Συγκροτήματα με "αρνητικές επιδράσεις/επιρροές"

@ hopeto.

Ναι ρε συ. Το “ρεύμα” όπως το εννοώ εγώ όμως αναφέρεται σε μουσικά στυλ που είχαν βρει μεγάλη εμπορική πρώτα απ’ όλα απήχηση μια συγκεκριμένη περίοδο. Δεν αναφέρομαι στην μουσική επιρροή.

Για μένα τα τρία κατεξοχήν μουσικά στυλ στον χώρο του metal που ταιριάζουν με την ερμηνεία που δίνω στο “κυρίαρχο ρεύμα” είναι το nu metal, το euro/power των 90s και το gothic metal.

@ mandrake. Οκ, i get your point. Πάντως το brit pop που ξεπήδησε στην Αγγλία στα '90s, με συγκροτήματα όπως οι Blur κλπ θα πει κανείς πως ξέφυγε αρκετά από το μουντό/σκατόψυχο αυτό κλίμα που περιγράφεις. (αλλά και ένα μεγάλο μέρος της σύγχρονης indie σκηνής)

H brit-pop είναι η απάντηση (και καλά) της Βρετανίας στο grunge και ιδίως στην άνοδο των Nirvana με αυτό το ιδιαίτερο στυλ τους που στηρίζονταν στα μελωδικά φωνητικά και το εναλλάξ αργό γρήγορο τέμπο.

Άρα πρώτη επιλογή μου είναι οι Nirvana γιατί ήταν η αιτία για την άνοδο της brit-pop… :?:-s:?

Eίδες το φως το αληθινό Mandrake! :lol:
Θυμάμαι μετά τη συναυλία των Μule στο Λονδίνο πριν δύο χρόνια να σου κράζω (με συμπαράσταση του Αντώνη αν δεν κάνω λάθος…) τον Άγγλο “οπαδό Μule” που μου δήλωσε πως είναι αγαπημένη του μπάντα μαζί με τους Depeche Mode #-o και να λέω πως “μόνο στη Βρετανία” πετυχαίνεις τέτοιους και να μην το δέχεσαι πως “κάτι δεν πάει καλά με δαύτους” :roll:
Και όντως ισχύει αυτό που γράφεις και για τους PT και ας τους γουστάρω και ας τους θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει βγάλει η Βρετανία τα τελευταία 20 χρόνια!

Ε ναί, οι τελευταίοι δεν ήταν μουντοί/σκατόψυχοι, τραγουδούσαν για “boys who like boys” :lol:#-o
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν αυτό είναι καλύτερο! :lol:

:lol:

Ακόμα και φωνητικά, ο όρος brit pop μου ακούγεται σαν ένα ρέψιμο που ακολουθείται από μία κλανιά!
Τέλος πάντων, αρκετά με το brit bashing το κάναμε και σε άλλο θρεντ πρόσφατα… :roll:

ο floydized μετά από δήθεν ανέκδοτα βγάζει και δήθεν thread.

Καλά, δεν θα έλεγα ότι γκρουπ όπως οι Βauhaus ήταν κλαψομούνιδες (ίσα - ίσα τα κομμάτια τους κατά βάση είναι αρκετά δυναμικά. Και πλέον μπορώ να τα χαρακτηρίσω ακόμα και εύθυμα…). Και περισσότερο στον bowie οφείλουν τις επιρροές τους παρά στους Joy Division.

Από την άλλη, μην ξεχνάμε ότι ακόμα και τα αναρχοπάνκ γκρουπ των αρχών 80’ς της Αγγλίας (Zounds, the Mob, κλπ κλπ) ήταν επηρρεασμένα από Joy Division (και τους υπό΄λοιπους σύγχρονούς τους), αλλά και θεόμουρλοι όπως οι the Fall που μια χαρά ροκάρανε, απλά ήταν πιο τρελαμένοι από το συνηθισμένο.

Άσε δε, που όταν μιλάμε για μπάντα τέτοιου βεληνεκούς, είναι φυσικό να επηρρεάσει τους πάντες (από την ροκ σκηνή της χώρας τους, μέχρι τους Xmal Deutchland της Γερμανίας των 80’ς, και τους Diary of Dreams και το darkwave των 90’ς), οπότε σίγουρα σε όλα αυτά μπορεί να βρει οποιοσδήποτε πράγματα που δεν του αρέσουν.

Nirvana. Βασικά μετά το θάνατο του Cobain έγινε ότι έγινε. Και δεν ήταν μόνο μουσικά που έτσι και αλλιώς δεν την έψαξα ποτέ με τους διάφορους απογόνους ή κλώνους τους αλλά αυτό το γενικότερο κλίμα που το έφαγα και στην μάπα στο λύκειο που ξαφνικά όλοι το έπαιζαν βασανισμένες ψυχές και φυσικά φορούσαν ΟΛΟΙ μπλουζάκια με την φάτσα του Cobain. Δεν υπήρχε περίπτωση εκείνη την περίοδο να σου γράψει κάποιος κασέτα συλλογή και να μην γεμίσει την μισή 60αρα με το nevermind. Μουσικά ας το αφήσω έχω ξαναπεί την γνώμη μου για το grunge και έπεσαν όλοι και με έφαγαν.

Από μπάντες που εκτιμώ Sepultura με το roots και Pantera είναι υπεύθυνοι για εκείνο το nu metal που έβγαλε μερικές από τις χειρότερες metal μπάντες ever στα '90

E;:-s
Δεν νομίζω,μάλλον κάτι κατάλαβες λάθος!

εδώ είναι το thread που συνεχίζεται το κράξιμο της βρετανικής μουσικής σκηνής? τώρα λένε για το post punk/shoegaze και έφτασαν μέχρι το brit pop!? :lightsabre:

[SPOILER]καλά ρε συ mule τόσους έχει η brit pop να κράξεις, τον albarn βρήκες??? #-o[/SPOILER]

Οι depeche έχουν πιο rock attitude από πολλές μπάντες που παίζουν rock.:stuck_out_tongue: Θυμάμαι μια φορά μιλούσα με κάτι ξένους φάνς των pearl jam και αφού είχαμε πει ένα σωρό πράγματα για παρεμφερή συγκροτήματα όταν τους είπα ότι οι depeche mode είναι στις 5 αγαπημένες μου μπάντες, με κοιτούσαν σαν εξωγήινο…

Mule κάτω τα χέρια από Blur και δάμων, οτι καλύτερο έβγαλε το νησί τα 90ς για pop rock, και μάλιστα [B]κιθαριστικό [/B] pop rock όσο ποτέ, τα χειρότερα τους κομμάτια γινόντουσαν singles και πήγαιναν στην κορυφή, νιώσε λίγο με Blur κρίμα είναι να αναφέρεσαι στο Girls & Boys σαν μοναδικό κομμάτι που σου έμεινε από τους Blur, μόνο οι μπουζουξούδες όταν τις έλεγες Blur σου έλεγαν Girls & Boys, δλδ και τους Beatles τους θυμάσε από το Obladi Oblada πχ? Μήπως τα σπάς στην βίσση τα βράδια και εσύ?

Αρκετά όμως, το thread θα προσφέρει τόνους γνώσης και σηκώνει πολύ συζήτηση, είναι κρίμα να αναλωθούμε στα πιο εμπορικά ρεύματα, προσωπικά τα χέζω τα εμπορικά, είναι μόλις ένα 10% της μουσικής, προτιμώ να μάθω για το υπόλοιπο 90%.

Να γιατί δε γουστάρω αυτού του τύπου τα θρεντ. Ο κάθε ένας στο τέλος καταλήγει να λέει το στραβό του και το κοντό του ουσιαστικά, ανάλογα με τα προσωπικά του ακούσματα και τις μουσικές του αντιπάθειες… Τελικά (όσο και αν ενδεχομένως είναι έξω από τις προθέσεις του δημιουργού του αυτό), καταλήγουμε να έχουμε άλλο ένα hate thread.

ΥΓ - Η brit pop υπήρξε πολλάαα περισσότερα από “μια κλανιά”, αλλά οι haters δε θα το δουν αυτό ποτέ γιατί δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν παραπάνω. H άποψη είναι σχηματισμένη, τέλος. Τα ίδια λένε και άλλοι haters για την αγγλική new wave και synth ας πούμε σκηνή των '80s (“πουστρίλες” κλπ), άλλοι haters για το grunge (“κουλαμάρα” κλπ), άλλοι θα μιλήσουν για τη “μιζέρια” του gothic, για την “στρουμφίλα” (χαχα, δικός μου όρος :P) του power metal, και τα λοιπά και τα λοιπά εις το φορουμικόν και όχι μόνο άπειρον.

Για μένα το νόημα του θρεντ πραγματικά εμπεριέχεται μόνο στις μόδες, από εμπορική άποψη, οι οποίες παρέσυραν πολλά συγκροτήματα σε μια λογική “ας κάνουμε και μεις το ίδιο αφού πουλάει και έχει πέραση”, και αυτή την αντίληψη τη συναντούμε σε πολλά μουσικά υποείδη που ξεφύτρωσαν - είναι όμως μια αναπόφευκτη τάση από ένα σημείο και έπειτα, όταν έχεις επιτυχία θα είναι πολλοί εκείνοι που θα θελήσουν να σε μιμηθούν.

Την κάνω με ελαφρά. :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως είχα στο μυαλό μου μπάντες που μου αρέσουν και είχαν αρνητική επιρροή.Δεν θα πω πως οι Darkthrone ας πούμε είχαν αρνητική επιρροή,δεν άκουγα ποτέ(δεν ξέρω καν αν είχαν αρνητική επιρροή,τυχαίο παράδειγμα).

Δηλαδή εγώ σιχτήρησα τους At the Gates για παράδειγμα.Whatever.

Οι Pearl Jam καναν μεγαλη ζημια.Κατι Candlebox,Creed,Staind και λοιπες πιπες και κατι κλωνοι-Vedder τυπου Scott Stapp είναι για πολλες κλωτσιες.

[B]Creed [/B]για κλωτσιες,αλλα [B]Alter Bridg[/B]e προσκυναμε!!!

Εννοειται ρε! Κι απ’τους Creed περισσοτερο αυτος ο Stapp μου γυρναει τ’αντερα!

Δεν έχει να κάνει με κανένα αληθινό φως. Εξακολουθώ να μπορώ να δεχτώ ότι σε κάποιον μπορεί να αρέσει εξίσου ένα blues rock συγκρότημα και οι Depeche Mode. Μάλιστα ακριβώς αυτό είναι το point που κάνω με τους Joy Division. Ότι από εκεί και μετά αυτή ακριβώς η ποικιλία έλλειψε από την Βρετανία με αποτέλεσμα ο Βρετανός να “αναγκάζεται” να είναι οπαδός των Αμερικάνων Gov’t Mule αντί του Αγγλικού αντίστοιχού τους.

Ήθελα να γράψω και τους Fall αλλά επειδή δεν είχαν τόσο άμεση επιρροή τους άφησα εκτός. Δες και παραπάνω τι λέω στον Μιουλ. Δεν έχω πρόβλημα με τα συγκροτήματα αυτά, κάποια μάλιστα μου αρέσουν αρκετά ενώ σχεδόν όλα από αυτά που έγραψα τα σέβομαι πολύ. Δεν έχει δηλαδή να κάνει με το αν μου αρέσουν οι όχι οι απόγονοί τους (έγραψα και το παράδειγμα των P.T. που λατρεύω) Άλλο αυτό όμως και άλλο ότι από εκεί που οι Βρετανιοί είχαν μία ποικιλία, από τους Joy Division και μετά πέφτουν σε μία κατάθλιψη άνευ προηγουμένου. Υπάρχουν φυσικά εξαιρέσεις και πολλές μάλιστα, αλλά σαν τάση δεν πιστεύω να διαφωνεί κάποιος;

ναι μωρέ μια χαρά θρεντ είναι, να καλαμπουρίσω ήθελα απλά :stuck_out_tongue:

Εγώ πάλι βλέπω ότι οι Βρετανοί που δεν έπεσαν σε κατάθλιψη απλώς έπαιξαν metal.

Kαι πιο παλιά είχαν πέσει σε κατάθλιψη,στην μετάβαση από τα 60s στα 70s,αλλά τελικά υπήρχε και το lsd8):hippy:

:p:lol:

Kαλά το να με βγάλεις εμένα “κρυφομπουζουκόβιο” είναι απλά άκυρο, αλλά το να συγκρίνεις έστω και έμμεσα τους blur με τους Beatles είναι βλάσφημο!
Δεν είναι πως δεν έχω ακούσει και τίποτα άλλο τους, αλλά πραγματικά δεν υπήρχε τίποτα να “νιώσω” και το αν “τα χειρότερα τους πήγαιναν κατ’ ευθείαν στην κορυφή” δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να με επηρεάσει…
Μάλλον λόγος για να σου αντιστρέψω το επιχείρημα των μπουζουξούδων είναι αυτό το τελευταίο!

Δεν έχεις άδικο! Το κόβω και εγώ με το κράξιμο να μην το καταστρέψουμε το θρεντ.

[SPOILER]Φυσικά και το Power metal διαθέτει αναμφισβήτητη στρουμφίλα! :lol:. Ποιός διαφωνεί;[/SPOILER]

Συμφωνώ απόλυτα! Οι Pearl Jam έχουν θέση στο θρεντ! Candlebox είναι ένα από τα βαρετότερα live που έχω δεί ποτέ σε μικρό club (όπου συνήθως υπάρχει και μεγαλύτερη ενέργεια, πόρωση κλπ.