Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Οι πανελλήνιες έτσι όπως είναι τώρα είναι άδικος θεσμός. Αν το κάθε τμήμα ζητούσε συγκεκριμένα μαθήματα τότε θα υπήρχε αποσύνδεση των εξετάσεων του λυκείου με την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θα ήταν κάτι διαφορετικό από τις πανελληνίες έτσι όπως τις ξέρουμε. Επί της ουσίας δεν λέμε κάτι διαφορετικό νομίζω.
Το Berklee (και όχι Berkeley :p) είναι ένα πολύ ειδικό παράδειγμα και αμφιβάλλω αν βοηθάει στη συζήτηση.

ποιος νομιζετε οτι ειστε?
ειμαστε στην πολιτικη για να υπηρετησουμε το εθνικο συμφερον.

Σε όσους απαντούν σοβαρά και ενδιαφέρονται όντως να ανταλλάξουμε απόψεις, δεν έχω πρόβλημα να θυσιάσω λίγο παραπάνω χρόνο.
To those who understand, I extend my hand
To the doubtful I demand, take me as I am :wink:

Πρόσεξε: Ξεκαθάρισα πως δεν πρέπει να υπάρχει ιδιωτικός ΟΠΑΠ αλλά να σπάσει σε πολλά κομμάτια. Δεν είπα πουθενά να υπάρχει “ιδιωτι[B]κός[/B] ΟΠΑΠ” αλλά "ιδιωτι[B]κοί[/B] ΟΠΑΠ. Ο καθένας από αυτούς θα κερδίζει λιγότερα, αλλά όλοι μαζί, ίσως να κερδίζουν και περισσότερα (γιατί π.χ. θα δίνουν ανταγωνιστικές αποδόσεις και ο κόσμος δεν θα παίζει σε ξένους book-makers). Σίγουρα, τα λεφτά που θα κερδίσει το κράτος από τον τζόγο, τον 2ο χρόνο μετά από την ιδιωτικοποίηση του, θα είναι ένα ποσοστό όσων κέρδιζε, αλλά σε ορίζοντα 20 χρόνων (αν διαιρέσεις την τιμή πώλησης δια 20) τα έσοδα θα είναι συγκρίσιμα (αν όχι μεγαλύτερα) και τα κοινωνικά οφέλη σίγουρα όχι λιγότερα (κατ’εμέ πολλά παραπάνω, αν αφιερώσεις ως κοινωνία πλέον χρόνο στο να μην πείθεις τον κόσμο πως ένα δελτίο θα τον βγάλει από την μιζέρια του και αρχίσει να παίρνει την τύχη όντως στα χέρια του…). Και αν καταφέρεις να πείσεις τις μελλοντικές γενιές να μην πετάνε λεφτά στο “Τρέλεμποργκ-Όμπερχάουζεν”, τότε δεν θα έχεις μείνει και με έναν οργανισμό όπως ο ΟΠΑΠ στα χέρια.

Λέω όμως ότι ό,τι ισχύει αυτή τη στιγμή για τον Έλληνα πολίτη με τον ΟΠΑΠ κρατικό, θα ισχύει και με τον ΟΠΑΠ ιδιωτικό. Μόνη διαφορά ότι τα κέρδη θα τα καρπώνεται κάποιος ιδιώτης αντί του κράτους. Περιμένω μία απάντηση γιατί αυτό είναι καλό, άλλη από το “δεν είναι αυτός ο ρόλος του κράτους”.

Γιατί πρέπει να είναι αναγκαστικά καλό ή κακό; Δεν μπορεί να είναι ασύβματες οι δύο καταστάσεις; Έστω πως το καλό είναι να κερδίζει το κράτος από τον τζόγο κι όχι ο ιδιώτης (συ υποννοείς). Δηλαδή όποιος ιδιώτης κερδίζει στοίχημα του κρατικού ΟΠΑΠ κάνει κακό στο κράτος; Εγώ κάνω κακό στο κράτος όπου “το 'δα, το έπαιξα”;

Επίσης, γιατί είναι καλύτερο το να στηρίζει το κράτος την οικονομική του επιβίωση, σε έσοδα το μέγεθος των οποιών εξαρτάται από το πόσοι πολίτες δεν εκπαιδεύτηκαν σωστά από το κράτος; Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ sustainable, το να εξαρτάται η βιωσιμότητα του κράτους, από το πόσοι πολίτες χάνουν τα λεφτά τους στο τζόγο. Αν κάνω σωστά την δουλειά μου και τους διδάξω πιθανότητες/τι είναι ο τζόγος, μειώνονται τα έσοδα. Αν την κάνω λάθος, αυξάνουν τα έσοδα.

Επομένως, σου αντιστρέφω το ερώτημα. Δεν μπορώ να σου αποδείξω πως είναι καλύτερο το να τα κερδίζουν επιχειρήσεις (και να τις φορολογείς), αλλά μπορείς εσύ να μου αποδείξεις πως είναι καλύτερο το να τα παίρνει το κράτος από τους πολίτες, που το κράτος δεν προετοίμασε για να παίξουν τζόγο; Γιατί το να πάψει να υπάρχει αυτό το αντικρουόμενο συμφέρον είναι κακό;

And yet, κανένα από τα quote σου, δεν είναι από το ποστ μου στο οποίο υποστήριξα πως δεν είχα μπλέξει ηθική. Καταλαβαίνω πως χρησιμοποιείς το left side of your brain, but fyi: nothing is right there…

  1. Άρα λοιπόν καταλήγουμε ότι ο ΟΠΑΠ δεν πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί by default που λένε και στο χωριό μου αλλά αφού γίνει μία οικονομοτεχνική ανάλυση η οποία θα αποδεικνύει ότι το πέρασμά του σε ιδιώτες θα αυξήσει τον συνολικό τζίρο του τζόγου στην Ελλάδα, έτσι ώστε τα κέρδη από τη φορολογία να υπερκαλύπτουν τα κέρδη που έχει αυτή τη στιγμή. Προκύπτουν λοιπόν τα εξής ερωτήματα:
    α) έχει γίνει τέτοια μελέτη και την ξέρεις ώστε να ισχυρίζεσαι ότι ο ΟΠΑΠ πρέπει να είναι ιδιωτικός;
    β) είναι τελικά καλό να αυξηθεί ο τζίρος που αναλώνεται στον τζόγο;

  2. Θεωρώ πολύ αφελή την ερώτησή σου. Προφανώς όποιος κερδίζει στο στοίχημα δεν “αφαιρεί κέρδη από το κράτος”. Είναι στα πλαίσια των εσόδων - εξόδων μίας εταιρίας και ως γνωστόν ο μπούκης δε χάνει ποτέ. Το θέμα είναι ότι εσύ πρότεινες να αλλάξει μία κατάσταση (ιδιωτικοποίηση ΟΠΑΠ). Για να αλλάξει μία κατάσταση πρέπει να υπάρχουν κάποια οφέλη από αυτήν την αλλαγή. Ακόμα περιμένω να μάθω ποια είναι αυτά. Το μόνο που εξακολουθώ να βλέπω είναι ότι θα μεταφερθεί ένα κέρδος από το Δημόσιο στους Ιδιώτες.

  3. Δεν εξαρτάται η επιβίωση του κράτους αλλά η επιβίωση μίας εταιρίας. Κρατικής μεν, εταιρίας δε. Προφανώς και δεν είναι σωστό το κράτος να εκμεταλλεύεται το πάθος ή την ανάγκη των ανθρώπων αλλά το ίδιο ισχύει και για τους ιδιώτες.

  4. Δε χρειάζεται να σου αποδείξω κάτι γιατί όπως σου είπα είμαι κατά του τζόγου, είτε κρατικού είτε ιδιωτικού. Θα μπορούσα να σου πω ότι τα κέρδη από τον ΟΠΑΠ χρησιμοποιούνται για να καλύπτουν άλλες τρύπες του κρατικού μηχανισμού. Αλλά δε με νοιάζει να επιχειρηματολογήσω γιατί δεν είμαι εγώ αυτός που προτείνει την αλλαγή. Εσύ που θες να αλλάξεις κάτι πρέπει να με πείσεις ότι η αλλαγή είναι προς το καλύτερο.

Κρατώ το σημαντικό, που μου έκανε μπαμ:

Άρα, ο ΟΠΑΠ υπάρχει για να καλύπτει τα έξοδα του; Εδώ ουσιαστικά μου λες “πως είτε τον έχει το κράτος, είτε όχι”, δεν έχει διαφορά για το κράτος και την κοινωνία…

Αντί να βάζεις στίχους από dream theater δεν επαναφέρεις εκείνο το ποστ που έγραφες ότι σε συμφέρει η κατάσταση στην Ελλάδα γιατί πληρώνεσαι με λεφτά από Ελβετία και ΗΠΑ και το οποίο εξαφανίστηκε μέσα σε δυο λεπτά να το συζητήσουμε σοβαρά και να ανταλλάξουμε απόψεις;
Δεν ήταν αρκετά sustainable για το φόρουμ;

Δεν ντρέπομαι για τα λεγόμενα μου. Ο λόγος που το διέγραψα είναι γιατί υπάρχουν πολλοί ρουφιάνοι κομπλεξικοί σε αυτή την Γη που όταν θα τους την έλεγα πετυχημένα, θα του άλλαζαν το ειρωνικό του νόημα απλά και μόνο για να με κάνουν να φανούν εγώ ο κακός και όχι αυτοί οι “ηλίθιοι”.

θα ριξω ΚΚΕ…ενταξει οι ανθρωποι μπορει να ναι στην δικια τους ουτοπικη φαση αλλα θα το κανω για δυο λογους…

1)επειδη κανενα αλλο κομμα δεν με εκφραζει…

2)ως ενδειξη αλληλεγγυης… γιατι μαγκες με την χρυση αυγη στο 10% απ οτι φαινεται οι ανθρωποι εχουν να φανε πολυ ξυλο και μεγαλη τρομοκρατια απο τους χρυσαυγητες…οπως και πολυ αλλοι…

Καταρχήν μην κρατάς μόνο το “σημαντικό” γιατί περιμένω απάντηση και στα άλλα.
Όσο γι αυτό που γράφεις εξήγησέ το λίγο γιατί δεν το κατάλαβα. Εκτός κι αν έκανες λάθος στο quote, δε βλέπω κάποια συσχέτιση

Σε σχέση με τον ΟΠΑΠ (που κακώς το υπεραναλύουμε στο συγκεκριμένο θέμα), υπάρχει μια… διαστρέβλωση. Ο ΟΠΑΠ δεν υπάρχει για να καλύπτει απλά τα έξοδά του, αλλά με τα κέρδη που έχει, καλύπτει και άλλα κρατικά έξοδα, συμβάλλοντας έμμεσα (ή άμεσα) στον προϋπολογισμό.
Εκτός κι αν δεν ισχύει αυτό, οπότε να ενημερωθούμε για το τι πραγματικά ισχύει.

Πιο μετά τα υπόλοιπα. Ίσως από Δευτέρα.

Όπως το καταλαβαίνω το quote σου, είναι σαν να μου λες, πως δεν υπάρχει ασυμβίβαστο “κέρδη κράτους Vs κακοί και πολλοί τζογαδόροι”, γιατί ο ΟΠΑΠ είναι ανεξάρτητος από το κράτος. Ουσιαστικά, εγώ καταλαβαίνω πως πιστεύεις πως μόνο ο ΟΠΑΠ κερδίζει από τους δεύτερους κι όχι το κράτος. Εμένα αυτό μου φαίνεται παράδοξο. Αν το κράτος και η κοινωνία δεν κερδίζει από τον κρατικό ΟΠΑΠ, τότε γιατί τον έχει; Για μένα, είναι προφανές πως τον έχει για να χρηματοδοτεί με τα κέρδη του ΟΠΑΠ, άλλες κρατικές ανάγκες…

έντιτ: με πρόλαβε ο St. Anger
έντιτ 2: Ας μη γίνει ερωτοδικείο για το τι έγραψα στον κολλητό μου φίλο, montecristo, κάποτε. Σε όποιον αρκεί ο λόγος του e-nick, είναι δικό του πρόβλημα. Εδώ δεν έχει πρόβλημα ο e-nick, που τα γράφει.

για ποιο ποστ αναφέρεται ο ενικ? ήταν ειρωνικού ύφους και το έβγαλες μήπως παρεξηγηθείς από κάποιους που θα το έπαιρναν το περιερχόμενό του τοις μετρητοίς

Μα φυσικά, το γράφω και πιο κάτω στο προηγούμενο ποστ μου. Ο ΟΠΑΠ είναι πηγή εσόδων για το κράτος. Αυτό που σου απάντησα είναι πώς
α) το κράτος προφανώς και θα επιβιώσει και χωρίς τον ΟΠΑΠ
β) ό,τι ηθικά προβλήματα υπάρχουν σε σχέση με το ότι αύξηση του τζόγου σημαίνει κέρδη για το κράτος αλλά ταυτόχρονα ότι δεν΄"εκπαιδεύει καλά τους πολίτες του" υπάρχουν και αν τον τζόγο τον ελέγχουν οι ιδιώτες

εδιτ: Υπεραναλύω το θέμα του ΟΠΑΠ γιατί προσπαθώ να αποδείξω ότι η νοοτροπία των ιδιωτικοποιήσεων δεν είναι επί του αν οι εταιρίες είναι κερδοφόρες ή ζημιογόνες, ούτε παίζουν ρόλο οι επιχειρηματολογίες του τύπου “όλους αυτούς εμείς τους πληρώνουμε από τους φόρους μας”. Η πραγματική φιλοσοφία είναι ότι το κράτος ΔΕΝ πρέπει να έχει επιχειρηματική δραστηριότητα ακόμα και αν είναι επιτυχημένη. Ο Μιούλ ας πούμε είμαι σίγουρος ότι θα το παραδεχτεί αυτό

Ρουφιάνο με έχει πει μέχρι τώρα ο νταμνέισον και ηλίθιο ο κράμπζοντι.
Στη θέση σου θα ανησυχούσα λίγο.

Δεν ανέφερα κάτι που αφορά την προσωπική σου αλληλογραφία, αλλά κάτι που είδα ποσταρισμένο δημόσια στο φόρουμ. Και ειρωνικό να ήταν το συγκεκριμένο, που στην τελική ας το άφηνες να το κρίναμε, μου φτάνει αυτό που είπες για το πόκερ και την ηθική, το οποίο έχει ακριβώς την ίδια λογική.

Επίσης προσπάθησε να γράψεις και μια φορά σωστά το νικ μου, δεν χρειάζονται και τα δύο εγκεφαλικά ημισφαίρια για να το καταφέρεις αυτό.

ΤΣΙΠΡΑΣ VS ΤΣΙΠΡΑΣ


Enick δεν νομίζω να σε έχω πει ποτέ ρουφιάνο.Προσέχω πολύ καλά πως μιλάω εδώ μέσα.
Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον.

Τώρα κάνουμε και κωλοτούμπα; “Και ειρωνικό να ήταν το συγκεκριμένο”… Λάσπη ξέρεις όμως να ρίχνεις… Καλό θα ήταν να αρχίσεις να ανησυχείς λίγο. Εμένα, ούτε αυτοί δεν με έχουν πει ηλίθιο και ρουφιάνο… :roll:

μη το φέρεις και παράσημο αυτό, στο ίδιο μήκος κύματος είστε 8)

Εγώ απλά ανέφερα την ύπαρξη αυτού του ποστ κι εσύ την παραδέχτηκες. Τώρα έρχεσαι κατόπιν εορτής να πεις ότι ήταν αστειάκι με τον κολλητό σου και σου λέω ότι και ειρωνικό να ήταν σήμερα είπες κάτι που είχε την ίδια λογική πολύ σοβαρά και χωρίς διάθεση γι αστεία. Δεν βλέπω καμιά λάσπη πέρα από αυτή που μόλις έκοψες.

Φτάνει με το ερωτοδικείο όμως, πάω να παίξω λίγο πόκερ τώρα που είναι και νόμιμο και ηθικό.

You have to use the right side of your brain for that. There is nothing left there e-nick…