Εκλογές 2012

ενώ εγώ το έκανα;

από πότε είναι απαξιωτικό κάτι τέτοιο;

ποιός τώρα ισχυρίζεται πως τα ξέρει όλα;

Όχι απλώς επειδή κάποιος θα βγάλει πολύ περισσότερα από την εργατική τάξη αλλά γιατί θα τα βγάλει εκμεταλλευόμενος την εργατική τάξη. Κοινώς αν είναι να πρέπει να δουλεύω 12 ώρες την ημέρα και με τα μισά λεφτά από τώρα, ε, ας μην έρθει η γαμημένη η ανάπτυξη ποτέ.

Φυσικά η λέξη ανάπτυξη σε κάθε οικονομικό σύστημα έχει άλλη έννοια οπότε όταν (και αν) γίνει αυτό που οραματίζομαι για τη χώρα τα ξαναλέμε.

φυσικά…αν και το να μιλάμε αυτή τη στιγμή για ανάπτυξη είναι λίγο άκυρο

Όταν έρθετε στα πράγματα μην με στείλεις σε ξερονήσι ε; :stuck_out_tongue:

Θα στειλουν και εμενα, οποτε μην αγχωνεσαι, παρεα θα ειμαστε…:stuck_out_tongue: μια τηλεορασουλα να βλεπουμε την ομαδα του στρατου (Θρυλος) και ολα κομπλε:!:

Ενώ εσείς τσακώνεστε, οι αναρχοκαρατζαφερικοί αλωνίζουν στα δικαστήρια: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231197118

ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΜΟΣ

  1. Ναι

  2. Γράφεις ότι ο ελληνικός λαός ψηφίζει χωρίς πολιτική συνείδηση και ενεργεί άβουλα. Απαξιώνεις λοιπόν την όποια επιλογή έκανε ο κάθε ψηφοφόρος αποκαλώντας τον ουσιαστικά “πρόβατο”. Τώρα αν δεν δέχεσαι τις έννοιες και τους λογικούς συνειρμούς της νεολληνικής γλώσσας, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι’ αυτό.

  3. Κανείς.

Απλώς στη λογική “το εκλογικό σώμα είναι ανίκανο να επιλέξει σωστά” μια επακόλουθη λογική είναι “επομένως πρέπει κάποιοι άλλοι να του επιβάλλουν τις σωστές επιλογές”.

Αυτή ήταν και η επίσημη δικαιολογία της χούντας, η άναρχη πολιτική κατάσταση της δεκαετίας του '60.

Κρίμα για την επίθεση…πάνω απ’όλα είμαστε φιλόζωοι και κατακρίνουμε τις επιθέσεις σε πιθήκους

Στα ξερονήσια μας στέλνανε, δε στέλναμε εμείς.
Θα σου έλεγα για στέπες, αλλά πού να τις βρεις τώρα στην Ελλάδα. Κονσερβοκούτι μου μυρίζει… :stuck_out_tongue:

Το ξέρεις πως κάνεις κι εσύ το ίδιο (όπως και όλοι μας) και ξέρεις πως έχεις δώσει κι εσύ πάμπολα παραδείγματα όπου ως “πεφωτισμένος” κρίνεις τους άλλους και το “πώς ψήφισε ο λαός”. Μην πετάς σέντρες για εύκολα γκολ. Και το από κάτω κόμμα πήρε 13% των ψήφων…

εγώ λέω πώς δεν το έκανα, άρα μόνος σου βάζεις τον εαυτό σου στην κατηγορία “τα ξέρω όλα και δεν έχω ποτέ λάθος”

Γράφω πως ο λαός ψηφίζει χωρίς ΠΟΛΙΤΙΚΗ συνείδηση σκέτο. Δεν του βάζουνε το ψηφοδέλτιο στα χέρια, ούτε του επιβάλλουν τι να ψηφίσει για να χαρακτηριστεί άβουλο ον. Ψηφίζει βάσει το οικονομικό του συμφέρον, άρα μια χαρά βούληση έχει. Αν εσύ αδυνατείς να καταλάβεις τι λεώ στα απλά ελληνικά που γράφω, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

οκ…βέβαια ο συνειρμός για το τι πιστεύεις πως θα χαρακτήριζα φυσιολογικό να ακολουθήσει είναι κάπως αφθαίρετος, το λιγότερο

Τη γνώμη μου είπα.Φυσικά και διαφωνώ με το τι ψήφησαν …τώρα αν εσύ ταυτίζεσαι με όλο το εκλογικό σώμα τι να πω;

Όχι κάρβου, δεν το κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Εάν το έχω κάνει σε άλλες περιπτώσεις τότε όποιος ερχόταν να μου πει ότι την έχω δει παντογνώστης θα είχε δίκιο.

Το απόσπασμα για το ΠΑΣΟΚ το έγραψα ως απάντηση στον shadowking ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ανέβηκε σε συγκεκριμένες περιφέρειες επειδή οι ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ πήγαν στην ιδεολογικά εγγύτερη επιλογή.

Η λέξη διάβρωση χρησιμοποιήθηκε μόνο και μόνο για να πω ότι κατά τη γνώμη μου η βάση των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ στην πραγματικότητα είχε (ανά κατηγορίες) αρκετές ιδεολογικές διαφορές. Ξέρω ένα σωρό εθνικιστές πχ. που ψήφιζαν ΠΑΣΟΚ για τους χ,ψ λόγους.

  1. Λολ, επειδή εγώ θεωρώ ότι το έκανες, με βάζει στην κατηγορία του παντογνώστη που απαξιώνει όλοκληρο εκλογικό σώμα? Whatever…

  2. Έγραψες ότι άγεται (άγομαι = καθοδηγούμαι). Αν το αναιρείς τώρα και λες ότι απλά ψήφισε ανάλογα με το συμφέρον του, κάτι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή, είμαστε ΟΚ.

  3. Όχι δεν είπα ότι εσύ το χαρακτηρίζεις φυσιολογικό. Είπα ότι επακόλουθο του “ο λαός είναι ανίκανος να αποφασίσει σωστά” είναι το “να αποφασίζουν άλλοι γι αυτόν”.

Αλλά αφού αναίρεσες τελικά και απλώς υποστηρίζεις ότι το εκλογικά σώμα ψήφισε με βάση το οικονομικό του συμφέρον (κάτι απόλυτα συμβατό μάλιστα με την οικονομική θεωρία που ενστερνίζεσαι), το λήγουμε εδώ και όλα καλά. :slight_smile:

Δηλαδή θες να μου πεις ότι το tea party δεν είναι στην [B]πλειοψηφία [/B] του υπερσυντηρητικό?
Δηλαδή οι θέσεις των [B]περισσοτέρων[/B] που το εκφράζουν, υπέρ των πολέμων, εναντίον των μεταναστών και οι ακραία συντηρητικές θέσεις τους στα κοινωνικά θέματα (δικαιώματα ομοφυλοφίλων, εκτρώσεις κλπ) είναι με κάποιο τρόπο “φιλελεύθερες”?
(boldαρισα το πλειοψηφία, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που διαφοροποιούνται σε κάποια από αυτά, αλλά είναι σίγουρα μειοψηφία)
Με αυτή την έννοια βρίσκω αρκετούς παραλληλισμούς με τον τζήμερο.

προφανώς…σου λέω πως δεν το έκανα και εσύ επιμένεις πως το έκανα δηλαδή λες και ξέρεις καλυτερα το τι σκέφτομαι εγώ. άλλωστε το παντογνώστης δεν πήγαινε στο συγκεκριμένο σχόλιο αλλά γενικότερα. βέβαια το αρνήθηκες στον Καρβου οπότε ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του…

απλά στα δικά μου χωριάτικα ελληνικά αυτό μπορεί να σημαίνει και την άτακτη μετακίνηση κατα το δοκούν. Αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο ζητώ συγνώμη για τη λάθος διατύπωση

οκ

βεβαίως και όλα καλά :slight_smile:

Ο κόσμος το ?χει εξώφυλλο…

kathimerini.gr

Την περασμένη εβδομάδα τα μεγάλα περιοδικά της Δύσης είχαν στο εξώφυλλό τους την Ελλάδα. «Αντίο Ακρόπολη» έγραφε το Spiegel. «Το ελληνικό τρέξιμο» ήταν ο περιπαικτικός τίτλος του Economist και για όσους δεν κατάλαβαν το άρθρο εσωτερικά τιτλοφορούνταν «Η ελληνική Εξοδος κεφάλαιο 1».

Ολοι στον κόσμο -πολιτικοί, ΜΜΕ, τράπεζες, οργανισμοί, διακρατικά όργανα κ.λπ.- μιλούν για έξοδο της χώρας μας από το ευρώ. Μόνο στην Ελλάδα ο κ. Δραγασάκης επιμένει ότι αυτά είναι φούμαρα προς εκβιασμό. Και να σκεφτεί κανείς ότι ο εν λόγω οικονομολόγος δεν είναι ΚΟΕ ούτε Παναγιώτης Λαφαζάνης. Είναι από τις σοβαρές φωνές του «Συνασπισμού».

Ισως να το ?χουν ανάγκη οι πολίτες, αλλά πολλοί δεν θέλουν να πιστέψουν ότι υπάρχει στην Ευρώπη σχέδιο Β για την περίπτωση που η Ελλάδα αποφασίσει να αυτοκτονήσει. Οτι στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες άπαντες περιμένουν να τοποθετηθεί η συνιστώσα «Ρόζα» για να δουν τι θα κάνουν με την ΟΝΕ. Οτι έντρομοι περιμένουν να πάει ο κ. Τσίπρας στις Βρυξέλλες για να τους πετάξει το Μνημόνιο στα μούτρα και να πει: «Δεν σηκώνω και πολλά, μαντάμ Μέρκελ. Ρίξε, τώρα, μερικά δισ. για να ?χουμε να πορευόμαστε τους επόμενους μήνες». Οτι έμφοβοι οι υπόλοιποι πρωθυπουργοί της Ευρωζώνης δεν θα σκεφθούν τα δικά τους προβλήματα, τους δικούς τους ψηφοφόρους-φορολογούμενους, τις δικές τους αντιπολιτεύσεις, τις δικές τους εφημερίδες, αλλά θα τρέξουν μην τυχόν και χάσουν το 2% της Ευρωζώνης.

Πρέπει πια να σταματήσουμε να ζούμε με αυτάρεσκους μύθους. Αν επιλέξουμε τον δρόμο της καταστροφής καλά είναι να κάνουμε πρώτα τους λογαριασμούς μας. Ολοι οι άλλοι -κυβερνήσεις, τράπεζες, οργανισμοί, διακρατικά όργανα- το έχουν ήδη κάνει. Δεν έχουν μόνο σχέδιο Β΄, αλλά και σχέδιο Γ΄ και σχέδιο Δ΄. Μόνο εμείς δεν σχεδιάζουμε τίποτε. Εξ ου και η έκπληξη από το γεγονός ότι ο κ. Ρίτσαρντ Πάρκερ (Αμερικανός σύμβουλος του πρώην πρωθυπουργού κ. Γιώργου Παπανδρέου), έπαιξε με τα οικονομετρικά μοντέλα για να δει τι θα σημάνει για τη χώρα μας μια έξοδος από το ευρώ. Στην Ελλάδα συνηθίζουμε να αφήνουμε το μέλλον μας στο κισμέτ και στις φρούδες ελπίδες «ας τολμήσουν και θα δούνε τι θα πάθουν!». Δεν μετράμε πόσοι έχουν μετακινηθεί στο απέναντι στρατόπεδο και φλερτάρουν με την ιδέα της εξόδου μας από το ευρώ· ακούμε τις ανοησίες του κ. Τσίπρα περί «Εurozone is going to the hell».

Ετσι, όμως, δεν κάνουμε αυτό που εκστόμισε η κ. Λαγκάρντ. Ελπίζοντας στο καλύτερο, δεν προετοιμαζόμαστε για το χειρότερο, με αποτέλεσμα όταν αυτό θα έρθει να γίνει χείριστο. Αντ? αυτών ακούμε τα παπαγαλάκια του ΣΥΡΙΖΑ να μας αποκοιμίζουν ότι τίποτε δεν πρόκειται να συμβεί και όλες οι δηλώσεις Ευρωπαίων αξιωματούχων είναι θεατρινισμοί για ελληνική κατανάλωση. Παπαγαλίζουν τις κατά συνθήκην δηλώσεις Ευρωπαίων ηγετών ότι «δεν θέλουμε να φύγει η Ελλάδα από το ευρώ», αποσιωπώντας το δεύτερο σκέλος, «αρκεί να εφαρμόσει τα συμφωνηθέντα».

Τα πράγματα είναι απλά: το στρατόπεδο εκείνων που πιστεύουν ότι η Ελλάδα κακώς βρίσκεται στην Ευρωζώνη μεγαλώνει. Η αμετροέπεια του κ. Τσίπρα στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες το ενισχύει. Από κάθε γωνιά της οικουμένης έρχονται προειδοποιήσεις. Ακόμη και ο «φίλος» κ. Μεντβέντεφ ζητεί να εφαρμόσουμε το πρόγραμμα. Εμείς ποιους θα πιστέψουμε; Αυτούς ή τον κ. Στρατούλη κι άλλους θαμώνες των τηλεκαφενείων;

Απίστευτη ανατροπή - Οι τελευταίες δημοσκοπήσεις δείχνουν τον ΛΑΟΣ στη Βουλή!

Λόγω των αποστατών και τις αλητείας που γίνεται εις βάρος του Καρατζαφέρη, ο ΛΑΟΣ κερδίζει συνέχεια πόντους και είναι κοντά στη Βουλή.
Όλες οι δημοσκοπήσεις…
που κάνουν τα κόμματα δείχνουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Χθες δημοσκόπηση που ολοκληρώθηκε για λογαριασμό της ΝΔ το ΛΑΟΣ είναι στο 3,2% ενώ σημερινή για λογαριασμό του ΣΥΡΙΖΑ είναι στο 3,5%. Φοβερός ο Σαμαράς που με τις ύβρεις του σε ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή κατάφερε να κάνει τον Τσίπρα πρώτο και την Χ.Α με δυνατό ποσοστό στη βουλή.

Το ίδιο έργο παίζεται και με το ΛΑΟΣ μιας που οι εξαγορές πρώην στελεχών του το ξαναβάζει στη βουλή. Αφήνει ιστορία ο Αντώνης!

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/05/blog-post_9553.html
http://dimotikosafari.blogspot.com

ΗΜΑΡΤΟΝ:!::!::!:

Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα γράφεις για την κατάσταση που επικρατεί στον συντηρητικό χώρο. Άλλωστε πολλά από αυτά ππυ γράφεις τα έχω κατά καιρούς γράψει και εγώ κρτικαροντας από την δική μου οπτική.
Παρ’ όλα αυτά, όλος αυτός ο συρφετός που περιγράφεις παραπάνω, θέλεις γιατί κάποιοι από αυτούς έχουν εμπειρία διακυβέρνησης, θέλεις γιατί θα τρομάξουν λιγότερο τον όποιο επενδυτή που μπορεί και να παραμυθιαστεί λίγο πως στην Ελλάδα κυβερνά συντηρητική κυβέρνηση και να κερδίσουμε χρόνο, είναι εκτιμώ λιγότερο επικίνδυνος -άρα και προτιμότερος- από τον συριζα, τις συνιστώσες του, τα στελέχη του που συναγωνίζονται στο ποιός θα στείλει περισσότερους πολίτες στα γκισέ με την δήλωση της ημέρας και φυσικά τον περίγελο της Ευρώπης πλέον (άξιο βαζελοπαίδι) τον αρχηγό του!

Τώρα σε χαλάει η απλή αναλογική; :stuck_out_tongue:
Διάβασε το πρόγραμμα του Μάνου, κάνε έναν κόπο. Η πρόταση για πάγιο φορολογικό συντελεστή (και η Ντόρα είχε αντίστοιχο στο πρόγραμμα της για να είμαστε δίκαιοι) δεν θα ανακουφίσει περισσότερο το “κεφάλαιο” που είτε φοροδιαφεύγει μέσω off shore ή γνωριμιών στις εφορίες είτε έτσι και αλλιώς ξέρει πως να επωφελείται από την φορολόγηση εταιρειών. Θα ωφελήσει την μεσαία τάξη που αυτή τη στιγμή στενάζει και είναι η βαρύτερα φορολογούμενη στην Ευρώπη με τον συντελεστή να κοντεύει το 50% (με έκτακτη εισφορά, χαράτσια, αυξημένα τέλη κυκλοφορίας κλπ.), τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους που δεν έχουν τρόπο να κρυφτούν.

@drizzt: Το Tea Party ήταν πάνω από όλα ένα κίνημα ενάντια στην υπερβολική φορολογία και την διόγκωση του κράτους. Ζητούσε την επιστροφή στις παραδοσιακές Αμερικάνικες αρχές της περιορισμένης κυβέρνησης και της ατομικής ευθύνης. Δεν ξέρω αν αυτά σου φαίνονται “υπερσηντηρητικά”, αυτή ήταν η ταμπέλα που έσπευσαν να τους φορέσουν τα ευρωπαϊκά media (αλλά και κάποια προσκείμενα στον Ομπάμα στις ΗΠΑ). Ο κόσμος που μαζευόταν στις συγκεντρώσεις τους δεν ήταν απαραίτητο να συμφωνούσε μεταξύ του σε ένα τόσο διχαστικό ηθικό θέμα όπως η έκτρωση, αλλά ούτε και στην μετανάστευση. Το σίγουρο είναι πως με περιορισμένο κράτος πολέμους δεν κάνεις! Αντίθετα η εμπειρία δείχνει πως με αφορμή πολέμους το κράτος πάντα διογκωνόταν στις ΗΠΑ και η ομοσπονδιακή κυβέρνηση αύξανε τις αρμοδιότητες της και τις δαπάνες της.

ΥΓ: O Τζήμερος με όλα αυτά έχει τόση σχέση όσο έχει και πιθανότητες να είναι draft πρώτου γύρου στο ΝΒΑ

Damnation τέλειωνε με το τρολλάρισμα!
Χθες ο Σαμαράς ήταν “ο υπεύθυνος πατριώτης ηγέτης που έδειχνε μεγαλείο…” #-o

Δεν κατάλαβες ρε μιουλ.Το ίδιο λέω.Γιαυτό γραφω ήμαρτον.Μέτα απο τόσο αυτοξεφτίλισμα του Καρατζαφέρη ανεβάζει ποσοστά?Σαφώς έπρεπε να είναι στο 1% και όχι να μπαίνει στην βουλή.Α ρε μιουλ διάβαζε καλύτερα με αναγκάζεις να εξηγώ…:stuck_out_tongue:
Τα λόγια είναι περιττά

[B]Κον Μπεντίτ ‘‘Ξεβρακώνει’’ ΣΥΡΙΖΑ ![/B]