Εκλογές 2012 Β' Γύρος

ε μαλλον συγχεεις την εκπαιδευση με τη μορφωση.

χαίρομαι που συμφωνούμε ότι εμπειρία σκέτη σκατά, “γνώση” σκέτη σκατά. χαίρομαι επίσης που χρησιμοποιούμε τους ορισμούς των εννοιών κατά το δοκούν, μια που δεν τις συμπαθώ. ωστόσο, εγώ που παίρνω την έννοια μόρφωση ετυμολογικά και δεν την ταυτίζω με τα πτυχία, τη συλλογή πληροφοριών κ.λπ., αλλά τη θεωρώ σαφώς πιο κοντά σε αυτό που εσύ αποκαλείς παιδεία, έχω την εντύπωση πως η κουβέντα στηρίχ8ηκε σε αυτή την οπτική (παρόλο που η εφημερίδα απλώς παραθέτει τις εκπαιδευτικές βαθμίδες). την παιδεία/ουσιαστική μόρφωση νομίζω είχε ο camelot στο μυαλό του όταν έγραφε αυτά που έγραφε, όχι τα πτυχία. ίσως να είναι σε μεγάλο βαθμό αβάσιμη η ταύτιση που κάνει, αλλά εν τέλει το σημαντικό για μένα είναι αυτό που είχα γράψει στο πρώτο ποστ μου εδώ και αυτό που είπε ο κρισπ πιο πίσω στο ποστ 1495

ολα ειναι σχετικα

Χάρη σε έναν συνδυασμό Skynyrd-δουλειάς-Euro δεν έχω καταφέρει να ποστάρω εδώ μέσα εδώ και περίπου δύο μέρες ενώ από όσο βλέπω θα όφειλα να έχω δώσει κάποιες απαντήσεις… :slight_smile:

Πάμε λοιπόν με χρονολογική σειρά ποστς:

@eNick: Όχι, δεν θεωρώ την αριστερά κάποια “παιδική ασθένεια” και ας μου αρέσει η ρήση του Τσώρτσιλ για αυτούς που είναι κομμουνιστές στα 20 και στα 40 (είμαι σίγουρος πως την ξέρεις :wink:). Το σχόλιο μου περί “ενηλικίωσης” του πόντιουμ και χρηστών το βράδυ της Κυριακής πήγαινε στην ανάλυση επιπέδου “παίρνουν ναρκωτικά, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς…”, “φταίνε οι παλιόγεροι και οι βρωμοεπαρχιώτες” κλπ. που γινόταν από αρκετούς χρήστες…

@FacelessRania και όλοι οι υπόλοιποι σχετικά με το συμβάν που πόσταρα για την σειρά των ψηφοδελτίων:
Το ποστ ήταν απάντηση σε ένα του Ισις για έλλειψη ψηφοδελτίων του συριζα κάπου. Το έκανα για λόγους ισορροπιών, δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω πως κρετίνοι και κουτοπόνηροι υπάρχουν εκατέρωθεν για να κάνουν κολπάκια βγαλμένα από την εποχή του… Μαυρογυαλούρου. Kακώς δόθηκε τόση σημασία. Αν ήταν να μιλήσουμε για πολιτική κουτοπονηριά σε κεντρικό επίπεδο θα έγραφα άλλα, για τον Τσίπρα που έταζε “καταγγέλουμε το μνημόνιο αλλά μένουμε στο Ευρώ”, μετά τα μπέρδευε πως “το ? δεν είναι φετίχ” κλπ.
Και βρε Ράνια, εσύ που σε αυτό το φόρουμ είσαι από μικρούλα :):p, θα περίμενα να με έχεις καταλάβει λίγο καλύτερα όλα αυτά τα χρόνια και όχι να με ρωτάς αν θα έλεγα άλλα αν ο χλεχλές ήταν “γαλάζιος”… :frowning:
Σου μοιάζω να έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά γενικότερα; :-k

Και τέλος:
@ όλοι όσοι ξαφνικά φρηκάρατε “ο Mule το γύρισε σε ΝΔ”, “καραδεξιάρα ο φιλελέυθερος”, “φανμπόης της ΝΔ”, “νοίκιασε διαμέρισμα στην “πολυκατοικία” που έλεγε ο Καρατζαφέρης” :stuck_out_tongue: και δεν ξέρω τι άλλο…

Χαλαρώστε! Δεν είδατε (και ούτε και πρόκειται να δείτε από εμένα) ποστς που να εξιδανικεύουν τη ΝΔ, τον Σαμαρά ή όλους αυτούς που έχει μαζέψει!
Όσα επικριτικά έχω γράψει κατά καιρούς για τη ΝΔ, για τον πλήρη ιδεολογικό ευνουχισμό της τη δεκετία του '90 που οδήγησε και στην καταστροφική για τη χώρα διακυβέρνηση Καραμανλή, και για την διάδοχη κατάσταση με τους Φαήλους και τους Βορίδηδες ισχύουν 100%, δεν αλλάζω λέξη.
Το παρακάτω άρθρο με εκφράζει σε πολύ μεγάλο βαθμό για το πως αντιλαμβάνομαι αυτό που διακυβευόταν στις εκλογές αυτές:

Nα προσθέσω στα όσα γράφει και την απογοήτευση -αρκετών όπως φαίνεται- φιλελεύθερων ψηφοφόρων με την απόφαση του Μάνου να συνεργαστεί με τον τσαρλατάνο Τζήμερο. Αλλά τα του φιλελεύθερου χώρου είναι μία άλλη κουβέντα και τώρα έχει πάει πολύ αργά.

Μιουλ, προσπαθώ να μην είμαι απότομος και λόγω διαφοράς ηλικίας, δεν είσαι φιλελεύθερος, νεοφιλελεύθερος είσαι. Έχει διαφορά ΝΑ. Και το δεύτερο είναι και δεξιό ιδεολόγημα μεταξύ άλλων, ρεπουμπλικανό.

Μετά όμως μην τσινάς όταν σε λέω κρατιστή! :wink:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1338724&postcount=137
http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=1340159&postcount=150

Νομίζω είναι σαφές ότι οι νεοφιλελεύθεροι θέλουν ελάχιστο ή καθόλου κράτος για τον εαυτό τους (ελεύθερη-ασύδοτη αγορά) και πολύ κράτος για όλους τους υπόλοιπους (αστυνομία, δικαιοσύνη, θεσμικό πλαίσιο/νόμοι). Αρα τα ίδια σκατά με όλους εμάς τους υπόλοιπους είναι, ΚΡΑΤΙΣΤΕΣ. :wink: :lol:

Οι μόνοι πραγματικοί αντικρατιστές είναι οι αναρχικοί.

Εσύ μπορεί να λες ότι δεν θεωρείς την αριστερά παιδική αρρώστεια, αλλά το άρθρο με το οποίο συμφωνείς “σε πολύ μεγάλο βαθμο” το λέει ρητά:

Γιατί εδώ δεν μιλάμε απλά για έναν απατεώνα τύπου Ανδρέα Παπανδρέου που μπροστά στην πραγματικότητα θα αλλάξει γραμμή. Εδώ έχουμε να κάνουμε με [B]πνευματικά έφηβους[/B] και σκληροπυρηνικούς κρατιστές που δεν θα διστάσουν να φτάσουν στα άκρα όσο θα μεγαλώνει η αποτυχία τους.

Σε ενοχλεί οταν στο φόρουμ του ρόκινγκ.γρ η πολιτική ανάλυση είναι επιπέδου “όσοι ψηφίζουν νδ παίρνουν ναρκωτικά”, αλλά συμφωνείς με ένα δημοσιευμένο άρθρο που μιλάει για “παλαβές πολιτικές” (τον χαρακτηρισμό ‘παλαβός’ για την αριστερά τον έχει καθιερώσει ο Μανδραβέλης επαναλαμβάνοντάς τον σε πολλά του άρθρα).

Και συνεχίζει το άρθρο λέγοντας ότι αν επικρατούσαν αυτές οι “παλαβές πολιτικές” με νίκη του συριζα

Η πολιτική ζημιά για την αριστερά θα είναι ιστορικά ισοδύναμη με την ζημιά που προκάλεσε στην ελληνική δεξιά η τραγωδία της Κύπρου το 74. Σαν αποτέλεσμα και σε πλήρη αντιστροφή της μεταπολίτευσης, στα επόμενα 30-40χρόνια ο χαρακτηρισμός αριστερός θα είναι βρισιά.

Εκτός από το ότι παρομοιάζει τον Αττίλα με τις πιθανές συνέπειες μιας κυβέρνησης συριζα (επίσης ο πόλεμος στην Κύπρο έγινε επί χούντας, ο αρθογράφος θεωρεί τη δικτατορία ως κομμάτι της δεξιάς;) το τι έγινε μετά τον διαψέυδει.
Μετά την τραγωδία της Κύπρου το 74 η δεξιά βγήκε πρώτο κόμμα στις δύο επόμενες εκλογικές αναμετρήσεις και συνολικά στα επόμενα 38 χρόνια κυβέρνησε τα 18, ενώ το πασοκ της δεκαετίας του 90 και μετά δεν θα το αδικήσεις αν το αποκαλέσεις δεξιό κόμμα.

Επίσης από το άρθρο που πόσταρες:

Κατάρρευση του κρατισμού και ιδεολογική αποκαθήλωση της αριστεράς. Ποιός δεν θέλει μια τέτοια εξέλιξη;

Την εμμονή με τον κρατισμό την έχουν επισημάνει και άλλοι, δεν χρειάζεται να επιμείνω. Την ιδεολογική αποκαθήλωση της αριστεράς πώς την εκλαμβάνετε εσείς οι libertarians που κατά τ’ άλλα δεν είστε δεξιοί;

Και τελειώνω με την ομολογία πίστεως:

Το αρπακτικό κράτος του Βενιζέλου θα φαντάζει καπιταλιστική όαση μπροστά στην κοινωνικοποίηση της ιδιωτικής περιουσίας που θα φέρει ο Σύριζα.

Το απευκταίο είναι η αναδιανομή του πλούτου και η (όσο είναι δυνατόν) εξάλειψη των οικονομικών ανισοτήτων, ενώ το ζητούμενο είναι ο μη κρατικά ελεγχόμενος καπιταλισμός, δηλαδή η δαρβινική ζούγκλα που ο αρθρογράφος παρομοιάζει με όαση.

Πιο οικονομικά νεοφιλελεύθερο και πολιτικά δεξιό άρθρο δύσκολα να βρεις.

Υπουργός Οικονομικών και πάλι τραπεζίτης.Και όχι ένας απλός τραπεζίτης. Ο πρόεδρος όλων. =D>

Τι πιο λογικό? Διασφαλίσαν τα συμφέροντα και τα bona των τραπεζών. Και ο Σαμ και ο Κουβέλης της αριστεράς. Της δημοκρατικιάς.

Να τον ακούσουμε κι αυτόν να μιλάει για λιτότητα όπως τον Προβόπουλο.

Δεν με ενδιαφέρει να με αντιμετωπίζεις σαν παππού που θέλει να τον περάσεις απέναντι στον δρόμο, ευτυχώς απέχω αρκετά από αυτό το στάδιο. Αν θέλεις να λάβεις υπ’ όψη σου την διαφορά ηλικίας προβληματίσου μόνο για το τι μπορεί να συμαίνει και ως διαφορά εμπειρίας (π.χ. γιατί κάποιος που ήταν έφηβος στην Ελλάδα του Ανδρέα στα 80’s τα έχει τόσο παρμένα με τον συριζα που θυμίζει όλο και περισσότερο εκείνο το ΠΑΣΟΚ). Και δεν νομίζω πως είναι γενικότερα σωστό να είσαι απότομος όταν ο άλλος δεν είναι, είτε είναι μικρός, είτε μεγάλος, είτε ό,τι άλλο.
Στην ουσία αυτού που γράφεις, όρισε μου εσύ την διαφορά φιλελέυθερου-νεοφιλελεύθερου για να τεκμηριώσεις αυτό που λες. Εγώ ξέρω πως κανένας φιλελέυθερος δεν βάζει μόνος του το “νεο” μπροστά, είναι μία παπαριά που ξεκίνησαν κάποιοι αριστεροί και Κεϋνσιανοί στην Ευρώπη με σκοπό την δυσφήμιση.

Κάτι προσπαθείς να πεις, πες το ξεκάθαρα.

Ρε συ eNick, μάλλον έπρεπε να κουοτάρω το μέρος του άρθρου που έχει σχέση με αυτό που θέλω να πω; To με ποιό σκεπτικό φιλελέυθεροι ψηφοφόροι στήριξαν τη ΝΔ σε αυτές τις εκλογές!
Για να μην βγεί ο συριζα πρώτο κόμμα και καταστραφεί και ό,τι έχει απομείνει στην χώρα, είναι τόσο απλό. Κανείς φιλελέυθερος δεν χαίρεται με αυτούς που βλέπει στην κυβέρνηση.
Δεν έχει νόημα να κάθεσαι να το σταχυολογείς σειρά-σειρά, δεν το έγραψα εγώ, νομίζω πως ξέρεις πως δεν με λένε Στέφανο! :stuck_out_tongue:
Όσο για τους παλαβούς του Μανδραβέλη μέτρα με και εμένα μέσα σε αυτούς (βλ. “η παλαβή Αμερικάνικη δεξιά του Ron Paul”

Προφανώς και η αντίθεση στον κρατισμό είναι βασικό κομμάτι της φιλελεύθερης προσέγγισης. Το να γράφεις για εμμονή είναι σαν να κατηγορείς αντίστοιχα αριστερούς για εμμονές με βασικές έννοιες της μαρξιστικής ανάλυσης όπως η “υπεραξία”.

Η ιδεολογική αποκαθήλωση της αριστεράς είναι ο προφανής δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουν οι φιλελεύθεροι πλέον στην Ελλάδα. Τα έχω ξαναγράψει, θα γίνω κουραστικός: Για την κυριαρχία της αριστεράς στα σχολεία και τα πανεπιστήμια, στην εκδοτική παραγωγή, στην γλώσσα των περισσότερων κομμάτων (και των δεξιών σε μεγάλο βαθμό). Το μέσο Ελληνόπουλο τελειώνει το σχολείο έτοιμο να αντιλαμβάνεται τον κόσμο και να επιχειρηματολογεί με όρους “πάλης τάξεων”, να δαιμονοποιεί το κέρδος και την παγκοσμιοποίηση, να δικαιολογεί τον ρόλο του κράτους-γκουβερνάντα αφού τα βιβλία της ιστορίας το έχουν διδάξει καλά τις “αρετές” του Κεϋνσιανισμού.
Λίγο πολύ αυτά που μου γράφεις και εσύ στην τελευταία παράγραφο για να υπερασπιστείς την “αναδιανομή” του πλούτου και να κατηγορήσεις την “Δαρβινική ζούγκλα” (από εσένα θα περίμενα περισσότερο σεβασμό για τον μεγάλο επιστήμονα, κάτι θρησκόληπτοι είναι συνήθως που τον μέμφονται!)
Αυτά θέλουν αποκαθήλωση, με τεκμηρίωση και επιχειρηματολογία. Πρέπει ο κόσμος να εκπαιδευτεί σε μία άλλη προσέγγιση, που να πιστεύει στο άτομο, τις δυαντότητες και τις ευθύνες του, την ελευθερία, τα φυσικά δικαιώματα που καμία πλειοψηφία δεν μπορεί ποτέ να καταπατά.

Εντάξει, και κανένας χρυσαυγίτης δεν βάζει το φασίστας μπροστά, για αυτούς επίσης είναι παπαριά με σκοπό την δυσφήμιση.

Από εκεί και πέρα δε θα κάτσω να ψάξω quotes με σκοπό να στην πω, αν και υπάρχουν άπλετα. αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι θέλουν κι άλλοι να χαρακτηρίζονται φιλελεύθεροι και δεν έχουν καμία άμεση συναφή σχέση με σένα ιδεολογικά. Άλλωστε ο όρος είναι πολύ παλιός και δεν έχει καμία σχέση με νοοτροπίες Friedman.

Μάλλον έπρεπε, γιατί όταν ποστάρεις ένα μικρό άρθρο και λες ότι συμφωνείς σε μεγάλο βαθμό με αυτό, λογικό είναι να το κοιτάξεις κάποιος όλο, σιγά το πόνημα πια. Κι επειδή το βρήκα αρκετά αφελές και με αντικειμενικά ιστορικά λάθη έπιασα τα πιο αδύναμα σημεία του.
Την συγκεκριμένη άποψη για την υποστήριξη της νδ την εξέφρασες και προεκλογικά και διαφώνησα και τότε, γιατί δίνει την εξουσία σε έναν ανίκανο άνθρωπο.

Γενικά η άποψή μου, και κατά συνέπεια η διαφωνία μου μαζί σου, είναι ότι ο φιλελευθερισμός, όσο αφηρημένη κι αν είναι η προέλευσή του, πολιτικά ανήκει στη δεξιά, είναι σύμφυτος με τον καπιταλισμό και δύσκολα δεν θα οδηγήσει σε ολοκληρωτικά συστήματα με επίφαση δημοκρατίας. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις τύπου Rawls με απόψεις που ίσως να οδηγούν σε πιο βιώσιμες κονωνίες ακόμα και με καπιταλισμό (για εμάς του τυχερούς που γεννηθήκαμε σε αυτή την πλευρά του πλανήτη φυσικά). Αλλά προσωπικά δεν με ικανοποιούν και όσο είμαστε εδώ μέσα θα διαφωνούμε δημιουργικά πάνω σε αυτό.

Το ότι μια άποψη είναι πάγια θέση σε μια ιδεολογία δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και εμμονή, αν και δεν χρησιμοποίησα τη λέξη με ψυχοπαθολογικές συνδηλώσεις.

Με τις παρατηρήσεις σου διαφωνώ, η ελληνική κοινωνία είναι σε μεγάλο βαθμό δεξιά, συντηρητική και οπισθοδρομική και αυτό αποτυπώνεται και στο εκλογικό αποτέλεσμα. Νδ, καμμένος, χα, μανοτζήμεροι, βάλε και πασοκάρα, είναι η μεγάλη πλειοψηφία. Προφανώς και δεν έχουν όλοι οι ψηφοφόροι αυτών των κομμάτων την ίδια συγκρότηση και ο καθένας μπορεί να ψηφίζει το οτιδήποτε με πολύ διαφορετική λογική από κάποιον άλλον που ψηφίζει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αλλά όταν βλέπεις το κκε να καταποντίζεται (που ό,τι και να το θεωρεί ο καθένας έχει την ιστορική ονομασία και στην τελική υπάρχουν άλλα αριστερά μορφώματα να πάρουν τις ψήφους των κομμουνιστών, τα οποία όμως πάνε άπατα) και τον συριζα να ανεβαίνει κυρίως με μετακίνηση οπαδών του πασοκ, δεν μπορώ να συμφωνήσω.
Στα πανεπιστήμια που είναι ο κατ΄ εξοχήν προοδευτικός χώρος, η επικράτηση της αριστεράς δεν είναι και αυτονόητη, ενώ υπάρχουν πολλοί εκδοτικοί οίκοι, περιοδικά και εφημερίδες (κυρίως αυτά) με δεξιό ή εθνικιστικό προσαναταλισμό.
Όσο για τον λόγο των κομμάτων απλά να πω ότι η νδ βγήκε πρώτο κόμμα μετά από τη δεξιά στροφή που έκανε με τον Σαμαρά αφήνοντας πίσω το άνοιγμα στον μεσαίο χώρο που είχε κάνει ο Καραμανλής. Με Βορίδη, Γεωργιάδη, Βελόπουλο, Ψωμιάδη ως προβεβλημένα στελέχη και Κρανιδιώτη, Λαζαρίδη συμβούλους είναι ξεκάθαρη η ιδεολογική τάση του κόμματος. Και τη Ντόρα, η οποία φαίνεται ότι είναι πιο φιλελεύθερη απ’ ό,τι δεξιά, είδες με τι θέρμη τη δέχτηκε πίσω.

Όσο για τα σημεία πάνω στα οποία πιστεύεις ότι πρέπει να πατήσει η εκπαίδευση δεν διαφωνώ αν τα πάρουμε ένα προς ένα. Αλλά αυτά θα πρέπει να λειτουργούν ως εφόδια του ατόμου για τη συμμετοχή του σε μια κοινωνία με αντικειμενικό σκοπό το κοινό καλό, όχι την επικράτηση του πιο δυνατού. Κι επειδή αυτό δεν συμβαίνει με το υπάρχον οικονομικό και πολιτικό σύστημα, γι αυτό παίρνω θέση εναντίον τους.

Τη δαρβινική ζούγκλα (που κάνει ωραία αντίθεση με την “καπιταλιστική όαση” που είχε το άρθρο που πόσταρες :p) δεν την χρησιμοποίησα κυριολεκτικά. Νομίζω ήταν ξεκάθαρο ότι αναφέρθηκα στον κοινωνικό δαρβινισμό που χρησιμοποιείται από τους οπαδούς της ελεύθερης αγοράς και του ανεξέλεγκτου καπιταλισμού και που οδηγεί σε συνθήκες φυσικής κατάστασης εφόσον μεταφέρει τη θεωρία της φυσικής επιλογής του Δαρβίνου ασάλιωτα στην κοινωνία. Απλά εξηγώ τη θέση μου, ας μην πιάσουμε τέτοια κουβέντα. Προφανώς δεν μίλησα απαξιωτικά για τον Δαρβίνο και τη συνεισφορά του στην βιολογία και την ανθρωπολογία, πολύ περισσότερο από τη σκοπιά του θρησκόληπτου.

Αλλά μια που το ανέφερες, να πω κάτι άσχετο περί αυτού

[SPOILER]Η απόρριψη της δαρβινικής θεωρίας από τους θεοσεβούμενους στις ΗΠΑ βασίζεται στις χρονολογίες της Βίβλου με το επιχείρημα ότι εφόσον ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο μερικές χιλιάδες χρόνια πριν, δεν μπορούν να έρχονται οι άθεοι επιστήμονες να μας λένε ότι υπήρχαν άλλα είδη εκατομμύρια χρόνια πριν τον άνθρωπο. Αλλά επειδή υπάρχουν τα οστά και τα απολιθώματα κλπ. πρέπει κάπως να το δικαιολογήσουν και μου έχουν πει ότι υπάρχουν μουσεία Φυσικής Ιστορίας εκεί ή με άλλη ονομασία, ελεγχόμενα από την (όποια) εκκλησία, στα οποία δείχνουν εικόνες με τους πρώτους ανθρώπους στον κήπο της Εδέμ να περιτριγυρίζονται εκτός των άλλων και από δεινόσαυρους.
Η πλάκα είναι ότι αυτή για κάποιους είναι η μετριοπαθής άποψη, διότι για τους σκληροπυρηνικούς χριστιανόπληκτους δεν υπήρξαν ποτέ δεινόσαυροι, αλλά απλά ο Θεός πέταξε αυτά τα κόκκαλα στη γη για να δοκιμάσει την πίστη μας… :roll: [/SPOILER]

Κι επειδή ασχοληθήκατε πολύ, εσύ και ο δίμετρος επίγονός σου, για τις ασυνέπειες του Τσίπρα, πάρτε λίγο Σαμαρά να χαρείτε.
http://www.youtube.com/watch?v=OPrp2amPVA4&feature=player_embedded#!

Μα ξεκάθαρα το είπα. Όταν εγώ σου έλεγα ότι ούτε η αριστερά είναι υπέρ του “μεγάλου κράτους” αλλά προκειμένου να ξεπουληθούν τα πάντα σε ιδιώτες είναι προτιμότερο να τα έχει έστω και αυτό το (αστικό) κράτος με την επίφαση λαικού ελέγχου πάνω του, με είπες κρατιστή.

Τώρα που υπό το φόβο ότι θα κυβερνήσει η ακραία (αστείο ήταν αυτό, μην ψαρώσεις) αριστερά ψήφισες ΝΔ, έχω νομίζω κι εγώ κάθε δικαίωμα να σε λέω κρατιστή. Δες τα δικά σου ποστ που επισήμανα.

Πάντως ομολογώ ότι δεν περίμενα ότι θα πρόδιδες τόσο εύκολα τα πιστεύω σου, ο φόβος σου προς κάθε τι αριστερό με ξαφνιάζει.

Ο φιλελευθερισμός πολιτικά συμπορεύεται με την δεξιά σε θέματα οικονομικών ελευθεριών και με την αριστερά σε θέματα προσωπικών ελευθεριών. Θα δεχόμουν απολύτως τον ισχυρισμό σου ότι «είναι σύμφυτος με τον καπιταλισμό», αν συμφωνούμε ότι καπιταλισμός δεν σημαίνει κρατικοδίαιτη πλουτοκρατία και δεν σημαίνει αχαλίνωτη αγορά στην οποία δεν επιβάλλονται οι κανόνες του ελεύθερου ανταγωνισμού. Σε κάθε περίπτωση, είναι δύσκολο να συνεχίσουμε χωρίς κοινούς ορισμούς. Η θεωρία του Rawls είναι η πυξίδα της πλειονότητας των σύγχρονων πολιτικών στον δυτικό κόσμο, αλλά θα στοιχημάτιζα ότι ο Mule βρίσκεται στον αντίποδά της και θα επέλεγε την οδό του ?Anarchy, State, and Utopia? του Nozick. Συνεπώς, καλώς ενίσταται που τον τσουβαλιάζουν πολλοί εδώ μέσα, χωρίς καν να έχουν την ιδεολογική αξιοπρέπεια να το αιτιολογήσουν πλήρως.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, πώς εξηγείται η συρρίκνωση του ΚΚΕ; Οι πρώην ψηφοφόροι του τι ψήφισαν; (Γιατί, κατά τη δική μου γνώμη, το ΚΚΕ τώρα «πληρώνει» την αδιαλλαξία του και την άρνησή του να συμμετέχει σε οποιοδήποτε κυβερνητικό μόρφωμα, η οποία θα μπορούσε να επιφέρει έστω την ελάχιστη αριστερόστροφη πραγματική αλλαγή στις ζωές των πολιτών. Και θεωρώ ότι και ο ΣΥΡΙΖΑ κινδυνεύει να καταγράψει ανάλογη πτώση, αν λειτουργήσει αντιμετωπίζοντας τα έδρανα της Βουλής απλώς ως άλλο ένα βήμα.)

Συμφωνώ και το αποδίδω στην καταστροφική πόλωση που επέτυχαν οι πολιτικές της καταστροφής, καθώς και η εύκολη αντι-ευρωπαϊκή οδός. Δεν συζητήθηκε ποτέ το περιεχόμενο και η φύση του μνημονίου και όλοι ανεξαιρέτως παραπληροφορούσαν δημιουργώντας τους δικούς τους βολικούς μπαμπούλες.

Εγώ (όπως και ο Mule, θέλω να ελπίζω) δεν θα υποστήριζα καμία μορφή κοινωνικού δαρβινισμού και βέβαια όχι έναν καπιταλισμό ανεξέλεγκτο. Υπάρχουν κανόνες που υπηρετούν την ελευθερία της αγοράς (όπως οι νομοθεσίες περί ανταγωνισμού, αθεμίτου ανταγωνισμού κλπ.) και την εξυγιαίνουν χωρίς να την χαλιναγωγούν. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που στρεβλώνουν την αγορά και δυστυχώς οι σημαντικότεροι αφορούν τους ρυθμούς της Δικαιοσύνης και την μη εφαρμογή των νόμων.

Και η χρυσή αυγή λέει ότι για τα εθνικά θέματα έχει ακροδεξιές απόψεις και για τα κοινωνικά ακροαριστερές, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μην την τοποθετεί τέρμα δεξιά. Με την ίδια λογική της κατάταξης ο φιλελευθερισμός, όπως εκφράζεται στην Ελλάδα, ανήκει στη δεξιά και η ειδοποιός διαφορά είναι η υποστήριξη του καπιταλισμού ως το οικονομικό σύστημα στο οποίο υπάρχει ιδιωτική ιδιοκτησία των μέσων παραγωγής. Προφανώς έχει νόημα να εξετάζουμε τις εσωτερικές διακρίσεις και να καταλήγουμε σε κοινούς ορισμούς, αλλά για όσους στέκονται στον αντίποδα έχει τόση σημασία όση έχει για έναν δεξιό ο λόγος για τον οποίο τσακώνονται οι σταλινικοί με τους τροτσκιστές.
Για τσουβάλιασμα έχουμε μιλήσει πολλές φορές και σίγουρα δεν γίνεται μόνο για τον Mule ή τους δεξιούς κι αυτό δεν προέρχεται από απουσία “ιδεολογικής αξιοπρέπειας”, η οποία είναι ατυχέστατη φράση.

Κατ’ αρχάς μίλησα για γενικότερη δεξιά στροφή της ελληνικής κοινωνίας λόγω οικονομικοπολιτικής συγκυρίας (κρίση, ανεργία, ιδεολογική πόλωση κλπ). Αυτό εκλογικά εκφράζεται και με την άνοδο του παραδοσιακού κόμματος της δεξιάς (νδ) και των συγγενών δυνάμεων, αλλά και με την είσοδο της σκληρής ακροδεξιάς στη βουλή και του γενικότερου εκφασισμού της κοινωνίας.

Το κκε πληρώνει πολλά πράγματα, η αδιαλλαξία του από τη μία είναι αυτό το στοιχείο που του εξασφαλίζει την διατήρησή του, αλλά σίγουρα δεν το αφήνει να κερδίσει κάτι περισσότερο από τα συνηθισμένα. Με τις αλλεπάλληλες διασπάσεις απέβαλε τις περισσότερες φωνές που απέκλιναν έστω και στο ελάχιστο από την επίσημη γραμμή οδηγώντας τους ΄διανοούμενους της αριστεράς’ να στραφούν αλλού, κυρίως στο συριζα, ενώ το ίδιο γίνεται όλο και πιο αυτοαναφορικό. Αυτό φαίνεται και από τα στελέχη που έχει επιλέξει για να προβάλλει τις θέσεις του (εκτός από κάνα δυο νέους που φαίνεται να έκαναν σχετικά καλή εντύπωση), Μαΐλης, Παφίλης, Μαντρέκας και κυρίως η Κανέλλη, ενώ παροπλίστηκε ο Μπογιόπουλος που τουλάχιστον είχε την ικανότητα του λόγου.
Φαίνεται ότι η εικόνα του νομοταγούς και υπεύθυνου κόμματος που προσπάθησε να εδραιώσει με τη στάση του απέναντι στον Δεκέμβρη του 2008 και τις κινητοποιήσεις των τελευταίων δύο ετών δεν εκτιμήθηκε και τόσο.

Τις αμφιβολίες μου για τον συριζα τις εξέφρασα αμέσως μετά τις εκλογές γιατί έχει να διαχειριστεί μεγάλο μέρος πρώην ψηφοφόρων του πασοκ και πρέπει να ισορροπήσει ανάμεσα σε πολύ διαφορετικές θέσεις και να συγκροτήσει ένα προφίλ που θα τον βοηθήσει να διατηρήσει τη δυναμική του. Καλώς έμεινε στην αντιπολίτευση, να δούμε από εδώ και πέρα τι θα κάνει.

Από την ιδεολογική μου θέση, αυτά που γράφεις μου φαίνονται ανεφάρμοστα δεξιά ευχολόγια. Η ελεύθερη αγορά, όσο κανονιστική και ρυθμιζόμενη και να είναι, λειτουργεί σύμφωνα με την αρχή της επικράτησης του πιο ισχυρού οδηγώντας σε μονοπώλια και συγκέντρωση του πλούτου. Η προέκταση αυτού του πράγματος στην πολιτική είναι ο ολοκληρωτισμός και εκεί οδηγείται νομοτελειακά ο καπιταλισμός ως το ανώτερο σημείο ανάπτυξής του.

Άντε και καλή κυβέρνηση να 'χουμε με τους άφθαρτους Αβραμόπουλο, Στυλιανίδη, Παναγιωτόπουλο και Δένδια, τον εφοπλιστή Βερνίκο υφυπουργό ναυτιλίας και τον τραπεζίτη Ράπανο υπουργό οικονομικών.

Και μην ξεχνάμε τον Φώτη “Δεν θα γίνουμε αριστερό δεκανίκι σε μνημονιακή κυβέρνηση” Κουβέλη που δήλωσε απόλυτα ευχαριστημένος με τη σύνθεση της νέας κυβέρνησης. Μπράβο Φώτη.

Και μη χειρότερα…

Αν η Αριστερά του 19ου αιώνα και των αρχών του 20ού ήταν σαν τον Φωτάρα και το σαλονάτο σκυλολόι του, ακόμα θα δουλεύαμε δεκαπεντάωρα για 50 σέντσια την ημέρα. Σιχάματα που ντρέπονται να παραδεχτούν ότι έχουν γίνει μέχρι το κόκκαλο δεξιοί και περιορίζουν την αριστεροσύνη τους στη νομιμοποίηση των γάμων των γκέι και στο αναφαίρετο δικαίωμα των πολιτών να φουμάρουν μαύρο, όλη μέρα κάθε μέρα.

Είναι πολύ λυπηρό που πρέπει να ξοδεύουμε ενέργεια και για τον Δούρειο Ίππο του πασόκ…

κάτι σαν την άλλη όψη της αριστεράς που έχει μείνει στον 19αι αιώνα δηλαδή και ακόμα το παιδεύει αν είναι αποπροσανατολιστική η νομιμοποίηση των ατομικών ελευθερίων και η θεσμική κατάργηση των διακρίσεων σε βάρος κοινωνικών ομάδων;

πήρε τ’ αυτί μου ότι είναι ανοιχτοχέρα η κυβερνησάρα η καινούρια και λέει να αφήσει “γι’ αργότερα” εκλογικούς νόμους κι εξεταστικές επιτροπές, ισχύει;

Η υπεράσπιση αυτών των δικαιωμάτων μπορεί να είναι άλλοθι για την ΄αριστεροσύνη’ μερικών, αλλά παραμένουν αναφαίρετα δικαιώματα των πολιτών και καλά κάνει όποιος κι αν τα υπερασπίζεται.

Κατά τ’ άλλα πάμε γερά με σκινχεντ Δένδια υπουργό προστασίας του πολίτη που “[U][I]εκπροσωπεί τον κόσμο[/I][/U]”.