Ποια κιθαρα προτείνετε για το ειδος μουσικης μου?

Για ποιό λόγο είναι στα live καλύτερη?
Η άλλη ντρέπεται? :smiley:

Όχι απ’ όσο ξέρω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες κιθάρες και στα ξύλα και στους μαγνήτες…

Η διαφορά τους είναι μόνο στο οτι οι '50s είναι με maple ταστιέρα ενώ οι '60ς με rosewood ταστιέρα και πιο λεπτό μπράτσο…

Οπότε είναι θέμα καθαρά και μόνο τι θα βολέψει εσένα στο χέρι σου… :slight_smile:

για την ακριβεια δεν εχουν ιδιους μαγνητες.η 60ς εχει alcino 5 ενω η 50ς alcino 3.

Ετσι οπως τις ακουσα στο βιντεο μου φανηκε οτι η 60s χειριζεται καλυτερα τη παραμορφωση σε σχεση με την 50s.

Το χερι σε maple ταστιερα γλυστραει καλυτερα απο οτι σε rosewood???

δεν εχει καμια αισθητη διαφορα…αν ξερεις να παιζεις αυτες οι λεπτομερειες ειναι τριχες.Τον ηχο ακου εσυ…

επισης αν παιζεις μπλουζ καλα ειναι τα jumbo frets.

Εμφανισιακα μ αρεσει η 50ς.Αλλα σας ηχο η 60ς εχει το κατι παραπανω για μενα

Καταρχήν τις έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου?

Οχι.Κανενα μαγαζι στην πολη μου δεν τις εχει…

πανε στο youtube Και ρωτα με κομμεντ αυτους που ανεβαζουν reviews.

αλλα η πρωτη κιθαρα απλα ειναι ενα ξεκινημα για να παρεις μετα μια πιο καλη οποτε μη πολυκολλας.

κοιτα εγω θελω να παρω μια καλη κιθαρα κ στο μελλον απλα να αλλαξω τους μαγνητες.

Κάτσε ρε αγόρι μου ακόμα δεν την πήρες σκέφτεσαι και για αλλαγές…
Πάρτην πρώτα και ΑΑΑΑΑΑΜΑ δεις ότι δεν σε καλύπτουν για αυτό που θες τότε κάνεις αλλαγές…
Η καλύτερα αλλαγή για αργότερα φυσικά θα ήταν να αγοράσεις έναν λαμπάτο ενισχυτή αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε…
Η κιθάρα κατασκευαστικά είναι κομπλέ οπότε είναι πολύ καλή βάση αν αργότερα, που δεν το νομίζω, θελήσεις να κάνεις αλλαγές…

ε και εγω για το μελον μιλαω και αν θελησω.ξερω οτι ακομα εχω πολυ καιρο.

εσυ μεχρι τωρα με τι κιθαρα παιζεις?

κλασικη.αλλα τη χρησιμοποιω σαν ηλεκτρικη.εμαθα στην αρχη τις συγχορδιες και τωρα παιζω licks και σολα

και ποσα λεφτα διαθετεις?

μαζι με ενυσχιτη 500 ευρω.

μπορεις να βρεις πολυ καλα πραματα στο noiz.gr για μεταχειρισμενο κομματι.

επισης αν εχεις facebook εδω εχει γκρουπ οπου ολοι πουλανε και βαζουν αγγελιες

https://www.facebook.com/groups/vangelis.spanakakis/

μπορεις να βρεις πολλα κελεπουρια ,αλλα δοκιμασε τα πρωτα για να εισαι σιγουρος.

ασχετο αλλα το μπρατσο των les paul ειναι πιο χοντρο απο των strat???

γιατι δοκιμασες στρατ να δεις αν σε βολευει?

δοκιμασα σε ενα φιλο μου.ειχε rosewood fretboard αλλα ειχε πολυ καιρο να την κανει service και δεν γλυστρουσε το χερι μου.για την ακριβεια δεν ηταν strat αλλα ειχε ιδιο μπρατσο με strat.