Εκλογές 2012

Ενώ όταν πρότεινε τον Αρσένη για πρωθυπουργό έχοντας ως δεύτερη επιλογή τον Παπαδήμο ήταν συνεπής.

Nα επέμβει ο παρκάτω κύριος τώρα :

[SPOILER][/SPOILER]

freedom freedom εισ’εδώ? :stuck_out_tongue:

Εγώ πάντως έχω παράπονο που όλοι έχουν ξεχάσει το Λαλιώτη και κανείς δεν τον προτείνει για πρωθυπουργό. :frowning:

Χαχαχαχ, καλά αφού κατάφερε να προφέρει το σμηκτίτη καλά είμαστε! :smiley:

:lol2: :lol2: :lol2:

Είναι (πολύ) αστείο, επειδή είναι αλήθεια.

Για να τελειώνει πια αυτή η καραμέλα σχετικά με το εκλογικό αποτέλεσμα και βάσει ποιου κριτηρίου ψήφισε ο Έλληνας.
α)Φυσικά και είναι αυτό που λένε και κάποιοι πιο πάνω (mule και Floydized νομίζω) πως ψήφισαν αυυούς που υποσχέθηκαν να μην βάλουν άλλο χερι στηις τσέπες τους και δεν θα τους πειράξουν από τις θέσεις αργομησθίας τους .
Ότι ξαφνικά ο ΣΥΡΙΖΑ πήγε στο 18% σημαίνει πως γέμισε η Ελλάδα με αριστερούς που απλά τώρα είδαν το φως το αληθινό και κατάλαβαν τη μαλακία που κάνανε τόσα χρόνια που ψηφίζανε πασοκ και νδ; Ή μήπως το 7% της ΧΑ πως γεμίσαμε φασίστες;
β)Καταψήφισαν τους 2 που θεωρούν υπεύθυνους για την κατάντια μας

Το έχω ξαναγράψει και σε παλιότερο ποστ ο Έλληνας δεν έχει πολιτική συνείδηση πλυν ελάχιστων…ψηφίζει όπου νομίζει πως θα έχει οικονομικό συμφέρον και όχι ιδεολογικά.

Το αποτέλεσμα για εμένα δεν θα έπρεπε να κολακεύει τον ΣΥΡΙΖΑ και το θεωρώ μικρό το ποσοστό του και αν συνεχίσει έτσι θα ξεφουσκώσει γρήγορα.
Βγήκε ο πολιτικός νανος Τσίπρας να “την πει” στον Ολαντ…#-o
Τρώει πόρτα όπου κι αν πάει ακόμη και από τους αριστερούς 'συντρόφους" του
Και για να μην το κουράζουμε άλλο…άντε να βγει κυβέρνηση για να ζήσουμε όμορφες στιγμές:
ή που θα πέσουν στην πρώτη στραβή ή που θα γυρίσουμε στις δραχμούλες και θα περάσουμε ζωή χαρισάμενη με τις μηχανές κοπής χρήματος να δουλεύουν 24/7. Τότε ναι…θα μπορούμε να φωνάζουμε ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, μόνο που δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε τίποτα με αυτά.
Μακάρι να λέω μαλακίες και να βγω ψεύτης…

Ενώ σε ένα χρόνο από τώρα, με 250 ευρώ μισθό θα κάνεις ολοήμερα πάρτυ στην Μύκονο. Αυτόν τον φετιχισμό με το ευρώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Δε διαφωνώ ότι επίστροφή στη δραχμή, ΧΩΡΙΣ να θίξεις τις κυρίαρχες οικονομικές, πολιτικές και παραγωγικές δομές, δεν μπορεί να είναι πανάκεια. Από την άλλη και η παραμονή στο ευρώ από μόνη της δε σημαίνει τίποτε, πάλι το αγγούρι θα το φας.

Μα αυτό είναι το βασικότερο και ορθότερο κριτήριο για να ψηφίζεις και αποτελεί τη βάση για να αποκτήσεις πολιτική συνείδηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό. Φυσικά η κατηγορία ισχύει μόνο για την εργατική τάξη που λοιδορείται όταν νοιάζεται για το οικονομικό της όφελος ενώ όταν νοιάζεται η αστική τάξη για το δικό της, το ονομάζουμε “ανάπτυξη”. Το πρόβλημα είναι να καταλαβαίνει κανείς αν όντως έχει οικονομικό όφελος ή του δίνουν πέντε για να του πάρουν δέκα.

Αυτό.

Εγώ πάντως διασκεδάζω με τους πεφωτισμένους του ρόκιν πόντιουμ που έχουν πλήρη άποψη για το πώς ψήφισε ο ελληνικός λαός, ο οποίος φυσικά ψήφισε μαλακισμένα γιατί είναι μαλάκας, αλλά ΦΥΣΙΚΑ οι πεφωτισμένοι του ρόκιν πόντιουμ ανήκουν στην πεφωτισμένη μειοψηφία που γνωρίζει τα πάντα και λειτουργεί πλήρως σκεπτόμενη.

Keep on illuminating us…

δεν μπορώ να μιλάω σε μια υποθετική βάση πως ο μισθός θα πάει 250?, αντίθετα η δραχμή και η αναγκαστική υποτίμιση (αλλιώς δεν υπάρχει νόημα επιστροφής σε αυτή) είναι κάτι περισσότερο ρεαλιστικό όπως και να το κάνουμε.
Το θέμα δεν είναι όμως εκεί.
Υποτίθεται πως μένεις στο ευρώ για να εξακολουθεί να υπάρχει χρηματοδότηση από την Ευρώπη για να καλύπτεις τις ανάγκες σε χρήμα σαν κράτος. Να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τα όποια πακέτα ώστε να πάψει πλέον να αυξάνεται το ποσοστό ύφεσης και τουλάχιστον σε κάποιο βάθος χρόνου (το οποίο θα καθοριστεί από τις διαρθρωτικές αλλαγές που θα γίνουν) να γυρίσουμε σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης.
Τελικά όμως είναι τι κράτος θέλει ο καθένας…και επιτέλους ας γίνει ένα γαμοδημοψήφισμα με τις 2 απλές επιλογές:
α) μέσα στην ΕΕ με το μνημόνιο και να διαπραγματευτούμε τους όρους [U]εφόσον[/U] είναι δυνατό κάτι τέτοιο
β) έξω από ΕΕ και δραχμή με ότι αυτό συνεπάγεται (ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά βέβαια)

μπορώ να το πω και για εσένα αυτό…
φαίνεται πως οι απόψεις δεν μπορούν να διαφέρουν από τις δικές σου

keep amusing us…

Για δείξε μου κάτι που να έχω γράψει και να αναφέρεται απαξιωτικά και συνολικά στην πρόσφατη συμπεριφορά του εκλογικού σώματος.

@mandrake: Τι «αυτό», μωρέ κι εσύ;

Βγάζω τα μάτια μου και παίζω βόλους!

Θα αποκτήσει η μάνα μου πολιτική συνείδηση στα 50+…οκ
Τώρα στην θεωρητική επιχειρηματολογία δεν μπορώ να απαντήσω…
τόσα χρόνια πάντως δεν είδα κανέναν (από αυτούς που δεν ψήφισαν νδ πασοκ σε αυτές τις εκλογές αλλά τους τιμούσανε στις προηγούμενες) να παραπονιέται για την “ανάπτυξη” που αναφέρεις, με τους αριστερούς συνδικαλίστες να τα έχουν κάνει μπάχαλο τον δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα με τις απαιτήσεις και τις απειλές τους και φυσικά με την ανοχή της εκάστοτε κυβέρνησης. Παίρνανε τις αυξήσεις τους ο κόσμος και τους ξαναψήφιζε χωρίς να τους ενδιαφέρει από που προέρχονταν αυτά τα χρήματα…ξαφνικά όλοι κατάλαβαν πως ο σωστός δρόμος είναι να μην πληρώσουν αυτά που είχαν πάρει. Ναι υπάρχει μια λογική πίσω από αυτό…το επίθετο που την χαρακτηρίζει είναι “φυγόπονη”.

Απλά σε κατέταξα στην ίδια κατηγορία στην οποία με έβαλες:

οι πεφωτισμένοι του ρόκιν πόντιουμ ανήκουν στην πεφωτισμένη μειοψηφία που γνωρίζει τα πάντα και λειτουργεί πλήρως σκεπτόμενη.

Απαξιωτικά δεν μίλησα για κανέναν. Την άποψή μου είπα πως το εκλογικό σώμα άγεται και φέρεται ανάλογα με την περίπτωση.

Και στα 50 και στα 70 (ζωή να έχει) μπορεί να αποκτήσει πολιτική συνείδηση. Καμιά φορά αρκεί να ζήσεις άμεσα αυτά που δεν περίμενες ποτέ να πάθεις.

Όσο για τα άλλα που λες η ανάλυση είναι δική σου, δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω πάνω σε αυτή. Θεωρείς ότι τη χώρα κατέστρεψαν οι αριστεροί (οι ποιοί;) συνδικαλιστές ενώ αν δεν υπήρχαν αυτοί θα είχαμε ανάπτυξη. Δικαίωμά σου. Για όλα τα άλλα που λες σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα πριν. Το θέμα είναι να καταλαβαίνεις πότε σου δίνουν πέντε για να σου πάρουν δέκα. Τόσα χρόνια αυτό γινόταν. Όσοι το καταλαβαίναμε δεν ψηφίζαμε ούτε ΠΑΣΟΚ ούτε ΝΔ. Όσοι το κατάλαβαν τώρα, είτε ψηφίζουν κάτι άλλο είτε ψηφίζουν τα ιδια και κατηγορούν τους αριστερούς συνδικαλιστές που δεν άφησαν την “ανάπτυξη” να …αναπτυχθεί.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2003rank.html?countryName=Greece&countryCode=gr&regionCode=eur&rank=214#gr

Άλλο τοτέμ αυτός ο “ρυθμός ανάπτυξης”. Δες ρυθμούς ανάπτυξης, και με την εξαλιρεση του Κατάρ όλοι οι υπόλοιποι λαοί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Μάντεψε ποιος καρπώνεται αυτή την ανάπτυξη και παραγωγή πλούτου.

Εγώ δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι ξέρω τα πάντα, απλώς εκφράζω τη γνώμη μου αποδεχόμενος πάντα την περίπτωση να έχω λάθος.

Και το να λες ότι το εκλογικό σώμα είναι μια άβουλη μάζα που άγεται και φέρεται (ενώ εσύ προφανώς δεν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία) είναι αφαλώς απαξιωτικό.

Υποθέτω κιόλας ότι με βάση τη λογική σου (ανικανότητα του εκλογικού σώματος να αποφασίσει για το πραγματικό συμφέρον του τόπου) το επόμενο βήμα είναι μια δικτατορία.

Και στο Κατάρ σου λέω από πολύ έγκυρες πληροφορίες ότι αν δεν υπήρχαν οι Πακιστανοί και οι Φιλιππινέζοι να λιώνουν, όχι ρυθμό ανάπτυξης, ούτε να πλύνουν τα βρακιά τους δε θα μπορούσαν.

το βλέπω διαφορετικά γιατί πιστέυω πως οι περισσότεροι δεν είναι αρίστεροι, αυτή τουλάχιστον είναι η πεφωτισμένη άποψή μου.

Αν αυτό κατάλαβες πως θεωρώ σαν βασικό λόγο κάνεις λάθος.
Αφού όμως δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις στην δική μου ανάλυση να μου επιτρέψεις να κάνω και το ίδιο για τη δική σου.
Εσύ βλέπεις την ανάπτυξη (με ή χωρίς εισαγωγικά) ως κάτι κακό κυρίως επειδή υπάρχει κάποιος που θα βγάλει πολύ περισσότερα από την εργατική τάξη…
Όταν (και αν) γίνει αυτό που οραματίζεσαι για την χώρα τα ξαναλέμε