Εκλογές 2012

Η οικονομία θα αναγκαστεί να μετακινηθεί προς τον πρωτογενή τομέα και την εγχώρια παραγωγή, εκεί που θα έπρεπε να βασίζεται έτσι κι αλλιώς.

συγκεκριμενα τα χει αναλυσει οχι μονο σε αυτο το θρεντ αλλα και στις ιδεολογικες συζητησεις και στο οικονομικη κριση αλλα μαλλον δεν σας αρεσουν αυτα τα θρεντ

επισης για να συνεχισω ειναι απιστευτη αυτη η ελληναραδικη σταση να σκαρφαλωνει σε λειες επιφανειες

Ωραία και αυτό πότε λες να γίνει? Γιατί προφανώς χρειάζεται πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχεις κέρδος. Και ποιος σου λέει πως θα κάνεις εξαγωγές? Ποιος σου λέει ότι θα σε εμπιστευθουν οι αγορές?
Ποιός θα επενδύσει?
Και κάτι προσωπικό αλλά μπορεί να το απαντήσει και όποιος άλλος θέλει, δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει, αλλά θα πήγαινες να δουλέψεις στην επαρχία σαν αγρότης?

Aπαντάω Γιάννη σε σένα,γιατί σέβομαι τον τρόπο που γράφεις και εκφράζεσαι.
Καταρχήν δεν κατέστησα σαφές από ποιο μετερίζι μιλάω.Μπορεί και ο ίδιος να μαι “βολεμένος”,άρα ας μη βγάζουμε συμπεράσματα εύκολα.Λίγη αυτοκριτική επίσης,ποτέ δεν έβλαψε νομίζω.:wink: Είμαι ο τελευταίος που θα το έπαιζε ελιτιστής,αλλά δεν μπορώ και να το παίζω τζιμάνι στα οικονομικά,όπως αρκετοί εδώ μέσα ξαφνικά,έχοντας διαβάσει 10 αρθράκια στο ίντερνετ,νομίζοντας ότι πλέον μπορούν να χτυπήσουν τον Φρήντμαν σε debate…Υπάρχουν άτομα που το κατέχουν πραγματικά και υποστηρίζουν είτε τη μία είτε την άλλη άποψη και πραγματικά κάθομαι με πολύ ενδιαφέρον και διαβάζω τα όσα λένε.Οπότε μη λαμβάνεις το ποστ μου σαν “ελιτίστικο” ή “κατοχής της απόλυτης αλήθειας” αλλά ως μια ειρωνεία απέναντι σε αυτούς που περιέγραψα παραπάνω. Φυσικά και σεβαστή η άποψη του καθενός,αλλά το “υφάκι” δε το γουστάρω,οπότε γι αυτό και η συγκεκριμένη αντίδραση.:slight_smile:

Έχω την εντύπωση πως και το δικό σου ποστ(ελαφρώς παραλλαγμένο) θα ταίριαζε και ως απάντηση στα δικά τους.:wink:

Φιλικά πάντα.

Και αυτό γιατί δεν μπορεί να γίνει εντός του Ευρώ;
προφανώς θα μπορείς να ασκήσεις νομισματική πολιτική και να κάνεις το προϊόν πιο εκλκυστικό, αλλά αυτά που διακυβεύονται είναι πολύ περισσότερα καθώς δεν θα μπορείς να ικανοποιήσεις πρωταρχικές ανάγκες.
Παράδειγμα: Πρωτογενής τομέας είναι η αγροτική παραγωγή. Σωστά; Αν δεν έχεις όμως πετρέλαιο να βάλεις στα μηχανήματα πως θα καλλιεργήσεις; Θα πάρουμε μουλάρια και κάρα;

συγκεκριμενα τα χει αναλυσει οχι μονο σε αυτο το θρεντ αλλα και στις ιδεολογικες συζητησεις και στο οικονομικη κριση αλλα μαλλον δεν σας αρεσουν αυτα τα θρεντ

υπάρχει πρόχειρο το λινκ να μην ψάχνω γιατί δεν το πήρε κάπου το μάτι μου;

  1. Δεν μπορώ να απαντήσω σε τίποτα απ’ όλα αυτά με σιγουριά. Η άποψη μου αναγνωρίζω ότι είναι η πιο δύσκολη απ’ όλες αλλά μου μοιάζει να είναι και η μόνη που περιέχει κάποια προοπτική αλλά και ψήγματα αξιοπρέπειας.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εντός ευρωζώνης, με πολιτική λιτότητας επί 2,5 χρόνια τα κόστη αυξάνονται και οι μισθοί μειώνονται. Τίποτα δεν υπονοεί οτί αυτό ενδέχεται ν’ αλλάξει με κάποιον μαγικό τρόπο. Οι οικονομίες του ευρωπαϊκού νότου πιέζονται και συρρικνώνονται ενισχύοντας τις οικονομίες του βορρά.

  1. Εννοείται ότι θα πήγαινα, στα πλαίσια όμως μια αγροτικής πολιτικής με κεντρικό σχεδιασμό. Όχι κάτι τωρινά καραγκιοζιλίκια που διαβάζω από δω κι από κει που ζητάνε σκλαβους να τους δίνουν 500 ευρώ το μήνα για εποχιακές εργασίες όπως συγκομιδή.

Γι αρχή δε θυμάμαι τι έχω γράψει και πού, δεν παίρνω τόσο σοβαρά το φόρουμ. :stuck_out_tongue:

Για το πρώτο, μακάρι να μπορούσε να γίνει εντός ευρωζώνης. Όμως οι επικεφαλής της και οι πολιτικές που χαράζουν απ΄ότι φαίνεται δεν το επιτρέπουν. Εάν άλλαζε κάτι σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα μπορούσαμε να κουβεντιάσουμε πάνω σε διαφορετική βάση.

Όσο για τις πρωταρχικές ανάγκες, σόρι αλλά αρνούμαι να συμμετάσχω στην τρομολαγνεία. Αν βέβαια μια έξοδος από ευρώ ερχόταν βίαια και άτακτα (κάτι που είναι πιο πιθανό να συμβεί ακολουθώντας ύφεση επ’ αόριστον) τότε ναι για ένα διάστημα θα επικρατούσαν τριτοκοσμικές συνθήκες.

Από κει και πέρα, όπως βρίσκαμε πετρέλαιο πριν το 2001, έτσι θα μπορούμε να βρούμε και τώρα. Στην τελική πάμε στον σύντροφο Αχμαντινετζάντ που η Ε.Ε. του έχει επιβάλει εμπάργκο.

Για συγκεκριμένες παραγωγές και πάντα υπό προειδοποίηση(πχ δες τι έγινε με τον καπνό και τις επιδοτήσεις)

Όσο για τις πρωταρχικές ανάγκες, σόρι αλλά αρνούμαι να συμμετάσχω στην τρομολαγνεία. Αν βέβαια μια έξοδος από ευρώ ερχόταν βίαια και άτακτα (κάτι που είναι πιο πιθανό να συμβεί ακολουθώντας ύφεση επ’ αόριστον) τότε ναι για ένα διάστημα θα επικρατούσαν τριτοκοσμικές συνθήκες.

εδώ απαντάς μόνος σου

Από κει και πέρα, όπως βρίσκαμε πετρέλαιο πριν το 2001, έτσι θα μπορούμε να βρούμε και τώρα. Στην τελική πάμε στον σύντροφο Αχμαντινετζάντ που η Ε.Ε. του έχει επιβάλει εμπάργκο.

τσάμπα δεν δίνει κανένας…πόσο μάλλον σε αλλόθρησκους

Τζιμάνι στα οικονομικά (αν εννοεί εμένα ο hokam) δεν το έπαιξα ποτέ. Μάλιστα έχω ζητήσει ανοιχτά τη γνώμη άλλων παιδιών στο forum. Τώρα το να ξέρω ότι η χώρα έχει πρωτογεννές έλλειμμα δε νομίζω να είναι τόσο προχωρημένο. Το ξέρει μέχρι και η γιαγιά μου. Και ο hokam φαντάζομαι το ξέρει αλλά πρέπει αναγκαστικά να τα ρίχνει όλα στους δανειστές και τους τοκογλύφους.

Κάθε άλλο μαν.Τα ρίχνω σ αυτούς που δεν ψήφισα.:wink:

Chinaski δεν απαντάω μόνος μου.

Βάζω την υπόθεση “αν γίνει βίαια και άτακτα” και προσθέτω ότι η συγκεκριμένη εξέλιξη είναι πιο πιθανή με βάση το τι γίνεται τώρα.

Μόνο “βίαιη και άτακτη” μπορέι να είναι η έξοδος από το ευρώ.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Toυλάχιστον μπορούμε και συζητάμε. Εγώ πάντως θεωρώ πως θα είναι μεγάλο πισωγύρισμα αν βγούμε από το ευρω. Το αν έπρεπε να μπούμε και πως μπήκαμε είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να την κάνω, αλλά ούτε και τις απαραίτητες γνώσεις.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι σαν χώρα έχουμε εγκαταλείψει τον πρωτογενή τομέα από την δεκαετία του 80 κιόλας, δεν παράγουμε. Θεωρώ αδύνατο με τα δεδομένα που έχουμε τώρα να αλλάξει αυτό άμεσα, είναι και η νοοτροπία μας σαν λαός τέτοια. Αν βγούμε από το ευρω όλοι θα μας κοιτάνε με μισό μάτι, κανενας δεν θα μας εμπιστεύεται.

Η τρόικα λέει κάποια σωστά κατά την γνώμη μου πράγματα, μείωση του μη παραγωγικού δημόσιου τομέα για παράδειγμα, υπάρχει άνθρωπος που διαφωνεί? Πως έρχεται όμως ένα κόμμα και λέει ότι θα κάνει προσλήψεις? Θεωρώ από την άλλη άδικο το να κόβεις μισθούς στον ιδιωτικό τομέα

Yποθετω πως εννοει οτι ακομα και αν το Ελληνικο κρατος παρει αποφαση εθελουσιας εξοδου απο το Ευρω δε θα μπορεσει να συγκρατησει τις επιπτωσεις, γιατι δεν ειναι μια αποφαση που θα ξυπνησει το πρωι ο ταδε πρωθυπουργος και θα πει “Βγαινουμε απο το Ευρω με τους ορους μας”. Προυποθετει ενα πλανο το οποιο θα πρεπει να μεινει και κρυφο για να προλαβει κοινωνικες αναταραχες, ανωμαλιες στις αγορες κτλ. Θεωρω απιθανο να δουλεψει μια κυβερνηση στο project της εξοδου απο το Ευρω στα κρυφα (να διαπραγματευθει π.χ. τη βελτιστη, με βαση τα δεδομενα, ισοτιμια). Οποτε ειτε αναποφευκτα, ειτε με προεργασιες η εξοδος απο το Ευρω βιαιη και ατακτη θα ειναι κατα τη γνωμη μου

Λες πως παίρνεις το σενάριο της βίαιης και άτακτης χρεοκοπίας, άρα θεωρείς πως αυτό μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο λιγότερο απότομο;
Εγώ σου λέω πως η άποψή μου είναι πως δεν υπάρχουν πολλά σενάρια εξόδου από το ευρώ. Η κάνεις μούγκα πληρώνεις τους δανειστές και συνεχίζεις να προσπαθείς να φτιάξεις το κράτος σύμφωνα με όσα έχεις υπογράψει στο μνημόνιο (δεν αναλύω τώρα αν και πόσο μπορεί να γίνει μια κάποια διαπραγμάτευση των όρων) ή δηλώνεις στάση πληρωμών γυρνάς στη δραχμή και καμια 50αρια χρόνια πίσω

Σωστά

Διεργασία εξόδου χωρίς στάση πληρωμών δεν υπάρχει. Εκτος κι αν είναι κάποιος τόσο μαλάκας που θέλει να πληρώσει τα ευρώ που χρωστάει με δραχμές…

Ποια κρυφά για να αποφευχθούν κοινωνικές ανατραχές?

Εγώ δεν ζητάω καμία έξοδο από το ευρώ χωρίς την έγκριση του λαού και προς το παρόν αναγνωρίζω ότι η άποψή μου αποτελεί μειοψηφία. Δε θέλω κανείς φωστήρας να το αποφασίσει ερήμην της κοινωνίας, γιατί προφανώς τότε μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει.

Τέλος πάντων, εμένα η άποψή μου είναι ότι μπορεί η Ελλάδα να συνδιαλλαγεί και με χώρες εκτός ευρωζώνης, δεν υπάρχει κανενός είδους μονόδρομος.

Chinaski ας γυρίσουμε 50 + 100 χρόνια πίσω. Ακόμα και στο 1830 ας πάμε, η πολιτεία αυτή άλλωστε στήθηκε σε λάθος βάσεις απ’ την αρχή.

Κάποια στιγμή ένα αυτοκίνητο μπορεί να πάρει τον λάθος δρόμο και να στρίψει εκεί όπου η ανηφόρα δεν επιτρέπει στον οδηγό να δει ότι το τέλος είναι ένας μεγαλοπρεπέστατος γκρέμος.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1334802&postcount=1395

για το ιδεολογικες συζητησεις εχει πει πολλα πιο αοριστα αλλα δεν τα θυμαμαι

καταλαβαινεις κρισπ οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι σου και στωλκαρω ολα σου τα κομμεντ ετσι :stuck_out_tongue:

Εντάξει, βγάλε την “υποχρεωτική μετακίνηση εργατικού δυναμικού” όμως, αυτό ήταν λίγο τρολιά.

Αν στις 10 Ιουνιου βγει ο Τσιπρας πρωθυπουργος π.χ. και στις 10 Σεπτεμβριου ανακοινωσει οτι εχει δουλεψει και αποφασισε για ενα “προγραμμα με χρονοδιαγραμμα εξι μηνων ομαλης εξοδου απο το Ευρω”*, δε θεωρεις πως το “ομαλης” θα παει περιπατο? Με κοσμο να τρεχει απεγνωσμενα να σηκωσει οτι εχει απο τραπεζες μπας και το βγαλει εξω κτλ? Κοσμος ο οποιος δεν τον στηριξε, δεν θα αντιδρασει? Δεν νομιζω οτι θα ειναι μια απλη μιζερη καθημερινη μερα:p

  • Πιστευω πως κατανοεις πως οποιαδηποτε ηθελημενη εξοδος απο Ευρω δεν μπορει να γινει μπαμ και κατω, “σημερα μεσα/αυριο εξω”.