Εκλογές 2012 Β' Γύρος

Διαφωνώ 100% και λυπάμαι που εφαρμόζεις την συλλογική ευθύνη (εσύ δεν είχες πει πως εγώ και ο damnation δεν διαφέρουμε τόσο πολύ;). Η ευθύνη βρίσκεται πάντα σε αυτούς που είχαν την πολυτέλεια να επιλέξουν και διαφορετικά. Ο υπουργός που είχε να επιλέξει ανάμεσα στο να πάρει μίζα/ακριβές κουρτίνες ή όχι δεν μπορεί να φταίει όσο ο πολίτης που ήταν 2 χρόνια άνεργος και κάποιος έπαιζε με τον πόνο του, τάζοντας του “λεφτά υπάρχουν” ή “θέση στο δημόσιο”, ή με όσους προανέφερα. Και ούτε φέρει ευθύνη ο αγρότης από την Κρήτη, όπου το 2008 δεν ήξερε την αξία των ελληνικών ομολόγων στην δευτερογενή αγορά ή το 2004 δεν είχε καταλάβει τι εννοούσε η ΝΔ με το “επανίδρυση του κράτους”.

Για ποια “συλλογική ευθύνη” μιλάτε γαμώτο, και για ποιό τσουβάλιασμα, θα μας τρελάνετε;
Αν δεν τον ψήφιζαν όλοι αυτοί, [B]δεν θα έμπαινε καν [/B]στη θέση να μπορεί να επιλέξει μεταξύ μίζας ή όχι μίζας ο τάδε υπουργός.

ναι. 'Ομως δεν θα ξέρεις ποτέ αν αυτό ήταν το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί. Και να σου κάνω μια ερώτηση και εγώ. Πες ότι υπάρχουν 2 επιλογές. ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή. Ψηφίζεις ΣΥΡΙΖΑ και τα πράγματα δεν πάνε καλά. Μήπως αυτό σημαίνει ότι είσαι εσύ υπεύθυνος διότι δεν ψήφισες ΧΑ;

πωωωω μαν τι ήταν αυτό που είπες τώρα…
Προλαβαίνεις να κάνεις edit πάντως.

Μπράβο πάντως, ας τσακωθούμε για την ευθύνη της ψήφου και όχι για την ευθύνη της καθημερινής (μη) παρέμβασής μας.

Καθημερινης παρεμβασης;Δηλαδη;Μιλας για διαδηλωσεις κλπ ή για κατι πιο δραστικο;

Για ο,τι κρίνει ο καθένας σκόπιμο στο χώρο που κινείται.

αυτο ομως δεν απαιτει και μια αλφα οργανωση;

Απαιτεί οργάνωση και πολλά ακόμη.
Είναι ο δύσκολος δρόμος απέναντι στην ευκολία να περιμένουμε τις επόμενες εκλογές.

Αν ο Σαμαράς όμως περάσει νέα μείωση μισθών σε 6 μήνες γιατί “δεν θα έχουμε πιάσει τους στόχους του μνημονίου” οι τελευταίοι που θα φταίνε θα είναι οι ψηφοφόροι της ΝΔ. Πρώτα θα φταίω εγώ και μετά/μαζί οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ και των λοιπών αριστερών κομμάτων.

Ναι απλα εσυ τι θα μπορουσες να κανεις πριν;Να ειχες ριξει την κυβερνηση;Η δυναμη του Σαμαρα και του καθε Σαμαρα ειναι οι ψηφοφοροι του οι οποιοι ομως ακουνε υποσχεσεις!Προσωπικα μεγαλυτερο ευθυνης το εχει αυτος που ψηφιζει τον χαζο πρωθυπουργο και μετα οι υπολοιποι.Μοιαζει με φαυλο κυκλο δυστυχως!

Θα έλεγα ότι είναι κάπως άτοπο το παράδειγμα που χρησιμοποιείς. Δεν υπάρχουν μόνο 2 επιλογές. Πόσο μάλλον το ότι διαλέγεις να βάλεις σαν μια εκ των δύο μοναδικών επιλογών την χ.α. Για ποιο λόγο? Για να σου πω “όχι, σιγά μη ψήφιζα ποτέ χ.α” και να μου γυρίσεις να πεις " ε κάπως έτσι είναι και το άλλο" ??
Στο ερώτημα που έθεσα δεν μίλησα για μια υποθετική επιλογή ή για μια μεταμεσαιωνική εποχή που ο μαντ μαξ κόβει βόλτες με το σκύλο του, το μόνο εστιατόριο που έχει μέινει είναι η πίτσα χατ και τα 2 τελευταία κόμματα στον κόσμο είναι η χ.α και ο σύριζα. μίλησα για τις εκλογές που είχαμε εδώ με τις επιλογές που υπήρχαν. υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά πιστεύω, έτσι δεν είναι?

μάλιστα. διαφωνείς 100%? ξαναγράφω την τελική μου άποψη μήπως σου διέφυγε
κάτι.

αν κάποιος στηρίζει επανηλλειμένα πολιτικές,πρόσωπα και παρατάξεις που αποδεδηγμένα έχουν βλάψει το κοινωνικό σύνολο επειδή κοίταζαν την παρτυ τους και την τσέπη τους, ε συγνώμη κιόλας αλλά μετά από κάποιο σημείο φταίει ακριβώς όσο και οι διεφθαρμένοι πολιτικοί που στηρίζει.

εγώ σου γράφω αυτό (που εσύ μου λες ότι διαφωνείς 100%) και εσύ μου μιλάς για ειδικές περιπτώσεις (2 χρόνια άνεργος που κάποιος έπαιζε με τον πόνο του, αγρότης που δεν ήξερε την αξία των ελληνικών ομολόγων στη δευτερογενή αγορά), που μέσα στη λογική (???) που χρησιμοποιείς τις παραθέτεις σαν γενικό γενικό κανόνα:!: #-o Ειλικρινά πιστεύεις ότι η πλειοψηφία των κομματόσκυλων και των πιστών ψηφοφόρων
των δύο μεγάλων κομμάτων τόσα χρόνια (δε ξέρω αν το πρόσεξες αλλά εγώ στο ποστ μου μίλησα για αυτούς που σε πολλές ,παραπάνω από μια δηλαδή, εκλογικές διαδικασίες ψηφίζουν/στηρίζουν νδ/πασοκ) είναι περιπτώσεις σαν αυτές που χρησιμοποίησες??

Τώρα για το απόφθεγμα " Η ευθύνη βρίσκεται πάντα σε αυτούς που είχαν την πολυτέλεια να επιλέξουν και διαφορετικά" δεν έχω να πω τίποτα ιδιαίτερο, μάλλον τα τελευταία 20-30 χρόνια δεν υπήρχαν επιλογές σαυτή τη χώρα. Από τότε ψήφιζαν νδ/πασοκ,όχι γιατί βολευόντουσαν και γράφανε στις αρχιδάρες τους τα πάντα, αλλά γιατί είχε ακουστεί μια αρχαία προφητεία που έλεγε ότι θα έρθει κάποτε ο αναβάτης του περιστεριού να σαλπίσει το κέρας της μοίρας και να σημάνει το τέλος του κόσμου.

Όσο για την ομοιότητα με τον νταμνέισον,όντως κάτι θυμάμαι να έχω πει αλλά δεν έχω το ποστ τώρα πρόχειρο. αλλά για να το έχω πει όλο και κάποιο δίκοιο θα είχα, δεν είμαι παράλογος άνθρωπος :roll:

Θα μας τρελάνεις εσύ. Άντε να το γράψω αλλιώς. Πες λοιπόν ότι η Χ.Α. ήταν δεύτερο κόμμα στις εκλογές και η ΝΔ στο 5% Αν τα σκάτωνε ο ΣΥΡΙΖΑ θα ήσουν υπεύθυνος εσύ που τον ψήφισες να υποθέσω. Είχες την επιλογή ΧΑ και δεν την έκανες.
Ναι για τον λόγο που λες έβαλα την επιλογή ΧΑ. Ένας άνθρωπος που θέλει να παίξει σημαντικό ρόλο ο ψήφος του και τα κόμματα που έχουν πιθανότητες εκλογής είναι 2 τότε αν δεν του αρέσει κάτι αναγκαστηκά θα ψηφίσει με την άτοπο απαγωγή. Φυσικά και είναι υπεύθυνος για την ψήφο του. Δεν μπορείς να κρίνεις εσύ ή οποιοσδήποτε αν θα πήγαινε καλύτερα μια άλλη επιλογή, πολύ απλά γιατί η άλλη επιλογή δεν θα δοκιμαστεί ποτέ.

Elric τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή; Χαζούλης είσαι;

Στο μυαλό του κράπσοντι η ΧΑ είναι ίδια με ΣΥΡΙΖΑ. Είναι απλός ο παραλληλισμός που προσπαθεί να κάνει.

Καμμία σχέση. Προσπαθώ να εξηγήσω τα αυτονόητα με ένα ακραίο παράδειγμα. Και για να τελειώνουμε. Στην Ελλάδα έχουμε δημοκρατία. Ο κόσμος λοιπόν μέσα από τις εκλογές διάλεξε ΝΔ. Ας το δεχτούμε όλοι και ας ελπίσουμε τα πράγματα να πάνε καλά. Αν δεν πάνε ίσως βγει ο ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες να μας σώσει

πάντα μου άρεσαν οι ρομαντικοί άνθρωποι

συμφωνώ μαυτό που λες, εννοείται. ούτε ξέρεις αν θα τα σκάτωνε πιο πολύ ούτε αν θα έκανε κάτι καλύτερο.
αλλά για σιγουριά ας ψηφίσουμε την επιλογή που ξέρουμε σίγουρα ότι θα τα σκατώσει όπως έχει κάνει επανειλημμένως στο παρελθόν :lol:

Έτσι αποφάσισαν τα απελέκητα ξύλα αυτού του τόπου (έτσι μας έλεγαν από το δημοτικό για τους αγράμματους, ε?) και οι συνταξιούχοι Έλρικ, σεβάσου το και να το καταπιείς.

Έλα, παραδέξου το, τρολλάρεις για να με πειράξεις! :wink:
Ο Crabsody έχει καταλάβει αυτό που γράφω, εσύ επιμένεις να μην θέλεις να το καταλάβεις, μου γράφεις για “προδοσίες” και άλλα μελοφραματικά, αναρωτιέσαι ποιούς θεωρώ ομοϊδεάτες μου #-o, με λες “κρατιστή” και μου γράφεις πως ο τρελαντώνης είναι ο πρωθυπουργός ΜΟΥ! #-o.
Ειλικρινά, αν περιμένεις από εμένα ποστς καθαγιασμού μίας κυβέρνησης που ξεκινά με πρώτη διακήρυξη πως δεν θα απολύσει δημόσιοϋπάλληλους, μάλλον θα περιμένεις για καιρό όπως καταλαβαίνεις…
Αν θέλουμε να πατάμε στη γή κάποια ερωτήματα είναι σημαντικό να τα απαντάμε σε δεδομένες στιγμές. Στο ερώτημα που τέθηκε λοιπόν στις 17/6 “Θέλετε πρώτο κόμμα τον Τσίπρα με τις συνιστώσες του να πάρουν τις 50 έδρες μπόνους και να ακολουθήσει το bank run και η έξοδος από το ?;” (γιατί αυτό ήταν το ερώτημα των εκλογών!) η απάντηση μου ήταν ένα δυνατό “ΟΧΙ, ΠΟΤΕ!”. Ευτυχώς και αρκετών άλλων Ελλήνων ώστε να αποτρέψουμε -προσωρινά έστω- μία εθνική καταστροφή.
Όσες διαφωνίες και να έχω -και ήδη έχω όπως γράφω και πιό πάνω- με αυτή την κυβέρνηση, θεωρώ πολύ πιό πιθανό να γίνουν έστω και κάποιες μεταρυθμίσεις στην κατεύθυνση που θα ήθελα να δώ (ιδιωτικοποιήσεις, ανοίγματα επαγγελμάτων, περιορισμών κάποιων σπαταλών) από τον Στουρνάρα και τον Χατζηδάκη παρά από το ρεμπετασκέρι του συριζα που θα ξεκινούσε με… κρατικοποιήσεις και δημέυσεις καταθέσεων (όσων έβρισκε… :roll:). Είναι μέρα με τη νύχτα, ακόμα και αν δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πως αυτή η κυβέρνηση μπορεί να πετύχει!
Τέλος, και αυτό το απευθύνω και στον Ελρικ και σε όσους έπιασαν το θέμα της ευθύνης του ψηφοφόρου:
Kαι βέβαια και έχουν ευθύνη οι ψηφοφόροι. Όχι με την -απαράδεκτη- έννοια της συλλογικής ευθύνης όπως γράφει και ο Καρβου, αλλά με την έννοια πως οι λαοί τελικά έχουν τις κυβερνήσεις και τα κόμματα που τους αξίζουν. Και τα κόμματα, έτσι; :wink:
Aυτό σημαίνει πως δεν έχουν ευθύνη μόνο οι ψηφοφόροι της κυβέρνησης αλλά και των άλλων κομμάτων γιατί και αυτά επηρεάζουν τις εξελίξεις.
Όταν αρκετοί ψηφοφόροι παραμυθιάζονται από τον νεοπασοκικό λόγο του συριζα, έδωσαν δύναμη σε ανεύθυνους ανθρώπους να κάνουν δηλώσεις που τρομοκράτησαν τους καταθέτες και έστειλαν κάτι δις έξω από την χώρα!Έχουν λοιπόν και αυτοί ευθύνη για την περιορισμένη ρευστότητα και ας το καταλάβουν!

Για εμένα τουλάχιστον όπως εξήγησα και πιό πάνω ίσχυσε το να μην βγεί ο συριζα πρώτο κόμμα (αυτό ίσχυσε και για πολλούς ακόμα από όσο ξέρω) συν το γεγονός πως μόνο ευτυχής δεν ήμουν από τον εναγκαλισμό του Μάνου με τον αλεξιπτωτιστή “δεξιό Τσίπρα” Τζήμερο… [-X

Στα ερωτήματα σου περί “χαζού λαού” απαντά με πολύ σωστή κατ’ εμένα αυτοκριτική το πρώτο από τα δύο παρακάτω άρθρα, ενώ το δεύτερο ασχολείται και με το τι πρέπει να γίνει στο μέλλον με μία προσέγγιση που είναι πολύ κοντά στη δική μου:

Αποψη σου δηλαδη ειναι να γινεται iq τεστ πριν την καλπη; Θα προτεινα να σταματησουμε να υποτιμουμε και να χλευαζουμε τους συνανθρωπους μας επειδη θεωρουμε οτι ο εαυτος μας ειναι εξυπνος

Δε χλευάζω κανέναν. Αν το έκανα αυτό πρώτα το σόι μου θα κορόιδευα. Αλλά είναι η πικρή στατιστική αλήθεια, πώς να το κάνουμε. Δε μίλησα για έξυπνους και χαζούς, μίλησα για άγνοια και αμάθεια, επί της ουσίας.

Ούτε μπορείς να βάλεις όριο σε αυτά τα πράγματα. Αλλά δε θα μου επιβάλλει κανείς να μη υποδεικνύω τον τρόπο με τον οποίο κέρδισε ο συντηρητισμός και το βολεψοκώμα αυτές τις εκλογές.