κλείσω με τις απογοητεύσεις:
[B]ΤΗΕ HAUNTED /B
[B]KNUT /B
[B]SOLSTICE [/B](Up The Hammers Fest)
[B]THE CULT[/B] (Fuzz)