Εκλογές 2012

Θα διαφωνήσω. Δεν ταυτίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Παπανδρέου του '09. Απλά συμπεριλαμβάνουμε και τον ΣΥΡΙΖΑ στο σύνολο των πολιτικών κομμάτων που επέλεξαν να “αγιάσουν τα μέσα” για να πετύχουν τον σκοπό τους (=εκλογή και εφαρμογή όσων πραγματικά θέλουν να εφαρμόσουν και με τα οποία ψηφοφόροι τους δεν συμφωνούν και για αυτό δεν ανακοινώνονται).

Το πρόβλημα με το “λεφτά υπάρχουν” του Παπανδρέου, δεν ήταν η “θέση” αλλά η απουσία εξήγησης και αιτιολόγησης. Γιατί υπάρχουν λεφτά; Πού είναι; Πώς θα συλλεχθούν; Γίνεται με τις υπάρχουσες δομές; Ενώ είμαστε στην Ε.Ε.; Στο ΔΝΤ; Στο ΝΑΤΟ; κλπ. Όλα αυτά ο ΓΑΠ επέλεξε να μην τα απαντήσει ποτέ. Απεναντίας, έκανε τον κινέζο όταν υπέγραφε τα μνημόνια.

Παρόμοια είναι η κατάσταση και τώρα. Ποιο από τα παραπάνω ερωτήματα έχουν ξεκάθαρη θέση από τον ΣΥΡΙΖΑ; Ακόμη και τώρα, η θέση του ΣΥΡΙΖΑ προς τις μάζες είναι πως θα παίξει πόκερ με την Ε.Ε… Μάλιστα, λέει πως το πόκερ θα το παίξει τόσο πετυχημένα που ούτε από την Ε.Ε. θα βγούμε, ούτε μνημόνιο θα έχουμε στην πλάτη μας. Συγγνώμη, αλλά κι αυτό εξίσου ασόβαρο είναι. Αν το θέμα της κρίσης στην Ελλάδα λύνεται με παζάρια, τότε ας βάλουμε τον Λούβαρη στην θέση του Τσίπρα (αποδεδειγμένα ο καλύτερος διαπραγματευτής στην Ελλάδα) ή τον Σέλουκ (=στον κόσμο) και μετά ας κάνουμε δημοψήφισμα για το τι κοινωνία και τι οικονομική ανάπτυξη ζητάμε. Γιατί στο κάτω-κάτω της γραφής, αυτό είναι το σημαντικό της υπόθεσης. Το τι θέλουμε να χτίσουμε. Όχι το ποιο νούμερο στην ρουλέτα να παίξουμε…

Το ΚΚΕ που τα απαντάει όλα αυτά και παίρνει θέση, έχουν καταλήξει τα ποσοστά του να θεωρούνται παγκόσμια φυσική σταθερά. Ο πολίτης επιλέγει αν συμφωνεί και αν διαφωνεί και αυτό είναι [U]μαγκιά[/U] του ΚΚΕ. Το ίδιο και αρκετά μικρά κόμματα. Η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ με τους Ανεξάρτητους Έλληνες, από την άλλη εκμεταλλεύονται την απουσία ξεκάθαρων θέσεων και αυξάνουν τα ποσοστά τους. Ο πιο “απολιτίκ” κερδίζει…

Και επειδή ως τώρα δεν έχω εκφράσει προτιμήσεις μου, αλλά μόνο τα συμπεράσματα μου και δεν θέλω να παρεξηγηθώ, θα ήθελα να τονίσω, πως μακάρι όποιος βγει να με διαψεύσει και να θέσει τις δομές για μια καλύτερη κοινωνία. Για την ώρα, αυτό δεν το βλέπω ούτε από κάποιον υποψήφιο για την πρωθυπουργία ούτε βλέπω την τάση για αλλαγές που θα περίμενα στην Ελληνική κοινωνία. Οι μεταβλητές άλλαξαν, αλλά η εξίσωση παραμένει η ίδια. Μακάρι να μην καταλήξουμε σε μια νέα εποχή δικομματισμού, με νέα μεν κόμματα αλλά με την εξουσία συγκεντρωμένη πάλι σε λίγους και οι οποίοι θα πείθουν τον λαό, πώς αυτοί τον ταϊζουν και είναι η μόνη λύση…

Πρώτη φορά που συμφωνώ με κάρβου.Κάτι δεν πάει καλά?:-k

Damnation, εγω λαικιζω, ο Συριζα λαικιζει, ενω ο Σαμαρας που πηρε μεχρι και τον ΑΝΑΤΟΛΑΚΗ στο κομμα του, αυτο το Ιερο Τερας της Πολιτικης, καθως και τη σαρα και τη μαρα προκειμενου να φανει ‘‘ενωτικος’’, δεν λαικιζει καθολου. οχι.

Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό, για αυτό το ξεκαθαρίζω.

Και το ΛΑΟΣ “ο σκοπός αγιάζει τα μέσα” λογική είχε. Ευτυχώς που υπάρχει δικαιοσύνη και τέτοιοι φελλοί και τυχοδιώκτες όπως ο Καρατζαφέρης, σβήνουν γρήγορα. Ελπίζω όσοι ψήφιζαν γενικόλογες παπαριές “πατρίς, θρησκεία και οικογένεια” και “έχω ένα όνειρο”, να βάλουν σε αυτές τις εκλογές μυαλό.

Aφου ρε ναιτ έτσι χτίσαμε τις βάσεις του πολιτικού συστήματος.Όλοι το κάναμε αυτό αν όχι εμείς προσωπικά οι πολίτες γενικά.Νομίζεις κάθεται κανείς να ψάξει τα βιογραφικά των βουλευτών όπως κάνω εγώ?Απο ενημέρωση οι ψηφοφοροι είναι άστα να πάνε.

Σε αλλα νεα ο ΣΥΡΙΖΑ ενωθηκε μπας και παρει το μπονους των 50 εδρων που με τοση μανια πολεμησε. Οταν εισαι πρωτο κομμα στις δημοσκοπησεις τα παντα αλλλαζουν…

Όσο ισχύει αυτός ο εκλογικός νόμος, εννοείται ό,τι θα τον εκμεταλευτείς για να αλλάξεις (αν αλλάξεις) 5 πράγματα μετά… μαζί με τον εκλογικό νόμο. Θεμιτό είναι αυτό, προς τι το σχόλιο δηλαδή;

Αν δεν αρεσει στον συριΖα ο εκλογικος νομος και θελει απλη αναλογικη πολυ απλα να μην κατεβει ενωμενο για να εχουμε απλη αναλογικη. τα υπολοιπα ειναι παπαριες. Γουσταρει λοιπον τωρα τον εκλογικο νομο επειδη βολευει. Παλια δεν τον γουσταρε γιατι δεν βολευε

Πως βγήκε το συμπέρασμα ότι αν ο ΣΥΡΙΖΑ κατέβαινε ως συνασπισμός κομμάτων, θα είχαμε απλή αναλογική?

Στο μυαλό του crabsody: εννοεί μάλλον ότι αν ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαινε πρώτος (κάτι που δεν είναι και σίγουρο) ως συνασπισμός κομμάτων, δε θα έπαιρνε κανένας το 50-άρι μπόνους και οι 300 έδρες θα μοιράζονταν αναλογικά στα κόμματα που μπαίνουν στη βουλή (κάτι που δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει με τον ισχύον εκλογικό νόμο).

Ο ΣΥΡΙΖΑ πάντως όντως κάνει μόκο τα περί απλής αναλογικής - ή τουλάχιστον αυτές οι δηλώσεις δε βλέπουν ποτέ το φως της δημοσιότητας.

Ο εκλογικός νόμος δίνει 50 έδρες στο αυτοτελές κόμμα που συγκεντρώνει το μεγαλύτερο αριθμό έγκυρων ψηφοδελτίων, πουθενά δεν αναφέρεται ότι αν ο συνδυασμός που πάρει το μεγαλύτερο ποσοστό είναι συνασπισμός κομμάτων, τότε έχουμε απλή αναλογική.

Ναι μπράβο, το βρήκες. Άμα έβγαινε πρώτος ο ΣΥΡΙΖΑ μη ενωμένος, τότε θα ήταν απλή αναλογική, δηλαδή 0.333% των ψήφων=0.333% των εδρών=1 έδρα, gz πειρατές(σύμφωνα με τις 6 μάη) μπήκατε βουλή με 2 έδρες! Ή μήπως… OH WAIT, μάλλον δεν θα συνέβαινε αυτό :wink:

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ALITIZ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ


rufen putsen

Τελικά ο εκλογικός νόμος είναι ακόμα πιο τραγικός απ’ όσο είχαμε συζητήσει προεκλογικά. Ασαφής διατύπωση που οδηγεί σε διφορούμενες ερμηνείες και με φωτογραφική διάταξη για τους συνασπισμούς κομμάτων.

Από τους 5 άξονες που έθεσε στις 8 Μαΐου ως προϋπόθεση για να κάνει κυβέρνηση συνεργασίας, η αλλαγή του εκλογικού νόμου και η καθιέρωση της απλής αναλογικής ήταν ο νο3.

Κι ένα κουίζ: Ποιος μπορεί να έγραψε τα παρακάτω;

Εξακολουθώ να έχω την ίδια άποψη που έχω γράψει πολλές φορές, ότι η απειλή της χρεωκοπίας είναι χάρτινη, ότι δεν θα τολμούσαν. Άλλωστε δεν υπάρχει νομικός, θεσμικός μηχανισμός να μας βγάλουν από το ευρώ. Το έχω γράψει, το έχω σε ραδιόφωνα και τηλεοράσεις. Θεωρώ ότι η συντριπτική πιθανότητα είναι πως οι Γερμανοί δεν θα το διακινδύνευαν. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει μια έστω μικρή πιθανότητα να το έκαναν. Γιατί μπορεί θεσμικά να μην μπορούν, μπορούν όμως πραγματικά, ήτοι να σου κλείσουν τις στρόφιγγες κι ενώ θα κάνεις στάση πληρωμών και μονομερή διαγραφή του χρέους, ενώ δεν θα πληρώνεις τα προηγούμενα δανεικά, να σου λείπουν 5,8 δις για τις τρέχουσες ανάγκες του κράτους, γιατί έχουμε πρωτογενές έλλειμμα, τα έσοδα του κράτους υπολείπονται των δαπανών. Δηλαδή θα μας λείπανε 5,8 δις για μισθούς, συντάξεις, καύσιμα κι ανταλλακτικά για τις Ένοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας, για τον εφοδιασμό νοσοκομείων και Σχολείων κλπ δημόσιες δαπάνες.
Θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε σε δέσμευση, κλιμακωτά, από 10 έως 20% των ιδιωτικών καταθέσεων, δίνοντας έντοκα γραμμάτια του δημοσίου, ώστε να εξοικονομήσουμε με αυτό τον αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό τα δισεςκατομμύρια που χρειάζονται, ώστε να έχουμε μπροστά μας ένα έτος, στο οποίο η κυβέρνηση να βρει λύσεις.
Αυτό θα σήμαινε ότι θα έπρεπε να δανειστεί από αλλού, δηλαδή να πάει στην Ρωσία, την Κίνα ή όπου αλλού.

Η απάντηση

[SPOILER]Δεν είναι ο Στρατούλης

[SPOILER]Δεν είναι ο Γλέζος[SPOILER]Είναι ο στενός συνεργάτης του Σαμαρά, [U][I]Φαήλος Κρανιδιώτης[/I][/U][/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

Μη γράφεις ρε συ drizzt για πράγματα που δεν γνωρίζεις…#-o
Αν η ΔΞ ήταν σαν το Tea Party (που δεν ανήκει στην Palin…) εγώ δεν θα έσερνα στον Τζήμερο όσα του σέρνω…
Είναι έτσι και αλλιώς αδόκιμο να γίνονται συγκρίσεις μεταξύ Ελλάδας και ΗΠΑ, άλλη ιστορία και πολιτική παράδοση έχει η κάθε χώρα.

Καλά τα λες σε γενικές γραμμές.

Αν ψήφιζαν με αυτό το κριτήριο ο Μάνος όχι μόνο θα ήταν στη βουλή αλλά και με πολλές έδρες!
Αντίθετα, ψήφισαν με κριτήριο ποιός θα συνεχίσει να προσλαμβάνει στο δημόσιο και δεν θα θίξει αυτούς που ήδη δουλέυουν εκεί, ποιός δεν θα θίξει συντεχνίες και θα συνεχίσει να αναμασά την αριστερίστικη ρητορεία που κυριαρχεί στον δημόσιο διάλογο από το '74…

@eNick: Είχες καμία αμφιβολία για τον Φαήλο; :roll: Mήνες τα γράφω…
Αν και τώρα γράφουν πως επειδή του χρέωσαν την αποτυχία των εκλογών ο Σαμαράς τον έχει αποσύρει από το προσκήνιο…

ψήφισαν με κριτήριο ποιός θα συνεχίσει να προσλαμβάνει στο δημόσιο και δεν θα θίξει αυτούς που ήδη δουλέυουν εκεί, ποιός δεν θα θίξει συντεχνίες και θα συνεχίσει να αναμασά την αριστερίστικη ρητορεία που κυριαρχεί στον δημόσιο διάλογο από το '74…

οτι θα μπει και το katimagiko στο παιχνιδι της προπαγανδας δεν το περιμενα ποτε :lol:
ολοι νδ-μπατσοκ να σωθει η θρυλαρα :drunk::lol2:

Καταρχάς να σας ενημερώσω ότι ο Μαρινάκης και οι συνεργάτες του, κυρίως ο Βρέντζος, που έχει αναλάβει τις συζητήσεις με μάνατζερ αλλά και με προπονητές αντιμετωπίζουν ένα και βασικό πρόβλημα… Την παρούσα κατάσταση της χώρας και το γεγονός ότι οι περισσότεροι από αυτούς που έχουν συζητήσει ή συζητάνε ρωτούν να μάθουν για το τι μέλλει γενέσθαι… Και το πρόβλημά τους δεν είναι αν θα πληρώνονται σε δραχμές ή euros (προφανώς και θα πληρώνονται σε euros), αλλά η γενικότερη κατάσταση της χώρας και της οικονομίας γενικότερα που θα φέρει, ειδικά σε μία ενδεχόμενη ακυβερνησία [B]ή ακόμα και σε μία -συγγνώμη για την λέξη- αριστεροκεντρική κυβέρνηση[/B], την Ελλάδα ίσως και σε καταστάσεις που εμείς οι μικρότεροι μπορεί να μην τις έχουμε ξαναζήσει!

Και φυσικά ακριβώς το ίδιο σκέφτεται και ο Βαγγέλης Μαρινάκης!

Τι να κάνει ο άνθρωπος και με το δίκιο του…

Ποιόν να πάρει; Τι να κάνει, τι να του πει και πως μπορεί να πείσει το οποιοδήποτε μεγάλο όνομα ή κάποιον που θέλει να φτιάξει καριέρα στην Ευρώπη από τον Ολυμπιακό να τον φέρει στην Ελλάδα. Όταν πραγματικά δεν ξέρει τι θα ξημερώσει στην χώρα!

Και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις μετεγγραφές…

Για αυτό λοιπόν, πέραν του ότι θα μάθετε πρώτοι από αυτήν εδώ την στήλη το όνομα του προπονητή, σας ενημερώνω με το “καλημέρα” της γνωριμίας μας ότι [B]προπονητή ο Ολυμπιακός θα κλείσει μετά τις εκλογές της 17ης Ιουνίου![/B]

http://www.katimagiko.gr/editorial/41103/proponetes-meta-te-17e-iouniou

Η νδ που θα κυβερνούσε με “άφθαρατα πρόσωπα” έχει μαζέψει, (νεο)φιλελεύθερους, φιλοχουντικούς, φιλοβασιλικούς, ακτιβιστές της ακροδεξιάς, ελληνολάγνους τηλεπλασιέ, τη Ντόρα που λέγοντας ναι στο πρώτο μνημόνιο διαγράφηκε, αλλά λέγοντας ναι στο δεύτερο επανήλθε, άλλους βουλευτές που ψήφισαν όχι και στα δύο μνημόνια, αλλά το μετάνιωσαν στο δεύτερο (πχ. Κεφαλογιάννης), ενώ ο Μάνος θα επέστρεφε μόνο κάτω από τον ηγέτη Καραμανλή. Υπεύθυνος στη Βόρεια Ελλάδα είναι ο υπόδικος και καθαιρεμένος Πανίκας, ο Φαήλος, το δεξί (αόρατο πλέον) χέρι του Σαμαρά έκανε δηλώσεις για δέσμευση των καταθέσεων αν χρειαστεί και ο μεγάλος αρχηγός Σαμαράς καταγγέλει το πασοκ ότι μας έφερε ως εδώ, ενώ το όχι και τόσο μακρινό 2009 έκανε προεκλογική εκστρατεία με τα [U][I]πράσινα παπαγαλάκια[/I][/U] της καταστροφής.

Μετά σας φταίνε οι συνιστώσες του σύριζα και η απουσία σοβαρής αστικής τάξης στην Ελλάδα.

Mule όταν λένε ότι “ψηφίζουν με κριτήριο του ποιος δεν θα βάλει το χέρι στην τσέπη τους”, δεν εννοούν το κεφάλαιο… διότι ο Μάνος (με γνωστή προϊστορία) και οι όμοιοί του μόνο στο κεφάλαιο δεν θα έβαζαν χέρι, και θα συνέχιζαν με διάφορους τρόπους να τα παίρνουν από τον μισθωτό κλπ.
Φτάνει το δούλεμα με τον Μάνο, λες και δεν τον ξέρουμε :slight_smile:
Ευτυχώς, σε κάποιο υποσυνείδητο επίπεδο, ο λαός τα θυμάται, ή/και τα καταλαβαίνει, για αυτό οι Μάνοι/Ντόρες κλπ είναι του επιπέδου 2%. Μόνο με απλή αναλογική θα πάρει έδρες :lol:

Είσαι κακός, εδώ μπορείς να δεις έναν σύγχρονο homo universalis (καταξιωμένος αθλητής και με γνώσεις μεταλλειολόγου από τη wikipedia) που πρόσφατα εντάχθηκε στο δυναμικό της ΝΔ: http://www.youtube.com/watch?v=1bhMqZkcNN8

Για το ΣΥΡΙΖΑ και την απλή αναλογική έχεις δίκιο, όντως υπάρχει η διατύπωση της 8 Μαΐου. Πάντως, τουλάχιστον για μένα, το γεγονός ότι τώρα που πλησιάζει το γλυκό κατεβαίνει ως ενιαίο κόμμα, δεν είναι απόδειξη ιδεολογικής συνέπειας. Από την άλλη βέβαια, μπροστά στα πρότερα αίσχη ΠΑΣΟΚ / ΝΔ, αυτό είναι πταίσμα, οπότε…

Μία εικόνα (και μία λεζάντα, εντάξει) = χίλιες λέξεις :!: