Εκλογές 2012

Έλα μωρέ, “παπαγαλάκι” κατά του συριζα θα είναι και ο “κόκκινος” Ντάνυ… :p#-o

Όταν έγραψα πιό πάνω για περίγελο της Ευρώπης… :roll:

Ο εδώ και μερικές δεκαετίες πράσινος Ντάνι (‘κόκκινος’ είναι μόνο κατ’ ευφημισμόν) πριν δυο χρόνια αλλιώς τα έλεγε όμως: http://youtu.be/jjg5KibsEQo?t=4m11s

Αφερέγγυοι άνθρωποι αυτοί οι ‘αριστεροί’, τουλάχιστον ο μεγάλος ηγέτης της (κεντρο-ακρο)δεξιάς παράταξης έχει εμπειρία στη διακυβέρνηση και θα διαχειριστεί την εξουσία με σοβαρότητα. Και [U][I]μαύρες σακούλες[/I][/U].

Βασικά αυτό είναι το κωμικοτραγικό της υπόθεσης. Την πέφτουν όλοι στην “αριστερά” λες και τόσα χρόνια οι “δεξιοί”, οι πράσινοι κτλ ήταν πρόμαχοι της φερεγγυότητας, της συνέπειας και της νοικοκυροσύνης. Είναι να τρελαίνεσαι! Προβάλλονται συνεχώς βίντεο και άτομα που οι κωλοτούμπες και η ασυνέπεια τους ξεπερνάει και τους πιο επίδοξους γυμναστές. Μιλάμε για θράσος τεραστείων διαστάσεων. Λίγο αξιοπρέπεια ρε γαμώτο…Πραγματικά δεν μπορώ να ξέρω. Μπορεί και η “αριστερά” να τα κάνει θάλασσα, αλλά όχι και να βγαίνουν όλοι οι καπετάνιοι της συμφοράς και να αποδίδουν ευθύνες και κατηγορίες για τα πράματα για τα οποία ευθύνονται οι ίδιοι!!

fyi

Ο ευρωβουλευτής των Πράσινων, Ντανιέλ Κον Μπεντίτ κατηγόρησε την Τετάρτη την ελληνική Αριστερά ότι λέει ψέμματα
στον ελληνικό λαό χαρακτηρίζοντας το πρόγραμμά της ούτε λίγο ούτε πολύ ως ηλίθιο και τρελό.

Ο ηγέτης των Πρασίνων στην Ευρωβουλή μιλώντας σε συνέντευξη Τύπου της «πράσινης« ευρωομάδας.ανέφερε χαρακτηριστικά: «Στο πρόγραμμα της Αριστεράς υπάρχουν δύο πράγματα: Η ακύρωση όλων των αποφάσεων όσον αφορά τους μισθούς, επομένως η ακύρωση της μείωσης των μισθών και δεύτερον, βασικός μισθός 1.300 ευρώ. Αυτό είναι τρελο! Τελείως ηλίθιο! Εάν ζητήσουμε από κάποιον να υιοθετήσει αυτό το πρόγραμμα, καλύτερα να του πούμε: «Θέλεις να αυτοκτονήσεις με πιστόλι ή με τσεκούρι;».

Ακομα ο Κον Μπεντίτ είπε ότι το πρόγραμμα της ελληνικής Αριστεράς «είναι γεμάτο ψέματα» και δεν μπορεί να αποτελέσει βάση για διαπραγμάτευση της χώρας με την Ευρωζώνη. «Ολοι ξέρουν ότι μια κυβέρνηση της Αριστεράς δεν θα καταφέρει να δώσει 1.300 ευρώ βασικό μισθό. Διότι τα πράγματα είναι απλά. Εάν πουν ότι καταγγέλουν εξ ολοκλήρου το μνημόνιο, δηλαδή καταργήσουν τις μειώσεις μισθών και δώσουν βασικό 1.300 ευρώ, η Ευρώπη θα πει «τέρμα, δεν σας δίνουμε άλλα χρήματα» σημείωσε χαρακτηριστικά.

(από το Βήμα)

Τα συμφέροντα των αφεντικών του θέλει να εξασφαλίσει ο δύστυχος, τι άλλο να μας έλεγε; Σου λέει, “ας πουλήσω λίγο φόβο ακόμα, όλο και κάποιος ξεφτίλας πασοκονεοδημοκρατοαπολιτίκ μικροαστός θα τσιμπήσει και θα ξαναγυρίσει στο μαντρί αυτών που τους οδήγησαν στη χρεοκοπία”… Καμία εκπληξη, καμία πρωτοτυπία!

Ο κόσμος που ψηφίζει κάτι άλλο από τους γνωστούς γαλαζοπράσινους απατεώνες (και τους νεοφιλ συνοδοιπόρους), δεν το κάνει για να πάει ο βασικός στα 1300, αλλά για να μην πάει στα 300 κι ακόμα παρακάτω, κάτι που είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα γίνει σε περίπτωση που κυβερνήσει το πολιτικό προσωπικό του ΣΕΒ.

Έλα μωρέ τον αρχικαπιταλιστή Κον Μπεντίτ :D:D:D

Πάντως μου φαίνεται αστείο πως όλοι σχεδόν οι μη υποστηρικτές του Συριζα επιτίθενται διαρκώς στον Τσίπρα κ τη στάση του κόμματός του. Εντάξει το καταλάβαμε ότι είστε οι άλλοι τόσο σοβαροί κ υπεύθυνοι, γι αυτό άλλωστε και έγινε μπουρδέλο η χώρα, ο Σύριζα έφταιγε και ο Τσίπρας που έκανε καταλήψεις.

Προσωπικά χέστηκα και για τον Τσίπρα και για το Συριζα. Μακάρι να έμπαιναν μόνο νέα άτομα στη βουλή που ουδεμία σχέση έχουν με συνδικαλιστικούς και κομματικούς χώρους.
Αλλά τέτοιο μένος μου κάνει εντύπωση.

Αφού οι άλλοι είναι τόσο σοβαροί κ υπεύθυνοι, γιατί δεν αρκούνται στο να εκφράζουν τις απόψεις και τις προτάσεις τους? Δεν είναι αρκετό αυτό για να πειστεί ο κόσμος?
Απλά μάλλον θέλουν να ανοίξουν τα μάτια του ανίδεου κ ευκολόπιστου λαού και να του δείξουν το φώς το αληθινό.

Είναι υποκρισία και αηδιαστικό αυτό το πράγμα που γίνεται, για άλλη μια φορά όλοι (κ εμείς μαζί) αναλωνόμαστε στο να κάνουμε βλακώδεις αναλύσεις πάνω στο χρώμα βρακιού του Σαμαρά και του Τσίπρα, αντί να δούμε τι πρέπει να γίνει για τη χώρα.
Θα ήταν πιο χρήσιμο να μιλάμε επί της ουσίας και στο τί κινήσεις κ μέτρα πρέπει να γίνουν ώστε να βελτιωθεί η κατάσταση.
Όλα τα άλλα ειναι κατα τη γνώμη μου απλώς διαιώνιση της ηλίθιας νοοτροπίας που είχαμε τόσα χρόνια, να λέμε ποιός είναι χειρότερος από τον άλλο, και τα σημαντικά να περνάνε κάτω από το τραπέζι.

Α ναι, και μην ξεχνάμε πως όλοι σχεδόν οι σωτήρες που με τόσο πατριωτισμό θέλουν να σώσουν (πάλι???) τη χώρα, είναι αυτοί που μας έφτασαν στο σημείο να διαβάζουμε καθημερινά για αυτοκτονίες και ανθρώπους που ψάχνουν στα σκουπίδια.

Όλα τα άλλα είναι μαλακίες και να χουμε να λέμε, imho.
Αυτά

Η Citigroup πάντως δε διευκρινίζει αν θα βγούμε από το ευρώ με Σαμαρά ή Τσίπρα:

Πιθανώς να το κάνει από λεπτότητα, για να μην επέμβει στα εσωτερικά μας.

Αυτό που “παρέληψε” το Βήμα να γράψει βέβαια, ήταν ότι αυτά τα είπε σε κοινή συνέντευξη τύπου με τον Χρυσόγελο των Οικολόγων. Όπου και μετά ανέπτυξαν τις προτάσεις του κόμματος και συμφώνησαν ότι αυτοί είναι τελικά που θα μας σώσουν. Οπότε προκύπτουν τρία τινά:
α. Αυτοί που πήραν τόσο στα σοβαρά τα λεγόμενα του Κον Μπεντίτ θα ψηφίσουν και Οικολόγους στις ερχόμενες εκλογές
β. Θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι τα λεγόμενά του είναι στα πλαίσια της αντιπαράθεσης των πολιτικών κομμάτων στην Ελλάδα όπου ο καθένας κατηγορεί τον άλλον πως το πρόγραμμά του είναι ανόητο οπότε δεν έχουν και μεγαλύτερη αξία από αυτά που λέει ο Σαμαράς για τον ΣΥΡΙΖΑ π.χ.
γ. Θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι τα λεγόμενά του είναι εξίσου σοβαρά όσο και το πρόγραμμα των Οικολόγων.
Διαλέχτε

δηλαδή ο συνομιλητής καθορίζει την ορθότητα των λεγομένων κάποιου;

Σε ποιόν θα πρέπει να απευθυνθούν αν πιστεύουν πως αυτά που λέει και εκφράζει είναι λάθος; Από τη στιγμή που το ποσοστό του είναι αυτό που είναι, θα μπει και στο στόχαστρο κριτικής αν αυτά που λέει βρίσκουν κάποιος να μην συμφωνούν, όπως όλοι οι υπόλοιποι.

Ναί σαφώς και δεν λέω πως είναι υπεράνω κριτικής, απλώς μου φαίνεται γενικά λάθος η νοοτροπία να κρίνουμε συνεχώς τους άλλους για τα λάθη μας, αντί να επικεντρωθούμε σε αυτά που εμείς θεωρούμε ότι κάνουμε κ θα κάνουμε σωστά.
Να στο πώ κ αλλιώς, εμένα δεν θα με πείσει κανείς πχ να μην ψηφίσω Συριζα η Δραση, δείχνοντάς μου τα αρνητικά τους. Είναι σαν να με θεωρούν ηλίθιο ότι δεν μπορώ μόνος μου να τα καταλάβω.
Περιμένω να μου πεί κάθε πολιτικός χώρος τι εκφράζει και ποιά είναι εκείνα τα μέτρα που θα προτείνει ώστε να μπορέσει να βελτιωθεί η κατάσταση της χώρας, ώστε αν τα βρισκω πειστικά και συμφωνώ μαζί τους, να τους επιλέξω στις επόμενες εκλογές.

Φυσικά η κριτική επιβάλλεται, αλλά νομίζω δεν πρέπει να ξεπερνά τον ουσιώδη διάλογο πάνω σε φλέγοντα ζητήματα.

@chinaski: ο συνομιλιτης μπορεί να μην καθορίζει την ορθότητα, αλλά σε κάθε περίπτωσηι τη σοβαρότητα.
Η κριτική είναι πάντα καλό να υπάρχει και να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου ώστε να βραθούν οι τρύπες στη σκέψη και αν είναι δυνατόν να διορθωθούν. Το θέμα είναι η κριτική να γίνεται για να βγεί κάτι καλύτερο και όχι για να βγεις κυβάρνηση ή για να μην χάσουν οι δικοί σου τα προνόμιά τους.

Φυσικά και όχι. Αλλά τότε απλά υπάρχει σύμπτωση απόψεων και όχι επιπλέον κύρος που αποκτούν τα όποια λεγόμενα. Οι απόψεις του “πράσινου” Ντάνι έκαναν το γύρο των ελληνικών εφημερίδων (και υποθέτω και γι αυτό αναφέρθηκαν και εδώ) γιατί τις λέει αυτός που (υποτίθεται ότι) έχει κάποιο κύρος. Ειδάλλως υπάρχουν και κάμποσοι φορουμίτες εδώ μέσα που λένε το ίδιο, δεν είδα να γίνονται είδηση.

Προφανώς και αναφέρθηκαν επείδη τα είπε αυτός που τα είπε…εσύ όμως τα συνέδεσες με τον Χρυσόγελο για αυτό και το σχόλιασα.

Οπότε είναι αυτό που λες…το βάρος των λεγομενων του είναι ανάλογο με το τι πιστεύεις για αυτόν που τα ξεστόμισε.

Ακριβώς αυτά που σκέφτομαι. Χεσμένο έχω και τον Τσίπρα (που όντως βγάζει μια αλαζονεία) και τον Συριζα. Αλλά αυτή η λάσπη που τρώει μειώνει τα άλλα κόμματα.
Είναι ακριβώς αυτό που λες, ότι είναι σαν να μην έχουν κάποιο συγκεκριμένο στόχο εκτός από το να μην βγει αριστερή κυβέρνηση. Μιλάμε για την υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

Κάτι άλλο που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι γιατί μιλάνε [B]τώρα[/B] ΠΑΣΟΚ-ΝΔ για πρόγραμμα ανάπτυξης. Τόσα χρόνια τι στον πέοντα έκαναν; Ήμασταν τόσο καλά που δεν τη χρειαζόμασταν; Και επιτέλους ας σταματήσει η καραμέλα “ο λαός έδειξε συγκυβέρνηση με την ψήφο του”. Δεν έγινε αυτό. Ο λαός ήθελε να καταψηφίσει τα κόμματα αλλά οι “οπαδοί” και οι “βολεμένοι” είναι περισσότεροι. Τόσους βλέπουμε καθημερινά που λένε “που μας έφερε το πασοκ” και “τον βλακα τον Γιωργάκη”, “τον Χόντρό τον Πάγκαλο που τα έφαγε” κ.ο.κ. Και όμως, αυτοί οι ίδιοι πάνε και τους ξαναψηφίζουν επειδή έτσι έχουν μάθει (κυρίως οι γενιά των γονιών μας).
Ο λαός δεν τιμώρησε τώρα τα μεγάλα κόμματα. Όταν μαζεύονταν τόσες χιλιάδες κόσμου έξω από τη Βουλή και άλλα τόσα σε Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Βόλο και δεν ξέρω και εγώ που αλλού την ώρα που ψηφιζόταν το 2ο μνημόνιο δεν είχαν μαζευτεί για να τους χειροκροτήσουν. ας το καταλάβουν αυτό.

Λίγες πληροφορίες για το ποιόν του “Πράσινου” #-o :? :lol: Ντάνι: http://mao.gr/2012/03/27/nuclearec/

:lol:

Α, εντάξει τώρα; Βρήκαμε σε δύο λεπτά αρκετή λάσπη στο google για να απαξιώσουμε μια πολιτική πορεία και έτσι μπορούμε πλέον πατώντας σε ένα χρωματισμένο άρθρο να ησυχάσουμε, γιατί προφανώς όσοι διαφωνούν μαζί μας κάποιο κουσούρι θα έχουν.

Βασικα στα @@ μας κιολας αν το ειπε ο “πρασινος” Ντανι, η οποιος αλλος…

Απο μονος του θα πρεπει να καταλαβαινει καποιος οτι 1300 κατωτερος μισθος, ειναι ισαξια προεκλογικη μπουρδα με αυτα που εταζαν και… εκαναν… ΝΔ - ΠΑΣΟΚ τα τελευταια 32 χρονια και οχι να περιμενει και επιβεβαιωση απο “αυθεντιες”.

Ο Κον Μπεντιτ δεν είναι προιόν παρθενογέννεσης και όπως όλοι όσοι ασχολούνται με τα της Ευρωπαικής Ένωσης έχει μια ιστορία πίσω του. Δεν είναι κακό να γνωρίζουμε με ποιους έχει συνταχθεί με αξιοθαύμαστη συνέπεια ο ?Πράσινος? Ντάνι και οι σύντροφοι οικολόγοι-πράσινοι της Γερμανίας κατά κύριο λόγο, τα τελευταία δέκα - δεκαπέντε χρόνια που αποτελούν έναν μικρό μεν υπολογίσιμο δε, παράγοντα στα πράγματα της πολιτικής σκηνής τόσο της Γερμανίας όσο και της Ευρώπης. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι επιμένει να συνταυτίζεται με τους γνωστούς μονοδρόμους και ταυτόχρονα αυτοπροσδιορίζεται ως οικολόγος ? πράσινος. Υπάρχει μια καθαρή ανακολουθία λόγων, πράξεων και ιδεολογίας στη συγκεκριμένη περίπτωση που προσιδιάζει σε τακτικές τυχοδιωκτισμού ή ακόμα και οπορτουνισμού, πράγμα για το οποίο υποτίθεται ότι ο ίδιος ο Κον Μπεντίτ εγκαλεί με αυστηρό τρόπο τον ΣύΡιζΑ. Πάντως δε θα έλεγα ότι διαφωνώ τόσο με τη διαπίστωση του (για τον ΣύΡιζΑ), όσο με την λύση που προτείνει τάχα μου ως ?σώφρον? και ?αντικειμενικός? παρατηρητής. Δηλαδή αν δεν αυτπροσδιοριζόταν ως Πράσινος ποια θα ήταν η πρότασή του σε περίπτωση μη εφαρμογής του μνημονίου ύστερα από μια ενδεχόμενη μονομερή καταγγελία του; Βομβαρδισμός τύπου Γιουγκοσλαβίας 1999 ή χερσαία επέμβαση τύπου Ιράκ 2003; Τι λέω τώρα, και στα δύο αποτέλεσε τον ιδανικό ιδεολογικό προπαγανδιστή, τύφλα να ΄χει η νεοφιλελεύθερη Bild και το νεοσυντηρητικό Fox News.