Ποια κιθαρα προτείνετε για το ειδος μουσικης μου?

εμενα παντως το χερι μου σε maple και rosewood το ιδιο παει.

και εχω κ απ τα δυο.

Απο τις 2 κιθαρες (50s και 60s) ποια πιστευεις οτι εχει πιο hendrix τονο???

καταρχας πως να ξερω αφου δεν εχω αυτες τις κιθαρες…

κατα δευτερον ρε σ μη τρελενεσαι δεν εχει τεραστια διαφορα…ειναι αναλογα και με τα εφφε που θα βαλεις.

αλλα ρε συ εγω εχω Fender Stratocaster 50’s Classic ,maple neck.
αυτο που λες για το μπρατσο στις 50’s .Σε αντιθεση με τις επομενες maple Κιθαρες ειναι και αυτο λεπτο.Οποτε νομιζω δε τιθεται ζητημα αν παρεις maple θα εχεις χοντρο μπρατσο!Σε μενα ειναι λεπτο!

εγω λεω πανε για την 50’s ειναι πιο vintage η φαση.

ΕΠΙΣΗ Ο ΘΕΟΣ ΓΚΙΛΜΟΡ ΕΧΕΙ MAPLE.

παντως με απλη λογικη αν το κριτηριο σου ειναι ο Χεντριξ τοτε οπως εχεις δει σε πολλα βιντεα,αφισες,φωτο και αν προλαβες να τον δεις και λαιβ:p o xendrix ειχε σχεδον παντα rosewood (εχει και ΜΙΑ maple.)

αλλα σε τελικη αναλυση οταν θα γινεις πιο εμπειρος και εχεις και μια δικια σου θα καταλαβεις οτι αυτα ειναι πολυ λεπτομερειες.

ακου τωρα εδω για δεις για τι λεπτομερειες μιλαμε

σε αυτο το βιντεο ο τυπος συγκρινει δυο μαγνητες.

ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΣΥ?

http://www.youtube.com/watch?v=DpbQIEnr1zE&feature=player_embedded#!

Εγω ηξερα το αντιθετο για τον Hendrix.Οντως κανεις δεν προκειται να πτοσεξει διαφορα.Ειδικα και αν ΔΕΝ ξερει και απο μουσικη…

και τελικα τι λες να παρεις?

Αφου ακουγονται ιδιες θα παρω την 50s γιατι μου αρεσει πιο πολυ εμφανησιακα.Το thomann ειναι καλο site για να την αγορασω???

ναι, και εγω απο τομαν την αγορασα.

αψογο σε ολα.

Σε τι χρωμα την εχεις???

απο γκουγκλ

εδω ειναι η οντως δικια μου

ωραια.εγω θα την παρω μαλλον σε κοκκινο

Όπως λέει και η διαφήμιση… όταν την πάρεις πές να σου βάλουν και σως να γλυστράει!

Πάντως σχετικά με γλύστριμα, σαν τις αμερικάνικες στρατ των τελευταίων χρόνων ρε παιδιά… Δεν έχω, αλλα έχω παίξει, πραγματικά μερικές φορές ο συντελεστής τριβής έτεινε στο 0 να ούμε…


ειδα αυτο το βιντεο.δες το και εσυ.δεν καταλαβα σχεδον καμια διαφορα.μονο η 50ς μ φανηκε λιγο πιο twangy.

δεν εχει καμια ουσιωδη διαφορα ρε συ…ποτε δε καθησα να σκεφτω ετσι…και να εχει αντε κ λιγο πιο τγουανκγη κλαιν μαιν θα το ξεχασεις κιολας…παρε εκει μια και παιξε.

οποτε τωρα αυτο που κοιταω ειναι το χρωμα.

με κοκκινο εχει πιο dry ηχο

???

ρε μαν χιουμορ κανω…ριλαξ

Καλα καταλαβα.:smiley:

Αυτα τα χρωματα μου αρεσαν…

Πιο πολυ ομως η κοκκινη.Η πανω μου αρεσει γιατι μου θυμιζει τον SRV

αχαχαχαχ απο την διατριβή “το χρώμα της κιθάρας ως φυσικό equalizer”