Μουσικές Μπουρδολογίες

Μαλάκες τι είναι αυτό.Το έχω σταματήσει,φοβάμαι να πατήσω play

Από τις μέρες που κάτι μέσα σου δεν πάει καλά…Και δεν ξέρεις τι…
Και αναζητάς πάλι μελαγχολικές αμερικανικές μουσικές…
Και δώστου Dawes,και δώστου Drive By Truckers,και δώστου Neil Young και παρακάλα να έρθει το ξημέρωμα που λογικά θα νιώθεις πάλι καλά.

Εντωμεταξύ τέτοια τρέλα με άκουσμα σύγχρονων κυκλοφοριών έχει να με πιάσει πολλά χρόνια,από όταν άκουγα μεταλ,κατεβαίνει και το νέο young το οποίο έχω την αίσθηση πως θα είναι δισκάρα…Δεν προλαβαίνω γαμώτο!

Ποσα χρονια εχεις αλλαξοπιστησει? :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω, καμιά εφταετία…?:stuck_out_tongue:

Κατεβαίνει το νέο άλμπουμ του Chris Robinson και είναι το μοναδικό άλμπουμ που με τρομάζει για το τι θα ακούσω.Λόγω συνεντεύξεων κτλ.Είδα και τις διάρκειες μεγάλες…Παρόλα αυτά ελπίζουμε.:roll:
In Chris we trust!

Που πήγαν οι καλές μπαλάντες γαμώτο???

Σκέψεις μετά το live του Springsteen…

Πιστεύω πως η Ευρώπη(όσο και να λατρεύω τα rock “προϊόντα” της,ως βαμμένος Βρετανολάγνος) έχει πολλά να μάθει και να πάρει απ τις ΗΠΑ και το show όπως το εννοoύν εκεί.

δεν ήξερα που να το βάλω, οπότε

http://on-news.gr/2012/06/09/50-dimofili-tragoudia-ton-90s-me-kithara/

πολύ ωραίος και ευρηματικός! 50 ριφφς από γνωστά τραγούδια των 90’ς.

  1. Smells Like Teen Spirit - Nirvana
  2. Shine - Collective Soul
  3. Come Out and Play - Offspring
  4. Symphony of Destruction - Megadeth
  5. Enter Sandman - Metallica
  6. Zombie - The Cranberries
  7. Rock Star - Hole
  8. Today - The Smashing Pumpkins
  9. When I Come Around - Green Day
  10. Sex Type Thing - Stone Temple Pilots
  11. Afraid To Shoot Strangers - Iron Maiden
  12. Got the Time - Anthrax
  13. Eat the Rich - Aerosmith
  14. Thunderstruck - AC/DC
  15. Civil War - Guns n’ Roses
  16. Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me - U2
  17. No More Tears - Ozzy Osbourne
  18. Painful Reminder - SNFU
  19. Man In the Box - Alice In Chains
  20. Wicked Games - Chris Isaak
  21. Somebody To Shove - Soul Asylum
  22. Connection - Elastica
  23. Mr. Jones - Counting Crows
  24. What’s Up? - 4 Non Blondes
  25. Here Comes Your Man - Pixies
  26. Unholy - Kiss
  27. Cemetary Gates - Pantera
  28. Three Little Pigs - Green Jellÿ
  29. Personal Jesus - Depeche Mode
  30. Know Your Enemy - Rage Against the Machine
  31. Are You Gonna Go My Way - Lenny Kravitz
  32. War Ensemble - Slayer
  33. Primal Scream - Mötley Crüe
  34. Cannonball - The Breeders
  35. Funky Monks - Red Hot Chili Peppers
  36. Fell on Black Days - Soundgarden
  37. Unbelievable - EMF
  38. Losing my Religion - REM
  39. Buddy Holly - Weezer
  40. Black No.1 - Type O Negative
  41. Queer - Garbage
  42. Two Princes - Spin Doctors
  43. A Certain Slant of Light - Tea Party
  44. Push - Moist
  45. Thunder Kiss '65 - White Zombie
  46. Black Or White - Michael Jackson
  47. Not For You - Pearl Jam
  48. Live Forever - Oasis
  49. Send Me An Angel - Scorpions
  50. My Iron Lung - Radiohead

Μόνο το tea party δεν ήξερα

Το Sunshine of your love γιατι δεν ειναι οεο;;;;

μάλλον γιατί γράφτηκε το 1960κάτι

Είμαι σίγουρος ότι έχω πετύχει κάτι περίπου ανάλογο στο youtube με τα 100 ή 200 δημοφιλέστερα riffs όλων των εποχών παιγμένα back to back, δεν θυμάμαι αν είναι από τον ίδιο.

Πόσο άθλιος προβοκάτορας μπορεί να είσαι όμως.Περάστε έξω κύριε…

Η τυπική και καθημερινή Ευρωπαϊκή μπάντα εντωμεταξύ…

Χμμ,τωρα διαβασα πιο προσεχτικα τον τιτλο…:stuck_out_tongue: Shit happens…

Λοιπόν,μια φιλοσοφικής φύσεως απορία,που μου γεννήθηκε με αφορμή τη συναυλία των Lynyrd Skynyrd στην Αθήνα.

Καταρχήν κάνω εισαγωγή παραθέτοντας το “παράδοξο” του Πλοίου Του Θησέα,το οποίο αναφέρεται στο έργο του Πλουτάρχου και μου ήρθε στο μυαλό με αφορμή την παρούσα φάση του συγκροτηματος.

Οι Αθηναίοι λοιπόν,διατηρούσαν και συντηρούσαν το Πλοίο του ήρωά τους Θησέα.Λόγω της φθοράς απ τον χρόνο και τον καιρό,άρχισαν να αντικαθιστούν τα ξύλα του ένα ένα,ώσπου μετά από κάποια χρόνια είχε αντικατασταθεί κατά 90% από καινούρια.Γεννήθηκε έτσι το ερώτημα αν επρόκειτο ακόμα για το ίδιο πλοίο που τόσο περήφανοι ένιωθαν οι Αθηναίοι?

Έτσι λοιπόν,εφόσον ο Gary Rossington είναι πλέον το μοναδικό μέλος απ την ιστορική σύνθεση της μπάντας,μπορούμε να λέμε ότι αυτοί που θα παίξουν λάηβ στην Αθήνα είναι οι Lynyrd Skynyrd ή μια μπάντα που τυχαίνει να παίζει και ο Rossington και παίζει τραγούδια των Skynyrd,εφόσον έχουν αντικατασταθεί τα αρχικά μέλη σε τόσο μεγάλο ποσοστό?:-k

To παραπάνω θεωρώ πως μπορεί να ειπωθεί και για πολλές ακόμα περιπτώσεις συγκροτημάτων,γι αυτό και το βάζω στις μουσικές μπουρδολογίες.:stuck_out_tongue:

Κοίτα,κατά τη γνώμη μου,είναι σαν μια καλή tribute μπάντα.
Βέβαια,οι αλλαγές μελών έγιναν φυσιολογικά,η μπάντα δεν σταματούσε και ξανάρχιζε με άλλα μέλη κτλ,πράγμα που έχουμε δει να κάνουν πολλοί.Και δισκογραφούν κανονικά όλα αυτά τα χρόνια.Και έχουν και γαμάτα μέλη,ο αδερφός του Ronnie,Medlocke…
Αλλά δεν ξέρω ρε γαμώτο,είναι λίγο περίεργα τα συναισθήματα…

Συμφωνώ με τον Hopeto.

Και προσθέτω απαντώντας στον Χόκαμ και στην αναφορά του στην Ελληνική αρχαιότητα :
Έχω ανέβει στην ακρόπολη με επισκέπτες από πάνω από καμία δεκαριά εθνικότητες, φίλους και επαγγελματικές επαφές που έχουν έρθει κατά καιρούς στην Αθήνα. Από αυτούς μόνο μίας εθνικότητας μου έχουν θέσει -σε περισσότερες από μία περιπτώσεις- την ερώτηση “γιατί δεν αποκαθιστάτε το μνημείο -με τα ίδια υλικά, εκείνης της εποχής- να φαίνεται στην πλήρη αρχική του μορφή αλλά απλά συντηρείτε μόνο ό,τι απέμεινε από την φθορά;”: Αμερικάνοι.
Η νοοτροπία του “νέου κόσμου”, το να ζεις σε μία αχανή έκταση όπου τα παλιότερα κτίσματα είναι από το 1600, σου δημιουργούν μία διαφορετική σχέση με το πως αντιλαμβάνεσαι την ιστορία και τον σεβασμό σε αυτή, το αυθεντικό και την ρέπλικα, το τι είναι ιερό και δεν αγγίζεται και τι προσπαθείς να “αποκαταστήσεις”. :roll:

Πάντως περιμένω ένα καλό live, ανυπομονώ.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο οι Αμερικάνοι…

Και οι Βρετανοί δεν πάνε πίσω σε κάτι τέτοια.Αν δλδ με τους φιλοξενούμενους σου,είχατε επισκεφτεί την Κνωσό αντί της Ακρόπολης μάλλον δεν θα είχαν τέτοιες απορίες.Η εγκληματική αναστήλωση-αποκατάσταση που έγινε εκεί απ τον Έβανς,στα πρότυπα της κραταιάς τότε Βρετανικής Αυτοκρατορίας,δημιούργησε κάτι που είναι εντυπωσιακό στο μάτι μεν,αλλά αρχαιολογικά έχει πιο πολλές τρύπες και από γκούντα.
Πάντως στις ανασκαφές που έχω πάρει μέρος,δε θυμάμαι ούτε έναν συνάδελφο να είναι της νοοτροπίας της πλήρους “αποκατάστασης” στην αρχική μορφή.Άσε που δε θες να δεις τον Παρθενώνα με μπλε-κόκκινα-χρυσά χρώματα,μια και έτσι ήταν,όταν κτίστηκε…:lol:

Επίσης τα απίστευτα έντονα και ζωντανά χρώματα στην οροφή της Καπέλα Σιξτίνα,είναι αποτέλεσμα του χεριού ενός Κινέζου(ή Γιαπωνέζου δε θυμάμαι) τεχνικού του συνεργείου που είχε αναλάβει την αποκατάσταση.Τους είχε βάλει και χέρι το Βατικανό,μου είχε πει κάποιος φύλακας εκεί,γιατί έφτασε να μην είναι πλέον διακριτό που τελειώνει το χέρι του Μικελάντζελο και που αρχίζει το χέρι του Κινέζου.:stuck_out_tongue: Και μιλάμε για Ιταλούς που αν μη τι άλλο,έχουν λίγα περισσότερα χρονάκια ιστορίας σαν λαός όσο να πεις σε σχέση με τους Αμερικάνους-Βρετανούς κτλ…:stuck_out_tongue:

Όπως και να χει,το live θα είναι σίγουρα δυνατό και απλά εγώ ζηλεύω που δε θα μαι κει.:frowning:

Είσαι αρχαιολόγος…?:-s

Εγλω θα ήθελα μια αναπαράσταση του χρυσελεφάντινου αγάλματος του Φειδία…:roll: