Συγκροτήματα με "αρνητικές επιδράσεις/επιρροές"

Δε κάνει τίποτα αγορίνα:wink:

Ναι ρε. Καμμια σχεση.

Τα μεγάλα συγκροτήματα έχουν τις περισσότερες αρνητικές επιδράσεις…

Συγκεκριμένα, έχουν αναφερθεί πολλοί εδώ μέσα, αλλά υπάρχει κάποιος πραγματικά μεγάλος καλλιτέχνης ο οποίος εκτός από guitar hero, είναι και μεγάλος συνθέτης.
Μιλάω για τον [B]Yngwie Malmsteen[/B], ο οποίος έχει επηρεάσει όλους τους μικροτσούτσουνους-κομπλεξικούς προγκρεσιβοπαουεράδες που πολλοί νομίζουν ότι είναι καλύτεροι κιθαρίστες και συνθέτες από αυτόν.

Όταν το 1984 έβγαινε η πρώτη υπερδισκάρα του, οι περισσότεροι από αυτούς έπαιζαν μπίλιες ή στην καλύτερη είχαν τις πρώτες σηκωμάρες τους. Δεν αναφέρω συγκεκριμένα ονόματα-γκρουπ γιατί ίσως θιχτούν κάποιοι. Έχει φάει θάψιμο, χωρίς να το αξίζει (ο χαρακτήρας του δεν με ενδιαφέρει, άλλωστε ο Blackmore π.χ. είναι μεγαλύτερος μαλάκας). Σίγουρα έχει κάνει άθελά του, όπως όλοι, ζημιά στο συγκεκριμένο είδος μουσικής.

Και ναι, μεγάλη μου λατρεία ο Malmsteen, ξεκάρφωτος με τα γενικότερα ακούσματά μου, αλλά πρωτοπόρος και τεράστιος με δισκάρες και κομματάρες που κάποιοι δεν πρόκειται να βγάλουν ποτέ.

Υ.Γ. Το ποστ γράφτηκε κάτω από την ακρόαση του The Seventh Sign, το οποίο αποτέλεσε και έμπνεση.

Συμφωνω με τον απο πανω .Κατι [B]Impelliteri[/B] και κατι [B]Axel Rudi Pell[/B] και κατι [B]Patrice Ronda[/B]t συνθετικα ειναι ασυγκριτα υποδεεστεροι…Αντε ο Τιmo Tolkki καπως στεκεται καλυτερα,αλλα ολοι τους και πολλοι αλλοι ειναι τρελλοι κλωνοι.πραγματικα.[B]Malmsteen[/B] δεν ξαναβγαινει μαγκες ευκολα!!!

Νομίζω ότι σοβαρά κανένας δε θα τα βάλει με τον Yngwie, παρά μόνο όσοι θα κολλήσουν στο πόσο εγωκεντρικός είναι. Πλάκα-πλάκα, το γέλιο που βγάζει ο Yngwie δεν το φτάνει κανένας από τους υπόλοιπους του συναφιού, γιατί ο τύπος είναι περσόνα τεράστια και αντιμετωπίζεται ως τέτοια, με έντονη την enetertaining διάσταση και οίδιος έχει δείξει ότι δε χαλιέται. Mια μικρή απόδειξη εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=rMAcLiJ8JZQ :lol::lol:

Περνώντας στα καθαρά μουσικά, θεωρώ την επιρροή του Malmsteen σημαντικότατη και θετική για το heavy rock/metal γενικότερα. O Moon τα είπε τέλεια από πάνω, δεν έχει νόημα να προσθέσω κάτι άλλο, εκτός του ότι η προσωπική του καριέρα σε επίπεδο δίσκων, συνθέσεων και ειδικά τραγουδιών (if u know what i mean) δε συγκρίνονται ούτε κατά διάνοια με την πορεία του δεύτερου shredder κιθαρίστα, όποιος κι αν είναι αυτός.

Σεβασμός και αγάπη στον Yngwie, τον Ritchie και όλους όσους επηρεάστηκαν από τον ένα και μοναδικό…

[SPOILER][/SPOILER]

Σε παρακαλώ τώρα, respect στον κύριο Δημήτριο… Λες και πήρε άχυρο από στάβλο και το πέταξε πάνω στην καράφλα του.

Καλα εχω λιωσει με τα απο πανω :lol2::lol2:

Ρε οταν ο Κατης εβγαζε κομματαρες ο Malmsteen επαιζε ακομα με τα πλειμομπιλ και διαβαζε μικυμαου…μη δειτε κανα συμπατριωτη να προκοβει.

+1 για Malmsteen

Για [B]Stratovarius[/B], που εξαιτιας τους γεννηθηκαν τοσες φλωρο παουερ μεταλ μπαντες με πληκτρα δεν θα μιλησει κανεις?

Διαβαζουμε ενα θρεντ πριν ποσταρουμε…:

Σωστος. :wink:

Επειδη, οπως κυλα το θρεντ δεν εχει τοσο νοημα για μενα, αφου ο καθενας κραζει οτι δεν του αρεσει, θελω να θεσω μερικα ερωτηματα κι αμα θελετε τα συζηταμε εδω (ή και σε αλλο θρεντ), αν σας φαινονται ηλιθια, απλα προσπερνατε.

Εστω οτι η μια βασικη επιρροη μιας αγαπημενης σας μπαντας δε σας αρεσει ή αντιστροφα η σκηνη που εχει επηρεασει μια αγαπημενη σας μπαντα δε σας αρεσει, τι κανετε;;;

Το παρατατε απλα ή δινετε μια δευτερη ευκαιρια, επειδη θεωρειτε οτι μπορειτε να βρειτε διαμαντια του γουστου σας;;;

^^^^^^^^^ προσωπικά, κλάην (για το δεύτερο σκέλος)! Δλδ, δεν βλέπω τον λόγο πχ να μην ακούω Die Krupps, KMFDM και Oomph!, επειδή η Neue Deutsche Härte δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα.

Για το πρώτο σκέλος δεν μπορώ να σκεφτώ παράδειγμα.

Λοιπον, δυο προχειρα παραδειγματα, τα οποια ηταν και οι αφορμες για τα ερωτηματα αυτα.

  1. Οπως ισως καποιοι ξερετε, εδω και καμποσο καιρο εχω λατρεψει τους Hellacopters, των οποιων (του Nicke βασικα) ενα απο τα αγαπημενα συγκροτηματα και βασικη επιρροη υπηρξαν οι KISS. Για τους τελευταιους, οχι οτι δε μ’ αρεσουν, απλα με απωθει το στυλ τους, ενω και μουσικα τα οσα εχω ακουσει παροτι μ’ αρεσουν, το στυλ τους ειναι πολυ κλασικο χαρντ ροκ, το οποιο πλεον δε με “γεμιζει”. Ωστοσο, η αγαπη μου για τους copters και το οτι μεσα απο τις επιρροες τους, εχω μαθει απειρες μπανταρες, με κανει να θελω να ασχοληθω περισσοτερο με τους KISS, εστω κι αν μιλαμε για την πρωτη περιοδο τους.

  2. Εχω ενα φιλο, ο οποιος ασχολειται φανατικα με τα ακραια ειδη μεταλ (σχεδον ολα του αρεσουν) που απεχθανεται τους Motorhead και του 'λεγα “οταν τοσες μπαντες που λατρευεις, τους εχουν για θεους, θα επρεπε να ‘χες τουλαχιστον την περιεργεια να τους ακουσεις λιγο παραπανω πριν τους απορριψεις, επειδη απλα δε σ’ αρεσουν τα φωνητικα του Lemmy”.

Ακριβώς!!! :wink:

[I]Οτι πιο λογικό…[/I]

αχα, οκ δεν μου φαίνεται και τόσο τραγικό αυτό. Πολλοι μουσικοί εξάλλου έχουν αγαπημένους καλλιτέχνες που δεν έχουν σχέση με την μουσική που παίζουν και (φυσικά) δεν είναι και τόσο εμφανές στην μουσική τους. Πχ ο αγαπημένος μουσικός του Mille των Kreator είναι ο Neil Young (!). Ή οι Bad Religion ήταν φανς του progressive rock (κάτι που φαίνεται στο δεύτερο άλμπουμ τους). Οι Sleepin Pillow στο δεύτερο άλμπουμ τους ευχαριστούν τους… Γενιά του Χάους!

Και οι δυο περιπτωσεις που αναφερω, ομως, περιλαμβανουν και μουσικη επιρροη κι οχι τι ακουγαν σπιτι τους οταν ηταν μικροι οι καλλιτεχνες που αναφερω. :wink: