Εκλογές 2012 (ποστάρουμε ΜΟΝΟ άρθρα, χωρίς σχόλια)

Συμφωνω απολυτως. Ειδικα με την μπολνταρισμενη προταση.

Συμφωνώ απολύτως, ειδικά με την μπολνταρισμένη λέξη. :stuck_out_tongue:

Εσυ μπολνταρες μια λεξη και την αποκαλεσες μπολνταρισμενη λεξη.
Εγω μπολνταρα δυο προτασεις, και τις αποκαλεσα μπολνταρισμενη προταση, ενω σκεφτηκα αρχικα να την πω παραγραφο, αλλα σιγα την παραγραφο με δυο κολλητες προτασεις, οποτε δεν εκανα εντιτ και το αφησα ‘‘προταση’’, πιστευοντας οτι δεν θα υπαρξει κανενας τοσο ψειρας που να το σχολιασει.

Το ποιντ αυτο ηταν ή κατι αλλο που δεν το καταλαβα οπως πχ οτι σου αρεσε η ελληνοποιημενη λεξη ‘‘μπολνταρισμενη’’ ? :stuck_out_tongue:

Όχι ρε Night δεν κάνω πλάκα. Υποστηρίζω το γεγονός ότι συμφωνείς με τον mandrake. :slight_smile:

Μου φαίνεται τα μπερδεύουμε λίγο.
Τόσα εκατομμύρια κόσμου δεν τα έσφαξε ο Τζήμερος,ούτε οι απολιτικ τον προηγούμενο αιώνα.
Για την ακρίβεια ποτέ δεν υπήρξε άτομο με τις απολιτικ απόψεις,με συνθήματα “πολιτική χωρίς πολιτικούς” και διάφορα τέτοια που να ηγήθηκε κάποιας κοινωνίας.Απλώς τον Τζήμερο και τον κάθε Τζήμερο θα τον καταπιεί το σύστημα όσο και να θέλει να είναι στον αφρό.

Από την άλλη πλευρά έχουμε οπαδούς του Ναζισμού.Αυτό νομίζω φτάνει.

Αυτό που γράφει ο Floydized!
Μην τρελαθούμε κιόλας! :roll:
Έχει κουράσει πιά το θέμα με τον Τζήμερο, στο άλλο εκλογικό θρεντ 10 διαφορετικοί χρήστες έχουν ποστάρει από μία φορά ο καθένας ως είδηση τις αποχωρήσεις στελεχών του και την ατάκα για τον “σωφέρ” του…

Τελικά μήπως δεν σας πειράζει τόσο που είναι λίγο ρατσιστής, απολιτίκ και χωρίς πτυχίο ο Τζήμερος αλλά το πως ζητάει να μικρύνει το κράτος; :-s
Γιατί αυτό το τελευταίο το θέλουμε και άλλοι, που ούτε για αστείο δεν μπορείτε να μας πείτε απολιτικ ή ρατσιστές :p, και διαθέτουμε και ιδεολογία και πτυχία! :smiley:

Πιστεύω ότι μετά τα σημερινά είναι κατανοητό γιατί θεωρώ τον Τζήμερο πιο ύπουλο και άρα πιο επικίνδυνο από την ΧΑ. Η ΧΑ όσο και να αποθρασυνθεί δεν πρόκειται να παρασύρει περισσότερο από το 5-6% του πληθυσμού και αυτό μάλιστα μόνο εκλογικά, όχι ενεργά. Αντίθετα ο Τζήμερος αν καταφέρει να ενσωματώσει όλο αυτό το και καλά “απολιτίκ” ρεύμα μπορεί να αποκτήσει δύναμη και λόγο. Ειδικά με τη ρητορική του “κομμουνισμός και φασισμός είναι το ίδιο πράγμα” δε θέλει και πολύ να μας γυρίσει σε εποχές πιστοποιητικού κοινωνικών φρονημάτων.

Όσο για το κράτος ρε Μιουλ, ξέρεις καλά ότι χέστηκα για το αστικό κράτος και τα μορφώματά του. Και αν και θεωρώ τον νεοφιλελευθερισμό τον κατά βάση ιδεολογικό εχθρό μου, ξέρουμε και οι δύο καλά ότι στην Ελλάδα το ποσοστό που συνειδητά τoν ακολουθεί είναι ίσως μικρότερο και από των συνειδητών αριστερών

Σε 3 μέρες είναι η επέτειος από την σφαγή στο Δίστομο.Ελάτε σε κάποια γιαγιά,που ακόμα φορά μαύρα,να της αναλύσετε και να της πείτε πως κάποιοι που υποστηρίζουν άτομα που έσφαξαν ένα χωριό μπροστά στα μάτια της,βίαζαν και ξεκοίλιαζαν έγκυες γυναίκες,βάζανε χειροβομβίδες στο στόμα,κόβανε μαστούς και πέη και τα βάζανε στο στόμα ενώ πρώτα τα έδιναν στα παιδιά των νεκρών γονιών και άλλα τέτοια απλώς κάνοντας ντου στα σπίτια είναι πιο…ακίνδυνοι καθώς υπάρχει ένας τύπος που θέλει “πολιτική χωρίς πολιτικούς” και “μικρό κράτος”#-o

Επειδή περί αυτού πρόκειται η διαφορά,και όταν ακούω τέτοια,σόρρυ κιόλας,αλλά μου σηκώνεται η τρίχα.

Αλήθεια δεν ξέρεις γιατί οι Γερμανοί ξεσπάσαν στα Καλάβρυτα?Ψάχτο μόνος σου άμα σε νοιάζει και θα καταλάβεις.Δεν θέλω να ρίχνω λάδι στην φωτιά μέρα που είναι σήμερα.Να μάθουμε λίγο ιστορία όμως ε…

Κοιτα,σκασε μην σου γαμησω καμια Παναγια ε,τολμας και μιλας για τετοια πράγματα

Tι να σκάσω ρε φίλε για ιστορικά γεγονότα μιλάμε.Όχι για ιδεολογίες.Αμα δεν ξέρεις εγώ σου φταίω?Μάλλον κάτι λάθος θα κατάλαβες.Δεν αντιλαμβάνομαι διαφορετικά την αντίδραση σου.

O ηθικισμός είναι ένα πι μακριά από τον πιθηκισμό.

damnation669 είσαι ηλίθιος.
δεν ρωτάω. είσαι ηλίθιος. αλήθεια

Έπρεπέ να ξεσπάσουν οι Γερμανοί. Άνθρωποι είναι και αυτοί.

Τι να αντιληφθείς ρε αυστραλοπίθηκε.

Άκου,έχεις γαμηθεί να λες μαλακίες από τις εκλογές και δώθε,δεν έχω ασχοληθεί μαζί σου-μάλιστα έχω παροτρύνει με ποστ μου και άλλους χρήστες να κάνουν το ίδιο μπας και σταματήσεις-αρκέσου στο ότι ακόμα δεν έχεις φάει μπαν και στην ελευθερία που σου δίνεται και μην κάνεις τέτοια σχόλια,σε τέτοια θέματα,με ειρωνεία κιόλας προς εμένα του στυλ “να μάθω και λίγο ιστορία”

Για τον Σαμαρά πες ότι θες,για τέτοια θέματα θα το βουλώνεις.Και το διπλωματικο στυλάκι αλλού,κατανοητό;

Αντε με τον καθε μαλακα.

Μπαναρετε με αν θέλετε,πόντο,δεν ξερω γω τι

Oκ το άρθρο είναι από την REALNEWS και έχει ανέβει στο http://www.istorikathemata.com/2010/12/to-o-1943.html

[B]To Oλοκαύτωμα των Καλαβρύτων το 1943[/B]

Του Τάσου Κ. Κοντογιαννίδη
a@kontogiannidis@yahoo.gr
Εκατοντάδες κάτοικοι των Καλαβρύτων, θ? ανηφορίσουν σήμερα όπως κάθε χρόνο, στο χωράφι του Καππή, στον τόπο της θυσίας, για να τιμήσουν και να θρηνήσουν τη μαζική εξόντωση χωρίς οίκτο 1300 αρρένων κατοίκων της περιοχής από τα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής. Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 1943, σαν σήμερα! Εκείνο το ομιχλώδες πρωϊνό, εμφανίστηκε στην πλατεία ένα
τάγμα της 117ης γερμανικής Μεραρχίας, ενώ άλλα δύο με βαρύ οπλισμό ακροβολίστηκαν δημιουργώντας ασφυκτικό κλοιό στην πόλη .

Το επιθετικό κτύπημα της καμπάνας ξυπνά τους ανύποπτους κατοίκους. Οι ναζί συγκεντρώνουν τους άνδρες απο 14 ετών και άνω και τους οδηγούν όπως τα πρόβατα στο λόφο του Καππή, ενώ τα γυναικόπαιδα στοιβάζονται στο σχολείο. Την ίδια στιγμή, η εμπρηστική ομάδα τους καίει αδιακρίτως σπίτια, εκκλησιές και καταστήματα της μαρτυρικής πόλης.
[B]Είναι η εφαρμογή της «Επιχείρησης Καλάβρυτα» σε αντίποινα για την εκτέλεση περίπου 80 αιχμαλώτων γερμανών στις 7 Δεκεμβρίου απο τον ΕΛΑΣ. Οι αντάρτες αφού σκότωσαν τους αιχμαλώτους στο Μάζι, πέταξαν τα πτώματά τους σε φαράγγι του Χελμού, ενώ τρείς τραυματίες τους πέταξαν σε πηγάδι.[/B]

Ελληνίδες θρηνούν μετά τη σφαγή των δικών τους στα Καλάβρυτα
Οι γερμανοί τους ανακαλύπτουν και γίνονται θηρία. βομβαρδίζουν ανηλεώς όλα τα γύρω χωριά που μετρούν το καθένα πολλούς νεκρούς? Και τώρα η σειρά των Καλαβρύτων με άνδρες κάθε ηλικίας να στέκονται απέναντι στα πολυβόλα. Ο καθηγητής Κώστας Αθανασιάδης τολμά και ρωτά τον ταγματάρχη Τέννερ « θα μας σκοτώσετε; , «όχι » απαντά εκείνος. Κι όλοι ανάσαναν με ανακούφιση.
Ξαφνικά κάτω απο την πόλη που την τύλιξαν οι φλόγες και οι καπνοί, μια φωτοβολίδα δίδει το σύνθημα. Ο Τέννερ σηκώνει το χέρι και φωνάζει. Πύρ !!! Απέλπιδες κραυγές ακούγονται απο τους μελλοθανάτους. Δέκα μυδράλια ξεχύνουν φωτιά και σίδερο?. Σε λίγο απόλυτη σιγή.Η μυρωδιά του θανάτου αναδύεται στη βουνοπλαγιά και οι δολοφόνοι ρίχνουν τη χαριστική βολή σε οποιον σαλεύει?
Δέκα-τρείς σώθηκαν απ? το μακελειό. Σαν να γύρισαν απο τον Αδη. Ο Πάνος Νικολαϊδης απόστρατος αξιωματικός που σώθηκε κάνοντας τον πεθαμένο, είχε αφηγηθεί παλιά το μακάβριο έργο των δημίων: « Άκουσα το παιδί του Αντώνη Δημόπουλου να τρέχει πάνω στα πτώματα και να φωνάζει, «βοήθεια, θέλω να ζήσω. Είμαι μαθητής μη με σκοτώνετε?». Ένας πυροβολισμός σταμάτησε τις φωνές του παιδιού!..

Ο λόφος του Καπή, στα Καλάβρυτα. Εδώ εκτέλεσαν τους Καλαβρυτινούς οι Γερμανοί.
Διασωθείς και ο 17χρονος Αργύρης Φερλελής, που πέθανε το Φλεβάρη του 2005 στα 77 του χρόνια. Δέκα χρόνια πριν, τέτοια μέρα, είχε αφηγηθεί:
« Είχα μείνει ζωντανός. Πλησίασαν οι Γερμανοί με τα πόδια να βουλιάζουν στο αίμα και έδιναν τη χαριστική βολή?. Δίπλα μου ένας γείτονας, μου λέει: έρχεται η σειρά μας. Φτάνoυν, του δίνουν δύο πιστoλιές στο κεφάλι και πετάχτηκαν τα αίματά του απάνω μου. Εμένα, όπως είχα το χέρι στο κεφάλι, με πυροβόλησαν, η σφαίρα τρύπησε το χέρι μου και με λάβωσε στο μέτωπο. Λέω τη γλύτωσα. Μετά από 10΄, έρχεται άλλος, με γραπώνει απ’ το γιακά, μου γυρίζει το πρόσωπο και μου δίνει άλλη μια πιστολιά. Να, εδώ, στην κoρφή? Έμεινα για λίγο αναίσθητος. ΄Όταν φύγανε οι Γερμανοί ανασηκώθηκα ανάμεσα στους σκοτωμένους και βλέπω στο δρομάκι ερχόταν η μάνα μου η Μαριγώ. Μου λέει - πού είναι οι άλλοι; Τ? αδέρφια μου, Βασίλης και Κίμων ήταν παραδίπλα σκοτωμένοι. Έφυγα πατώντας στο αίμα που κύλαγε σαν ποτάμι και το πόδι μου βούλιαζε?»
Ο γυναικόκοσμος που αντελήφθη τι έγινε άρχισαν τις κραυγές και στριγκλιές φρίκης, τρόμου και απόγνωσης. Οιμωγές σπαραγμού και οδύνης. Οι γερμανοί που κουράστηκαν να εκτελούν αθώους σε σταθερό στόχο, κάθονται ν΄ αναπαυθούν? Το Βερολίνο, διέταξε ανακρίσεις για τη σφαγή και παρέπεμψε τρείς αξιωματικούς σε δίκη για υπέρβαση διαταγών? Η θεία δίκη δεν τους άφησε ατιμώρητους. Ο στρατηγός Καρλ Φον Λε Σουίρ, ο Τέννερ και άλλοι αξιωματικοί σκοτώθηκαν στο ρωσικό μέτωπο?

Πηγή
Real News

Α πες έτσι, σκότωσαν 80 αιχμαλώτους ναζί που επιτέθηκαν σε άλλη χώρα, λογικό και δικαιολογημένο.