Μουσικές Μπουρδολογίες

Με αφορμη τον νεο δισκο των Archive εψαξα στο youtube live τους και ειδα οτι εχουν φωναρες και οι δυο ακομα και ζωντανα


μετα εψαξα και το καναλι oui fm και βρηκα κι αλλα ενδιαφεροντα

Κάθομαι σήμερα με φίλο και εκεί που κουβεντιάζουμε πετάει τον όρο “groove metal”. Γελάω, τι είναι αυτό ρε μαλάκα, δεν υπάρxει groove metal, βγάζει το κινητό, πάει στη wikipedia και μου δείχνει το άρθρο ενώ εγώ δεν ήξερα αν πρέπει να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα.

Pantera, Machine Head, Sepultura, Gojira, Spiritual Beggars.

Ο φίλος εντωμεταξύ να μην έχει καμία σχέση με το μέταλ κι εγώ να προσπαθώ να τον πείσω ότι οι gojira δεν έχουν και μεγάλη σχέση με τους spiritual beggars ρε παιδί μου, αυτός να δείχνει ότι με πιστεύει αλλά δεν το εννοεί κιόλας, ολόκληρη wikipedia το λέει, μια απόλαυση όλη η συζήτηση τεσπα.

Τι σκατά συμβαίνει, γιατί το Μέταλ Χάμερ δεν έκανε ποτέ αφιέρωμα ΓΚΡΟΥΒ ΜΕΤΑΛ γαμώ;

Γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πράμα.-

σαν ταμπέλα όχι αλλά όντως λέγαμε “μπάντες με groove” στα early 90s με αναφορά κυρίως στους Pantera, τώρα που κολάνε οι beggars ο θεός και η ψυχή τους…

Το Groove Metal αν θες να ξέρεις φίλε Γράκχε είναι ένα είδος του Heavy Metal, που αναπτύχθηκε στις Ηνωμένες Πολιτείες στις αρχές της δεκαετίας του '90 και επηρεάστηκε από την ένταση και την τεχνική του thrash metal, κατεβάζοντας την ταχύτητα σε μεσαίο ρυθμό, παίζοντας περιστασιακά σε μεγαλύτερες ταχύτητες.

Η μουσική παρουσιάζει σόλο κιθάρας με μπλουζ επιρροές, εμφατικά τύμπανα και άγρια φωνητικά. Το άλμπουμ “Cowboys from Hell” των Pantera θεωρείται ένα από τα πρώτα του είδους, ενώ το “Chaos A.D.” του 1993 από τους Sepultura φανέρωσε μία ακόμη βαρύτερη εκδοχή του είδους.

^ Καλέ τι ωραία που τα λέει αυτό το παιδί :!:
Πρέπει να έχεις κάνει πολύ σοβαρή έρευνα πάνω στο αντικείμενο, σωστά μαντεύω;

δε μιλούσα σοβαρά προφανώς, κανείς δε με καταλαβαίνει :frowning:

Καλέ εσένα σ’ έχει πάρει τόσο από κάτω που δεν πιάνεις ούτε όταν ο άλλος πάει να συμμετάσχει στο χαβαλέ μαζί σου :!:
Cheer up ol’ boy, won’t you?

κανέναν δεν καταλαβαίνω :frowning:

αγκαλίτσα

Πάντως σε θέματα ας πούμε μουσικολογικά η wiki ώρες-ώρες είναι μαγεία μ’ αυτά που έχει αφήσει κι έχουν περάσει από διάφορους απίθανους. Πριν από λίγο σε μια σελίδα για συγκρότημα διαβάζω δίπλα στην περιγραφή τον όρο “grindie”. Τι σκατά είν αυτό, λέω και πατάω πάνω. Και τι γράφει: μουσικό είδος λέει, συνδυασμός indie με “grime music”. Άντε πάλι. :lol: Χρειάστηκε να πατήσω τουλάχιστον άλλα δύο λινκς μπας και βγάλω άκρη!

Είσαι να βαφτίσουμε κι εμείς κάποιο μουσικό είδος, bastard; <3

Ψήνεις ρεμπέτιcore;

Δεν ξέρω πώς μπορούμε να ξεπεράσουμε το pantera/gojira/spiritual beggars, αλλά σίγουρα μπορούμε να προσπαθήσουμε, ρίχνετε προτάσεις στο τραπέζι, κάνουμε poll για την καλύτερη και μετά ντου στην wikipedia

Ρε ανόητε Razoreater, το ρεμπέτιcore δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει, κάνει μπαμ ότι είναι τρολιά. Ο σκοπός είναι να ανεβάσουμε κάτι που θα τ’ αφήσουν, κάτι και καλά legit ρε παιδί μου. Τύπου “groove metal”.

Δεν ξέρω για το ρεμπέτιcore αλλά το surfμπετικο υπάρχει.

Λέγε ό, τι θες ανίδεε Γράκχε. Οι Tekes Before Dishonor και Delias Escape Plan ήρθαν για να μείνουν.

Δεν ξέρω τι θα κάνουμε, αν θα το πούμε “headbanging metal” ή κάπως αλλιώς, θέλω ο βασικός εκπρόσωπος του είδους να είναι ο παρακάτω τύπος

\μ/

^^^ σπίτσλες

!!!