Εκλογές 2012

Aς κατέβει με τον Σαμαρά τότε.Πάμε για αυτοδυναμία.8)

700 ευρώ σύνταξη σε όλους. δηλαδή ο Μαρινάκης και εγώ θα πάρουμε 700 ευρώ σύνταξη. Ο Κακλαμάνης θα συνεχίσει να παίρνει ότι παίρνει και ο αγρότης που έπαιρνε 400 ευρώ θα πάρει 700. Τέρμα οι εργοδοτικές εισφορές και οι εισφορές από τους εργαζόμενους. 18 δις πληρώνει το κράτος τώρα( βέβαια τώρα έχουμε εισφορές κ φορολογία) , 15 θα πληρώνει με την πρόταση του Μάνου. [B]Σύνταξη για όλους στα 67[/B]. 3 χρόνια πριν τα 70 .

ε νταξ ναι ρεαλιστικό είναι .αρκεί να μην αναρωτηθεί κανείς πως στην Ιρλανδία ας πούμε που είχαν χαμηλή φορολογία δεν τίγκαραν στα φράγκα και πως στην Σκανδιναβία έχουν έσοδα από φορολογία για να προσφέρουν αυτα που λέει ο Μάνος. η αγορά να βάλει το χέρι της να έχουμε ανάπτυξη και επενδύσεις και προσλήψεις και αύξηση τζίρου επιχειρήσεων και αύξηση μισθών. αν δε το βάλει όμως το χέρι του ο Θορ , τότε πολύ φοβάμαι πως οι ανισότητες θα αυξηθούν. γιατί που εγώ γεννήθηκα στο κωλοχώρι, αν δεν βρω το νέο φέησμπουκ το πιο πιθανό είναι να βρω καμιά δουλίτσα στην εταιρεία του γιου του Μαρινάκη.

edit : ε αφού ο γαπ είναι αντεξουσιαστής ο γουσέτης είναι αριστερός. εγώ είμαι μετεμψύχωση του Βούδα. το νοιώθω.

ενω τώρα αυτό δεν υπάρχει καν ε? :stuck_out_tongue: και ούτε δάνεια και μαλακίες… αρπαγές και με τον νόμο

Εσενα που εισαι αριστερος σε χαλαει να παιρνεις οσο ο Μαρινακης; Η προτιμας την κατασταση οπως ειναι τωρα που καποιοι συμπολιτες σου παιρνουν συνταξεις πολλαπλασιες του ποσου που δικαιολογουν οι εισφορες τους;
Σε θεωρω εξυπνο παιδι. Αποκλειται να μην καταλαβες οτι τα 18 δις που αναφερει ο Μανος ειναι απο τον προυπολογισμο του κρατους και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ!!!
Η μειωση φορολογιας που λεει ο Μανος εχει να κανει με τη μειωση του κρατικοδιαιτου κρατους.

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι σημαινει σημερα δανειο στο Ελληνικο κρατος

νομίζω πως τα 18 δισ είναι από εισφορές και π/υ , ενώ τα 15 δις (κοστολόγηση Μάνου)θα είναι αποκλειστικά από τον προυπολογισμό . εγώ αναρωτιέμαι πωε θα προκύψουν τα λεφτά χωρίς φορολογία. ο Μάνος λέει στην ουσία πως θα προκύψουν απτην αύξηση του διαθέσιμου εισοδήματος που θα προκύψει από την ανάπτυξη που θα προκύψει από τη μείωση της φορολογίας.

Όπιος πιστεύει πως σύντομα εγώ και ο μαρινάκης θα έχουμε την ίδια σύνταξη ας σηκώσει το χεράκι. εγώ δεν το πιστεύω γιατί ξέρω πως αν εγώ ήμουν ο μαρινάκης σιγά μην άφηνα τα ωραία μου τα λεφτάκια σε έναν παπάρα εργαζόμενο.

εγω κατάλαβα. εσυ κατάλαβες τι λέω?
ο παππούς μου 82 ετων ,45 χρονιά εργασία με σύνταξη 645 ευρώ, και εχει πληρώσει φόρους ακινήτου, αλληλεγγύης, μείωση σύνταξης και μια (μικρή)νέα κράτηση.δεν χρειάζεται να ανησυχήσει για τον τσιπρα.
εμένα αυτό με στεναχωρεί πιο πολύ και οχι αν θα μου τα πάρει ο συριζα(που μιλάμε για ενα μελλοντικό και διαφορετικό στην πράξη γεγονός)

Συμφωνεις οτι δεν εχει νοημα οταν παμε να κοστολογησουμε κατι να τα βαλουμε ολα μαζι;
Το συγκεκριμμενο μετρο ειναι απολυτα κοστολογημενο. Αν θελει μετα ο Μανος να μειωσει τη φορολογια θα πρεπει να το κανει με αλλα μετρα ( μιλαει για μειωση του κρατους π.χ.) Και τα οφελη που δινει το μετρο ειναι παρα πολλα. Δεν κινδυνευει ο εργαζομενος να πληρωνει μια ζωη για να φαει τα αποθεματικα ενα λαμογιο. Μπορει να παρει τα μετρα του και να εχει τα δικα του αποθεματικα δεδομενου οτι δεν θα σπαταλησει τα λεφτα που θα εξοικονομει απο την καταργηση εισφορων. Ο εργοδοτης δυναται να προσλαβει περισσοτερο κοσμο. Και ολοι θα παρουν συνταξη στα 67 χωρις να εχουν πληρωσει τιποτα.

Υ.Γ1: Και τα δυο ποσα (15 και 18 δις ) ειναι αποκλειστικα απο τον προυπολογισμο.
ΥΓ2: σορυ αλλα δεν καταλαβα αυτο με τον Μαρινακη. Το ελληνικο κρατος θα δωσει 700 ευρω σε αυτον και σε σενα οταν πατε 67. Δεν θα τα δωσει ο Μαρινακης σε σενα. Το κρατος θα στα δωσει

Επικεφαλής του επικρατείας τους ήταν Γιάννη! Πιό επίσημις δεν γίνεται…

Θέλω να απαντήσω και σε έναν-δυό ακόμα αλλά τώρα βιάζομαι. Αύριο! :slight_smile:

Ο βενιζελισμός είναι το ανώτατο στάδιο του πασοκισμού.

Δε συμφωνώ, γιατί όταν συγκρίνουμε κάτι και θέλουμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα πρέπει να καταλάβουμε πρώτα πως βγήκαν τα νούμερα.χαίρω πολύ 18>15, αλλά αυτό μπορεί να μας το πει και ο τζορτζ μπους. ελπίζω δλδ :stuck_out_tongue: Τα 18 δις που δίνει τώρα το κράτος για συντάξεις συνδέονται με έσοδα που έχει από την φορολόγηση . Τα 15 δις που λέει ο Μάνος ( εκτός του ότι σε αυτά δεν βάζει το ποσό που θα προκύψει από τις συντάξεις άνω των 700 ευρώ που δεν θα πειράξει) θα συνδέονται με τα ,μειωμένα, έσοδα που θα έχει επίσης από φόρους.

Έχεις δίκιο για το Μαρινάκη, δεν έχει κανένα νόημα αυτό που έγραψα.εννοούσα πως στην πράξη ο Μαρινάκης δεν θα έχει ανάγκη καν τα 700 ευρώ γιατί θα έχει κάνει τα κουμάντα του. μέθυσα από την ευτυχία της εξίσωσης μου με τους εφολιστές. πάντα ήθελα να γίνω λόρδος :stuck_out_tongue:

Και μια ερώτηση… μόνο σε μένα φαίνεται παρανοικο να δουλεύω μέχρι τα 67? Καλύτερα πράγματα δηλαδή δεν έχω να κάνω, πέρα από το να δουλεύω δευτέρα παρασκευή μέχρι να πλησιάσω τα 70 και να ζήσω την ντόλτσε βίτα μου με 700 ευρώ?

Τελος θα πρότεινα να δείτε το καταστρόικα (μόλις τώρα το είδα γω), το ντοκιμαντέρ των Κιτίδη και Χατζηστεφάνου. Αφορά τις ιδιωτικοποιήσεις, περνάει μια γύρα και από άλλες χώρες και εστιάζει στο έλλειμμα δημοκρατίας. Πολύ ενδιαφέρον.
http://www.catastroika.com/

Όντως, ίσως είναι off topic, αλλά υπάρχει μια ροή από συζήτηση που ξεκίνησε on topic. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες «δεν έγιναν παρά 3 με 4 πόλεμοι ? δεν θυμάμαι ακριβώς ? στις παρυφές της Ευρώπης…». Πιθανόν αγνόησες, ας πούμε, τον Ναπολέοντα Βοναπάρτη. Σε κάθε περίπτωση, βεβαίως θα μπορούσαμε να «παίξουμε» με τους ορισμούς και να βγάλουμε όποιο συμπέρασμα επιθυμείς. Πάντως ακόμη και αν εξαιρούσαμε τους εθνικοαπελευθερωτικούς και τους εμφυλίους (κάτι που θα ήταν μεθοδολογικά ατυχές), υπολογίζω εκ του προχείρου ότι δεκαετία ειρήνης στον χώρο που σήμερα αποτελεί την Ε.Ε. δεν ολοκληρώθηκε. Ακόμη περισσότερο, από μνήμης, γενιά Ευρωπαίων που να μην γνώρισε τον πόλεμο δεν υπήρξε.

Επιπλέον, το «εθνικοαπελευθερωτικού τύπου [πόλεμοι], έτσι κι αλλιώς, μοιραία σήμερα δεν είναι πολύ πιθανό να υπάρξουν» δεν ξέρω πού το στηρίζεις. Πιθανόν να είσαι προσκολλημένος στην έννοια του κράτους σαν να ήταν απόλυτη και παντοτινή. Κατά μία έννοια, υπό διαφορετικές συνθήκες, οι Κορσικάνοι, οι Βαλώνοι, οι Καταλανοί και οι Ιρλανδοί (για να διαλέξω μόνο τέσσερις ανώδυνες για εμάς περιπτώσεις) είναι πολύ πιθανόν να είχαν επιλέξει την οδό των πολέμων ανεξαρτησίας. Επίσης, γράφεις έτσι ανώδυνα την λέξη «μοιραία», λες και αυτή η μοίρα δεν είναι αυτή που επιλέξαμε μέσω της Ε.Ε. και των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Δεν με έπεισες ότι η ύπαρξη της Ε.Ε. δεν είναι η αιτία της ειρήνης, πόσο μάλλον όταν συμπίπτουν χρονικά και μάλιστα για το πρωτοφανές χρονικό διάστημα των ήδη 60 ετών! Προσπάθησε να σκεφτείς, δε, ποιός ήταν ο τελευταίος από τους προγόνους μας που δεν έζησε πόλεμο και έζησε ελεύθερος. Παρά ταύτα, αντιλαμβάνομαι τον σκεπτικισμό σου για το μέλλον και συνεχίζω να υποστηρίζω ότι ακριβώς επειδή ζούμε αυτή την ιστορικά μοναδική περίοδο, οφείλουμε να στηρίζουμε την Ευρωπαική πορεία, να διορθώνουμε και να εξελίσσουμε την Ένωσή μας και να την προστατεύουμε από τα μιάσματα της φρίκης του πρώτου μισού του 20ου αιώνα.
[/SPOILER]

“Λογικό” κέρδος είναι αυτό που οδηγει σε τελικές τιμές που -σε συνθήκες ανταγωνισμού και όχι μονοπωλίων- δέχονται να πληρώνουν αρκετοί πελάτες ώστε να είναι η επιχείρηση βιώσιμη.
Παράσιτα και αεριτζήδες είναι μόνο οι κομματικοί στρατοί που μας έχουν κάτσει στον σβέρκο και πληρώνουμε φόρους, έκτακτες και ξανά-μανά έκτακτες εισφορές για να συνεχίζουν να έχουν μη παραγωγικές θέσεις “εργασίας” όταν πάνω από ένα εκταομμύριο πρώην εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα έχουν χάσει τις δουλειές τους και οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις κλείνουν η μία μετά την άλλη.
Αν δεν σου αρέσουν τα χρηματιστήρια μην βάλεις εκεί τα λεφτά σου. Εμπιστεύσου τα στον Τσίπρα (ουσιαστικά ποτέ του δεν έχει δουλέψει…), τον Σταρούλη (πρώην συνδικαληστής του ΟΤΕ…) και τον Γλέζο (επαγγελματίας… ήρωας) να τα χρησιμοποιήσουν για “ανάπτυξη”. Τα δικά μου δεν θα τα πάρουν στα βρωμόχερα τους, γιατί έχω κοπιάσει ποιλύ για να τα βγάλω μέχρι το τελευταίο σεντ!
Επίσης αν δεν σου αρέσουν οι ντίσνεϋλαντ, τα καζίνα και η F1 είναι δικαίωμα σου να μην πας σε αυτά όταν γίνουν. Αυτό που δεν είναι δικαίωμα σου είναι να θέλεις να κρατάς μία χώρα που βουλιάζει όμηρο μίας αποδεδειγμένα χρεοκοπημένης ρητορείας. Αυτής που έκανε την Βουλγαρία παράδειγμα προς αποφυγή στις κουβέντες μας. Γιατί αν οι “μισθοί Βουλγαρίας” μας φαίνονται -και σωστά- μία τραγική εκδοχή για το μέλλον μας, ας μην ξεχνάμε πως α) αυτό οι μισθοί για την Βουλγαρία αποτελούν βελτίωση σε σχέση με την προγενέστερη κατάσταση -κάτι που δεν θα ισχύει για εμάς με όλες τις ψυχολογικές συνέπειες, και β) αυτή η προγενέστερη κατάσταση στην Βουλγαρία ήταν προϊόν των σοσιαλιστικών ιδεών/πρακτικών.

“Σχεδόν πουθενά”; 8O
Mόνο την μεγαλύτερη και πιό καινοτόμο οικονομία του πλανήτη δημιούργησαν αυτές οι ιδέες εκεί…

  1. Άλλο το δικαίωμα του κάθε Τζαβέλλα ή… Καρβέλα, να τραγουδάει για ό,τι θέλει για κέρδος (το οποίο φυσικά και υπερασπίζομαι) και άλλο το πως εγώ τοποθετούμαι κριτικά απέναντι σε αυτό. :wink:
  2. Με αυτούς ήδη πηγαίνω!8) Αυτό ποιυ λέω είναι πως χρειαζόμαστε και κυρ-Παντελήδες, κακώς τους αποπαίρνετε, δεν είναι αυτοί το πρόβλημα.

@JimmyPage: Eίσαι off topic γιατί εδώ συζητάμε για τις Ελληνικές εκλογές, αλλά επειδή το ξέρεις πως σε αγαπάω :D, θα σου πώ 2-3 πράγματα που ξέρεις πως γνωρίζω:

[SPOILER]

  1. Eπειδή καταλαβαίνω πως αυτή ειναι η ουσία των ποστς σου: Eίναι η υγεία χώρος όπου η αγορά αποδεικνύεται αναποτελεσματική (market failure);
    Θα μπορούσε να το πεί αυτό κανείς μόνο αν η προσφορά λειτουργών της υγείας είχε αφεθεί ελεύθερη και πάλι το κόστος της ιδιωτικά παρεχόμενης υγείας δεν έπεφτε. Από την στιγμή που το ιατρικό κατεστημένο σε όλο τον κόσμο έχει θέσει τόσα εμπόδια στην είσοδο στο επάγγελμα (διαγωνισμοί με ποσοστώσεις δυσανάλογες με την ζήτηση για την είσοδο/προαγωγή σε ιατρικές σχολές, μακροχρόνιες σπουδές και πρόσθετες απαιτήσεις που επιβραδύνουν την έναρξη της επαγγελματικής δραστηριότητας αποθαρρύνοντας τους οικονομικά ασθενέστερους π.χ. το “αγροτικό” στην χώρα μας), η αγορά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ελεύθερη γιατί η προσφορά ποτέ δεν αφήνεται να ικανοποιήσει την ζήτηση.
    Παρ’ όλα αυτά, επειδή αναγνωρίζω πως το θέμα της υγείας συνδέεται άμεσα με το δικαίωμα στην ζωή, δεν είμαι τόσο κατηγορηματικά αντίθετος στο να είναι μέσα στις υποχρεώσεις του κράτους η παροχή βασικής ή/και επέιγουσας περίθαλψης. Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνεται με αυστηρό έλεγχο και του κόστους και του ποιοί τελικά απολαμβάνουν αυτές τις υπηρεσίες και πόσο συχνά. Ας μην ξεχνάμε πως τα νοσοκομεία (που δεν δημοσιεύουν ισολογισμούς και τα ελλείμματα τους δεν υπολογίζονταν στο συνολικό έλλειμμα του προϋπολογισμού στα χρόνια των “Greek statistics”) είναι από τα κύρια βαρίδια που μας βούλιαξαν στη χρεοκοπία…
  2. Πράγματι, η υγεία στις ΗΠΑ είναι προβληματική, πολλοί πολίτες δεν έχουν πρόσβαση σε αυτή. Μπορεί να σου το έχω πεί και εγώ παλιότερα. Αυτό βέβαια δεν εξαγνίζει αυτόματα την Κούβα και το σύστημα της που αποκλείεται να είναι τόσο καλό όσο λες όταν η χώρα αυτή είναι αποκομμένη από την έρευνα και τις εξελίξεις. Το αν κάποιοι Αμρικάνοι επέλεξαν να πάνε εκεί (που σίγουρα δεν είναι κάτι τόσο μαζικό όσο λες, υπάρχει και ο Καναδάς! :wink:) αυτό ήταν καθαρά θέμα κόστους.
    Το αν ο Morello με πτυχίο του Harvard βρήκε αυτή τη δουλειά, ήταν σίγουρα επιλογή του, ας μην κοροϊδευόμαστε. Οπως δεν έχω πρόβλημα να σου πώ πως η υγεία στην Αμερική δεν δουλεύει, σου λέω και πως με πτυχίο πανεπιστημίου πιό κάτω από το Harvard στα rankings συνήθως έχεις 3 με 5 προτάσεις για αξιοπρεπέστατες δουλειές πριν καν αποφοιτήσεις. Το πρόβλημα του Morello ήταν μάλλον πως δήλωνε κομμουνιστής ανοιχτά. Και στην Αμερική δεν υπάρχει ανοχή όπως εδώ για απολογητές εγκληματιών, τα πράγματα είναι απλά: "Aν θέλεις να είσαι ένας από αυτούς τράβα στην Κούβα ή στη Β. Κορέα, εδώ έχουμε άλλες αρχές"Το οποίο φέρνει την κουβέντα μας ξανά στην Κούβα…
  3. H Koύβα είναι ένα εξωτικό κάτεργο! Δεν ξέρω τι σου είπαν και ποιοί, αλλά είναι μία από τις στυγνότερες δικτατορίες που υπάρχουν ακόμα στον πλανήτη. Έχω γνωρίσει Κουβανούς όπως και πολλούς άλλους λατίνους που ζουν στις ΗΠΑ και έχω ταξιδέψει και σε κάποιες από αυτές τις χώρες (όχι στην Κούβα): Δεν έχω συναντήσει άλλους ανθρώπους που να σιχαίνονται τόσο αυτούς που κυβερνούν τη χώρα τους όσο τους Κουβανούς! Δεν υπάρχει άλλο λόμπυ στις ΗΠΑ που να αντιδρά τόσο στην άρση του εμπάργκο όσο οι Κουβανοί της “μικρής Αβάνας” στο Μαϊάμι! Κάτι θα έπρεπε να σου λέει αυτό.
    [/SPOILER]

@rockingmonster:
Γενικά με καλύπτουν αυτά που έγραψε πιό πάνω ο Vic Vega. Προσθέτω πως στο 2ο μισό του 19ου γινόταν της πουτάνας μεταξύ Γαλλίας και Πρωσίας, είχαν φτάσει οι Πρώσοι να πολιορκούν το Παρίσι…

Αυτο το μετρο δεν αναφερει πουθενα μειωση φορολογιας. Αρα το μετρο αυτο ειναι απολυτως κοστολογημενο. Παει αυτο. Η μειωση της φορολογιας που λεει ο Μανος λεει οτι θα την πετυχει με τη μειωση του κρατους. Αλλο θεμα αυτο. Αν θες το συζηταμε.
Για το 67 τωρα. Σου υπενθυμιζω οτι η συνταξη στα 67 ειναι χωρις εισφορες. Θες εσυ να βγεις στα εξηντα; Κανενα προβλημα. Αν αρχισεις να δουλευεις στα 23 σου θα εχεις 37 χρονια εργασιας. Δηλαδη επι 37 χρονια θα παιρνεις 16% παραπανω απο τον μισθο σου!!! Δεν φτανουν αυτα για να ζησεις απο 60 μεχρι 67; Μαλλον φτανουν και παραφτανουν και θα εχεις και αποθεμα για να συμπληρωσεις στα 700 που θα παρεις εξτρα στα 67 σου. Ετσι κι αλλιως το κρατος αυτο θα επρεπε να κανει. Να επενδυει τις εισφορες σου ωστε να παρεις συνταξη. (αν το κανει ειναι αλλη ιστορια) Τωρα τις εχεις εσυ στο χερι να τις αξιοποιησεις οπως θες. Με το συστημα που ισχυει τωρα υπαρχουν ταμεια που δινουν συνταξεις πολλαπλασιες των εισφορων που πηραν. Καταλαβαινεις ποσο αδικο ειναι αυτο για τα υπολοιπα.

Το catastroika το εχω ηδη δει μεχρι τη μεση. Δυστυχως τα στοιχεια που δινει δεν τα τεκμηριωνει. Δυσκολα θα με πεισει οτι οι Ανατολικογερμανοι μετανοιωσαν για την ενωση.

@crabsody: Σε πείθει ή όχι, είναι γεγονός. Μόνο η Μέρκελ (που ουσιαστικά ήταν σταλμένος από την δυτική Γερμανία ο μπαμπάς της) δεν μετάνοιωσε :roll:

@Mule: Είσαι από τους πλέον εξπέρ στο φόρουμ στην παραποίηση λεγομένων κατά το δικό σου συμφέρον. Αδικείσαι εκτός πολιτικής :slight_smile:

Σε τέτοιου τύπου στρατευμένα ντοκιμαντέρ, που φαίνονται να απλοποιούν περίπλοκες και πρωτοπόρες ιδέες και να τις σερβίρουν σε ευρύ κοινό που τσιγκουνεύεται τον χρόνο να διαβάσει, θα ευχόμουν να υπήρχε μεγαλύτερη επιστημονική τιμιότητα και προβολή όλων των απόψεων. Λυπάμαι που αυτή η νέα μορφή προπαγάνδας, ιδιωτικής προέλευσης, αγνοεί το σημαντικότερο μεθοδολογικό όπλο της αλήθειας: τον διάλογο και τον αντίλογο. Βολεύει να παρουσιάσουμε μόνο την πλευρά μας, μοδάτα και τσαχπίνικα, στον βιαστικό.

@stanger Ειναι γεγονος επειδη το λες εσυ; Παντως τα στοιχεια του το catastroika πουθενα δεν τα τεκμηριωνει. Επισης για να ειναι εστω και λιγο σοβαρο ενα τετοιο ντοκυμανταιρ θα επρεπε να φιλοξενει και την αντιθετη αποψη

Είναι γεγονός επειδή εδώ και 20 χρόνια αυτό λένε τουλάχιστον επίσημες δημοσκοπήσεις στη Γερμανία, επειδή αυτό λένε οι άνθρωποι που ζουν εκεί.
Δεν περίμενα το εν λόγω ντοκιμαντέρ για να πειστώ (ούτε το είδα κιόλας ακόμα…).

Την αντίθετη άποψη αγαπητέ τη βλέπουμε συνέχεια και την τρώμε όλη μέρα στη μάπα.

Μπορεις να μοιραστεις τις πηγες σου; Δεν το λεω κακοπροαιρετα. Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν. Ειλικρινα ενδιαφερομαι να τις δω και να τις δεχτω

Υ.Γ: βρηκα μια δημοσκοπηση αλλα λεει οτι το 1/8 θελει να ξαναχτιστει το τοιχος. Μαλιστα οι μισοι απο αυτους ειναι δυτικογερμανοι!!! Ε δε νομιζω οτι ειναι σοβαρο ποσοστο