Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Αστο φιλε, εχει να εμφανιστει απο πριν γεννηθεις (aka εγγραφεις) εσυ :stuck_out_tongue:

όχι ρε γμτ, ξύπνησα τον Μάμρα τον παντοτινόμετά από ένα χρόνο!!

Γιατί ο Kreatohell δεν εχει νούμερο στο τέλος του username του;
Moderator πες ποιός είσαι καλέ μου.

Επέστρεψα αλλά να ξέρεις όταν με έβρισε με χυδαίους προκλητικούς χαρακτηρισμούς ο Nightsky εμένα δεν με προστατεύσες αλλά μου εδώσες ένα 20 ήμερο Μπάν
Αυτή ειναι η δημοκρατία σας?
Τι να πω…και μετα μας φταίει η Μέρκελ ο Σαμαράς και ο Βενιζέλος!!!
Αν σαν λάος δεν έχουμε την παιδεία να κρίνουμε ότι και ΕΜΕΙΣ έχουμε λάθος νοοτροπία και όχι μόνο η πολιτική τότε την έχουμε βάψει

Ποιος σε εβρισε μωρε, αφου το ποστ το εκανες και στο εδειξα !
Και οχι μονο αυτο, αλλα εσυ ησουν αυτος που με χαρακτηριζες !
:lol:

[U][I]Σποτάκι λαος[/I][/U] μ’ επιχειρήματα γροθιά κι όχι με τη γροθιά για επιχειρήματα.

Μια υπερπαραγωγή με τη φωνή του Θοδωρή Ρακιντζή.

Και δεν ήμουν σίγουρος ότι είναι αυτός.Θεούλης

Aς γράψω και εγώ τις σκέψεις μου στο θέμα της σύγκρισης ΚΚΕ (και γενικότερα κομμουνιστικών κομμάτων)-ΧΑ:
Eίναι γνωστή η άποψη μου πως τόσο ο κομμονισμός όσο και ο ναζισμός/φασισμός οδηγούν τελικά ατην τυρρανία και στην εξάλλειψη κάθε βασικής ελευθερίας.
Δεν πιστεύω πως πρέπει αυτοί οι χώροι να φιμώνονται για τις απόψεις τους γιατί αυτό θα κατέλυε την ελευθερία του λόγου που είναι από τα θεμέλια μίας ελεύθερης κοινωνίας.
Όσο αυτοί οι χώροι περιορίζονται στο να διατυπώνουν λεκτικά τις απόψεις τους εκτίθενται και μπορούν να αντιμετωπιστούν με επιχειρηματολογία. Η νομιμοποίηση του ΚΚΕ από τον Κ. Καραμανλή (τον ορίτζιναλ όχι τον μπουνταλά) ήταν μία μεγαλοφυής κίνηση τόσο ηθικά (“λήθη στο παρελθόν”-επούλωση των πληγών του εμφυλίου) όσο και πολιτικά (let stupid talk που λένε και οι Αμερικάνοι).
Είναι σημαντικό όμως να αναγνωρίσουμε πως το ΚΚΕ σε γενικές γραμμές μετά την μεταπολίτευση πολιτεύτηκε με σεβασμό στο σύνταγμα και στους νόμους, ακόμα και αν διακηρύσσει πως θέλει να τα ανατρέψει αν βρεθεί στην εξουσία.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να τους ταυτίσω με την ΧΑ που είναι ξεκάθαρα μία τρομοκρατική οργάνωση. Το ΚΚΕ παραβιάζει τον νόμο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που όλοι ξέρουμε: Mέσω του ΠΑΜΕ που κλείνει λιμάνια ή “περιφρουρεί” απεργίες τραμπουκίζοντας όποιον φουκαρά διεκδικεί το δικαίωμα του να δουλέψει. Είναι απορίας άξιο-αλλά και ενδεικτικό του πως λειτουργεί το κράτος μας- γιατί εκεί δεν επιβάλλεται ο νόμος. Όμως αυτό δεν είναι η μόνη ασχολία του ΚΚΕ. Το ΚΚΕ είναι ενταγμένο στην “αστική δημοκρατία” πολύ περισσότερο από όσο θέλει να παραδεχτεί το ίδιο. Είναι επιχείρηση-εργοδότης το ίδιο και δεν διστάζει να κάνει και απολύσεις όταν νιώθει την επιχειρηματική του βιωσιμότητα να απειλείται. Το ΚΚΕ αντιμετωπίζεται με επιχειρήματα και με επιβολή του νόμου εκεί που παραβιάζεται. Είναι πιό συγκρίσιμο με τον Καρατζαφέρη παρά με την ΧΑ. Η ΧΑ είναι απλά μία παρέα από ποινικούς και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί.

e-Nick όσο και ανδιαφωνούμε ιδεολογικά, πραγματικά χαίρομαι που σε έχουμε στο φόρουμ γιατί πολλές φορές μου γλιτώνεις χρόνο ποστάροντας αυτά που θα πόσταρα και εγώ!

Να προσθέσω στα κατορθώματα της Μέρκελ και την παρέμβαση για να μπλοκάρει την εξαγορά της Hochtief! Έτσι την αντιλαμβάνεται την ελεύθερη οικονομία η Χονεκεροθραμμένη!
Kreator αλήθεια, CDU ψηφίζεις στη Γερμανία;

ε ναι. εμείς τους τα παίρνουμε αλλιώς. δεν πιστεύω να άκουσες τίποτα για υπαλλήλους που τους έδιναν προσωρινές άδειες παραμονής και τους ζητούσαν σε 2 μέρες να τους φέρουν 1000 ευρο έκαστος.(ένας απο αυτούς τους υπαλλήλους βρέθηκε με 3.5 εκατομμύρια. do the math)
άλλους τους βάζουμε να μας μαζέψουν την σοδειά και τους διώχνουμε με καραμπίνα και χωρίς να τους πληρώσουμε. τι θα κάνουν? θα πάνε στην αστυνομία?χαχαχα
(μισο λεπτο να κλεισω το πλυσταριο που εχω βαλει 17 μεταναστες…οκ συνεχιζω)
για αστυνομικούς που μαζεύουν κομπόδεμα απο έλεγχους ουτε εγω τα πιστεύω.
ελληνας σε ξένο? ας γελάσω.
δεν κάνουμε διαρρήξεις γιατι δεν έχουν χρήματα και αντικείμενα. θα ειχαν και δεν θα μπαίναμε με τα τανκς μεσα λες

ναι. αλλά άλλη περίπτωση. απο το λεφτά υπάρχουν εως το ψηφίζω αυτόν γιατι θα βολευτώ και εγω μέχρι το ψηφίζω χρυσή αυγή για το τίποτα και την φασαρία παίζει πολύ μείωση iq

πέθανα

*με τις μαλακίες σας μπήκα στον .last.fm και εχει διαφήμιση συριζα!!! βρήκα τι θα ψηφίσω. damnation εσυ φταις!!

Σου απάντησε καλύτερα ο Κρίμσον. Τους Ινδούς και τους Πακιστανούς τους ληστεύουμε αλλιώς. Αλλά αφού λες πως συμπαραστέκεσαι περισσότερο σε έναν ομοεθνή δεν μου κάνει εντύπωση πως ο καλύτερος εγκληματικός ρεπόρτερ (sic) του ροκινγκ έκανε γαργάρα αυτό το θέμα.

δεν ξερεις , λεει , τους νομους του κρατους που μενεις… καλα οτι να ναι…

δεν εχω κατσει να ασχοληθω με τα ακροδεξια κομματα στη γερμανια , ποτε δεν υπηρξε κανενας ειδους λογος εξαλλου , και δεν ξερω πως ακριβως οριζεις εσυ τα συνορα ακροδεξιων , φασιστικων, νεοναζιστων κτλ… παντως απο γερμανους που ρωτησα , χαρακτηρισαν το NPD εθνικιστικο ακροδεξιο κομμα που εχει θεσεις πολυ κοντα στο ναζισμο με “ακτιβιστικη” δραση κιολας… εσυ απο αυτα που λες κιολας , φανερωνεται οτι εχει και καποια σχεση με το ναζισμο, αφου μπατσοι ειχαν αποδειξεις για την νεοναζιστικη του φυση…

στο κατω κατω δεν με νοιαζει κιολας το θεμα… εγω απο την αρχη ηθελα να βαλω την κουβεντα σε αλλο επιπεδο , οχι να κανω διαγωνισμο γνωσεων για την ακροδεξια με βαση τους ορισμους της ακροαριστερας… εσεις δεν θελετε να ξεφυγετε απο αυτο τον τροπο σκεψης…

δεν ειμαι μεταναστης εδω φιλε , εγω δεν βλεπω ετσι τον εαυτο μου και οι γερμανοι δεν βλεπουν τα πραγματα ετσι…δεν ειμαστε δτην δεκαετια του `60 … επειδη η Ελλαδα δεν προχωρησε αναλογα και επειδη εσυ θες να παιζεις ξυλο με τους ακροδεξιους η τους ναζιστες , δεν σημαινει οτι εγω θα επρεπε να ασχολουμαι με τα ακροδεξια κομματα , δεν με νοιαζει κιολας… μιλησα απο προσωπικη εμπειρια απο αυτα που ζω το τι ειπε η μερκελ δεν με νοιαζει και επειδη δεν ξερεις πως ειναι τα πραγματα στη γερμανια , σε πληροφορω πως το 70% ουτε ασχολουνται με το ειπε η μερκελ… εσυ καντο αυτο για να εχεις κατι να τρωγεσαι και να συνεχισεις να ασχολεισαι με το θεμα…

και ναι ξεκαθαρα συγκρινω νεοναζιστικο κομμα με οποια παραταξη εχει αναλογη νοοτροπια και συμπεριφερεται φασιστικα… και μαλιστα ειναι και χειροτεροι γιατι κρυβονται κατω απο την μασκα της δημοκρατιας…

βασικα θελω να σας ευχαριστησω στο φορουμ για την συζητηση , μου υπενθυμισατε γιατι δεν πρεπει να γυρισω στην ελλαδα…

καλη συνεχεια λοιπον στις εκλογες σας και ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα για την ελλαδα…

Mule είναι ξεκάθαρο και δηλωμένο ότι γράφεις από συγκεκριμένη ιδεολογική σκοπιά, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τις προσωπικές απόψεις από ορισμένα πράγματα που (θα έπρεπε να) είναι αυτονόητα.

Ναι, κάποτε το κκε ήταν επαναστατικό κόμμα με ένοπλη δράση.
Ναι, με τη νομιμοποίησή του μετά τη χούντα επήλθε (προσωρινή, εύθραστη, επιφανειακή, πες την όπως θες) κοινωνική ειρήνη.
Ναι, είναι ενταγμένο στην αστική δημοκρατία (χωρίς εισαγωγικά) πολύ περισσότερο απ’ όσο παραδέχεται το ίδιο.
Ναι, πολλές ενέργειές του ακόμα και σήμερα είναι παράνομες με τον ισχύοντα ποινικό κώδικα και στο καταστατικό του συνεχίζει να αυτοπροσδιορίζεται ως επαναστατικό κόμμα.
Όλα αυτά είναι αντικειμενικές παρατηρήσεις που επιβεβαιώνονται εύκολα.

Όμως, θέμα σύγκρισης με την χρυσή αυγή δεν τίθεται ούτε κατά διάνοια. Ούτε σε θεωρητικό, ούτε σε πρακτικό επίπεδο, δεν πα να στέκεσαι στο απόλυτο κέντρο του πολιτικού φάσματος και να μιλάει ο ορθός λόγος ενσαρκωμένος μέσα από σένα.

Με το να λες ότι η χα είναι ακροδεξιά και το κκε (ακρο)αριστερά χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις και βάζοντάς τα στο ίδιο τσουβάλι όσον αφορά την ελευθερία του λόγου δίνεις πάτημα σε όλους τους ανίδεους και ανιστόρητους που είναι με το ένα πόδι στο φασισμό και δεν το ξέρουν να πουν ‘τα ίδια σκατά είναι’, ‘φασίστας ο ένας, φασίστας και ο άλλος’, ‘να μετρήσουμε πόσους σκότωσε ο Στάλιν και πόσους σκότωσε ο Χίτλερ να δούμε ποιος την είχε μεγαλύτερη’, ‘βία το άγγιγμα με κόλες α4 της Κανέλη, βία και οι σφαλιάρες του Κασιδιάρη’ και άλλες τέτοιες ηλιθιότητες που γράφονται και εδώ μέσα.

Ο ναζισμός μπορεί να τοποθετείται στην άκρα δεξιά, αλλά ουσιαστικά είναι εκτός του παραδοσιακού διαχωρισμού αριστεράς - δεξιάς. Είναι μια ιδεολογία που στηρίζεται στη φυλετική διάκριση και στην ανωτερότητα της λευκής φυλής επί των άλλων. Στην υποταγή της γυναίκας στον άνδρα και γενικά κάθε σωματικά αδύναμου στον δυνατό. Είναι η απόλυτη διαστροφή της νιτσεϊκής θέλησης για δύναμη δηλητηριασμένη με εθνικισμό, μισαλλοδοξία και ρατσισμό.

Η χα, για να θολώσει τα νερά και να μαζέψει ψήφους από όπου μπορεί αποποιείται τους ύμνους στον Χίτλερ και δηλώνει ότι έχει ακροαριστερές θέσεις για τα κοινωνικά ζητήματα και ακροδεξιές για τα εθνικά. Το κακό είναι ότι πολλοί ψάρωσαν και τους ψήφισαν έχοντας άγνοια κινδύνου, για να μην πω παντελή άγνοια.

Από τη θέση που μιλάς ακούγεται λογικό να λες ότι η χα είναι μια εγκληματική ομάδα που πρέπει να αντιμετωπιστεί ποινικά, ενώ το κκε με επιχειρήματα και με εφαρμογή του νόμου. Και αν η σύγκριση με τον καρατζαφέρη γίνεται για να δείξεις ποια είναι τα δύο ‘άκρα’ αφήνοντας ξεχωριστή θέση στην χα (κάπου στον κορυδαλλό φαντάζομαι), τότε να τη δεχτώ, αν και διαφωνώ επί της ουσίας.

Γενικά, εσύ είσαι ξεκάθαρος σε σχέση με την χα εξ αρχής, όπως και άλλοι (κατά τ’ άλλα μετριοπαθείς) σε αυτό το φόρουμ και αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό. Και δεν τα γράφουμε για να τα διαβάζουμε μεταξύ μας, αλλά για όσους έχουν ακόμα ενδοιασμούς περί τίνος πρόκειται, αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Καλή διαμονή.

θεος

edit. Καλή διαμονή λεει ο αλλος…χαχαχααχχα

Φίλε, δεν είπα ότι είσαι γκασταρμπαιτερ σε φάμπρικα, αλλά για τους Γερμανούς παραμένεις αουσλεντερ, ακόμα κι αν αποκτήσεις το διαβατήριο με τον αετό. Σου εύχομαι να μην το επιβεβαιώσεις με τον άσχημο τρόπο.

Περαστικά και πάλι εύχομαι να μην χρειαστεί να συναντήσεις Γερμανό νεοναζί για να καταλάβεις τη διαφορά.

Η ηλιθιότητα αυτού του ανθρώπου έχει χτυπήσει κόκκινο…
http://www.axortagos.gr/den-enoxlei-xrisi-avgi-alla-siriza-adelfo-komma-xrisi-avgi.html

η κατασταση στη χωρα ειναι τραγικη. ολοι κοιτανε το δεντρο και χανουνε το δασος. κανεις δεν ασχολειται ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ με τη δημιουργια ενος σωστου πλανου με σχεδιο κ οργανωση και σεβασμο στον πολιτη και οχι περαιτερω εξεφτελισμο του ωστε καποια στιγμη να ξεφυγουμε απο αυτη την κατασταση. ηρθε η ΧΑ ηρθε κ ο συριζα, μαλωνουν μεταξυ τους γτ μονο αυτο ξερουν να κανουν (μαζι και οι κλασσικοι ασχετοι-βολεμενοι, ολοι βολεμενοι η ασχετοι η ηλιθιοι μαλακες ειναι, διευκρινιζω οτι δεν βαλομαι εναντιων ενος αλλα ολων) και βλεπουμε ενα τρελο θεατρο παραλογου. κανεις δεν ασχολειται με τη χωρα που ειναι σε κριση. κανεις δεν ασχολειται με τις εκλογες με τον τροπο που θα επρεπε (να κανει ενα πλανο, να πει “αυτα θα κανω, ψηφιστε με για αυτο κ αυτο τ λογο”). αδυνατω να πιστεψω οτι θα ξεφυγουμε απο αυτη την κατασταση χωρις παραπανω απωλειες. δεν εχουμε πιασει πατο απο οτι φαινεται.

Πολύς λόγος γίνεται τώρα τελευταία για το τι αντιπροσωπεύει το κάθε κόμμα και σε ποια σημείο του πολτικού φάσματος βρίσκεται ο καθένας. Άσχετα από τον αυτοπροσδιορισμό ή ετεροπροσδιορισμό που επιδιώκεται για να δημιουργηθεί έστω και τεχνητά η πολιτική-ιδεολογική ταυτότητα, η ουσία είναι ότι κύριο ιδεολογικό δίπολο που παραμένει σταθερό μέχρι σήμερα είναι το Καπιταλισμός vs Σοσιαλισμός/Κομμουνισμός. Το κάθε ένα από αυτά εμπεριέχει πολλές διαφορετικές κατηγορίες που στην περίπτωση του Καπιταλισμού είναι σε γενικές γραμμές ο φιλελευθερισμός, νεοφιλελευθερισμός, κοινωνικός φιλελευθερισμός και ο Κευνσιανισμός. Στην Ελλάδα το κόμμα που εκφράζει σε μεγάλο βαθμό όλες τις παραπάνω τάσεις διατηρώντας παράλληλα και ένα κάλυμα πατριωτικής προσέγγισης είναι αναμφισβήτητα η ΝΔ, τουλάχιστον στην πιο καθαρή μορφή αυτού του πράγματος που λέγεται Δεξιά παράταξη. Όλα τα υπόλοιπα κόμματα που βρίσκονται λιγότερο ή περισσότερο δεξιά της αποτελούν στην ουσία παραφυάδες του ίδιου συστήματος στην προσπάθειά του να καλύψει όλο και μεγαλύτερες μάζες δυνητικών ψηφοφόρων ή πελατών (χαρακτηρηστικότερα παραδείγματα το ΛάΟΣ, οι ΑΝΕΛ, η ΔΡΑΣΗ και στην πιο ακραία μορφή η ΧΑ). Αντίθετο σε αυτή την πολιτική/ιδεολογική κυριαρχία του δεξιού χώρου από την ΝΔ είναι το ΚΚΕ.

Το ΚΚΕ διατηρεί ή νομίζει ότι διατηρεί ή θέλει να διατηρεί σε αναλογικό βαθμό πάντα, τα ίδια χαρακτηριστικά από την αριστερή πλευρά του πολιτικού φάσματος με αυτά της ΝΔ. Επιδιώκει την ιδεολογική ηγεμονία του χώρου και διέθετε τουλάχιστον μέχρι τις τελευταίες εκλογές της 6ης Μαίου και κοινοβουλευτική κυριαρχία. Οποιοσδήποτε δραστηριοποιείται στον χώρο της Αριστεράς, συνειδητά ή ασυνείδητα έχει ως σημείο αναφοράς το ΚΚΕ, τόσο ως προς την τακτική που θα ακολουθήσει σε επίπεδο υψηλής πολιτικής (στην πράξη το πως θα κινηθεί μέσα στους θεσμούς της κοινοβουλευτικής Δημοκρατίας) όσο και στην γενικότερη στρατηγική που προκύπτει από την παραγωγή ιδεολογικής σκέψης και κατά πόσον αυτή αποτελεί πρωτοπορία που θα ενσωματωθεί μετά από τις προβλεπόμενες ζυμώσεις στους στόχους του λαικού κινήματος. Αυτό το τελευταίο δεν είναι σίγουρα μονοπωλιακή πρακτική του ΚΚΕ αλλά γίνεται πάντως με μεγαλύτερη προσήλωση στους στόχους του εργατικού κινήματος σε σχέση με τον ΣΥΡΙΖΑ που αποτελεί τον άλλο κυρίαρχο πόλο της Αριστεράς και συχνά πυκνά αλληθωρίζει προς το κέντρο και τη σοσιαλδημοκρατία.

ΑΝ η ΝΔ αποτελεί το κατεξοχήν κόμμα της αστικής τάξης, τον πιο σταθερό και καθαρό εκπρόσωπο του κεφαλαίου και του θεσμικού οργάνου του που είναι ο ΣΕΒ, τότε αν θέλουμε να δούμε ποιός βρίσκεται απέναντι με όρους καθαρά πολιτικής ιδεολογίας και πρακτικής τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε στην πλευρά του ΚΚΕ ως του κατεξοχήν εργατικού κινήματος. Οπότε θα έλεγα ότι δεν υπάρχει καμία διπολική αντιπαλότητα του ΛάΟΣ ή της ΧΑ με το ΚΚΕ γιατί αποτελούν οντότητες μικρότερης σημασίας για τον χώρο που υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύουν και θα μπορούσαν κάλλιστα να συγκριθούν με κόμματα τύπου ΚΚΕ ΜΛ-ΜΛ ΚΚΕ και διάφορες εξτρεμιστικές εξοκοινοβουλευτικές αντιεξουσιαστικές ομάδες που έχουν πολύ μικρή επιρροή στον αριστερό ή προοδευτικό χώρο.

Πολύ απλά θέλω να πω ότι οι συγκρίσεις μεγεθών για να οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα και να μην αποτελούν ιδεοληψίες που συμπληρώνουν πολιτικά ιδεολογήματα φαντασιακής υφής πρέπει να γίνονται ανάμεσα σε υποκείμενα που διατηρούν μια αναλογικότητα ως προς το μέγεθος τη δύναμη και την επιρροή τους. Η ΧΑ δεν έχει ούτε τη δύναμη, ούτε την ικανότητα, ούτε τη μαζικότητα και σε καμία περίπτωση την ιδεολογική συγκρότηση για να αντιπαρατεθεί με τον κυρίαρχο παράγοντα παραγωγής πολιτικής του αριστερού χώρου. Μιλάμε για μεγέθη που δεν παρουσιάζουν συμβατότητα. Συγκρίνουμε την εξαίρεση, την πιο ακραία μορφή του Καπιταλισμού που εμφανίστηκε ποτέ με το κυρίαρχο ρεύμα του σοσιαλισμού/κομμουνισμού. Πολύ απλά δεν γίνεται.

Νομίζω ότι όλα τα κόμματα πλέον έχουν παραθέσει βασικούς άξονες, επιμέρους προτάσεις και γενικώς όλα αυτά τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα πρόγραμμα είτε εξουσίας/διακευβέρνησης είτε διεκδικήσεων εν γένει.

Βέβαιως τα προγράμματα αυτά μπορεί να είναι ελλιπή ή μη εφαρμόσιμα, μπορεί να είμαι μαξιμαλιστικά ή να εξυπηρετούν συγκεκριμένα συμφέροντα και γενικώς μπορεί να έχουν ένα σωρό κενά και ασάφειες μέσα αλλά το γεγονός είναι ότι υπάρχουν για όποιον θέλει να τα μάθει και να συμφωνήσει ή διαφωνήσει.

Επομένως αν εσύ και πολλοί άλλοι δεν τα ξέρετε και το μόνο που γνωρίζετε είναι η επίθεση του Κασιδιάρη στην Κανέλλη τότε μάλλον εσείς έχετε χάσει το δάσος κοιτώντας το δέντρο γιατί δεν ψάξατε να ενημερωθείτε.

η προκαταληψη δεν κανει παντα καλο. επιτηδες δεν αναφερθηκα στην προχθεσινη ιστορια ακριβως γτ για μενα δεν ειναι αυτη το δασος. οπως λες και εσυ τα προγραμματα ΟΛΩΝ (νταξει δεν εχω κατσει να ψαξω και ολα τα υποψηφια κομματα, μιλαω για οσους πανε για ενα χ ποσοστο) ειναι μη υλοποιησιμα η ελλιπη αρα δεν ειναι παραλογο που κραζω.