Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Εγώ θα ήθελα να μας εξηγήσουν οι φιλελεύθεροι τι παίχτηκε τελικά με το χώρο τους σε αυτές τις εκλογές.

Τον Μάιο κατέβηκαν διασπασμένοι στα 3 (ΔΗΣΥ, Δράση, Δη.Ξα.) και μάζεψαν συνολικά το 6,5%. Θα περίμενε κανείς στις επόμενες να κατέβουν μαζί και να διεκδικήσουν το 3% -δεδομένης και της πόλωσης- που θα έδινε την είσοδο στη βουλή. Τελικά η Ντόρα λειτουργώντας πλήρως ωφελιμίστικα (σωστή καπιταλιστική λογική btw) επανήλθε στην ζεστή αγκαλιά της ΝΔ και του κρατιστή (κατά τα λεγόμενά σας) Σαμαρά, ενώ ο Μάνος με τον Τζήμερο συμπιέστηκαν στο φτωχό 1,6%.

Τελικά τι έγινε, ο λαός είναι χαζός και δεν κατάλαβε τα πλεονεκτήματα του οικονομικού φιλελευθερισμού ή φταίει μονάχα το “μη βγει η αριστερά κυβέρνηση”? Ακόμα κι αν ισχύει το δεύτερο, τι μπορεί να κέρδισε σε επίπεδα ιδεολογικής επιρροής ο φιλελευθερισμός εν μέσω συνολικής αμφισβήτησης του μέχρι και πριν 2 μήνες κραταιού πολιτικού σκηνικού?

Λόγω ώρας δεν θα μπορέσω να αναπτύξω την απάντηση μου όσο θέλω αλλά θα αναφέρω προς το παρόν το εξής.

Θεωρώ ότι η ίδια έλλειψη ή περιορισμένη δημοσιότητα που δόθηκε στην Χρυσή Αυγή, δόθηκε και στον Τζήμερο και αυτό ωφέλησε και τα δύο κόμματα να καταφέρουν να συγκεντρώσουν τα ανάλογα ποσοστά που συγκέντρωσαν στις 7 Μαϊου. Κατόπιν του Α’ γύρου των εκλογών, δόθηκε περισσότερο “φως” στις θέσεις του με αποτέλεσμα η πτώση που παρατηρήθηκε.

Βέβαια δεν εξισώνω την Δ.Ξ με την Χ.Α. και εννοείται ότι η ελαφρά πτώση των ποσοστών της δεύτερης δεν συγκρίνεται με την ανικανότητα του συνδυασμού Δράση-Δ.Ξ.-Φιλ. Συμ. να συγκεντρώσει καν το άθροισμα των ψήφων που έλαβαν στον Α’ γύρο.

Έχω όμως την υποψία ότι η μετακίνηση των ψηφοφόρων της Δ.Ξ. δεν έγινε μόνο προς τα δεξιά του πολιτικού φάσματος αλλά και προς τον ΣΥΡΙΖΑ. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να ψάξω για στοιχεία που να το επιβεβαιώνουν αυτή τη στιγμή αλλά θα το κάνω και θα επανέλθω.

Ξεκάθαρα ένα τεράστιο ποσοστό αυτών που ψήσισαν φιλελεύθερα στις προηγούμενες πήγαν στον Σαμαρά για να μην βγει ο Τσίπρας. Εδώ το έκανε ο mule. Φανταστείτε άλλοι. Δεν είναι καθόλου περίεργο και το βρίσκω και μέχρι ένα σημείο θεμιτό παρόλο που δεν το έκανα. Αντίστοιχα ένα ποσοστό από το ΚΚΕ πήγε στον Τσίπρα για τον αντίστοιχο λόγο.

θεμιτό είναι. αλλά δεν είναι και εξίσου θεμιτό αυτοί οι φιλελεύθεροι να επωμιστούν (και αυτοί) την ευθύνη για τις μαλακίες του σαμαρά??

Κατά τη γνώμη τους ο Τσίπρας θα έκανε πολύ χειρότερες.

Συγνώμη αλλά δεν απάντησες. η ερώτηση ισχύει :slight_smile:

τί έχεις όμως στο μυαλό σου λέγοντας “να επωμιστούν την ευθύνη για τις μαλακίες του σαμαρά?”

κάποιες συνέπειες σε αυτούς που ψήφισαν σαμαρά?

να δώσω ένα χονδρικό παράδειγμα:
εγώ ψήφισα πχ τσίπρα για τους λόγους που τον ψήφισα. αν έβγαινε ο τσίπρας κι έκανε μαλακίες θα είχα κι εγώ ευθύνη γιατί με τη ψήφο μου βοήθησα κάποιον που τα γάμησε όλα. οπότε θα μπορείς να πεις εσύ πχ “ρε μαλάκα έλρικ,με τις μαλακίες που ψηφισες κοίτα τι έγινε. είσαι συνυπεύθυνος για την κατάσταση που μας έφερε”.
οπότε αντίστοιχα δε θα πρέπει να συμβεί κάτι τέτοιο σε εκείνους που επέλεξαν να κυβερνήσει ο σαμαράς?

Tι λογική είναι αυτή ρε Ελρικ; Κάναμε τις επιλογές μας και θα κυβερνήσει ο Σαμαράς. Όχι ο Τσίπρας. Ότι μαλακία και να κάνει ο Σαμαράς κανείς δεν θα μπορεί να αποδείξει ότι ο Τσίπρας δεν θα τα έκανε χειρότερα. Δεν μπορούμε λοιπόν σε καμμία περίπτωση να κρίνουμε ποιος θα ήταν καλύτερος. Το αντίθετο θα συνέβαινε αν έβγαινε ο ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί δηλαδή να αναλάβω ευθύνη; Για την περίπτωση που ο Σαμαράς δεν αποκρατικοποιήσει τίποτα; Μα ο Τσίπρας αν έβγαινε έλεγε θα κρατικοποιήσει πάλι την Ολυμπιακή!!!

η απλή λογική.
και ξαναρωτάω χρησιμοποιώντας τη δικιά σου έκφραση. για “Ότι μαλακία και να κάνει ο Σαμαράς” θα έχει ευθύνη αυτός που τον ψήφισε? που του έδωσε τη δύναμη να κάνει ότι μαλακία του ρθει? ναι ή όχι??? απλό είναι αυτό που ρωτάω, μη το κάνεις περίπλοκο.

Ακριβώς για αυτό δεν έχει νόημα η δικαιολογία τύπου ‘Ναι αλλά ο Τσίπρας μπορεί/θα τα έκανε χειρότερα’. Ο Τσίπρας πλέον κρίνεται μόνο για την καμπάνια που έκανε και την αντιπολίτευση που κάνει και θα κάνει. Με βάση και την λογική σου.

Έλα, ποιο είναι το πρόβλημα σας πια;
Αν έβαινε ο Τσίπρας, καλοί μαλάκες όσοι τον ψηφίσατε.
Τώρα που βγήκε ο Σαμαράς, τι φταίμε οσοι τον ψηφίσαμε, αυτός φταίει. Εσείς όμως μην μιλάτε, γιατί ο Τσίπρας θα τα έκανε σίγουρα χειρότερα.

Απλό είναι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος.

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί ο φιλελεύθερος crapsody που συνεχώς επικαλείται τη λογική στη πολιτική και την πολιτική των αριθμών αδυνατεί τόσο πολύ να κατανοήσει και να απαντήσει μια απλούστατη και σωστά διατυπωμένη ερώτηση του erlic, ενώ απαντά μόνο αντιστρέφοντας της ερώτηση και το συλλογισμό του erlic στην ανάποδη εκδοχή του. Απορώ…

εννοείς το αντίστοιχο;
Δηλαδή δεν θα χρειαζόταν εγώ να νιώσω άσχημα και να απολογηθώ επειδή τον ψήφισα για ότι κακό (θααααα) έκανε ο Τσίπρας; Μόνο και μόνο επειδή δεν ξερώ ή επειδή πιστεύω ότι με Σαμαρά θα ήταν χειρότερα; Λολ
Αυτό φίλε μου είναι ο ορισμός του ανεύθυνου, βγάζω την ουρά μου απέξω ανθρώπου.

Είτε ψήφισε κανείς Τσίπρα, είτε Σαμαρά, είτε οτιδήποτε άλλο, το ίδιο υπεύθυνος (ή ανεύθυνος) είναι αν θεωρεί ότι με τη στιγμίαια αυτή πράξη έκανε κάτι σημαντικό. Έχει αποδειχτεί ότι η καθημερινότητα απέχει παρασάγγας από προεκλογικές καμπάνιες και προγράμματα.

Άλλο ρώτησα εγώ πάντως.

Εγώ αυτό το “Ο Τσίπρας θα τα έκανε χειρότερα” δεν μπορώ να το καταλάβω με την καμιά. Ούτε καν σαν υποθετικό σενάριο. Δηλαδή έχεις από την μια ένα κόμμα την Ν.Δ. που έχει δοκιμαστεί κυβερνητικά και μάλιστα πολλάκις, γνωρίζεις τις τακτικές τους και πολλά από τα πρόσωπα που υπάρχουν αυτή την στιγμή μέσα, που επίσης έχουν δοκιμαστεί κυβερνητικά, αλλά επιμένεις και μάλιστα με μεγάλη σιγουριά (γιατί η ψήφος πολλών ήταν μόνο και μόνο για να μην βγει ο Συριζα) πως ο Τσίπρας, που ούτε αυτός ούτε το κόμμα του έχει δοκιμαστεί κυβερνητικά, θα τα είχε κάνει χειρότερα. Αδύνατον να ακολουθήσω αυτόν τον τρόπο σκέψης. Δεν μπορώ να δεχτώ καμιά ψήφο που έγινε με αυτή την λογική ως σοβαρή ψήφο. Εκτός βέβαια αν κάποιος θεωρεί τον κυβερνητικό έργο της Ν.Δ. στα χρόνια που πέρασαν θετικό επομένως πάσο.

Συγγνώμη Έλρικ, αλλά η ερώτηση σου είναι εκτός τόπου και χρόνου. Δεν είναι αυτός ο τρόπος για να βλέπεις την δημοκρατία. “Ποιος ψηφοφόρος φταίει και ποιος όχι”. Έλεος… Ούτε στο δημοτικό να ήμασταν και να σε ρωτούσε η δασκάλα “ποιος το έκανε;”. ΚΑΝΕΝΑΣ συνταξιούχος που ψήφισε μνημονιακό κόμμα, γιατί μετά από 40-60 χρόνια δουλειάς δεν ήθελε να τον ζουν τα παιδιά του, δεν θα φταίει αν η ελληνική οικονομία δεν έχει ανακάμψει σε 2-3 χρόνια, όπως ΚΑΝΕΝΑΣ άνεργος που ζει ακόμη με τους γονείς του δεν θα έφταιγε αν ψήφιζε αντιμνημονιακό κόμμα και αυτό το κόμμα εν τέλει αποδεικνυόταν πως έταζε “λαγούς με πετραχείλια”.

Το ερώτημα σου είναι το ίδιο άτοπο με την θέση που έχουν περάσει σε πολλούς Γερμανούς, πως “οι Έλληνες πρέπει να πληρώσουν για την κρίση γιατί τόσα χρόνια αυτοί ψήφιζαν αυτούς τους διεφθαρμένους πολιτικούς άρα είναι διεφθαρμένοι”. Δεν ευθύνεται ο πολίτης για τις αστοχίες του κράτους. Φαντάζομαι, αυτή η λογική εμπίπτει και στη λογική της “συλλογικής ευθύνης”.

σέβομαι την άποψη σου κάρβου αλλά επέτρεψε μου να σου πω κι εγώ ότι η κατάληξη του ποστ σου “Δεν ευθύνεται ο πολίτης για τις αστοχίες του κράτους” είναι για γέλια. προφανώς και ευθύνεται. μερίδιο ευθύνης όλοι όσοι έχουν ψηφίσει συστηματικά τα κόμματα που έχουν κυβερνήσει τα προηγούμενα χρόνια. αν κάποιος στηρίζει επανηλλειμένα πολιτικές,πρόσωπα και παρατάξεις που αποδεδηγμένα έχουν βλάψει το κοινωνικό σύνολο επειδή κοίταζαν την παρτυ τους και την τσέπη τους, ε συγνώμη κιόλας αλλά μετά από κάποιο σημείο φταίει ακριβώς όσο και οι διεφθαρμένοι πολιτικοί που στηρίζει.

Δηλαδή αν έβγαινε η χα με 40% θα λέγαμε δε φταίει ο πολίτης?

Φυσικά φταίει όποιος ψήφιζε και ψηφίζει αυτόν που μας οδηγεί στην καταστροφή, πλάκα κάνεις?

Το ζήτημα είναι ότι αυτοί οι πολιτικοί βγαίνουν από την κοινωνία, κάτι που είναι δυστυχές, γιατί αν κρίνεις με βάση την πλειοψηφία των πολιτικών η ελληνική κοινωνία είναι βαθιά σαθρή, πιο ‘αφρική’ και από την αφρική.

Οπότε δεν υπάρχει καμιά σπουδαία εναλλακτική για ημιυγιείς ψηφοφόρους και πάνω.

Πω ρε σκάλωμα μερικοί άνθρωποι. Όποιος ρίχνει ψήφο έχει ευθύνη είτε τελικά βγει σε καλό είτε σε κακό, δεν είναι τζόκερ και αν σου κάτσει οκ αλλιώς στην τύχη βάραγες νούμερα. Άμα ο Σαμαράς βρει τη θεία φώτιση και κάνει την Ελλάδα Σουηδία γαμώ και μπράβο σε αυτούς που τον ψήφισαν, αν πάει κατά διαόλου όμως το πράγμα σκατά στα μούτρα τους και όλα τα άλλα είναι υποθέσεις και εκτιμήσεις που μπορεί να πέφτουν μέσα μπορεί να είναι και 180 μοίρες από αυτό που θα γινόταν στην πραγματικότητα. Όταν βρεθεί χαρτορίχτρα με αξιοπιστία το συζητάμε.