Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Το θέμα δεν είναι η μόρφωση, αλλά η απελπισία που υπάρχει στον κόσμο. Ο συριζα πήρε τόσο μεγάλα ποσοστά γιατί ο κόσμος δεν θέλει πια τα ίδια, τους είδε και κουράστηκε, πίστεψε πως ο συριζα είναι κάτι διαφορετικό, δεν νομίζω ότι οι περισσότεροι τους ψήφισαν για το πρόγραμμα που -δεν- έχουν.

Αυτοί που ψήφισαν ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΑΝΕΛ-ΧΑ-ΔΗΜΑΡ-ΚΚΕ (διαλέξτε εσείς κόμμα) έκαναν λάθος γιατι με την ψήφο τους καταστράφουν την Ελλάδα!!

Αυτοί που ψήφισαν ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ-ΑΝΕΛ-ΧΑ-ΔΗΜΑΡ-ΚΚΕ (διαλέξτε εσείς κόμμα)
είναι ζώα, αμόρφωτοι,βλάκες κτλ… γιατι με την ψήφο τους καταστράφουν την Ελλάδα!!

Ενα μικρό-αστείο παράδειγμα ως προς τι εννοώ…

Αν στα μάτια σας είναι ίδια τότε μάλλον έχουν πρόβλημα τα μάτια μου!

Πουθενά δεν λέω να μην γίνεται κριτική, απλά λέω να μην υποτιμάτε τους άλλους γιατι με την ιδια ευκολία μπορεί να γράψει ο οποιοσδήποτε οτι όσοι ψήφισαν το κόμμα που ψηφίσατε είναι βλάκες!!

μια χαρά θέμα είναι και η μόρφωση, κάλλιστα μπορεί να σε βοηθήσει να απελπίζεσαι δυσκολότερα και όταν αυτό συμβαίνει να διαχειρίζεσαι την απελπισία καλύτερα. επίσης, πίσω λες πως πολλοί πασόκοι δημοσιουπάλληλοι πέρασαν στο σύριζα (το οποίο προφανώς για τη συγκεκριμένη ομάδα είναι μια συνειδητή επιλογή με κυριότερο κριτήριο τη συνέχιση του βολέματος-άρα περισσότερο έχουμε να κάνουμε με τη μετατροπή του υποτιθέμενου διαφορετικού στο γνωστό παλιό, παρά το αντίθετο), ενώ σε πιο γενικό πλαίσιο λες πως οι περισσότεροι δεν τους ψήφισαν για το πρόγραμμα που δεν έχουν, έκαναν δηλαδή ό,τι και όλα τα προηγούμενα χρόνια που ψήφιζαν νδ/πασοκ/κκε, το οποίο τους εντάσσει κι αυτούς στην ίδια κατηγορία με τους προηγούμενους και τους βγάζει από την κατηγορία “πιστεύω είναι κάτι διαφορετικό”.

χιουτζιν, ωραία τα λες. ωστόσο πες μου ότι δεν εχεις παρατηρίσει πως αυτό που λες στην τελευταία πρόταση συμβαίνει περίπου από πάντα. το θέμα είναι ποιος από αυτούς που υποτιμάει τους άλλους το κάνει ως αντίδραση στην υποτίμηση που δέχτηκε πρώτος.

Εγώ έχω να πω ότι τέτοιου είδους διαγράμματα είναι μονάχα χρήσιμα για να δει η αριστερά πού χωλαίνει η παρέμβασή της. Και πάλι στο περίπου.

Το να ξεκινάνε αναθέματα και διαχωρισμοί του τύπου “κάτοικοι πόλεων vs επαρχιώτες”, “ιδ.υπ. vs δ.υ.”, “νέοι vs γέροι” είναι ένας καταπληκτικός τρόπος για να μείνει η κοινωνία διαιρεμένη. Αν είναι ν’ αρχίσουμε και “βόρειοι vs νότιοι”, “βάζελοι ψηφοφόροι vs γαύροι” και λοιπές πίπες.

Ο ΣΥΡΙΖΑ που λέτε στην επαρχία είχε μηδενική παρέμβαση. Υπήρχαν νομοί όπου μέχρι το 2009 έπαιρνε ποσοστά της τάξης του 2%. Δε γίνεται μέσα σε λίγους μήνες η επαρχία και να μάθει τι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ και να τον βγάλει ξαφνικά πρώτο. Ήδη η άνοδος που είχε, έδειξε μια πολύ σημαντική μετατόπιση της επαρχίας προς ριζοσπαστικότερες πολιτικές σε σχέση με το παρελθόν. Ας αφιέρωνε και ο Τσίπρας περισσότερο χρόνο για την αγροτική του πολιτική να βλέπαμε…

Και όσον αφορά τη μόρφωση, σόρι αλλά μου φαίνεται πολύ λυπηρό να λέει κάποιος “ου, οι αμόρφωτοι ψηφίσατε ΝΔ, ντροπή”. Εξ’ όσων ξέρω, κανείς δεν επιλέγει να σταματήσει στο δημοτικό, ούτε καν στο γυμνάσιο, αντιθέτως πρόκειται για τη σκληρή πραγματικότητα που τον/την αναγκάζει.

Έχετε μπερδέψει τη μόρφωση με την παιδεία…
Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2…

πού θεωρείς πως μπερδεύτηκαν εδώ αυτές οι δυο έννοιες σειρήνα και ποια η μεγάλη διαφορά τους;

Θα το εξηγήσω όσο πιο σύντομα γίνεται.
Η πολιτική αντίληψη και συνείδηση δεν συνδέεται διόλου με το αν έχεις 5 πτυχία ή απλά έχεις τελειώσει το δημοτικό.Για αυτό άλλωστε έχουμε δημοκρατία.Αν ήταν αλλιώς τότε θα έπρεπε να ψηφίζουν μόνο οι κάτοχοι πτυχίων.
Τώρα το ότι κάποιοι συνεχίζουν να ψηφίζουν τα ίδια και τα ίδια ναι έχει να κάνει με την παιδεία όχι με τη μόρφωση γιατί πολύ απλά δεν έχουμε καταφέρει να βγούμε από την νοοτροπία κάποιων λάθος στερεότυπων (π.χ. ρουσφέτι) μορφωμένοι και αμόρφωτοι.
Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου.

Η πολιτική αντίληψη και κάθε είδους αντίληψη και γενικώς κάθε πνευματική διαδικασία που περιλεχει σύνθεση και κριτική σκέψη είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τη γνώση. Επομένως εάν ας πούμε κάποιος δεν έχει την παραμικρή γνώση περί οικονομικών είναι αναμφίβολα πιο ευάλωτος σε πιθανά καθοδηγούμενα (και ψεύτικα) διλήμματα περι ευρώ ή δραχμής.

Βεβαίως αναγνωρίζω ότι γνώση αποκτάται και εκτός εκαπιδευτικών ιδρυμάτων σε σημαντικό βαθμό.

Ο λόγος που σε ένα (έστω αστικό) δημοκρατικό πολίτευμα η ψήφος δεν συνδέεται με κάποιο πτυχίο (και πολύ καλά κάνει και δεν συνδέεται) είναι ότι το πολίτευμα αυτό υποθέτει ότι στο πλάισιό του όλοι οι πολίτες έχουν ένα μορφωτικό επίπεδο (το λύκειο στην περιπτωσή μας) που θεωρείται ικανοποιητικό.

Στέκομαι σε αυτά τα 2 και σου απαντάω πως η εμπειρία που κατέχει ο 80χρονος παππούς στο χωριό,που τα μάτια του έχουν δει κατοχές,πείνα,αλλαγές πολιτεύματος κλπ. δεν συγκρίνεται με τα 10 βιβλία πολιτικής που θα διαβάσει κάποιος.
Σαφώς η μόρφωση παίζει μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση της αντίληψης, πολιτικής και μη, απλά εγώ ήθελα αλλού να σταθώ και μάλλον κανείς δεν το κατάλαβε ή μάλλον εγώ δεν το απέδωσα σωστά.
Ήθελα απλά να πω ότι όσον αφορά το εκλογικό αποτέλεσμα βασικός παράγοντας δεν είναι η μόρφωση αλλά η παιδεία που έχουν οι ψηφοφόροι.Ελπίζω τώρα να το είπα καλύτερα. :slight_smile:

γενικά η ακαδημαϊκή μόρφωση δε συνάδει σώνει και ντε με το πνευματικό επίπεδο ενός ανθρώπου. υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στην real life για του λόγου το αληθές,

Ελα μωρέ τι να ξέρουν και οι μεγάλοι,η νεολαία στηρίζει Αλέξη.Τόσο σταθερός στην πολιτική του που πλέον θέλει και σταθερή Ευρώπη.Το όραμα του Μονέ ενα πράγμα,αααχχ Ευρώπηηη.

Και δεν θέλει και κόσμο στους δρόμους,για κοτζάμ Πρωθυπουργός ετοιμάζεται.

Βεβαια ολα αυτα στο εξωτερικο,εδώ μέσα πάλι αντάρτικο θα έχουμε:lol:

Το έχεις γράψει 10 φορές σήμερα, νομίζω το καταλάβαμε. :slight_smile:

2η βασικά,αν αναφέρεσαι σε μένα,στο αλλο θρεντ παρέθεσα κανονικά την είδηση από το Reuters.

Εδώ απλώς σπαμμαρα λίγο,σόρρυ

Ψηλέ πες αλήθεια. Τι σου κάνανε χθες μετά τους Skynyrd ο mule με τον γιάννης?

[SPOILER][/SPOILER]

Απλώς βλέπω ρε παιδί μου ότι ασχολείσαι πολύ με τον Αλέξη και τη φερεγγυότητά του, αν δεν κάνω λάθος κυβέρνηση θα κάνουν ο Αντώνης, ο Βαγγέλης και ο Φώτης.

μπερδεύομαι…ο εμπνευσμένος ηγέτης που θα μας σώσει από τη κρίση είναι ο σαμαράς έτσι???
και παραμένει μεγαλύτερο θέμα και πρόβλημα ότι είναι αντιπολίτευση ο τσίπρας από το ότι είναι πρωθυπουργός ο σαμαράς??:-k δηλαδή με ελλάς έλλάς αντώνης σαμαράς κοιμάσαι πιο ήσυχος ρε floyd?

σειρήνα, ίσως βασικός παράγοντας του εκλογικού αποτελέσματος να είναι η παιδεία, ωστόσο βασικός παράγοντας της παιδείας είναι η μόρφωση - μέσω της διδασκαλίας. είτε στο πλαίσιο της επίσημης εκπαίδευσης είτε εκτός αυτού. η μόρφωση μόνο ξόφαλτσα έχει να κάνει αποκλειστικά με τα πτυχία κάποιου. δεν χρειάζεται να μεταπηδήσεις στην έννοια της παιδείας για να βρεις βάθος, το εμπεριέχει και η έννοια της μόρφωσης από μόνη της. τέλος, κάλλιστα αυτός ο παππούς που λες, μπορεί το συμπέρασμα που έβγαλε από την κατοχή να είναι πως ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ. επίσης, μπορεί το συμπέρασμα που έβγαλε από τα 20 πρώτα χρόνια της μεταπολίτευσης να είναι ΑΝΔΡΕΑ ΖΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙΣ και το συμπέρασμα που βγάζει τώρα να είναι ΒΑΓΓΕΛΑΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΓΜΕΝΟΣ. ωραία και ρομαντική η άποψη πως η εμπειρία, έτσι από μόνη της, χαρίζει παιδεία και κάνει τους ανθρώπους αγίους, αλλά είναι μακριά από την πραγματικότητα, ιδιαίτερα την ελληνική. κατά τ’ άλλά προφανώς και τα πτυχία τα γράφουμε στον πούτσο μας.

Νομίζω έχω τοποθετηθεί για αυτούς και είναι γνωστές οι απόψεις μου για τα κόμματα ΠΑΣΟΚ,ΝΔ τα τελευταία 2 χρόνια.
Ξεχνιούνται οι επικές στιγμές με Δρούτσα υπουργό;;

Απλώς είδα κάτι γελοίους διαχωρισμούς με βάση την μόρφωση και την ψήφο,τοποθετήθηκα αρχικά εκτενώς σε μια κουβέντα,ε και τώρα σπαμμαρα λίγο εδώ,δεν κρατήθηκα.Αν σε πείραξε δεν ειχα πρόθεση.

Ούτως ή άλλως ο Αλέξης πλέον παίζει καθοριστικό ρόλο στην χώρα,μας αρέσει δεν μας αρεσει θα ασχοληθούμε

Edit:Αν πραγματικά καταλάβατε ότι στηρίζω Σαμαρα,παραιτούμαι

Θα μπέρδεψε τους Σαμαράδες.

[SPOILER][/SPOILER]

Edit: Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

somnamulist : Χωρίς εμπειρία ό,τι και όση γνώση και να έχεις δεν αρκεί.Επίσης,παίζουν πολλοί παράγοντες στο πως βλέπει ο καθένας τα πράγματα και πως τα ερμηνεύει.Δεν θα κατηγορήσω τον παππού αν φωνάζει ότι θέλει τη χούντα πίσω ή αν φωνάζει Αντρέα ζεις μπλα μπλα…Απλά δίνω μια σαφή εξήγηση στο ότι η παιδεία του καθενός είναι διαφορετική.Αλίμονο όμως αν αυτό το στηρίξουμε στην μόρφωση.Όπως είπε και ο Elric το πνευματικό επίπεδο δεν έχει καμία σχέση με την μόρφωση.

:lol::lol::lol: