Οι Υ & Τ στην Αθήνα!

καλα απατο δεν πιστευω, εστω και τελευταια στιγμη θα μαζεψει ικανοποιητικο αριθμο… τετοια παρτυ δεν χανονται…

αν μπορει καποιος να ενημερωσει τι ωρα θα βγουν οι spitfire…

ΕΤΣΙ…

ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ !..

ΠΕΡΥΣΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ Ο ΑΡΜΕΝΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΑΜΜΕΡ…ΣΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ…

ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΧΙΤΑΚΙΑ ΛΟΙΠΑ ΚΟΛΠΑ…
ΕΔΩ ΑΚΟΥΜΕ [B]ΜΟΥΣΙΚΗ
[/B]!..

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ…ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΓΑΖΕΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ…

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ …ΜΠΙΓΑΛΗΣ!..

ΔΥΣΤΗΧΩς ΕΜΑΘΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑ ΣΤΑ 28 ΜΟΥ…

ΑΛΛΑ Η ΕΥΧΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ…ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ!..

ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΕ ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ…

ΑΝΤΕ ΠΛΕΟΝ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΑ ΛΑΙΒ)…

ΜΟΝΟ Ο ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΗΣ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ!:smiley:

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΛΟΓΟ SPIT…

ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΟΠΕΣ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΑΥΤΟ…

ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ

ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ?

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΑΒΑΕΙ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΞΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ γΚΑΡΥ ΜΟΥΡ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ…

ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗ ,ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΥ…ΚΑΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ Η ΜΠΥΡΑ Η ΜΠΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΘΥΕΝΤΙΚΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΡΟΚΕΝΤΡΟΛΙ…

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ…

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΥΤΗ ΜΙΛΑΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ…ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΤΥ!..

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ

Καλησπέρα !!! Ξέρει κανείς τι ώρα θα βγουν περίπου οι Spitfire και οι Y & T ???

doors: 20.00

Spitfire on stage: 21.00

Y&T on Stage: 22.15

μετα απο τετοια λαιβ μπορεις να βγεις εξω και να φωναξεις:

[B][SIZE=“7”]ΓΙ’ΑΥΤΟ ΡΕ ΓΑΜΗΜΕΝΟ HARD ROCK ΕΙΣΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ[/SIZE][/B]

και να γραψεις στ’αρχιδια σου οτι εχει βγει πριν και μετα…

κι οποιος εχει αντιρηση σιγουρα δεν ηταν στο κυτταρο αποψε…

καληνυχτες, τα υπολοιπα αυριο γιατι ειμαι σε παραληρημα και μπορει να τα παραπω…:stuck_out_tongue:

δεν μπορώ να πω οτι έχω λιώσει την δισκογραφία των Y&T (σε αντίθεση με τις album-αρες του Meniketi) ,αλλά το αποψινό live ΓΑΜΗΣΕ.

Βασικά όταν έχεις έναν τέτοιο μουσικό που ευχαριστιέται την κάθε νότα που παίζει ,αργά ή γρήγορα (ανάλογα πόσο υποψιασμένος είσαι στους Y&T) θα περάσει και σε σενα αυτή η διάθεση.
Τραγουδήσαμε (το περίμενα) ,φωνάξαμε (δεν το περίμενα αυτό) και όλα αυτά με ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπο. Πολύ feel-good συναυλία.
Μπράβο του .

-Για τα solo ,δεν το συζητάω καν .
-Το Rescue me ,ευτυχώς το έπαιξαν έστω και την τελευταία στιγμή.
-Το setlist ήταν πιο μικρό απο αυτά που παίζουν συνήθως ,αλλά έκαναν το χατίρι στην παραγγελιά του Summertime girls που είναι εκτος setlist στα πρόσφατα live.
-Σχεδόν sold out .Μπράβο μας .
-Γενικά καλές αντιδράσεις του κοινού ,με μια παρατήρηση μόνο ,οτι στο μοναδικό τραγούδι απο Yesterday And Today, υπήρξε μια χαλαρότητα.

ΕΤΣΙ…

δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο από το χτεσινό ξετίναγμα

ακομα να συνελθουμε απο το χτεσινο παρτυ…:smiley:

ξεκιναμε με spitfire, η επαφη μου με τη μπαντα ηταν 2-3 τραγουδια που ακουσα στο youtube προχτες… οποτε ερχεται η μπαντα και με στελνει κυριολεκτικα να ψαχνομαι, ειδικα απο το 3ο-4ο κομματι και μετα που εφτιαξε ο ηχος και ξεμουδιασαν εδειξαν μεγαλη μπαντα… σιγουρα θα τους δω σε λαιβ που θα παιζουν χεντλαινερς… παντως ηταν απο τις λιγες φορες που πετυχα τοσο κακο ηχο στο κυτταρο, ευτυχως εφτιαξε στους Y&T…

και κατα τις 22.20 βγαινει ο meniketti με την παρεα του και για 130 λεπτα περιπου χανομαι… αυτη η εμφανιση εβγαλε οσα συναισθηματα υπαρχουν και κατι παραπανω… πολυ καλοι μουσικη ολοι τους και φανηκε οτι γουσταραν πολυ που επιτελους ηρθαν ελλαδα… το κυτταρο σχεδον γεματο να τραγουδα, να χτυπιεται, να χαζευει στα σολο του meniketti και να ζητα κι’αλλο κιάλλο κι’αλλο… και 5 ωρες να κρατουσε δεν προκειται να κουραζομουν γιατι η μεγαλη μπαντα με ορεξη σε κραταει εκει να απολαμβανεις καθε νοτα… το μεγεθος τους δεν χωρουσε στο κυτταρο, ωρες ωρες αν μου ελεγες οτι ειμαι στο οακα με 90000 κοσμο θα σε πιστευα, αυτο εβγαζε η μπαντα χτες…

παμε στα του σετλιστ, ελειψαν πολλα προσωπικα αγαπημενα (contagious (ναι εγω το φωναξα 3-4 φορες), don’t wanna lose, open fire, hungry for rock) αλλα δεν θα αλλαζα τιποτα με το φοβο μη χαλασω αυτη τη μνημειωδη εμφανιση…
squeeze ρε πουστη μου, μολις ακουσα τις πρωτες νοτες τρελαθηκα τελειως ειναι το πρωτο κομματι τους που αγαπησα… τα καινουρια δεν τα ειχα ακουσει αλλα ηταν ολα πολυ καλα και εδεσαν ωραια με τα παλια, black tiger-mean streak-hurricane-squeeze για ατελειωτο haedbanging και παρε για φιναλε forever και resque me…χαμος…

ξερω οτι αρκετες φορες μετα απο μια πολυ καλη συναυλια λεω οτι ισως ηταν η συναυλια της χρονιας αλλα ειμαι σιγουρος οτι χτες για μενα ηταν… τα συναισθηματα ηταν σχεδον ιδια οπως περυσι μετα τους judas priest…

και υπερμπλουζαρα με 15 ευρω…:wink:

τι να λεμε τωρα, εκπληκτικη συναυλία…πραγματικά ότι καλύτερο εχω δει τελευταία. κριμα ενα τετοιο συγκροτημα να ειναι τοσο παραγνωρισμένο…

να τα βλέπουν άλλοι που δεν μπορούν να παίξουν πανω από 70 λεπτα κ κανουν κ αγγαρεία

ευκολα τους ξαναεβλεπα αυριο κιόλας… ναι ρε φουστη μου, αυτο ειναι το hard rock…

PS Άλλο ένα συγκρότημα στην κατηγορία του its one in a lifetime στην ελλαδα, όπως Kiss, ACDC, Danger Danger… Όσοι δεν ήρθαν εχασαν!

Έχουμε αποκαλέσει πολλές φορές πουτάνα τη ζωή, αλλά η εμφάνιση των Y & T, σε αναγκάζει να την αποκαλέσεις ακομα μία φορά έτσι. Η ΜΗ αναγνώριση αυτού του σχήματος στο βαθμό που θα έπρεπε είναι ανεξήγητο φαινόμενο. Τέλος πάντων, στα της στναυλίας.

Σχεδόν γεμάτος ο χώρος. Ο ήχος στους [B]Spitfire[/B] ήταν τραγικός και περισσότερο πιστεύω αδίκησε το νέο τραγουδιστή (τον οποίο δεν ήξερα) ο οποίος με εντυπωσίασε. Στα solos άκουγες λάσπη και πολύ θόρυβο γενικά, ενώ η εμφάνιση ήταν πολύ καλή και το setlist χωρίς πολλά κλασικά τραγούδια. Ο Ηλίας Λογγινίδης είναι ‘‘αμετανόητος’’ και μάλιστα βαδίζει σε πιο σκληρά μονοπάτια :slight_smile:

Οι Y & T. ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΗ μπάντα. Φοβερή κίνηση, άριστη απόδοση των τραγουδιών, διασκεδάζαν πραγματικά και φαινόταν και πιστεύω υπήρξαν στιγμές που ο Dave συγκινίθηκε με την αποθέωση που γνώρισε.

Για μένα ΚΟΡΥΦΑΙΑ στιγμή ήταν το [B]I’ ll Cry For You[/B], αφιερωμένο στον Phil Kennemore.
Τα είπε ΟΛΑ με την ΕΞΑΧΟΡΔΗ θεά ο αρχηγός. Τι παίξιμο, τι feeling! Συγκλονιστικές στιγμές επίσης τα, [B]FOREVER [B][/B][/B] [B]MIDNIGHT IN TOKYO[/B], [B]WINDS OF CHANGE[/B] και [B]I BELIEVE IN YOU[/B], οδωστροτήρες τα [B]MEANSTREAK[/B], [B]BLACK TIGER[/B], εκπληκτική η συμμετοχή του κοινού στο [B]FROM THE MOON[/B], [B]Hard Times[/B], [B]Eyes Of a stranger[/B], παραγγελιά το SUMMERTIME GIRLS (καλά ρε παιδιά ΤΟ πλέον ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ τραγούδι της ιστορίας τους ζητήσατε?) με φοβερό [B]RESCUE ME[/B] για κλείσιμο.

Κοιλιά είχαμε στα 2 συνεχόμενα τραγούδια του Facemelter. Τo τρίτο (I’ m coming home) ήταν καλούτσικο.

Επίσης κάθε φορά που έπαιζε ένα συναισθηματικό τραγούδι, στο καπάκι έπαιζε ένα δυναμικό :wink:

Έχουν τόσα τραγούδια, που όλοι θα βρούνε κάτι που έπρεπε να παιχτεί, όμως απορώ που δεν έπαιξε το [B]Lonely Side of town [/B]και φυσικά το [B]Do You Know[/B]. Σε συγχωρώ Dave, την άλλη φορά :slight_smile:

Τα solos του, είναι πέραν πάσης περιγραφής και [B]ΑΥΤΗ Η ΦΩΝΗ[/B], αυτή η [B]ΧΡΟΙΑ[/B]…κάπως έτσι τραγουδάει ο Coverdale σήμερα :stuck_out_tongue:

Πραγματικά ρε γαμώτο, πόσο καλύτερο συγκρότημα ήταν οι Whitesnake ?

τσιμπησα και απ εξω τα 2 CDs και σημερα πρωι προς δουλεια άκουγα το Black Tiger…

τι συναυλιάρα ήταν αυτή…να ταν κι άλλο…

Και επιτέλους χτες τους είδαμε και εμείς στο μακρινό Gothenburg…Γαμάτη εμφάνιση, ήχος μπόμπα ακόμα και στο κάγκελο που καθόμουν, φωτογραφία με τον θεό, υπογραφές (όλα πολύ άνετα) και πένα 30 χρόνων ‘‘Black Tiger’’…Τι άλλο να ζητήσω…?? Α, ναι ζήτησα…Ούρλιαζα για το ‘‘Contagious’’ και ο Dave γυρνάει και μου λέει ‘‘Θες το ‘‘Contagious’’ εε…?? Παρ’ το λοιπόν…’’ Ηδονή στο άκουσμα αλλά και μετά, το σέτλιστ από άλλο πλανήτη…Πάρε και ‘‘Earthshaker’’ από την πρώτη δισκάρα και μετά δεν μπορούσα να κουνηθώ… :smiley:

Setlist Gothenburg:

Black Tiger
Hard Times
Dirty Girl
Rock & Roll’s Gonna Save the World
Mean Streak
Rhythm or Not
Midnight in Tokyo
Shine On
Blind Patriot
Winds of Change
Don’t Bring Me Down
I’m Coming Home
I’ll Cry for You
Hurricane
Drum Solo
Contagious
Don’t Stop Runnin’
Earthshaker
I Believe in You
Squeeze
Forever
Rescue Me

που πας χωρις dont be afraid of the dark ?

η συναυλια απο οτι ειδα ειναι ανεβασμενη ολοκληρη στο youtube με ηχο αρκετα καλο (οπως και των spitfire ) ,οποτε και οσοι δεν πηγαμε μπορουμε να την δουμε .
Μοιαζει μαλιστα σαν να τραβηχτηκε ‘επισημως’ .
Απο τα γκρουπ που δινουν νοημα στο ειδος hard rock .Ειναι απο τα απολυτα γκρουπ
αυτου του ειδους τιποτε παραπανω τιποτε λιγοτερο .

για spitfire απλα να πω ,οτι εκτος απο απολυτα σεβαστη μπαντα , ειναι κριμα να αφηνει τα κορυφαια κομματια εξω απο το σετ για καποιο λογο . Fool enough,tears , whispers πρεπει να ειναι μεσα παντα . Εννοειται οτι παντα πρεπει να εχουν πληκτρα