Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, τους Eloy ποτέ δεν τους έψαξα παραπάνω από όσο έπρεπε για να καταλάβω ότι δε μου αρέσουν καθόλου :stuck_out_tongue:

Για τους δυο από κάτω μάλλον [I]δε με τιμά[/I] ότι δεν τους έχω σκαλίσει αρκετά. Τους σέβομαι για όσα έχουν βγάλει και για την επιροή τους - ειδικά τους πρώτους - αλλά πάντα κάτι με κράταγε μακριά τους…

[SPOILER]Motorhead - Soundgarden :oops:[/SPOILER]

Επίσης δεν έχω ψάξει το Marilyn Manson αλλά δεν τον βάζω σε spoiler γιατί δε ντρέπομαι για αυτό!

Λοιπόν ας τα πάμε χρονολογικά:

  1. Από 70s:
    Led Zeppelin: Αρκετά σκόρπια κομμάτια, απεριόριστος σεβασμός αλλά ποτέ δε κάθησα να ακούσω κάποιον δίσκο ολόκληρο. Θα θελα να τσιμπήσω ή το ΙΙΙ ή το IV σύντομα!
    Blue Oyster Cult: Βαρύτητα κι cool ενέργεια τους έμαθα μέσω των Metallica/Iced Earth αλλά ποτέ δε προχώρησα να τους ακούσω καλά. Κομματάρες που έχουν οι άτιμοι τύπου Burnin For You Astronomy κι Cities On Flame!
    Black Sabbath: Έχω το The Best Of Black Sabbath αλλά θα θελα προφανώς κάτι ολοκληρωμένο κι κυρίως από εποχές Martin κι Dio που έχουν πολύ ενδιαφέρον! Headless Cross, Heaven And Hell, Paranoid, Black Sabbath, Sabbath Bloody Sabbath θα ήθελα να τους έχω αυθεντικούς κάποια στιγμή. A κάπου έχω κι το Dehumanizer!
    Rainbow: Αμαρτία μου ειλικρινά ξέρω μόνο τα πιο γνωστά τους! Matia το πρώτο Rainbow το χεις ακόμα προς πώληση σε βινύλιο ε? :smiley: Να κάνω από κάπου την αρχή!:wink:
    UFO: Ωωωωω ναι! Θα θελα κάποια άλμπουμ κι από κει μεριά να ακούσω γιατί έχω ακούσει μόνο καναδυό κομμάτια
    Deep Purple:Ίδια φάση με Led Zeppelin. Έχω μπόλικα κομμάτια τους σε mp3 κι θέλω να αγοράσω δίσκους τους κυρίως Machine Head κι Burn (αυτό το Mistreated! Τι ριφφάρα Θεέ μου!)

  2. Από 80s:
    Stormwitch: Τους άκουσα από φίλο μου πωρωμένο powerά κι μου χει έρθει η όρεξη να πάρω σούμπιτος άλμπουμ τους! Ravenlord λέμε
    Running Wild: Λίγα είχα ακούσει κι από κει αλλά πάω κι για άλμπουμ από κει μεριά. Tortuga Bay! :metal:
    Tankard: Μπόλικα γαμάτα κομμάτια, φοβερή διάθεση τρελή Thrash δύναμη κι πρέπει να γαμάνε Live. Να δώ από ποιό ξεκινάμε τώρα :smiley:
    Exumer: Πρόταση φίλης μου που διαλάνε το σύμπαν! ΑΞΙΟΙ :smiley:
    Destruction: Infernal FUCKING Overkill πάει για πρώτη αγορά χωρίς σκέψη :smiley:
    Mekong Delta: Progressive Thrash όπως λίγοι το παίζουν με πολύ ιδιαίτερα φωνητικά! Ένα Dances Of Death έχω ακούσει κι θα τους πιάσω κάποια στιγμή πάλι!
    Coroner: Κάποια στιγμή θα θελα να τους ψάξω το Masked Jackal μου άρεσε πολύ
    Razor: Evil Invaders μπόλικα κομμάτια από κει που γαμάνε αυτό θα πάρω πρώτο αλητεία κι καβλάντα! :smiley:
    Annihilator: Never Neverland κι Alice In Hell σούμπιτος πάλι! Δε μου χε δωθεί η ευκαιρία να τους ψάξω πολύ πέρα από 5-6 κομμάτια.
    Morbid Saint: Λύσσα σε βαθμό κακουργήματος
    Sadus: Λύσσα σε βαθμό κακουργήματος αν κι τεχνικοί
    W.A.S.P.: το πρώτο κι το single Fuck Like A Beast κι κανα Crimson Idol στη συνέχεια.
    Dokken: Ω ναι ω ναι :smiley:

  3. Από 90s:
    Deicide: Scars Of The Crucifix, Once Upon The Cross κι Serpents Of The Light τα κόβω για τα πρώτα μου 8)
    Immolation: Dawn Of Possession άκουσα κομμάτια από κει κι έπαθα πλάκα
    Suffocation: Seeds Of The Suffering, Abomination Virginborn κι Despise The Sun έχω ακούσει, ποιό από κει?
    Mayhem: Ντάξει λίγα κομμάτια με Attila λίγα με Maniac. De Mysteriis Dom Sathanas κι Grand Declaration Of War θα τσιμπηθούν!
    Immortal: Ενα Sons Of Northern Darkness έχω κι θέλω κι το At The Heart Of Winter να ακούσω :slight_smile:

Αυτά προς το παρόν

Πάρε τα άλμπουμ των παραπάνω με τη σειρά και δε θα χάσεις :wink:

Αν και οι Immolation θεωρώ πως ίσως σε δυσκολέψουν λίγο σε κυκλοφορίες όπως το Here in After, γιατί θεωρώ πως τα τελευταία άλμπουμ τους είναι κάπως πιο προσβάσιμα στον ακροατή.

Imperium, δεν νοειται μεταλλας να μην εχει ξεψαχνισει τους Running Wild, αυτο ειναι beyond παραπτωμα…

νιωσε ασχημα με ΟΛΑ τα αλμπουμ τους (αντε, στους δισκους μετα το rivalry επιτρεπεται να δωσεις λιγοτερη προσοχη…)

αν το σολο στο 4:49 (μην πας κατευθειαν εκει ε, ακου ολο το κομματι) δεν σου σηκωνει την τριχα καγκελο τοτε κατι παει “στραβα” χεχε

[SPOILER]τιγκα γραφικος :stuck_out_tongue: 8)[/SPOILER]

'Επος κομμάτι.
Εμένα πάντα με τρέλαινε αυτό.Η εισαγωγή αρκεί για να αρχίσεις να τα σπας όλα μές στο σπίτι.:stuck_out_tongue:

Γιατί να με δυσκολέψουν? Χαοτικά ή πολύ τεχνικά? :slight_smile: Από τα τελευταία έχω ακούσει το World Agony κι το Illumination

Φτιάξε με ρε NIR!!! Αρχοντας :smiley: Καλά σε όλο μου σηκώθηκε η τρίχα όχι μόνο στο σόλο :smiley:

καιρός ν’ αφήσεις λοιπόν τους μεταλικα, τους μειντεν, και τους πριστ, και ν ασχοληθεις με κατι αλλο. Αυτες οι μπαντες εφαγαν τον ελληνα μεταλα

Θεωρώ κυρίως από θέμα τεχνικής, ναι. Εμένα προσωπικά τουλάχιστον με ζόρισε στην αρχή ειδικά το Here in After :stuck_out_tongue:

Στα 80’s οτι εχω στο quote οτι βγαλανε τοτε τσακιζει κοκκαλα.
Οι Coroner βεβαια οτι και να βγαλανε γαμαει και δερνει και τσακιζει κοκκαλα,
τα κανει σκονη και και…

Απο 90’s
http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=931831&postcount=94
http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=930405&postcount=83

Για τα ντεθ μεταλ.Για αρχη.

Mayhem DMDS & GDOW αλλα και τα υπολοιπα με την πρωτη ευκαιρια.
Deathcrush :smiley:

Immortal Αφου ακουσεις At the Heart ψαξε τα κοντινα χρονολογικα αλμπουμ
και αν εχεις αποριες το μπλακ μεταλ θρεντ εκει ειναι και σε περιμενει.

Ενας θεος ξερει τι θα παθεις αμα ακουσεις και Godzilla,Joan Crawford και Veteran of the psychic wars

δωσε ρε Χοπετο με beggar’s Night μεσημεριατικα ! :smiley:

Imperium χωσου ρε, κατεβασε τα ολα και μετα…αγορασε τα ολα ! 8)

[SPOILER]
[SIZE=“7”][B]—>MAROONED<—[/B][/SIZE][/SPOILER]

RW ΡΕ ΜΟΥΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο στο τι θεωρούμε μεγάλη μπάντα; Κάτι Stormwitch, Exumer, Van Halen, Mastodon και διάφορα άλλα βλέπω και συγχύζομαι. Άλλο να αξίζει να ακουστεί μία μπάντα κι άλλο να είναι ΜΕΓΑΛΗ.

τι θεωρείς ΜΕΓΑΛΗ μπάντα εσύ; τους van halen πώς τους ταίριαξες με τους άλλους 3 ας πούμε;

Έχω δώσει την αίσθηση ότι έχω κολλήσει με Maiden, Metallica, Priest? Ρε Ντίνο ή με θυμάσαι λάθος ή με έχεις κρίνει λάθος :-s Ανακαλυψα το τελευταίο καιρό Blotted Science, Cryptopsy, Defiance, Faithreat, Fadom, Epidemic, Raw Silk, Savatage, Ripping Corpse, Demolition Hammer, Naer Mataron, Deviser, Necromantia, Resurrection. Τι λές, πολύ κολλημένος με τους 3 παραπάνω ή να απομακρυνθώ κι άλλο?

Καλά δε με χαλάει το τεχνικό τόσο πολύ, απλώς θα μου πάρει παραπάνω χρόνο να το αφομοιώσω. :wink:

Μπορεί πολύ απλά να μείνω έτσι: 8O

Χώνομαι χώνομαι :smiley:

Ε οι Van Halen σίγουρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΠΑΝΤΑ (τους ξέχασα στη λίστα) όσο για Stormwitch, Exumer εντάξει απλώς θεωρώ ότι θα πρεπε να ναι έχεις δίκιο :slight_smile:

Θα μεινεις,στο εγγυωμαι :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Και μιας και πιασαμε Running Wild ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΠΕΙ [B][U]ΤΟ [/U][/B]ΕΠΟΣ http://www.youtube.com/watch?v=foEh4OoCYMU[/SPOILER]

Moonchild92 μεγαλη βασει τι ? βασει πωλησεων ? δηματικοτητας ? ικανοτητας να γεμιζει αρενες ? δισκογραφιας ?.. ειναι λιγο γενικο το “μεγαλη μπαντα”

απο αυτα που ειπες πχ (εκτος απο μαστοντον, γιατι απλα ΔΕΝ…)
Van Halen εννοειται μεγαλη μπαντα απο πολλες αποψεις, Stormwitch για μενα ΕΙΝΑΙ μεγαλη μπαντα, για την ακριβεια θεωρω οτι η γερμανικη power τριαδα που λενε για την ακριβεια ειναι τετραδα! helloween - running wild - rage - stormwitch. Exumer παλι δεν τους θεωρω μεγαλη μπαντα, απλα ειναι υλικο που οποιος γουσταρει thrash, αξιζει να το ακουσει…

Σαν παράδειγμα τις ανέφερα αυτές, θα μπορούσα να πω κι άλλα, μεγαλύτερα ονόματα από το θρεντ. Γενικότερα πραγματικά μεγάλες μπάντες θεωρώ ότι μετριούνται και πρέπει να μετριούνται στα δάχτυλα, μπάντες που έχουν αφήσει μεγάλη κληρονομιά στον χώρο τους και να έχουν επηρεάσει, μεγαθήρια. Και μπάντες που υπεραγαπώ ακόμα δεν θα τις έλεγα μεγάλες μόνο από υποκειμενικά κριτήρια. Οι UFO ας πούμε έχουν δώσει πολλά στον χώρο, δισκάρες και τα σχετικά. Είναι μεγάλη μπάντα; Εξαρτάται από το πώς το βλέπει κανείς.

μόνο floyd-zeppelin δηλαδή?

To ερωτηματικο διπλα στο αν οι UFO ειναι μεγαλη μπαντα ειναι απλα αχρειαστο. Και ναι συμφωνω οτι ονοματα οπως Exumer π.χ δεν ειναι σε καμια περιπτωση [B][U]μεγαλοι[/U][/B] αλλα αξιζουν να ακουστουν,αλλα πρεπει να το πηγαινουμε και λιγο παραπερα γιατι αλλιως ολοι θα εμπαιναν στο θρεντ και θα ελεγαν “Εεεε,δεν εχω ακουσει Μοτορχεντ και Πριστ.”