Από ποια χώρα προέρχεται η μουσική που ακούμε;

κυριως

Bρετανια
ΗΠΑ
Ιαπωνια

και μετα

Σουηδια
Δανια
Ελλαδα

κι οποιαδηποτε κωλογωνια της Ευρωπης κατσει

πφφφφ ξερω γω ? στην πρωτη θεση να πω την αληθεια κονταροχτυπιουνται Αμερικη και Γερμανια, και στα καπακια Καναδας.

Σωστός ο Red Rum!

Aλλά αν θέλαμε να ακολουθήσουμε τις ρίζες και να τις συνδέσουμε με μία γεωγραφική περιοχή, θα καταλήγαμε εδώ: :wink:

Αμερική αγγλία προφανώς για μένα,τώρα ποιο είναι πρώτο δεν ξέρω.Πάντως
δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω την Aμερική σαν τη σημαντικότερη χώρα.Jazz,blues,country,τα πάντα όλα.Όλα από εκεί ξεκίνησαν(οκ καταλαβαίνω αυτό που λέτε για Αφρική…).Συν του ότι νομίζω πως είναι η χώρα που έκανε το metal “σοβαρό”,αρχικά μέσω του thrash και των πιο κοινωνικοπολιτικών στίχων και δεύτερον με τις πρώτες progressive μπάντες.
Πάντα όμως υπήρχε ένα “πάρε δώσε” μεταξύ όλων των χωρών,σαν να άκουγε η μία τις μουσικές προτάσεις της άλλης και να αντιπρότεινε κάτι.

Kαι βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε την σουηδία ποτέ,και όχι μόνο από τα 90s και μετά.

Καλά, μπορεί να λέμε για την Αφρική ως προς τις ρίζες, αλλά οι “ζυμώσεις” σαφώς και έγιναν στη χώρα που -και στην τέχνη- επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό “melting pot” :wink:

Θα ήταν ωραίο να γραφτεί κάποιο ποστ που να σκιαγραφεί την πορεία της ροκ μουσικής(μιας και για αυτήν μιλάμε κυρίως εδώ υποθέτω-και για να μην ξεφύγουμε πολύ)ή να ανοίξει κάποια κουβέντα σχετικά με τις διεργασίες που έγιναν σε κάθε τόπο,τον κοινωνικό παράγοντα κτλ.

Θα ήταν πιο εποικοδομητικό από το να γράφουμε ξερά από ποια χώρα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό από την μουσική που ακούμε:)

Το έχω σκεφτεί αλλά βαριέμαι…

Είναι και αυτό,αλλά θέλει και γνώσεις

Και είχα πετύχει στην βιβλιοθήκη εδώ στην Κρητη ένα μεγάλο τόμο που έγραφε απ’έξω “BLUES” και είχε μέσα την ιστορία κτλ,αλλά δεν το δανείστηκα:(

Κοίτα,μουσικολογικά είναι “εύκολο” σχετικά να το κάνεις.Αν χώσεις και ιστορία μέσα…:?:?:?

Η Αμερική έχει πάρει κεφάλι τα τελευταία χρόνια στο τι ακούω (έχουν ξεφύγει αρκετά). Η Αγγλία παλιότερα έκανε πλάκα. Τίμια και η Σκανδιναβία πάντα έχει κάτι να δώσει.

Αν έχω όρεξη κάποια στιγμή θα επανέλθω με υπερποστάρα που θα αναλύω την πρόοδο του ήχου που λατρεύω στα 00s στις χώρες αυτές. ( εκτός αν δεν έχει καμία σχέση με το thread αυτό :stuck_out_tongue: )

εδιτ: με μεγάλη μου λύπη, μηδαμινά πράγματα από Ελλάδα…

με μια απλη ματια στα CD/βινυλια -> Νορβηγια κερδιζει κατα κρατος ολους τους υπολοιπους. Αν προσθεσουμε και σουηδιες/φινλανδιες τοτες η Σκανδιναυια παιζει να κατεχει ποσοστο >50% της συνολικης δισκοθηκης

ειμαι εθισμενος, τι να κανω γιατρε μου :p?

Όποιος κάτσει να το κάνει όλο αυτό θα πρέπει να σε χρεώσει μετά! :stuck_out_tongue:

:roll:
έχω το ‘‘ROCK & POP όλη η ιστορία’’ του μαικλ χιτλι που τα γραφει καπως ωραία.
τρομερό και το hippie του μπαρι μαιλς που έχω διαβάσει.

και στα 2 μπορείς να δεις πως διαμορφώθηκαν κάποια είδη, που, απο ποιους και γιατί.

Ενα μεγαλο ποσοστο της μουσικης που ακουω ειναι απο Σκανδιναβια. Μεγαλο.
Πιο κατω Γερμανια και Ελλαδα.

Με βάση τη συλλογή μου από CD, όπως τη μετρά το Metalstorm:

Top countries

151 Germany 24%
100 Sweden 16%
93 USA 15%
49 Finland 8%
40 United Kingdom 6%
39 Greece 6%
30 Italy 5%
21 Norway 3%
17 The Netherlands 3%
13 Australia 2%
10 Denmark 2%
10 Switzerland 2%
8 Austria 1%
5 Canada 1%
5 Ireland 1%
5 Brazil 1%
5 France 1%
4 Faroe Islands 1%
4 Spain 1%
3 Israel 0%
3 Lithuania 0%
2 Poland 0%
1 Belgium 0%
1 Tunisia 0%
1 Portugal 0%
1 Liechtenstein 0%
1 Latvia 0%
1 Argentina 0%
1 Russia 0%
1 Japan 0%
1 Bulgaria 0%

Τώρα όμως μαν πραγματικά ΠΡΕΠΕΙ να μας πεις τί cd έχεις από… Νησιά Φερόε (4 κιόλας!), αλλά και από Λιχτενστάιν!

Έλα μωρέ, τα αναμενόμενα…:

Tyr (X4)
Elis

Καλά μην παίρνεις τίποτα ως δεδομένο.
Εγώ ας πούμε δεν ήξερα καμία απ’ αυτές τις δύο μπάντες. :smiley:
Πες τώρα και ποιοί είναι οι Βούλγαροι.

Γαλλια.
Σουηδία.
Νορβηγία.
Αμερική.
Ιαπωνία.

Star Queen: The band was created by Stella Tormanoff, girlfriend of Winterlong’s
guitarist Thorbjörn Englund and has featured members from Bulgaria, Finland, Greece and Sweden. Bob Katsionis has recorded keyboard solos for Star Queen.
(Τίποτα ιδιαίτερο.)

Tyr όμως πρέπει να τσεκάρεις :!: