Εκλογές 2012 Β' Γύρος

εντάξει, ευτυχώς για κάθε εκατομμύριο τέτοιους τίποτες θα υπάρχει πάντα ένας alan turing να τους πηγαίνει πίπα κώλο.

Η ιστορία, που ακολουθεί, είναι πέρα ως πέρα αληθινή, αλλά και ενδεικτική της κατάστασης, που επικρατεί στην κοινωνία και τη χώρα μας?
Την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2012 γύρω στις 11:00 π.μ. αυτοκίνητο κινείτο επί της οδού Κηφισίας με κατεύθυνση την Κηφισιά.
Στο ύψος μεταξύ των φαναριών του Κολεγίου και της γέφυρας «Σίδερα Χαλανδρίου» μαύρο τζιπ AUDI Q7 με πινακίδες του πριγκιπάτου του Μονακό, και ενώ έτρεχε με ιλιγγιώδη ταχύτητα, έκανε επικίνδυνη προσπέραση και ριψοκίνδυνο ελιγμό (κοινώς σφήνα), ρισκάροντας πρόσκρουση.
Στην απλή χειρονομία του οδηγού του πρώτου οχήματος, «Μα καλά τι κάνεις;», ο δεύτερος έστρεψε το αυτοκίνητο του σε κάθετη τροχιά προς τον άξονα της λεωφόρου με μοναδικό σκοπό να ανακόψει τη δίοδο του οχήματος του διαμαρτυρομένου οδηγού, πράγμα που και πέτυχε.
Περιττό να ειπωθεί δε, ότι όλα αυτά έλαβαν χώρα σε μιαν ώρα, που η πυκνότητα ροής της Κηφισίας είναι τέτοια, ώστε ήταν απολύτως πιθανή η πρόκληση πολλαπλού ατυχήματος?
Με την ακινητοποίηση των δύο τροχοφόρων και προτού ο πρώτος οδηγός συνέλθει από τον αιφνιδιασμό, ένας υπερβολικά θεριακωμένος μοτοσικλετιστής με ξυρισμένο κρανίο και μαύρο γυαλί, ο οποίος και ακολουθούσε, όρμησε προς το παράθυρο του οδηγού, άρπαξε το τιμόνι του αυτοκινήτου και κραύγασε κάμποσες φορές: «Κοίτα μπροστά ρε!».
Στην ψύχραιμη δε ερώτηση του απειλουμένου πολίτη: «Τι κάνετε κύριε;», αυτός εξακολούθησε να χειρονομεί και να ωρύεται απειλητικά?
Ο οδηγός του μαύρου τζιπ στο μεταξύ εξακολουθούσε να βρίσκεται μέσα στο αυτοκίνητό του, καλυπτόμενος πίσω από την προστασία φιμέ τζαμιών? Το μόνο, που μπορούσε να διακρίνει ο φοβεριζόμενος πολίτης, ήταν η έξαλλη σκιά ενός ατόμου σχετικά νεαρής ηλικίας?
Κάποια στιγμή και καθώς ο σωματοφύλακας αντιλήφθηκε, ότι δεν υπήρχε αιτία ξυλοδαρμού(?), διέταξε τον οδηγό να φύγει, παρόλο που το όχημα του αφεντικού έκλεινε τη δίοδο.
Ο απειλούμενος προσπάθησε να ξεκινήσει παρακάμπτοντας το AUDI. Και πάλι όμως ο κρυπτόμενος οδηγός πάτησε γκάζι στριμώχνοντας επικίνδυνα και τελικά κλείνοντας κάθε διέξοδο.
Τώρα άλλος μοτοσικλετιστής επίσης σωματώδης, πλησίασε τον αποκλεισμένο και με μια έκφραση συγκατάβασης είπε: «Σας παρακαλώ μη δώσετε συνέχεια», φωνάζοντας παράλληλα στο «αφεντικό», «Φύγε, φύγε!».
Ο έξαλλος οδηγός του με πινακίδες Μονακό τζιπ υπάκουσε και έδωσε τέλος στην πρόστυχη επίδειξη δύναμης, αφήνοντας σύξυλους στην Κηφισίας θύμα και μάρτυρες?
Αυτό το περιστατικό, όπως και τόσα άλλα, είναι απλές, αλλά σαφείς ενδείξεις της διαλυτικής πορείας μιας κοινωνίας, όπου το κράτος έχει αφήσει πλέον κενό πεδίο δράσης στην αυθαιρεσία και την αλητεία.
Γιατί, πώς αλλιώς μπορεί να χαρακτηρισθεί ο συνωστισμός τόσων «σωματοφυλάκων» σε μια χώρα του μεγέθους της Ελλάδας, οι οποίοι διαρκώς και καθημερινά καταπατούν με εντολή των αφεντικών τους τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των απλών πολιτών, εκχυδαϊζοντας την αισθητική, αναιρώντας και ξεφτιλίζοντας θεσμούς και λειτουργίες.
Πώς αλλιώς μπορεί να ερμηνεύσει κάποιος το φαινόμενο «συμμοριοποίησης» της καθημερινότητας, όπου τραμπούκοι διατρέχουν σχεδόν κάθε εκδήλωση της κοινωνικής ζωής και οι οποίοι με βεβαιότητα αλλοιώνουν τρομοκρατώντας την ελεύθερη βούληση κάθε ατόμου. Ετυμολογικά και μόνο η καταγωγή της λέξης «μπράβος» από το λατινικό barbarus σηματοδοτεί ακριβώς τη βαρβαρότητα, που έχει επιτραπεί να επικρατήσει στη ζωή του Έλληνα.
Και ας μη διανοηθεί κανείς να αγνοήσει την καταφανέστατη σχέση του φαινομένου της Χρυσής Αυγής με την ύπαρξη και τη «λογική» της παρουσίας τόσων ταραχοποιών σε μια χώρα με τα προβλήματα της δικής μας. Διότι ελάχιστοι από αυτούς εκτελούν καθήκοντα προστασίας των (κατ? ευφημισμό στην πλειονότητά τους) υψηλών προσώπων.
Οι περισσότεροι υπηρετούν το χυδαίο, το προκλητικό, το παράνομο, τις ξιπασμένες φιλοδοξίες συμπλεγματικών ανεγκέφαλων, που από τύχη ή αμφιβόλου ηθικής συνήθως δραστηριότητες βρέθηκαν με πέντε δεκάρες.
Γιατί σίγουρα κανένας αξιοπρεπής άνθρωπος, ο οποίος απέκτησε τον πλούτο του με μόχθο, δεν επιτρέπει στη νοημοσύνη και την προσωπικότητά του να εξευτελίζεται, ευτελίζοντας συνάμα τις αρχές του στο κτηνώδες μιας διαλυόμενης κοινωνίας. Οι πραγματικοί στυλοβάτες της πατρίδας μας δίδαξαν πάντα το μεγαλείο, τη συντροφικότητα, την υπερβατικότητα, συμμορφώθηκαν και καλλιέργησαν την ισονομία και τη δικαιοσύνη.
Γόνοι, πραγματικοί «υπόγονοι» μιας αρρωστημένης και τελικά διεφθαρμένης ελίτ, που στην κυριολεξία είναι σπιθαμιαία παρασιτικά στοιχεία μιας «αλήτ», έχουν εξελιχθεί σε μια φωνασκούσα μειοψηφία αναίδειας και αχρειότητας, που με το παράδειγμά τους έχουν εκμαυλίσει και ξεχαρβαλώσει την κοινωνία μας.
Άτομα σαν τον χούλιγκαν με το AUDI Q7 με πινακίδες Μονακό (έτσι κι αλλιώς παράνομος?), και με τους «πραιτοριανούς» του έτοιμους ανά πάσα στιγμή να διατρανώσουν και να προστατεύσουν το θρασύδειλο τσαμπουκά, αποτελούν κυριολεκτικά αποβράσματα ενός συνόλου, που παραπαίει στο αισχρό.
Όλοι αυτοί, αν θέλουμε πράγματι να μην ξεπέσουμε σε μια κοινωνία ανομίας και ασυδοσίας, οφείλουν να απομονωθούν και να τεθούν στην απαξίωση του κοινωνικού περιθωρίου. Πρέπει να τους γυρίσουμε την πλάτη μας, να τους βροντοχτυπήσουμε την εξώπορτα! Αλλά και η πολιτεία έχει υποχρέωση να προστατεύσει θεσμούς και πολίτες μπρος στο θέριεμα της αθλιότητας, επιβάλλοντας και εφαρμόζοντας το νομικό πλαίσιο.
Τέλος εμφατικά και αδιαπραγμάτευτα πρέπει να απαιτήσουμε μια κοινωνία ανοιχτή και φωτεινή, μακριά από το σκοτεινό και ύποπτο φιμέ τζαμιών και σωματοφυλάκων?

http://news247.gr/eidiseis/gnomes/vasilis-spiliotopoulos/fime_tzamia_mpravoi_kai_ntopia_e-_a_lht.1827687.html

(έκανα quote ολόκληρη την παράγραφο γιατί δεν ήθελα να απομονώνω κάτι συγκεκριμένο)

Aς μην δραματοποιείς τώρα γεγονότα με όρους “προδοσιών” κλπ.
Καταλαβαίνω πως πιθανότατα με όρους αριστερώ κομμάτων κάθε απόκλιση από την γραμμή μπορεί να χαρακτηριστεί “προδοσία” και να επιφέρει και στον “προδότη” συνέπειες που παίζουν από την “διαγραφή” (όταν το κόμμα λειτουργεί σε συνθήκες δυτικής δημοκρατίας) μέχρι εξορία ή εξόντωση όταν το κόμμα κυβερνά…
Ευτυχώς, δεν είμαι μέλος κανενός κόμματος και έχω την απόλυτη ελευθερία να επιλέγω τι θα ψηφίσω χωρίς να με κακίσουν οι ομοϊδεάτες μου που (αν δεν έκαναν και αυτοί το ίδιο) καταλαβαίνουν την λογική μου. Και αυτή η λογική με κατεύθυνε στο να αποτρέψω την πρωτιά του συριζα όπως εξηγείται και στο άρθρο που πόσταρα. Από κεί και πέρα σε παρακαλώ μην με ζαλίσεις στην κάθε πατάτα που θα κάνει ο Σαμαράς, ισχύουν για αυτόν όσα έχω γράψει, δεν έχω καμία διάθεση να τον υπερασπιστώ! #-o

Σωστά :). Άλλωστε πρόσφατα πρότεινα το συγκεκριμένο βιβλίο και σε άλλο χρήστη από εδώ.

@Dead: Το συμβάν που ποστάρεις από πάνω δεν βλέπω πως μπορεί να συνδέεται με το δικό μου ποστ, δεν έγραψα εγώ ποτέ πως θέλω οι νόμοι να μην ισχύουν για τους πλούσιους (πέρα από το ηθικό μέρος, δεν θα με συνέφερε και προσωπικά), ούτε πως θεωρώ κράτη-πρότυπο κάποια της λατινικής Αμερικής όπου κυκλοφορούν οι πλούσιοι με ιδιωτικούς στρατούς.
Αντίθετα, αν ο οδηγός με τις πινακίδες Μονακό (που δεν είναι από μόνες τους κάτι παράνομο όπως λάθεμένα γράφει το άρθρο) φερόταν έτσι στο Μονακό θα τον είχαν μαζέψει (σε διαβεβαιώνω για αυτό!)
Επίσης όταν θέλω οι νόμοι να ισχύουν για όλους και παντού, αυτό περιλαμβάνει και την Χαλυβουργία και την Κερατέα!

Συνδέεται γιατί δείχνει πόσο μακριά είμαστε από αυτό που έχεις γράψει στο κείμενο που έκανα quote. Το τελευταίο που κινδυνεύει στην Ελλάδα είναι τα συμφέροντα των λίγων από την πλειοψηφία. Δεν βλέπω που και πως κάποια πλειοψηφία καταπατά τα δικαιώματα των λίγων προνομιούχων σαν τον τύπο του άρθρου με τους μπράβους η τον εφοπλιστή που όταν άκουσε τον Τσίπρα να κάνει αναφορά σε φορολογία βγήκε να κάνει μαγκιές, αντίθετα περιστατικά σαν το παραπάνω είναι ενδεικτικά, όπως σωστά αναφέρει και ο αρθρογράφος, της ελευθερίας που απολαμβάνουν κάποιοι προνομιούχοι στην Ελλάδα. Και συνδέεται ακόμα περισσότερο όταν γράφεις για ιδεολογική αποκαθήλωση της αριστεράς.

Φέτες ο δεύτερος από αριστερά

Kαμία σχέση, μπερδεύεις την ελευθερία με την ασυδοσία και την ανομία και τα δικαίωματα των ατόμων και των μειονοτήτων ως αυτά των οικονομικά ισχυρών μόνο.

http://news247.gr/eidiseis/politiki/xrysh_aygh_den_pame_sth_voylh_na_paiksoyme_ksulo_ektos_ean.1828787.html
"Θέλουμε με νόμιμους τρόπους να τιμωρήσουμε τους ανθρώπους που έφτασαν τους Έλληνες σε αυτό το επαίσχυντο σημείο"
Δεν θα αφήσετε για τη ΝΔ τίποτα νόμιμο,ποιός θα κάνει τα παράνομα;:roll:
Τα σχόλια από κάτω, που δείχνουν ότι ο κόσμος θέλει να “τιμωρήσει” αυτούς (και αυτό) που τους εξαθλίωσε και το κάνει με αντιπροσώπευση, θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι η πλειοψηφία.

Mule, καλέ μου άνθρωπε, σε ποια ιδεολογική αποκαθήλωση της αριστεράς στα πανεπιστήμια αναφέρεσαι?

Ακόμα και φέτος, οι παρατάξεις του δικομματισμού σάρωσαν στις φοιτητικές εκλογές.

Για να μην αναφερθώ σε προγράμματα σπουδών πχ. οικονομικών σχολών, όπου οποιαδήποτε νύξη σε θεωρίες πέρα από τον νεοφιλελευθερισμό (με ολίγη από Κέυνς) έχει εξοστρακιστεί σε επίπεδα απλού μαθήματος επιλογής με αποτέλεσμα να έχουμε γεμίσει “επιστήμονες” οικονομολόγους που να θεωρούν αξίωμα έννοιες όπως “φυσικό ποσοστό ανεργίας” και να νομίζουν ότι η οικονομία είναι κάτι καμπύλες γραμμές πάνω σε άξονες Χ,Υ.

Ήμαρτον δηλαδή, ας έχουμε μια κάποια επαφή έστω με την πραγματικότητα.

Ωραίες οι αναλύσεις σου που όπως πάντα κάνουν μία ωραιότατη ντρίμπλα με σκοπό να ξαναρχίσεις να λοιδορείς την Αριστερά (γενικώς και αορίστως) αλλά επί της ουσίας, για την ταμπακιέρα ρε παιδί μου, τίποτα.

Δε μίλησα για προδοσία απέναντι σε κανένα κόμμα, είναι φανερό από τη φράση μου που ο ίδιος επανέλαβες. Μιλάω για προδοσία απέναντι στις ιδέες σου. Συγνώμη δηλαδή που αυτό ακριβώς θεωρώ ότι έγινε όταν στηρίζεις με την ψήφο σου (κατά τη γνώμη σου η ύψιστη δημοκρατική διαδικασία, σωστά;) έναν άνθρωπο και ένα κόμμα τους οποίους βρίζεις. Καταλαβαίνω, βέβαια, τον τρόμο και τον πανικό που προκάλεί ακόμα και αυτή η ροζ αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ στους δεξιούς. Συγνώμη στους φιλελεύθερους εννοώ που “δεν είναι δεξιοί” αλλά στη μεγάλη αγκαλιά της δεξιάς συσπειρώνονται όταν έρχονται τα δύσκολα.

Ακόμα ωραιοτερη δε, είναι η ντρίμπλα σου να αποποιηθείς της ευθύνης για τη κάθε μαλακία που θα κάνει ο Σαμαράς από εδώ και πέρα. Λυπάμαι αλλά είσαι απολύτως υπεύθυνος όσο και οι πιο φανατικοί ψηφοφοόροι της ΝΔ και θα πρέπει να “λογοδοτείς” για τη στήριξή σου αυτή, ίσως και περισσότερο από τη στιγμή που εσύ τουλάχιστον αναγνωρίζεις τα σκατά που έχει αυτό το κόμμα στις τάξεις του αλλά παρόλα αυτά το ψήφισες. Στο κάτω κάτω το τίμημα του να σε ζαλίσω με την κάθε πατάτα του Σαμαρά είναι μικρό σε σχέση με το τι θα υποστώ (και) εγώ από την κυβέρνηση Σαμαρά που (και) εσύ βοήθησες να ανέβει.

Πήρε θέση μέχρι και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας για ένα χαστούκι που έφαγε η Κανέλλη? Μα είναι μα?..ας και αυτός δεν της έριχνε άλλο ένα. Λες και η κα. Κανέλλη δεν έχει μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση στην οποία είναι η Ελλάδα

γυρισε.
!!!

:yahoo::yahoo::yahoo:

[SPOILER][/SPOILER]

Θα ήθελα να σε πιστέψω και ενδεχομένως να χαρώ αν τα παιδιά διδάσκονταν όντως αυτά που λες, αλλά δεν είμαι σίγουρος από τα όσα ακούω από την ακαδημαϊκή κοινότητα πως υπάρχουν στα πανεπιστήμια καθηγητές που να τους διδάσκουν αυτά…
Ακόμα και ο καταρτισμένος Κευνσιανός Βαρουφάκης λέει δημόσια πως δεν χρειαζόμαστε απολύσεις στο δημόσιο για να λύσουμε το δημοσιονομικό μας πρόβλημα γιατί προφανώς στο πίσω μέρος του μυαλού του έχει το πως αύριο θα πολιτευτεί…

Επίτρεψε μου λοιπόν να καταλαβαίνω καλύτερα τις ιδέες μου και να σε διαβεβαιώσω πως κανένας ομοϊδεάτης μου δεν θα μου κρατήσει κακία για μία ψήφο που απέτρεψε το να γίνει η Ελλάδα Βενεζουέλα (ή μάλλον χειρότερα μέχρι να… βρεθεί πετρέλαιο! #-o)
Ως προς το δεύτερο σκέλος αυτού που γράφεις για να ισχύει θα πρέπει να μπορείς να μου αποδείξεις πως τα όσα υποστείς/υποστούμε από την κυβέρνηση Σαμαρά θα είναι χειρότερα από αυτά που θα είχαμε υποστεί σε περίπτωση σχηματισμού κυβέρνησης από τον Τσίπρα. Μπλέκουμε σε υποθετικά σενάρια…

Η κοντινότερη προσέγγιση που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου θυμίσω την περασμένη φορά που η χώρα βρέθηκε σε ένα τόσο δραματικό σταυροδρόμι και να σου θέσω την ερώτηση:
"To 1990 θα ήθελες να σε είχε βρεί Έλληνα, Βούλγαρο, Γιουγκοσλάβο ή Αλβανο;"
To 1949 η χώρα μας βγήκε διχασμένη και κατεστραμμένη από έναν οδυνηρότατο εμφύλιο. Επί 40 χρόνια, η αριστερά έζησε με την υπόθεση “αν είχαμε κερδίσει τα πράγμτα θα ήταν καλύτερα” Όμως όταν έφτασε το 1990 και οι τίμιοι αριστεροί στην παραπάνω ερώτηση απαντούσαν “Έλληνα φυσικά!” έστω και με τις γνωστές δικαιολογίες για “λάθος εφαρμογή” κλπ. και ας έχουμε να κάνουμε με τρεις αρκετά διαφορετικές εφαρμογές του κομμουνισμού στο παράδειγμα.
Έτσι λοιπόν και τώρα σου λέω να εμπιστευτείς τα ανακλαστικά των πολιτών που ψηφίσαμε κόντρα στον συριζα. Ίσως σε 20-30 χρόνια να θέλεις να μας ευγνωμονείς! :slight_smile:

κοίτα, μη βάζεις πληθυντικό ,γιατί πέρα από πλάκα οι περισσότεροι που ψήφισαν ΝΔ σε 20-30 είτε δεν θα ψηφίζουν καν λόγω ηλικίας είτε θα έχουν πάει σε άλλους τόπους μακρινούς είτε δεν θα έχουν καν αντανακλαστικά :lol: :lol:

όχι φυσικά πως αν έβγαινε ο συρριζα θα έφερε την αγάπη, τα πουλάκια και ηλεκτρικές κιθαρες σε όλους μας αλλά λέμε όπως και να το κάνουμε νδ ψήφισαν κυρίως οι μεγαλύτερες ηλικίες και αυτό κάτι δείχνει :wink:

Mule,
Να σου δώσω το mail μου να μου τα στέλνεις αυτά που ποστάρεις γιατί δεν προλαβαίνω (δουλειές πολλές) να μπαίνω κάθε μέρα?

Δεν είναι ανάγκη να είναι ζωντανός κάποιος για να τον ευγνωμονείς! :p:D

μία παράγραφο πριν

Ειλικρινής ερώτηση: αυτό το δεύτερο, το είδες σε κάποια μαγική σφαίρα ή απλά… το υποθέτεις;

Ρε συ Μιούλ, μπορεί πάντα να διαφωνούσαμε αλλά τουλάχιστον κάποτε τα ποστ σου είχαν λογική. Πλέον δεν μπορώ καν να σε καταλάβω.

Καταρχήν πάλι σου μιλάω για το ότι πρόδοσες τον ΕΑΥΤΟ σου (ψηφίζοντας κάποιον που απεχθάνεσαι) και πάλι μου απαντάς για τους ομοϊδεάτες σου. Οι οποίοι ποιοί είναι αλήθεια τελικά, αυτοί που ψήφισες ή αυτοί που δεν ψήφισες;

Συνεχίζεις τα ακατανόητα ζητώντας μου να σου αποδείξω κάτι που δε με αφορά. Εγώ βλέπεις στα δικά μου πιστεύω έμεινα πιστός και δεν ψήφισα Τσίπρα κι ας πιστεύω ότι με Σαμαρά η Ελλάδα θα γίνει Αργεντινή (ή μάλλον χειρότερα μέχρι να …τους διώξουμε με τα ελικόπτερα).

Και με αποτελειώνεις με το εντελώς εκτός τόπου και χρόνου ερώτημα που ταυτόχρονα είναι και ο ορισμός του υποθετικού σεναρίου (το οποίο ήθελες και καλά να αποφύγεις). Και σαν να μην έφτανε αυτό, ταυτίζεις και το ΣΥΡΙΖΑ με τον κομμουνισμό! Μέχρι και ο Τσίπρας θα γέλαγε εδώ! (Αν θες να το συζητήσουμε διεξοδικά, σε κάποιο άλλο θρεντ, δε χωράει εδώ το σενάριο αυτό)

Σε όλα αυτά εγώ θα σου απαντήσω με τα δικά σου λόγια που σου πόσταρα πριν λίγες ημέρες εδώ στο φόρουμ. Ήσουν λοιπόν κάθετος στις ιδέες σου και απόλυτος ότι οτιδήποτε ξεφεύγει από τον φιλελευθερισμό και γίνεται “κρατσιμός” (δική σου λέξη) δεν ήσουν καν σίγουρος ότι είναι καλύτερο από τα Σοβιέτ. Τι έγινε ξαφνικά; Πώς συγγένεψαν οι απόψεις σου με τη συντηρητική δεξιά; Πώς μας προέκυψες κρατιστής; Και ακόμα χειρότερα πώς μας ζητάς να μην απολογηθείς για αυτά που ο πρωθυπουργός ΣΟΥ θα πράξει ενώ θα πρέπει εμείς να αποδείξουμε ότι οποιαδήποτε άλλη κατάσταση δε θα ήταν χειρότερη. Η αντιπολίτευση δηλαδή θα κρίνεται με βάση όσα ίσως να είχε κάνει ενώ η κυβέρνηση θα είναι στο απυρόβλητο με βάση τα όσα όντως κάνει! Παγκόσμια πρωτοτυπία!

Η θεση του mule ειναι ξεκαθαρη και ειλικρινης. Ψηφισε με τη λογικη του μη χειρον βελτιστον. Προσωπικα δεν το εκανα αλλα οταν ειδα τον Τσιπρα να ειναι τοσο κοντα το ψιλομετανιωσα ειναι η αληθεια.

Ε βέβαια, όταν τα πράγματα γίνονται στριμόκωλα και πλασάρεται ο μπαμπούλας του κακού λύκου, τα πρόβατα επιστρέφουν στη στάνη!

St_Anger, ό,τι και να λέμε, σε αυτόν τον τομέα δε ξέρω τι μπορούμε να πούμε, και ο σύριζα έτσι έφτασε τα ποσοστά που έφτασε, δε γινόταν αλλιώς…