Συγκροτήματα με "αρνητικές επιδράσεις/επιρροές"

Λέω να αποφύγω το κράξιμο στα προφανή που δε μου αρέσουν καθόλου και θα πω κατευθείαν τους πολυαγαπημένους μου Dream Theater που ευθύνονται για την γιγάντωση αλλά και την παρακμή του prog metal ιδιώματος,με τους κλώνους να είναι περισσότεροι και απ τους stormtroopers στο Star Wars και την μπουρμπουληθρίλα να ξεχειλίζει απ όλα music nerds που αποφάσισαν να παρατήσουν λίγο τα ωδεία και να το ρίξουν στο metal.

Επίσης θα πω την σχολή Meshuggah/Dillinger Escape Plan και αυτό το μαθηματικό core-κάτι που είναι λες και ακούω μελωποιημένο το βιβλίο της άλγεβρας που κόντεψε να με στείλει μετεξεταστέο έναν Σεπτέμβρη στο Λύκειο και έχει τόσο συναίσθημα όσο μπορεί να ξεχειλίσει από έναν αποστειρωμένο χειρουργικό θάλαμο.

Κλασσικη ερωτηση πλεον: σε ποιους αναφέρεσαι?

Σε μπάντες τύπου Architects,Protest The Hero,Bring me The Horizon,Converge μέχρι και το “νεοϊδρυθέν” ιδίωμα του Djent με Tesseract,Textures κτλ.

Χόκαμ, για DILLINGER είσαι λάθος, άλλο πράμα από τους MESHUGGAH (των οποίων όντως οι κλώνοι είναι κάτι το αφόρητο στ’ αυτιά μου αλλά έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ήμουν φαν του υπερηχητικού tech/death/core μείγματος).

Το λέω εγώ όμως.

Μιλάμε για χιλιάδες μπάντες που νόμισαν (και νομίζουν) ότι μπορούν να αναπαράγουν τον ήχο του 92-95, ασχέτως αν μιλούσαμε για διαφορετικές συνθήκες, διαφορετικές γεωγραφικές τοποθεσίες, διαφορετικά μέσα ηχογράφησης κτλ.

Αλλά τη χειρότερη ζημιά την έκανε ο BURZUM. Οι κατά καιρούς βλαμμένες δηλώσεις του σε συνδυασμό με το αργόσυρτο μουσικό ύφος των “Hvis…”/“Filosofem” που εύκολα απογυμνώνεται και χάνει την ιδιαιτερότητά του αν ο αντιγραφέας είναι ατάλαντος, οδήγησαν στην εμφάνιση ενός μεγάλου κομματιού του NSBM. Το οποίο πέρα από ιδεολογικά για τον πούτσο, ήταν και μουσικά αφόρητα βαρετό αν μιλάμε για περιπτώσεις τύπου HATE FOREST (Plunderer, Deathster αν το δείτε αυτό μη με μισήσετε πολύ).

Από την άλλη βέβαια, για τους ικανούς καλλιτέχνες, η μουσική του Vikernes αποτέλεσε εφαλτήριο για ακόμα πιο συγκλονιστικά δημιουργήματα.

Θεωρώ απίστευτο που ακόμα δεν έχει ειπωθεί αυτό:

Τον αγαπάω τον δίσκο. Αλλά όχι και δεύτερο, πόσο μάλλον ολόκληρη σκηνή.

Και για το στρουμφο flower metal όλα δείχνουν προς το Keeper I. Εκεί είναι η ρίζα.

Ορθό και το Slaughter of the Soul.

Ναι διαφορετικό πράγμα όντως,δε λέω,τους Dillinger τους γουστάρω γενικά,τους Meshuggah απλά τους σέβομαι για αυτό που έχουν καταφέρει,αλλά δεν παλεύω να τους ακούσω.Οι κλώνοι τους όμως είναι άλλη ιστορία.

Τώρα ποιος πρωτοέφταιξε για το φασόν του ρυθμικά σπαστικούλικου κουπλέ με τα σκισμένα φωνητικά και μετά το μελωδικούλι γλυκό ρεφραινάκι για να πιάσουμε και καναν κώλο αμα λάχει,δεν ξέρω ακριβώς,αλλά ας μας διαφωτίσουν οι έχοντες γνώση.

Vic όντως το ότι δεν είχαν αναφερθεί οι Theater Of Tragedy σ αυτό το τόπικ ήταν αξιοπερίεργο!Ίσως φταίει και λίγο ο μέσος όρος ηλικίας.Πολλοί δεν πρόλαβαν την παντοδυναμία της καρακαηδόνας σοπράνω (κατά το μαλάκω) και του κακού-ήβολ γκοθοβάμπιρου με 300 layers πλήκτρων και αιθέρια φωνητικά που ακουγόταν λες και βιάζουν την Τίνκερμπελλ.

κάτω τα χέρια απο protest the hero.άντε.!

Καλά αυτό το φαινόμενο με μεσούγκα και τις κοπυ-πειστ “Ντζεντ” μπάντες είχε παραγίνει.

Μόνο ελάχιστες οι εξαιρέσεις, φυσικά, σε αυτήν την πληθώρα σκουπιδιών χωρίς καλλιτεχνικό υπόβαθρο που απλά χρησιμοποιούσαν πολύμετρα.

Τα math μην τα βάζετε καν μέσα. Κατι DEP, Botch, Cave In κτλ θεοί, δεν οφείλονται σε μεσούγκα αλλά σε John Zorn, Trevor Dun, Patton και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Άσε που υπήρχαν πολύμετρα εδώ και 80 χρόνια :slight_smile:

Φανταζομαι εννοεις πολυρυθμιες και υπαρχουν εδω και αιωνες,και σε ποιο δυσκολο ισως μορφη στη μουσικη της ινδιας(και της αφρικης και αλλων χορων αλλα ειδικα της ινδιας)

Οντοπικ ο Al Di Meola.Οσο και αν μου αρεσει ευθενεται οσο κανενας αλλος για το κυμα της metal shred κακογουστιας.Οτι παιζουν βασιζεται 90% και βαλε στα licks του

ρε μαλάκες.

πυξ λαξ.

κλείδωμα.

Ισχύει πως τους επηρέασε απίστευτα, αλλά γιατί ευθύνεται ο ίδιος; :wink:
Aυτός τους “έδειχνε το φεγγάρι” και αυτοί είδαν το δάχτυλο (τα δάχτυλα στην συγκεκριμένη περίπτωση! :lol:)

λολ! Και ξύλινα σπαθιά φίλος 8)

Πυξ Λαξ ότι και καλά ήταν καλή μπάντα και ότι επηρέασαν μετέπειτα μπάντες οι οποίες είναι κακές?

Αν ναι κλείδωμα του ακκάουντ σου :stuck_out_tongue:

Ε αυτό δεν συμβαίνει συνήθως?
Κατά κάποιο τρόπο όλες αυτές οι μπάντες που έχουν αναφερθεί “φταίνε”…

Συμφωνούμε απόλυτα και στα 2 hokam, μόνο στο 2 πρόσθεσε Within Temptation, Epica και είσαι μέσα. Καλές ιδέες που πιθηκίζονται από άχρηστους που εκμεταλλεύονται μόδες #-o

Επίσης για να μην κατηγορηθώμεν για μισογυνισμό, να μιλήσουμε για τους HIM, οι οποίοι ηγήθηκαν του Love metal (ήτοι η αγαπουλίνικη/“στάσου μύγδαλα” και αρκετά ροκάδικη εκδοχή του Gothic metal), αλλά ευθύνονται λόγω Ville για κάτι βλαμμένους αυτάρεσκους γόηδες που πιάσανε ένα μικρόφωνο, κάναν αποτρίχωση αλα Sakis, φόρεσαν μπλούζα με άνοιγμα V, έχουν ψόφια φωνή και έχουν ένα τουπέ από δω μέχρι το Βλαδιβοστόκ “λιώστε για πάρτη μου κορίτσια”. Παράδειγμα αυτού:
Razorblack
Καλά παράδειγματα αυτού του παρακλαδιού:
Entwine
Lacrimas Profundere

vasika, gia na leme ta pragmata me to onoma tous, to antistrofo egine. to gothic metal ksekinise san i pio epimetalwmeni ekdoxi tou gothic rock (Dreadful shadows, Celestial Season, Paradise lost, Type o negative etc), mpantes dld pou ontws itan gothic me epirroes apo sisters kai fields kai mission kai nosferatu klp. Kai stin sinexeia auto pou egine apo mpantes opws oi Him kai alloi tosoi einai na to pane stin pio emporiki tou pleura. kai fisika den anaferomai katholou se mpantes tipou Lacuna Coil, Tristania, Within Temptation klp pou den exoun kamia sxesi apolitws me tin ousia tou gothic.

Σημαντικότατη παρέμβαση έχεις δίκιο σε αυτό που λές, η λέξη κλειδί είναι “εμπορικό” γιατί εκεί στηρίχθηκε:wink: Παράλειψη μου.

καλά για converge το θεωρώ τεράστιο φάουλ. Δεν ξέρω καν αν έχουν επιρρεάστει ή όχι από ντεπ/μεσούγκα, άλλα ότι και να χει γίνει δεν πάυει να είναι τεράστια μπάντα με τεράστια μουσική, που ξεχειλίζει τεράστια συναισθήματα.

δν ξερω αν αναφερθηκαν ειναι κ αρκετες οι σελιδες αλλα χαλαρα stone roses γιατι αν δν ειχαν βγαλει το ντεμπουτο τους θα μας ειχαν γλιτωσει απο ολη την brit-pop λαιλαπα… το second coming ειναι δισκαρα, ασχετο

έλιωσα να’σαι καλά:lol: :lol: :lol: :lol:

[COLOR=“Gray”](ναι συμφωνούμε)[/COLOR]