Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Ενώ σε κάποια φάση είχα αποφασίσει για τον σύριζα(τότε που ψήφισα και στο πολλ), μετά με έπιασαν αμφιβολίες και ήθελα να το ρίξω αυτό που το έριξα και στις προηγούμενες (ανταρσύα). Τελικά το έριξα στον Τσίπρα, για τους λόγους που έχει αναπτύξει πολλές φορές εδώ ο Night*Sky. Ακόμα και τώρα δεν είμαι καθόλου σίγουρος και σίγουρα όχι περήφανος για την ψήφο μου, υπό κανονικές συνθήκες δεν υπήρχε περίπτωση να το ρίξω σε αυτούς ποτέ. Θα δείξει αν θα με διαψεύσουν, ή θα με κάνουν να είμαι συνένοχος για ότι κάνουν.

Τόσο δημοκρατικό συναίσθημα, τόση αντίφαση!

Καμία δημοκρατία προς τους φασίστες. Η συζήτηση είναι με τους υπόλοιπους.
Η συγκεκριμένη συζήτηση, τέλος.

Γεμίσαμε φασίστες :stuck_out_tongue:

Ignorant, ακριβώς στο ίδιο δίλημμα βρισκόμουν και εγώ. Στην αρχή(πριν καιρό) σκέφτηκα να το ρίξω στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α, αλλά έπειτα απ’ όλα αυτά που άκουσα, εάν το έριχνα στον “εγγυόμεθα” θα ήταν σα να κορόϊδευα τον ίδιο μου τον εαυτό. Θα ένιωθα σαν χαζή να με δουλεύει ο άλλος κατάμουτρα και εγώ να πήγαινα να τον ψηφίσω με την λογική “ότι απ’ όλα τα σκατά, είναι ο λιγότερο χειρότερος” ή “δεν έχει δοκιμαστεί” ή “πρέπει να ψηφίσουμε πάση θυσία κάποιον, ώστε να ‘‘βγάλουμε οφφ’’ τον Σαμαρά” και άλλα τέτοια. ΟΚ, και εγώ ΔΕΝ τον πάω και ΔΕΝ γουστάρω με καμία δύναμη να ξαναβγούν αυτοί που χαντάκωσαν τις ζωές μας, αλλά δεν επικροτώ λογικές σαν τις ανωτέρω, όταν ο άλλος μάλιστα μου δίνει τέτοιες αφορμές ώστε να μην τον ψηφίσω. Θεώρησα πιο σωστό να εκφράσω την αντίθεσή μου με την ψήφο μου, παρά να γίνω - όπως είπες και εσύ - συνένοχη(όλοι είμαστε συνένοχοι είτε περισσότερο είτε λιγότερο) σε ό,τι πρόκειται να ακολουθήσει. Η λογική μου μου έλεγε να ψηφίσω ένα μικρό, ανίσχυρο, κόμμα κοντά στα “πιστεύω” μου, και προπάντων, ένα κόμμα που γνώριζα εκ των προτέρων ότι δε θα είναι υπαίτιο σε ό,τι επακολουθήσει. Αν θέλετε πέστε το και “εύκολη λύση” για μένα ήταν η μόνη λύση και διέξοδος - αν δεν πήγαινα να ψηφίσω καθόλου δε θα είχε νόημα. Αυτά!

SilentWinter καθ’όλα δεκτό το σκεπτικό σου, κι αν πρέπει να είμαι απόλυτα τρου στις απόψεις μου θα έπρεπε να μποϋκοτάρω τη διαδικασία στο σύνολο της. Κρίνεις όμως ότι “μας παίρνει” η συγκεκριμένη συγκυρία να παίζουμε έξω από τα όρια (αυτού) του εκλογικού νόμου;

Πρακτικά δεν έχει διαφορά η αποχή από τα κόμματα εκτός βουλής, γι’αυτό στο λέω. Κι ούτε στη λέω, ειλικρινά ρωτάω την άποψη σου.

Plus, σκέψου ότι ίσως είναι το μόνο ίχνος ευκαιρίας για ένα δίκαιο εκλογικό σύστημα.

+++++++

Επίσης, δεν έχει καμία διαφορά η αποχή ενός που είναι στις παραλίες και βαριέται να πάει, ενός που λέει ‘όλοι ίδιοι είναι’ και ενός αναρχικού.

Δεν πας να ψηφίσεις σύριζα επειδή σε εκφράζει αυτό το κόμμα περισσότερο από όλα τα άλλα. Αυτό το περιθώριο ίσως το είχες στις προηγούμενες εκλογές. Ψηφίζεις γιατί βλέπεις αυτό που έρχεται σε περίπτωση που βγει ο άλλος.

Ignorant_pig, περήφανος μπορεί να μην είσαι, ούτε εγώ είμαι, αλλά αύριο που θα ανακοινωθούν τα μέτρα από τους αχαρακτήριστους που ψήφισε το 1/3 του εκλογικού σώματος και τα eurotsirakia τους πιθανότατα θα τα χεις καλά με τον εαυτό σου…

Και εγω μεχρι και χθες δεν ειχα αποφασισει οριστικα (μιας και σε αυτες τις εκλογες δεν συμμετεχει το ΕΕΚ) αλλα εξαρχης ειπα οτι πρεπει να κοιταξουμε τις αντικειμενικες συνθηκες και στρατηγικες που αναπτυσσονται και να πραξουμε αναλογως.

Ολο αυτο το διαστημα ημουν 70% ΣΥΡΙΖΑ - 30% ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Τελικα, οπως ειπε και ενας φιλος μου, ‘’ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ‘’. :smiley:

edit: ωραια τα εξηγει ο comealot. :wink:

Ναι, καταλαβαίνω απόλυτα το σκεπτικό σου - το σκέφτηκα ενώ έγραφα το ποστ. Θεωρείς ότι δε μας παίρνει να αντιδρούμε κατ’ αυτόν τον τρόπο σε μία τόσο κρίσιμη στιγμή για το μέλλον της χώρας. Το δικό μου σκεπτικό, αν θες, ψηφίζοντας ένα μικρό κόμμα(εκτός βουλής) είναι ότι ένας (εν προκειμένω, δύο) πολιτικός που υπόσχεται πράγματα που δε μπορεί να φέρει εις πέρας είναι σα να παραδέχεται μπροστά στα μούτρα μας ότι λέει ψέματα, ότι επιζητά την ψήφο μας. Αυτά για τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. Στη ΝΔ δε θα ήθελα να αναφερθώ καν - ψέματα, εκβιασμοί, λασπολογία αυτές είναι οι “θέσεις” της. Δε διαφέρουν λοιπόν σε τίποτα από τους προκατόχους τους. Με αυτήν την λογική αποφάσισα να το ρίξω τελικά σε κάποιο μικρό εξωκοινοβουλευτικό κόμμα. Δε μπορώ να σου εξηγήσω και να σου δικαιολογήσω με ποια λογική ακριβώς αποφάσισα να το ρίξω εκεί αντί να απέχω τελείως. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έκανα αυτό που αισθάνθηκα και δεν το μετανιώνω.

@ camealot: Γιατί φοβάμαι ότι είτε ο ένας είτε ο άλλος, δε θα αλλάξουν κάποια πράγματα. Δεν λέω ότι έχουμε αυτήν την “πολυτέλεια” της επιλογής. Πιστεύω όμως ότι κατ’ ουσίαν η πολιτική του ενός δε θα διαφέρει πολύ από την πολιτική του άλλου. Πιστεύετε ότι σε περίπτωση που εκλεγεί ο Τσίπρας θα αποφύγουμε το τρίτο μνημόνιο; Δεν γνωρίζω και δε θέλω να πάρω κάποια θέση σε κάτι τέτοιο, γι’ αυτό ρωτάω εσάς.

Έχει διαφορά μόνο για κάποιον που υποστηρίζει την αποχή του με τη στάση ζωής του - θες να το πεις ερημίτης, αυτόνομο κοινωνικό σχήμα ορ γουατέβερ. Όποιοι είμαστε μέσα στο χορό, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δε μας παίρνει να είμαστε άτεγκτοι στο θέμα “αποχή”.

Silent, δε σε κρίνω - αν και θα προτιμούσα μια πιο άτρωτη λογική πίσω από την ψήφο σου, μην κρίνεις τον ΣΥΡΙΖΑ σαν το κεντρικό του πρόσωπο - λίγη σημασία έχει πλέον το ερώτημα “ποιος”. Κρίνε θέσεις κι αν ψήφισες έτσι, τότε καλώς καμωμένα εν μέρει.

Είναι το ίδιο πράγμα μια πολιτική θέση που δεν πιστεύει στις εκλογές και την αντιπροσώπευση με την απολιτικ στάση κι αυτούς που θα πήγαιναν να ψηφίσουν αν δεν ήταν καλή μέρα για μαύρισμα;
Ολόκληρη συζήτηση κάναμε στις πρώτες εκλογές για τον εκλογικό νόμο, τα λευκά, τα άκυρα, την αποχή κλπ., ας μην την ξαναπιάσουμε τώρα.

Όχι, δεν είχα τη διάθεση να κατηγορήσω κάποιο πρόσωπο. Ο Τσίπρας ως κεντρικό πρόσωπο του κόμματος εκφράζει και τις απόψεις και θέσεις όλων, γενικά. Κρίνω τα όσα έλεγε - έταξε. Να τον ψήφιζα(τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α), αλλά να μου έδινε έναν λόγο να το κάνω, όχι ψέματα. Τόσα χρόνια μπουχτίσαμε ψέματα και από τους μεν και από τους δε.

Οι “πσαγμένοι” βγαίνουν και λένε ότι κλείνει την ψαλίδα ο Αλέξης…

Στο bet πάντως έχει ανέβει ο συριζα από 1.75 προχθές στο 4.8 τώρα…προσφέρεται για ποντάρισμα…:-k

Πρακτικα ναι ειναι το ιδιο πραγμα.
Γιατι οταν θα μας διαλυει η ΝΔ με τα νεα μετρα, δεν θα ασχοληθει κανεις με το αν η πρωτια που κερδισε και της εδωσε τη δυνατοτητα να κανει ο,τι κανει προερχεται απο την απολιτικ αποχη της παραλιας, απο την αποχη των ‘‘ολοι ιδιοι ειναι’’ ή απο την αποχη των αναρχικων.

Καθε δυνατοτητα παρεμβασης και αλλαγης εστω των πιο μικρων πραγματων και συσχετισμων, πρεπει να αξιοποιειται.

Πιθανολογω πως τα παιδια εννοουν πως ειναι “ιδια” εκ του αποτελεσματος και οχι επι της ουσιας. :wink:

Με την λογικη σου ομως, οποιος ψηφιζει οτιδηποτε αλλο εκτος απο ΣΥΡΙΖΑ ειναι στην ιδια κατηγορια με τους αποπανω. Μην το γαματε και πσοφαει, μην τσουβαλιαζουμε τα παντα. Γινεται εξισου ηλιθιο με τους αναρχικους που σε θεωρουν μαλακα που πας και ψηφιζεις.

Εδώ που ήρθαν τα πράγματα φοβάμαι ότι οι ξένοι εταίροι μας θα μας επιβάλλουν νέα μέτρα είτε βγει ο ένας είτε ο άλλος. Δεν είναι μόνο θέμα κόμματος - βέβαια, κάποιοι “τέτοιοι” μας οδήγησαν σήμερα να μιλάμε για νέα μέτρα και ενδεχόμενη χρεοκοπία της χώρας. Δε δίνω άφεση αμαρτιών σε κανέναν τους. Δε μπορώ να καταλάβω όμως με ποιο σκεπτικό εσείς πιστεύετε ότι άμα εκλεγεί ένας θα μας απαλλάξει από τέτοια σκληρα και ταπεινωτικά μέτρα. Με άλλα λόγια, που στηρίζεις την άποψή σου ότι ο σύριζα(και ο κάθε “σύριζα”) θα αποφύγει την χρεοκοπία ή την λήψη νέων μέτρων; Σε αυτόν τον χορό(για να δανειστώ την έκφραση του συμφορουμίτη) δεν είμαστε μόνοι (πίσω από μας κρύβεται μία Ευρώπη και δε μπορώ να φανταστώ ποιοι άλλοι ακόμα). Απλώς, θα ήθελα να μου πεις τους λόγους που το πιστεύεις, γιατί από το λίγο που τον άκουσα, δεν αναφέρθηκε σε κάποια σοβαρή θέση προς αποφυγήν των νέων μέτρων κτλ κτλ…

Έστω κι αν κανείς δεν μπορεί να αποφύγει τα νέα μέτρα, δεν πρέπει να αδράξουμε την ευκαιρία που παρουσιάζεται πανευρωπαϊκά για μια πιο ανθρώπινη κοινωνική διαβίωση; Το λεγόμενο “εθνικό” συμφέρον καταντάει έως και μικροπολιτικό ενίοτε με όλα αυτά που γίνονται. Ίσως απλά η ύπαρξη του (όποιου) ΣΥΡΙΖΑ ή συνασπισμού κομμάτων κυβέρνησης με τέτοια χροιά είναι πίεση προς την Ευρώπη σαν κοινωνικό σύνολο - όχι σαν Άγκελα Μέρκελ ξερω γω που ανάθεμα κι αν ξαναβγει του χρόνου τέτοια εποχή. Ίσως λέω, γιατί και το βραχυπρόθεσμο θέμα της δικής μας κατάστασης μόνο αμελητέο δεν είναι - αν όμως είναι προαποφασισμένο…

Το ότι δεν θα ασχοληθεί κανείς δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ποιοτική διαφορά, πολιτικά μιλώντας πάντα, ανάμεσα σε όσους απέχουν. Πρακτικά, ναι, είναι το ίδιο πράγμα, όπως ίδιο πράγμα είναι και το λευκό και το άκυρο σύμφωνα με το άθλιο εκλογικό σύστημα.
Δεν επιδιώκω να δεχτείτε την αποχή ως την ενδεδειγμένη λύση στην παρούσα φάση, αλλά τουλάχιστον μην τα τσουβαλιάζετε όλα λες και είναι το ίδιο πράγμα.

Και εννοείται συμφωνώ με την τελευταία σου πρόταση, απλά υπάρχουν άνθρωποι που το αντιλαμβάνονται διαφορετικά αυτό. Για παράδειγμα το εεκ που ψήφισες την προηγούμενη φορά δεν κατεβάζει ψηφοδέλτιο επειδή απλά δεν έχει χρήματα να χρηματοδοτήσει και δεύτερη προεκλογική εκστρατεία τόσο σύντομα και στην ανακοίνωσή του καταγγέλει το αντιδημοκρατικό εκλογικό σύστημα, τις χρηματοδοτήσεις των κοινοβουλευτικών κομμάτων κλπ.

Όσο τίμιο το θεωρώ αυτό, άλλο τόσο τίμια θεωρώ και τη δική σου στάση που ψηφίζεις συριζα έστω και με βαριά καρδιά για να μη βγει η νδ, απλά υποστηρίζω και το ίδιο και για όσους απέχουν συνειδητά και με σαφή πολιτική θέση. Αν επιμένεις στη θέση που είχες στις προηγούμενες εκλογές ότι όλοι όσοι απέχουν είναι “ηλίθιοι”, τότε διαφωνούμε τελείως και δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε περισσότερο.