Μέταλ μαγαζιά εκτός Αθήνας

Εντάξει λοιπόν, ανανεώθηκε το Τέξας και κάθε Κυριακή θα παίζουν Cozy & Montecristo. (sorry for the mispell)
Πες όμως ότι κάποια στιγμή πας μια εκδρομή ρε παιδί μου, κάπου αλλού, εκτός Αθήνας και θες να βγεις…Που πας??? 8O
Ας κάνουμε μία καταγραφή ροκάδικων/μεταλλάδικων και σε άλλες πόλεις, έτσι για να βρίσκεται.

Rock Bottom,Eightball,Αδυτον,Dizzy,Stones,Funkey,Παπαγαλος (Θεσσαλονικη)

Βασικά φανταζόμουν ότι τα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης είναι γνωστά και θα λέγαμε για πιό επαρχία. Να προσθέσω Therion ta Ark, Harley, Cult, %χρονικό , X

:twisted:

Στην Κομοτηνή υπήρχε το Valhalla το οποίο για επαρχιακό rock/metal club, αν και μικρό, ήταν πολύ καλό. Συχνά parties (Rock On, Metal Hammer), συναυλιούλες, διαγωνισμούς και διάφορα άλλα καλά. Το καλό ήταν ότι είχε δημιουργήσει καλή φήμη γενικότερα στον metal κόσμο (πέραν από τους Κομοτηναίους δηλαδή) και ότι ξεκίνησε όταν στην Κομοτηνή υπήρχε μια γενικότερη metal κίνηση (φεστιβάλ και λοιπά). Πρέπει να υπάρχει ακόμα, αν και όπως παλιότερα (πριν 4-5 χρόνια δηλαδή) δεν πρόκειται να ξαναλειτουργήσει.

Στο Ηράκλειο από την άλλη υπάρχει το Καθ’ Οδόν, όχι κάτι το ιδιαίτερο βέβαια, πιο πολύ κλασικούρες, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα (τα οποία ή θα είναι τρύπες, ή θα έχουν 20 τραγούδια playlist) είναι αρκετά μπροστά. Πιο πολύ rock παρά metal παίζει όμως.

Στα Χανιά είχα πάει στο Magnet πριν λίγα χρόνια (τώρα πρέπει να ‘κλεισε αλλά δεν είμαι σίγουρος). Παραδίπλα είναι και ο Μύθος (στο λιμάνι και τα 2), ο οποίος θεωρείται απ’ ότι κατάλαβα “κλασικό” μαγαζί αν και δε χαρακτηρίζεται rock ή metal club, βάζει απ’ όλα, ανάλογα με τη βραδιά.

  • Ziggy

ZIGGY με διαφορα…

Kos_ the Doors [perioxi E3arxeia]

Δηλαδή ή όλοι εδώ μέσα είστε από Αθήνα ή από Θεσσαλονίκη ή (και αυτό είναι μου με τρομάζει λίγο) δεν υπάρχουν ροκάδικα άλλα εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν!!?? 8O
Ας πω και γω μερικά από Θεσσαλία (και από άλλα μέρη) έτσι για να γεμίσει λίγο ο χώρος:
Λάρισα: Stones, Aztek, Heart Rock, Zodiac
Πήγα πρόσφατα και σε ένα στα Τρίκαλα το οποίο δε περίμενα να παίζει τόσο καλά. Λεγόταν Chily
Ξάνθη επίσης υπήρχαν καναδυό αλλά δε θυμάμαι ονόματα.
Επίσης Σκιάθο υπάρχει ένα Harley το οποίο δε ξέρω αν εξακολουθεί να είναι ανοιχτό (φέτος δε πήγα), το οποίο έπαιζε πολύ ωραία. Και Σκόπελο είχε δύο (στην πόλη), αλλά πάλι δε θυμάμαι τα ονόματα.
Λευκάδα επίσης υπάρχουν άλλα δύο ένα στο κοσμοπολίτικο ( 8) ) Νυδρί και ένα στη Βασιλική, πάλι δε θυμάμαι ονόματα…αλλά παίζαν ωραία.
Σταματάω τώρα γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι έχω Αλτσχάϊμερ με τόσα ονόματα που δε θυμάμαι…

(Θυμήθηκα άλλο ένα: Razor’s Edge στις Σέρρες! Δεν έχω πάει άλλα το έχει φίλος και πιστεύω ότι πρέπει να παίζει πάαρα πολύ ωραία.:twisted: )

:roll:

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
1 Πάτρα-Glaymore,Memphis,Y-not,Lonely planet,Blue monday(Εφυγα πριν 2 χρόνια καθότιν σπούδαζα εκεί οπότε δεν ξέρω αν μερικά έχουν κλείσει π.χ το Drum είχε κλείσει πριν φύγω)
2 Τρίκαλα-Chilli(γαμώ τα μαγαζάκια)
3 Σαντορίνη-Tithora
4 Ροδος-Sticky fingers
5 Κιατο-Bistreaux

Αυτά για την ώρα. 8)

To exw apothimeno na teleiwsw spoudes na doulepsw merika xronakia kai an kataferw na krathsw xrhma stin akrh na anoixksw ena rocckadiko at hometown, Kozani! Yphrxe ena rocko-metaladiko apo to 2000 mexri 2004 ka ienw phgaine gamata h varemenh(dhmiourgouse taktika provlimata me pelates proswpiko) idiokthtria to allakse se ethnik bar!
Gia tin wra stin Kozanh yparxoun san rockadika to Flou kai to Chorus.
Pragmati leei na exeis paei se allh polh kai na ksereis pou exei rockadika. Exw idi paei se merika apo Sallonika kathws kai sta proanaferthenta apo Santorini kai Skiatho.

Ιουυυ, Σουρδος εισαι? Τρομερο ροκαδικο το Φλου, παλι καλα που ειναι ωραιος ο χωρος. :stuck_out_tongue: (Αυτο με τους φοινικες δεν ειναι?)

Ou yeah! Sourdian!
Oxi akrivws foinikes alla kapws etsi! :lol: To kalokairi leei ta megista sto eksw!

Ε ας εχετε και κανενα καλο μαγαζι, ουτως ή αλλως ολα σε μια πλατεια και τα γυρω στενα ειναι. Αλλα σαν το στενο της Πτολεμαϊδας κανενα ρεεεε! :evil:

Λοιπόν, το Gleymore υπάρχει, παίζει από όλα τα είδη αλλά δεν είναι και κανένας ιδιαίτερος χώρός ειδικά από ακουστική.

Το Memphis έχει κλείσει καιρό τώρα…Δεν ήταν και χώρος εδώ που τα λέμε.

Το Why Not αναλώνεται κάθε βράδυ στα ίδια τραγούδια…Κλασσικά ροκ. Smoke On The Water, The Doors, Paranoid, Whole Lotta Love κλπ. Πόσο άλλο?

To Lonely Planet αν κάνει μια φορά την εβδομάδα κανά ροκ αφιέρωμα. Όλο brit pop είναι.

Το Blue Monday είναι καφετέρια τρέντι ρε συ. Επεισή παίζει καμια ροκεντπολιά που και που? Μέχρι Green Day και Rage Against The Machine φτάνει το πράγμα.

Το μόνο πραγματικό αξιόλογο ήταν το παλιό drum, που ήταν εκεί που είναι τώρα το Gleymore και μιλάμε άντε μέχρι 2001. Τότε είχε τις κλασσικές metal Mondays που γινόταν χαμός.

Γενικά πάντως ΜΗΔΕΝ.

Όντως η Πάτρα δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Αν και το Blue Monday σε γενικές γραμμές είναι ωραίο μαγαζί :oops:

Popo…
Kai fantasou oti sto Drum epaiza DJ tis Deyters gia tessera xronia (1996-2000)!
Ti mou thymises re? Mpas kai se ksero?

Grigoris

Γιάννενα:

Indian:Kλασσική αξία,hard rock - metal κάθε μέρα και όχι μόνο το βράδυ αφού λειτουργεί σαν καφετέρια. 8)

Ίριδα:Ίδια φάση με το 1ο,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι,έχω 2 χρόνια να πάω.

Βινύλιο: Ωραίο μπαράκι,άλλες βραδιές παίζει metal,άλλες πιο 70’ς και άλλες πιο νεο-rock/alternative πράγματα.

Wild Rose:Ο παράδεισος του κάγκουρα που την βλέπει και ροκάς σε φάσεις.Εδώ και 4 χρόνια που είμαι Γιάννενα παίζει τα ίδια κομμάτια αλλά με διαφορετική σειρά.(Smells liketeen spirit,Paranoid,Break On Through,Poison πάρε και ένα Trooper επειδή είσαι σκληρό μέταλλο,πάρε και Τρύπες αμα βαρέθηκες την αγγλική).Κατάντια… ](*,)

Δυστυχώς έκλεισε πριν 2 χρόνια το Peace Place το οπόιο κάλυπτε όλα τα είδη του hard rock/metal,έκανε ωραία αφιερώματα και είχε και βιντεοπροτζέκτορα.Αν και για μένα ήταν το καλύτερο μπαράκι στην πόλη μάζευε πολύ λίγο κόσμο.Έκλεισε και έγινε κλαμπάκι… :frowning:

Ρε Χρόνη ξανακατέβα να γουστάρουμε ρε… :lol:
Δες τα PM σου…

Το DRUM ήταν με διαφορά το καλύτερο rock/metal μαγαζί στην Πάτρα.Παλιά τις Δευτέρες γινόταν προσκύνημα μιλάμε… 8)

Deja vu στην Αλεξανδρούπολη: τα παίζει όλα :twisted:

στο memphis παλιά που είχα κατεβεί Πάτρα ήτανε πολύ καλά 8)